Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Lucka07

Mladý muž v podobě 40letého Romana Vojtka? Jedna z věcí, která mě na pohádce vážně pobavila. O vykrádání jiných děl už nemá ani smysl psát. Pohádka trochu kýčovitá, ale hlavně, že dobro zvítězilo nad zlem. Macecha a měsíčci se povedli a byli důvodem, proč jsem se vydržela dívat až do konce. ()

ondysovec

nadherna pohadka na motivy Popelky, Mrazíka a krásná režie Janáka. Krásní mladí herci. Jen kdyby ty role byly více své, ale Janáka jsem v tom poznal. Dávám 6/10 = 65%. ()

Stinger78

Nepotřebuji na Štědrý den milionkrát omleté pohádky, raději kouknu na něco takového, co nabídla ČT letos. Jasně, byla to směs Mrazíka, Popelky, i těch 12 měsíčků, ale koho to zajímá??? Herecké obsazení špičkové (hlavně měsíčci byli bombovní), jejich hlášky měly drajv, já se bavil. A o to mi šlo především. Za poslední roky jasně nejlepší počin. A velice mě baví názory místních zneuznaných režisérů, scénáristů a herců. ()

hussky

Byl to mix několika pohádek dohromady, sice se střídaly vtipné scény s těmi méně podařenými, ale více než na dvě hvězdičky tato pohádka bohužel nemá. Nezbývá než doufat v originalitu do budoucna a ne opakování starého. ()

daevee

Po hořkých zkušenostech z pohádek, nebo spíš pokusů o pohádky, posledních let jsem tuto novou očekával už s nedůvěrou a po první půlhodině jsem se na film pořád díval s despektem a povzdechem, jak to že už se netočí pohádky jako když jsem byl malej. Po další půlhodině si mě pohádka nicméně získala a párkrát i upřímně pobavila. Konec mě zanechal s příjemným pocitem nepromarněného večera. Výkon herců vcelku solidní a s ohledem na to, že to je televizní film i obstojná výprava. Dávám tři hvězdičky za film a jednu navíc za snahu režiséra, udělat poctivou pohádku. ()

Medea86

Tak po přečtení zdejších komentářů, mám pocit, že asi nikdo nečetl pohádky od Boženy Němcové. Přesně tuhle pohádku mi babička čítávala, když jsem byla malá. Jenom ten ženich je tam navíc. Takže žádné vykrádačky Popelky, Mrazíka apod. Doporučila bych všem uživatelům, co to tady tvrdí, aby si nejdříve nastudovali naši národní literaturu. Pro mě teda příjemná pohádka bez princezen a čertů. Žilková zahrála tu macechu přesně, jak jsem si ji v dětství představovala. A hudba od O. Brzobohatého byla taky v pohodě. ()

Kikina33

Ano, další naprosto zkažená pohádka. Autoři se zřejmě zhlédli v Mrazíkovi a Třech oříškách pro Popelku a tak si mysleli, že kombinací těchto dvou skvělých pohádek vytvoří něco ještě lepšího. No bohužel opak je pravdou a tato pohádka je naprostý propadák. Zkrátka ztráta času a rozhodně se na ní dvakrát nepodívám. Opravdu nechápu, jak je možné že současné pohádky jsou všechny tak strašný a to i když mají skvělou předlohu. Jak to, že už dnešní filmaři nedokážou natočit něco plnohodnotného jako kdysi třeba S čerty nejsou žerty nebo Princ a Večernice. ()

Nefra

Plně souhlasím s komentářem uživatele "Pilda17". Pohádka nebyla vůbec špatná, konečně po Lotrandovi zase dobrá pohádková oddechovka, která se povedla. Herci neokoukaní, děj zlehka známý, ale přesto působivý. Proč ne. Mladí herci předvedli skvělé výkony - Ivana Korolová, Jan Komínek. Je vidět, že noví herci se rodí a ti známí jsou ve svém oboru na špičce - příklad Veronika Žilková, Postránecký, Brzobohatý, Kříž, Jirák...legendy ve formě měsíčků se povedli... ()

Reyak

Nejsem tedy jediný, kterému se zdála tato pohádka, jako slepenina z jiných? Děkuji, nejsem. Za mne, jako za věrného pohádkáře v časech vánočních, dávám hvězdičku. Scénář spíše nic, než moc (scénáristka, snad se nemýlím a trefil jsem pohlaví, byla vytažena snad přímo z horoucích pekel Ulice) a dále krásné, avšak vůbec nevyužité prostředí spolu s prkenou Květuší + nezajímavý, táhlý děj. ()

pavelpetr

Jednu hvězdu za herecké obsazení dvanácti měsíčků. Po 10 minutách jsem se chytil jak nesleduji děj. V záplavě všech těch pohádek se nevyhnu srovnávání nesrovnatelného, ale tahle pohádka mi příde, že nesahá ani po kotníky těm klasikám. ()

njuska

Nechápu místní pány "rádobykritiky". Konečně po dlouhé době nenudná a celkem zábavná TV pohádka, na kterou se dá koukat od začátku do konce... Chválím především hlavní ženskou roli (pohledná a sympatická dívka) a též exteriéry nebyly špatné. ()

tulen

Další stláskanina z produkce ČT ... Vykradením Mrazíka a Tří oříšků pro Popelku se kloudný scénář postavit nedá. A na roli poněkud starý Vojtek v podivné paruce, to snad nemohl nikdo myslet vážně ? O něco snesitelnější než byla Bambitka, ale pořád bída ... ()

Mr.Hackels

Vykradený Mrazík a Popelka. Ovšem absolutně bez nápadu a kouzla. To jste měli alespoň napodobit. Tady ho totiž nebyla ani špetka. Od Žilkové jsem čekal, že to potáhne. Ale byl to děs. Byla otravná i s dcerou. Jediný menší klad je Maruška a dvanáct matadorů v horách, ale ani ti to nezachrání od propadáku. 20% ()

jarmil8

Pěkně natočená taškařice, kde se o zábavu starala hlavně Veronika Žilková (ostatní ji svým nasazením nesahali ani po paty). Plytký děj a scéna připomínal spíše Mrazíka odehrávajícího se v Hobitíně. Je příjemné se o Vánocích dívat na pravý sníh, ale škoda lecjakého zabitého vtipu, načančaných Měsíčků uprostřed Stonhenge a mizerných triků. Klasika se opět nezrodila. ()

krijka

Nová vánoční pohádka natočená v zimních kulisách. Jestli ono není v poslední době trochu přezimováno, kouzlo Popelky bylo v tom, že byla svou zimní krajinou jedinečná. No a tato pohádka nevybočila z obvyklých vánočních pohádek České televize. Čili byla to bída a nuda. Možná budu trochu příliš příkrý, ale ve srovnání se staršími klasickými díly , co běžely celý den, prostě neobstála. Kdybych ji měl charakterizovat jedním slovem, pak bych řekl-natahovaná nuda. V nějakém rozhovoru se sám Janák vyjádřil, že vlastně základní děj této pohádky vystačí tak na dvacet minut a proto, že ho museli nastavit. Měl pravdu, ten děj opravdu celovečerní pohádku neutáhl a to nastavení… Asi by bylo lepší, natočit to jako dvacetiminutový skeč. Zůstali bychom ušetřeni rádoby vtipných výstupů dvanácti, vlastně pěti, měsíčku, které byly opravdu k nevydržení. Nemohli se líbit snad ani dětem, protože děti podle mě nejsou přece debilové. A Žilková a její filmová dcera? Podle toho, jak vřeštěly, jsem měl pocit, že snad vypadly z pohádky Zdeňka Trošky. A ještě jeden postřeh na závěr. Proč ty šílené paruky? Proč všechny postavy kromě Marušky a ušatého Noska dostaly na hlavu tu strašnou koudel? Vždyť Vojtek vypadal, jakoby vypadl z pokračování Mrazíka. ()

soarka

Zpracování se mi líbilo moc! Samozřejmě, že už to nikdy nebude tak dobré jako ty starší pohádky, jako třeba Byl jednou jeden král apod., ale bylo to vtipné, člověk dostal ponaučení a ani obsazení nebylo zlé. Na Anděla Páně to nemá, ale dívalo se na to opravdu příjemně. ()

Infantility

Nebyl to luxus, ale na české poměry? Příjemná a úsměvná pohádka, milá Maruška, skvělá Žilková, starej Vojtek a měsíčci ve Stonehenge. Takový mix pohádek a motivů. ()

Kanec.Pumba

Variace Popelky a Mrazíka - no a co? Žilkové ta role absolutně sedla, myslím, že se v ní i s chutí vyřádila a dvanáct měsíčků - druidů nemělo chybu. I když byla podobnost s jinými pohádkami víc než nápadná, za což dávám o hvězdičku méně, smála se u nás celá rodina, a tak to má být. ()

chicotomas

Je to jako z TV Show Babici. Smíchej klasiku od Boženy Němcové s Mrazíkem, přihoď půlku Popelky, špetku inspirace seber ze Stonehenge v Anglii, spoustu sněhu a zapni mixér. Výsledek je dokonalý. Vypadne na tebe nová pohádka originální jak dudy. ()