Dvanáct měsíčků

(TV film)
  • angličtina Month's Rulers (více)
TV spot

Poklid podhorské vesnice naruší v předvečer vánoc návrat rodáka – mladého muže Karla z ciziny, kde se mu zjevně dařilo. Karel se rázem stane lákavou partií pro všechny dívky na vdávání ve vesnici, a to do té míry, že vezmou jeho chalupu útokem. Ženění se ale Karel chce vyhnout, naopak touží prodat statek, vzít s sebou mladšího bratra a odstěhovat se natrvalo. Proto vznikne nápad uložit adeptkám nereálné úkoly a stanovit tak jednoznačné podmínky. Prvním úkolem ovšem vypadnou ze hry všechny dívky až na Maruščinu nevlastní sestru Květu. Maruška sama o Karla neusiluje, protože jí zpočátku přijde namyšlený. Jenže je Macechou nucena pomáhat s plněním úkolů Květě. Žádná z nich však netuší nic o tajemných Měsíčcích a jejich možnostech. Přesto není náhoda, že se Maruška k Měsíčkům dostane a ti jí pomohou. Karel si totiž záhy, přes veškeré Macešino a Květino nadbíhání a lhaní, přece jen Marušky všimne a vzbudí její sympatie. Macecha ale Marušku drží v šachu. Vše navíc zkomplikuje Karlův bratr Nosek, který se pod vlivem kouzla vdechnutého do fialek žertujícím měsícem Dubnem, beznadějně zamiluje do Květy. Měsíčci se neúspěšně pokusí patálii odčinit dalším kouzlem, jímž očarují jahody. Tím ale jen spustí další nečekaný zvrat událostí, které ukážou pravou povahu Květy. Dokáže teď Maruška pro Květu splnit i poslední úkol, nechat obrazit starou uschlou jabloň na rynku? A co si Karel počne, když se nakonec bude muset oženit s dívkou, kterou nemiluje? (Česká televize)

Alenuch

Trochu jsem se toho obávala, ale nakonec jsem byla příjemně překvapena. Děj klasické pohádky je doplněn o hon na ženicha, takže výprava za jahodami a fialkami má logické zdůvodnění. Roman Vojtek byl přes otřesný účes velmi sympatický a bylo uvěřitelné i to, jakým intrikám musel čelit (to ječení vesnických dívek za jeho okny a pod balkonem mi akorát připomínalo fanynky ze SuperStar a podobných pořadů) - zároveň i chápu, že někoho, kdo se do rodné vesnice vrací po x letech z ciziny, nemůže hrát dvacetiletý mladík. Maruška působila moc mile a zároveň ne úplně "mouchysněztesimě", byla naštěstí docela činorodá. Dalším plusem je pěkná hudba, tu oceňuji. Pro mě to byla příjemná pohádka ke stromečku. ()

eaglestar

Nevkusná vykrádačka různých scén z filmových pohádek, které jsou opravdu pohádkami. Nesympatická Maruška, Žilková trapná jako její VIP dcerunka (jméno jsem zapoměl), z jejích xichtů se mi zvedal kufr a chtěl jsem, aby spadla pod ty saně. Trochu to zvedali měsíčci, nejvíc asi Kříž, ale to je málo. Ostatní herci buď křečovitě přehrávali, nebo nehráli vůbec. Ve finále jsem fandil Marušce, aby na tom kopci zůstala a těch dvanáct mensesů ji nadělilo pořádnej geronto gang bang (pokud by při tom nějak použili tu svou berlu, tím líp). Závěrečná píseň jak z hvězdné pěchoty (ne ten film). Dívat se však na to dalo a proto dvě hvězdy. P.S. normální není ten, kdo tam toho Mrazíka nevidí. Za to, že jste mne tak nasrala madam cosi rozvařený ovoce (a další krutibrci), měním na jednu hvězdu. ()

kiwi204

A mně se pohádka moc líbila! Krásná, poetická, s humorem a opravdu klasická. Na rozdíl od jiných, rádoby klasických pohádek, jsem se bavila od začátku až do konce. A ještě bych chtěla vyzdvihnout skvělou filmovou muziku včetně titulní písně. Za pohádku 4 a za hudbu bych klidně 3 přidala, určitě si to zaslouží. ()

Isognomostom

Milá to televizní tradice, předvést na Štědrý den novou pohádku. U nás doma se na ni každý rok i těšíme, ale bohužel, většinu posledních let se v lepším případě dokoukáváme ze slušnosti nebo v horším případě přepínáme na Tři oříšky pro Popelku či Pyšnou princeznu. Na vánoční novinku roku 2012 jsem se po dlouhé době dodívala s chutí (naposledy se to povedlo při Princezně ze mlejna, Lotrandovi a Zubejdě a Andělu Páně) a myslím, že na Dvanáct měsíčků se také ráda podívám i opakovaně. Potěšilo skanzenové prostředí, sympatická Maruška a samozřejmě Měsíčkové. Proč musela Květulilinka s macechou tak často ječet mi asi pan režisér nevysvětlí, ale aspoň jsme se doma pocvičili v používání ovladače... Hodnoceno podle mého vkusu - ze tří pohádkových novinek Vánoc 2012 si Dvanáct měsíčků zaslouží čestné druhé místo a čtyři hvězdičky. Tři za výše zmíněné klady (skanzen, Maruška, Měsíčkové) a čtvrtou za scény se zraněnou Maruškou, kterou Karel tak roztomile neobratně ošetřuje... :-) P.S. Protože Popelka na sněhu vznikla náhodou (vlastně z nouze) a pohádka o Marušce, kterou zlá macecha posílá do sněhu a mrazu pro fialky, jahody a jablíčka, patří mezi nejklasičtější české pohádky, tak nemůže být řeč o jakékoli "vykrádačce"... a kdo do toho plete ruského Mrazíka, tak by se měl zamyslet nad tím, jestli to nejsou příbuzné zimní pohádky, které si prostě budou podobné sněhem a mrazem... Točit Dvanáct měsíčků v létě by bylo dost nelogické - proč by si macecha v srpnu posílala pro rampouchy??? ()

bertrand

Nemastné neslané matné. Je nám líto, ale necharizmatický Roman Vojtek by mohl skvěle zahrát vesnického joudu, ale určitě ne hlavního pohádkového milovníka. Zbytek postav včetně odulých a sentimentálních Měsíčků a nezřízeně přehrávající Žilkové nestojí už ani za zmínku zde. Takhle to Němcová určitě nenapsala. ()

ladymarmelad

Tahle pohádka prostě boží =D Dvanáct měsíčků nemohly vybrat líp. Nechápu jak můžou říct že je to českej mrazík.Mrazíka přímo nesnášim nechápu jak se to někomu může líbit proto ani nechápu v čem jim to připomíná mrazíka. Čekala jsem že to bude normal česká pohádka jako všechny ostatní ale tahle mě opravdu potěšila. Natlemila jsem se celkem dost. Prostě skvělá pohádka. Obsazení bylo parádní jak už sem řekla hlavně měsíčkové byly super =D Nevim co víc bych řekla akorát to že ty co to nazývaji Českým Mrazíkem by se měli zamyslet protože ten kdo to řekne nemůže bejt normální. =) ()

Honey007

Na štědrovečerní pohádku se vždycky těším, protože Česká televize se v poslední době opravdu viditelně snaží. Pravdou je, že se nedá každý rok očekávat nadprůměrná pohádková pecka. 12 měíčků je tak slušný průměr, který sice do značné míry vykradl Mrazíka a Popelku, což se celému filmu podle mého názoru stalo osudným a strhlo ho do proudu průměrnosti, ale i přesto přinesl pár humorných a povedených scének (hlavně samotných 12 měsíčků se vydařilo). Jinak herecké obsazení příliš neoslnilo, snad až na Žilkovou, která byla až děsivá :) Myslím, že slušných 50% ()

Ruffus83

No, podle mého názoru a hlavně pocitu, se po dlouhé době povedla televizně zpracovat česká pohádka, tak jak má. Tvůrci se drželi původního námětu B.Němcové a udělali dobře. Daleko víc se mi v pohádkách zamlouvá osvědčená klasika než experimenty s 3D drakem a podobně... ´Dvanáct měsíčků´ má příjemnou atmosféru a podobnosti s Mrazíkem, které samozřejmě taky vidím, mi při sledování nijak nevadili. Herecky dobré, obě začínající představitelky hlavních rolí - Marušky a té zlé - se mi zdály OK. Samotní měsíčci byli kouzelní, R.Brzobohatý v jedné z posledních rolí krásně nerudný a P.Kříž nejvtipnější, zejména když hodnotil uschlou jabloň, kterou měl přivést k životu... ()

PinkButterfl

veľmi pekne spracovaná klasická rozprávka, s peknými zábermi zimnej prírody. Pri rozprávke som sa skvelo odreagovala , čo si myslím, že má byť jedným z cieľov rozprávok. ()

lebi

Jsem nadšená z toho, jak se pohádka vyvedla. Jedinou vadou na kráse je snad jen ten čtyřicetiletý Vojtek. ()

vasosak

Maskér si trochu ulítl na prodlužování vlasů. Jsem přesvědčenej, že ani případná role inspektora Kojaka by se v tomhle filmu neobešla bez afrického číra. Každopádně mě ale tento snímek mile překvapil, a ačkoli je jen variací na již milionkrát použité téma, pobavil jsem se víc než u originálnějšího, ovšem umělého a překalkulovaného Šťastného smolaře, kterého jsem viděl o den později. Akorát mě mrzelo, že zlá macecha nepřidala ještě nějaký to nesmyslný přání, aby se 12 měsíčků dostalo víckrát na scénu. Všechno mi ale vynahradila závěrečná scéna, ve které měsíc duben v podání Oty Jiráka na dálku posunky radí Marušce a Karlovi, aby se políbili, a když je sladkobolnosti učiněno za dost, zavrátí znechuceně Říjen (Pavel Kříž) oči. Haha:) ()

mnaujohansso

Ke Gemini-ho/nu komentáři jen dodám, že děti jsou z pohádky nadšené - pozorují tu pohádku od loňských vánoc stále dokola, jen scéna, kdy do macechy uhodí blesk a začne krákat je pro ně natolik frustrující, že se vždy vzdálí od obrazovek..jinak krásná příroda, heroický výkon hlavní hrdinky za brození v takovém sněhu, skoro jako paní Šafránková při honičce v lese na Šumavě v metrových závějích :-) Na odpočinek dobré. Dávám *** ()

waxtrax odpad!

Další "uřvaná pohádka". Bohužel tento nešvar kdy v pohádce snad není scéna, kdy by někdo nekřičel, nehulákal nebo něčím netřískal, je už v novodobých českých pohádkách běžným jevem. Zřejmě to tvůrcům navozuje pocit akčnosti. ()

zoruska127

Pořád si nejsem jista, proč je Veronika Žilková nadále obsazována do filmů. Kdykoli se někde objeví, film to táhne ke dnu. Ale to její skřehotání mě opravdu škodolibě potěšilo. Zato Ivana Karolová jako její dcera Květulililinka je naprosto geniálně bezchybná. Stejně jako pánové Měsíčci. Už kvůli těm stojí tato pohádka za vidění. ()

falkonx

Tak tahle pohádka se mi docela líbila. Když pominu Vojtka s příšernou parukou a věkem, kterým se do pohádky nehodí, tak jako celek mi to přijde hodně povedené. Oněch dvanáct měsíčků mě pobavilo, herci fajně vybraní a vždycky jsem se těšila, až se znova Maruška vydá mezi ně. Vypadá to, že se české pohádky začínají vzpamatovávat a poslední dobou mě baví. Jen tak dál :) ()