V divácky úspěšné komedii Martina Friče z roku 1941 se rozvíjí nápad, později mnohokrát použitý: autor pokleslé detektivní literatury Karel Kryšpín je nečekaně konfrontován s vlastním výmyslem – v tomto případě se svým románovým hrdinou, lupičem – gentlemanem Fredem Flokem. Fred Flok se nečekaně objeví v Kryšpínově bytě a jeho zatím poklidný život dostane nečekané obrátky. Zaplete se do krádeže peněz a drahého šperku, bojuje s bandou zločinců a ochraňuje bezbrannou dívku. Zkrátka má možnost vyzkoušet si na vlastní kůži všechny ty nesmysly, jimiž týden, co týden krmí čtenáře laciných sešitových detektivek… Na snímku se scenáristicky podíleli Josef Gruss a Karel Steklý a objevily se v něm hvězdy své doby, a to především Ladislav Pešek, Otomar Korbelář, Jaroslav Marvan a Adina Mandlová. Zazněly v ní písničky "Sám já chodívám rád" a "Každý musí někdy něco mít" od Emana Fialy, které zpíval R. A. Dvorský a Lišáci. (Česká televize)

MirkaP

Staré, velmi dobré, stále sledovatelné. Krásná píseň v podání R. A. Dvorského. Prima obsazení. Vtip i trocha napětí. Ideální na nedělní deštivé odpoledne. ()

ostravak30

Řada filmařů využila toho námětu, že postavy vystoupí z románů a osloví svého autora. Někde se jednalo o sci-fi, jinde o fantasy, ale slavné jsou i komedie. Zde jde o krimi a jak se posléze ukáže, Fred Flok vlastně z románu nevystoupil. Celá pointa se je sice dobová, ale na dnešní dobu nutno konstatovat, že odůvodnění a celá připravená estráda od kriminalisty Otomara Korbeláře je trochu hloupá. Svědčí to také o tom, že mnoho práce by asi policisté v tehdy neměli. Ale některé nápady a konverzace jsou zase velmi povedené. Hlavně Ladislav Pešek to hrál skvěle. ()

Kenneth

Film má správnou atmosféru, pobaví, ale když se divák na konci dozví, co za tím je, tak to vyznívá trochu stupidně. Taky rvačka v hospodě mně připadla natočená trochu diletantsky. ()

Pitryx

Kapánek domotané, ale budiž. Nemám k tomu filmu nějakmoc dobrý vztah, vlastně se mi líbí jen pár scén. Něco mi tu prostě vadí. ()

PTuranyi

Vydarená detektívna komédia s prepracovaným scenárom a výbornými hereckými výkonmi. Otomar Korbelár je dokonalý zlodej džentlmen, Ladislav Pešek v roli spisovateľa Kryspina je správne roztržitý a Jaroslav Marvan ako inšpektor je správne tvrdý. Najslabším článkom hereckého obsadenia je Adina Mandlová. Atmosféra zodpovedá dobe ale vďaka scenáru a hercom je hluchých miest málo, takže si divák môže užiť celkom zábavné dobrodružstvo. 75% ()

sarianna

Hmm, tak to bylo velké překvapení. Poprvé jsem byla u filmu pro panětníky napnutá jak guma do trenýrek a s dychtivostí očekávala, co bude dál. Film sice osciloval mezi parodií a kriminálkou a jeho pointa nebyla až tak zářná,ale zase u filmu této doby celkem očekáváná, přesto si myslím, že tento snímek patří mezi nejlepší filmy své éry, ne-li přímo nejlepší. Ladislav Pešek mě naprosto dostal, dokázal, že má velmi široký herecký rejstřík, jeho postava je hodný trouba,ale nečekaně dokáže zařvat, že se ho člověk lekne. Konečně dostal tedy "Lála" roli, která by byla hodná jeho talentu. Zkrátka jsem byla docela nadšená. ()

neo_ap

Velké očekávání, o to větší zklamání. Film jsem kupoval kvůli Adině. Ta se tu sice opravdu párkrát objeví, ale rozhodně ne v hlavní úloze. Snímek jako takový, mě přišel spíše nudný a nezajímavý, než komický. Námět není špatný. Zpracování taktéž ne. Ale můj šálek kávy to rozhodně není. 35/100. ()

milos.bradik

Docela vtipné, výborní herci, ale ten konec to celé naprosto shodil. "My nejsme proti dobrodružným románům, ale proč by musel být hrdinou dobrodruh nebo zločinec. Udělejte jednou hrdinou pořádného a slušného člověka a věřte mi, že ty vaše romány se budou stejně líbit." To je naprostý nesmysl. Dobrodružné knihy bez dobrodruhů, zamilované romány bez lásky, ale zato vše plné pracovitých a slušných lidí. Tyto nesmyslné názory ukazují co mají společného nacisté a komunisté. Obojí chtěli dělat z lidí hlupáky. ()