Kolonie

• Kanada

• Austrálie

Sci-Fi / Akční / Thriller / Horor

Kanada, 2013, 95 min

Ale jo, nebylo to vůbec zlé. Od tohoto filmu jsem vlastně ani vůbec nic nečekal. A co jsem dostal ? Rozhodně hodně výrazně nadprůměrnou záležitost ke které se někdy určitě časem vrátím. Je to zvláštní film, jak ho popsat ? No, nějak to zkusím, ostatně jako vždy jak komentuju. :-) Takže, rozhodně na první pohled zde vidíme v příběhu určitou originalitu, která už byla mnohdy použita v jiných a ve více rozpočtovějších filmech či hutech. Tohle je béčko a rozpočet není teda nějak malý na béčko. Rozpočet dle IMDb 16 mil.USD. Nevím jestli je to pravda, mnohdy se údaje mění, ale co. Úvod filmu je celkem dlouze pojat, hezky mě zaujme, žádné zbytečné keci, do 15 minuty se dovíme jak hrstka přeživších přežila kruté podmínky rapidní změny podnebí. Samoé sněžení, mráz atd. Hrstka těchto lidí se ukrývá v jakési kolonii jak to nazývají ve filmu. Mají svá pravidla a své podmínky. Třeba to, když je někdo nemocný, nakažen takovým způsobem, který nejde nijak výlečit, tak mu dají lidi, kteří mají na starosti kolonii 2 možnosti. Bud může sám do mrazu někam ven na vlastní pěst odejít, nebo ho zastřelejí. Takže, tohle na první pohled působí drsně, ale i zajímavě. No, pak se film od 15 minuty zhruba do té 45 minuty, repspektive do 1/2 filmu mírně vyvíjí, kdy se trojice lidí vydá na zem, kousek od jejich kolonie a budou hledat známky života atd, nebudu vykecávat vše. Takže do tého 1/2 filmu jsem se rozhodně nenudil. Pozorování spustošené země, mrtvé lidi, trosky aut, prostředí okolo, to vše bylo zajímavé, takže si to mou pozornost rozhodně udrželo. Pravda, mohlo to mít něco víc, nějakou zajímavou scénu, ale v rámci možosti mě to bavilo. No a 2/2 filmu je už akčnější. Protivníci budou lidé, ze kterých se staly díky tomuto nepříznivému podnebí přímo zvířata. Takže opět nebudu vykecávat vše, ale tato část filmu mě bavila víc. Byla zde akce a hlavně napínavost. Nějaké geniální nápady to teda moc nemělo, sice docela dobré vyvraždovačky, nožem, či nějakou sekerou, pistolí atd. Zaujal mě výbuch mostu. Úplný konec mohl být nápaditější, ale šlo to. Abych začal zápory, tak k záporům se vyjádřím jenom tak, že mi zde vadilo úmrtí jedné hlavní postavy, která zemřela zhruba ve 2/3 filmu, ale co, nějaké chybky ve scénáři se najdou, ale spíš mohl být film velkolepější a mít více nápadů, ale v rámci možnosti je to přece béčko, takže tato obyčejnost a vše jak je obyčejně pojato mě bavilo, nic zbytečně zničující. Film nenabídně nic extra nového, ale co je potom, mě to bavilo. Není to velká pecka, mhlo se z toho vytěžit víc a to mít nápaditější akci a tak o jednu akční linii víc. Hudba obyčejná, ani zde nebyla, ale splnila účel dostatečně, když zde byla. Herci jsou v pohodě, nejvíc mě bavil Laurence Fishburne. Co se týče režie. Tak kamera byla občas zběsilejší, ale neklepala se moc - vše podstatné bylo naštěstí vidět. Rková přístupnost byla tak akorát splněna. Mile mě překvapilo, že to na béčko bylo tak hezky udělané a uvěřitelné. I ta 1/2 filmu mě bavila, neobsahovala akci, ale o to zde ani tak moc nejde. 2/2 nám to hezky nahradila. Takže je to takové obyčejné, potěšil by mě lepší konec, více akce v 2/2 a vylepšit nápady a scénář. Nějakou tu více zapamatující scénu. Chyby to má, ale je jich málo. Ale i tak už to okecávat nechci. Film se mi celkem líbil. Proto ho hodnotím na zasloužených a obstojných 77% = ****(11.8.2013)

K tomuto filmu jsem přišel doslova jak slepej k houslím. Stahoval jsem totiž Machet 2 a najednou po spuštění koukám, že jsem byl napálen neznámým vtipálkem. Jsem tolerantní člověk takže než jsem ho proklel do sedmého kolene a vyrobil voodoo panenku kterou jsem se chystal propíchat špendlíky a nakonec zapálit tak jsem se mrkl sem o čem že to má být a zjistil jsem, že by mě to mohlo i bavit a tak to zkusím když už to mám v notebooku. Takže pár slov o čem to je : jelikož o každém filmu co jsem kdy viděl mám děsnou potřebu kecat. Máme zde horor z ne zrovna veselé budoucnosti kdy v kolonii 7 zjistí že v kolonii 5 mají potíže a tak se tři odvážlivci rozhodnou tam podívat a zjistí, že to byl pěkně blbej nápad jelikož kolonie 5 je vyvražděná a místo milých lidí potkají skupinu maníků, kterým už nedostatek jídla vlezl na mozek a tak si z obyvatel kolonie udělali zásoby na zimu. No a samo se pustí do pronásledování této trojice s cílem aby i z jejich kolonie mohli udělat zásobárnu masa. Sněhu je všude dost tak se ani jen tak nezkazí no né...V roli lídra hamusů lidusů se představí Dru Viergever, kterého hororoví fanoušci určitě znají a upřímně bych ho asi na místě našich klaďáků nechtěl potkat...prima horor na zimní noci a tímto děkuji neznámému vtipálkovi za opravdu nečekaný hororový zážitek.(13.12.2013)

Takže opäť raz - postapokalyptický svet, podzemné kolónie / tunely, skupinka "tých dobrých", skupinka vraždiacich kanibalov a navzájom sa likvidujú. Obyčajná akčná jednohubka bez nejakých väčších ambícií, navyše klišé ako hrom. To už sa mi omnoho viac páčil podobný Tooth & Nail z horrorfestu, ktorý bol omnoho brutálnejší a disponoval cca. štvrtinou rozpočtu tohto tu. Nakrútené to bolo v poriadku, nudiť ma to nenudilo, akcie je dosť, a uraziť ma to taktiež nemohlo, pretože tento typ filmu ani nemá čím. Čiže - šedý priemer, ide sa ďalej.(22.7.2013)

• spaceboyCZ

Ale jo, pekne vizualy, zajimavy napad, obcas behal mraz po zadech, ale chybi mi ve vysledku tak trochu vysvetleni, kdo ze to byli ti zli. Protoze mi neprisli jako lide, u kterych se naplno projevil zvireci instinkt preziti (nebyl by duvod vsechny vyvrazdit), a o nejake nakaze nebo nemoci se tam nehovorilo...takze mili tvurci, co teda?(16.9.2013)

Obstojně natočené „post-apo“, ale i „disaster movie“ šmrncnuté kanibalismem…. K atmosféře by se spíš hodilo pomaleji zvolené tempo a plíživější vyznění filmu, zvolené klipové a ty zpomalovačky ve trapném stylu MTV mi k tomu moc nesedli…. Stejně jako vyloženě prkenné představení všech zúčastněných… No ale nemůžeme mít všechno, co chceme a tak lze bez mučení a sekání končetin přiznat, že ta hodka a půl uběhla tak jako asi přibližně hodka a půl… a moc se to netáhlo…(4.10.2013)

• - Natáčení probíhalo v North Bay v Ontariu v Kanadě. (Terva)

• - Když se vrátí Sam (Kevin Zegers) ke kolonii 7, padne vyčerpáním na levý bok, avšak další záběr z jeho vlastního pohledu naznačuje, že je na boku pravém. (Ficik)