V divácky úspěšné komedii Martina Friče z roku 1941 se rozvíjí nápad, později mnohokrát použitý: autor pokleslé detektivní literatury Karel Kryšpín je nečekaně konfrontován s vlastním výmyslem – v tomto případě se svým románovým hrdinou, lupičem – gentlemanem Fredem Flokem. Fred Flok se nečekaně objeví v Kryšpínově bytě a jeho zatím poklidný život dostane nečekané obrátky. Zaplete se do krádeže peněz a drahého šperku, bojuje s bandou zločinců a ochraňuje bezbrannou dívku. Zkrátka má možnost vyzkoušet si na vlastní kůži všechny ty nesmysly, jimiž týden, co týden krmí čtenáře laciných sešitových detektivek… Na snímku se scenáristicky podíleli Josef Gruss a Karel Steklý a objevily se v něm hvězdy své doby, a to především Ladislav Pešek, Otomar Korbelář, Jaroslav Marvan a Adina Mandlová. Zazněly v ní písničky "Sám já chodívám rád" a "Každý musí někdy něco mít" od Emana Fialy, které zpíval R. A. Dvorský a Lišáci. (Česká televize)

Paity

Skoro jsem chtěl dát dvě hvězdičky, ale je tam několik, spíše pár, skutečně famózních komediálních momentů (tedy alespoň dle mého) a tak dávám takto "průměr". ()

Disease

Sice určitě ne nejlepší Fričova komedie, ale i tak velmi zábavné (i když pointu jsem znal, tak i na několikáté to funguje). ()

mira007

Pešek jako spisovatel vs Otomar Korbelář jako postava z jeho románů - celkem dobrodružný hravý námět na svou dobu ( nemyslím tedy 2. světovou, ale před-válečnou kinematografii ), ale jako malýmu, kterýmu vyrůstal na Rambovi, mi přišlo hrozně funny jak byl hlavní hrdina zdrcenej, že snad zabil člověka. ()

krvavamera

"My proti těm vašem dobrodružným románům nic nemáme, ale proč by měl být hrdinou vždycky dobrodruh - a nebo zločinec. Proč neuděláte hrdinou pořádného člověka!" ()

Haniczka

Velmi povedená krimikomedie z první republiky, která obstojí i v dnešní konkurenci. Je také trochu noir. Asi to nejlepší, co Karel Steklý vůbec kdy natočil. ()

Vesecký

Tato mravoučná kriminální komedie mi nikdy nepřirostla k srdci. Její rozuzlení se přímo nabízí, všechno nahrála kriminální policie, aby spisovatele dobrodružných trháků přesvědčila, jak nesmyslné jsou jeho příběhy, které matou rozum mladým lidem. Ale celkově mě to hodně nudí. ()

danek22

Já v tom vidím parodii na noir filmy. Největší problém tohoto filmu je jeho druhá půlka, která je rozhodně slabší než první. A ten neuvěřitelný konec vše schodil. Kdyby bylo lepšího scénáře byla by tohle geniální podívaná ()

MickeyStuma

Komedie či parodie na základě filmů noir? Každopádně zdařilý projekt, kde měl šanci svůj komediální talent prokázal Ladislav Pešek. Snímek má po celou stopáž přijatelné tempo, jeden gag střídá druhý, o zábavu je tudíž postaráno. Na dnešní dobu jsou určitá místa dějového vývoje sice již předvídatelná, ale to na zábavné atmosféře nic nemění. Námět o spisovateli dobrodružných románů, se kterým si začne pohrávat někdo, kdo se vydává za jeho nejúspěšnější literární postavu, byl v nápaditostech využit na plno a i dnes může posloužit jako ukázka , jak má taková žánrová komedie vypadat. Snímek by si dnes rozhodně zasloužil remake v daleko bláznivější podobě. ()

Véronique

Tak jsem zde byla trochu zklamaná... Natěšená jiným pojetím filmového příběhu musím nakonec konstatovat, že se asi sám pan režisér v tom všem trochu ztratil... Na počátku však byl dobrý úmysl: Tajemno, strach, podezření, ... Výborné herecké obsazení v čele s opět neodolatelným Lálou Peškem, který každým svým dalším filmem jen dokazloval, že jeho herecký um je opravdu bohatý. Film má v tehdejší filmografii své zvláštní místo, nenajde s asi moc filmů jemu podobných. Pokus udělat komedii s krimi prvky tak trochu jinak nebyl marný; přesto se z toho dalo "vytřískat" více... ()

Biopler

Táto krimi-komédia je stále svieža i v dnešnej dobe. Zub času jej veru neuškodil. Výborný námet podporený skvelým Korbelářom v ústrednej role. Jeho predohru pred zapálením cigarety som si vychutnával zakaždým. Adina Mandlová akoby Nataši Gollovej z oka vypadla, k nerozoznaniu. Marvan má trochu čudný oblek, ako nejaký gestapák, neviem čo to bol za zámer. Pešek to však svojím teatrálnym výkonom mrví, skrátka prehrávania je tam až až. Mal si dať deci vínka na ukľudnenie. ()

rivah

Příznačný je závěr filmu, kdy policisté doporučují spisovateli, aby nepsal o zločincích, aby to pak někdo nenapodoboval - ale o kladných, vzorových typech. To odpovídalo režimu autoritativnímu či nacistickému - stejně tak to odpovídalo pak režimu komunistickému. (70%) ()

IvonaK

Některé rázné a mlátící pasáže zrovna nebyly mým šálkem kávy. Ale na druhou stranu mě velice pozitivně překvapil ten konec. Martin Frič mi opravdu vytřel zrak tím, že se spolu nakonci nezadali a Mandlová se vrátila k tomu, se kterým tančila na začátku. Ale byla jsem ráda že hlavní roli hrály nejhezčí prvorepublikové oči. Hudba k filmu se mi vůbec nelíbila, nepovedla se jim, ale roztomilý hlas hlavního hrdiny všechno napravil. :-) ()