Kolonie

• Kanada

• Austrálie

Sci-Fi / Akční / Thriller / Horor

Kanada, 2013, 95 min

Úvodní desítky minut jsou fajn, dokonce hodně fajn. I když je z nich hned patrné, že rozpočet rozhodně nebyl velkorysý, další variace na téma, jak nás jednou počasí semele, tak nenudí. Můžou za to působivé interiéry v podzemních rozsáhlých bunkrech, které slouží jako útočiště skupince přeživších, kteří TO ještě chtějí zkusit. Úzké chodby, podivné zvuky. A také přísná pravidla, která neuhnou před těmi, kteří chytnou byť obyčejnou chřipku. Ti, kteří se nevyléčí, musí buď na mráz, nebo si rovnou nechají hlavu provrtat olovem. Divák se v téhle skupince „šťastlivců“ velmi rychle zorientuje, zvolí si svého oblíbence a bude se těšit, co přijde. To už však naše trio odvážných (mezi nimi i Laurence Fishburne a Kevin Zegers) prozkoumává, co se stalo s vysílačkou o pomoc volajícími kolegy v nedaleké kolonii. Nastává tak putování z místa A do místa B, kde jsou už však připravená lidožravá hovádka, která si pilují zuby do špičky a ve volných chvílích porcují lidské maso, aby je při úprku naše už oslabená partička přivedla do áčka, kde se o slovo přihlásí i jiné zbraně, než jen ty střelné. Výsledek je samozřejmě jalovým béčkem, které ovšem nemá hluchá místa a pořád má co nabídnout. Brutalita je fajn, osobně bych ale tlačil na pilu ještě mnohem víc. Mrazivá jednohubka, na kterou se hezky dívá a stejně dobře zapomíná!!(28.8.2013)

Je to celkom dobrý akčný postapokalyptický thriller. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch, keď celá planéta zamrzla, čo väčšinu ľudstva stálo život a poslední preživší žijú v menších podzemných kolóniách, kde ich trápia smrteľné choroby a nedostatok potravín. A keď obyvatelia jednej tejto kolónie zachytia núdzový signál z druhej, rozhodnú sa im pomôcť, no čoskoro si uvedomujú, že čelia novému nebezpečenstvu, skupine krvilačných kanibalov, ktorá sa nezastaví pred ničím. Spracovanie sa mi páči, film už na prvý pohľad nepôsobí ničím originálne a dokonca aj v detailoch dosť pripomína niekoľko slávnejších filmov, ale to mi vôbec neprekáža. Hlavne, že dej je po celý čas dostatočne zaujímavý, kde ma zaujalo vlastne všetko, chválim výber postáv, prvá fáza navodí slušnú postapokalyptickú atmosféru, kde je všetkého nedostatok a morálka je slabá, následne poteší ten správny pocit tajomnosti a potom už samozrejme to hlavné, takže dobre zvládnuté sú aj tie menej dôležité situácie a tak ma to bavilo od začiatku až do konca. Čo sa týka samotných hororovejšie ladených scén, hlavne spočiatku sa darí navodiť dobrú atmosféru a aj nejaké to napätie, ale tvorcovia sa očakávane skôr vybrali to akčnejšou cestou, no toto im vyšlo skôr len mierne nadpriemerne. Akcia je málo nápaditá a nie je ani moc drsná, hlavne kvôli typom protivníkov som očakával viac gore, no aj tak ma najviac mrzí, že celá finálna fáza mi prišla až moc rýchlo ukončená, s týmto sa mohli trochu pohrať. Ale zase si nemôžem moc sťažovať, pre potreby filmu to aj celkom stačí a viaceré situácie ma aj zaujali, hlavne časť na moste alebo posledná likvidácia. Herecké obsadenie je na tom dobre, zaujme hlavne účasť hercov ako Laurence Fishbourne alebo Bill Paxton, ktorí aj majú celkom dosť priestoru, ale sadol mi aj Kevin Zegers v hlavnej úlohe a vlastne aj všetci ostatní. Réžia a technická stránka samozrejme mohli byť aj lepšie, ale aj tak som v rámci možností dosť spokojný, obstojný vizuál, sadlo mi aj celkové prostredie a aj atmosféra pomerne funguje, takže si nemám dôvod sťažovať. Žiadny kult to samozrejme nebude, ale filmov s podobnou tématikou nie je nikdy dosť a aj tento sa vydaril. Tvorcovia si aj s menším rozpočtom poradili dobre a po celý čas som sa bavil nadpriemerne, takže fanúšikom žánru sa pozrieť oplatí. 72%(26.7.2013)

Ano, sníh a mráz bych si nejraději vzal za manželku a tím postapo zasněženým prostředím to měl ten film u mě hodně ulehčený. Plno lidí si sněžuje na mizerný triky a nízkej rozpočet, ale to je to poslední, co mě na tom vadilo. Právě ty exteriéry, pouť za vedlejší kolonií a prozkoumávání nepříjemně působící základny mě bavilo nejvíc. Následné přehození výhybky na vybíjenou bez Bena Stillera mě až tak nebralo a zabrání mě tomuhle zimnímu zlobrpdružství napálit víc jak mírně silnějších šest. Morpheus byl cool. To zase jo.(5.2.2014)

Mne to viac než čokoľvek pripomínalo takú snehovú variáciu na chytľavý "Doomsday". Má to síce hviezdy, rozpočet tiež nebol najmenší, ale celý ten béčkový prístup a častý minimalizmus na mňa pôsobili sympaticky, obzvlášť v kombinácii s príjemne gradovaným napätím, mrazivým prostredím a akčne-hororovou kulmináciou. Takže žiadny šedý priemer, ale parádna zábava!(24.7.2013)

Když se dneska podívám z okna, tak si říkám, že by trochu sněhu neškodilo. Zatímco, tady kluci z kolonie mají úplně jinčí starosti. Za trochu tepla by nejspíš dali celou svojí úrodu kouzelných fazolí (mají totiž ještě rajčata). Dole pod sněhem si lebedí ve svém příbytku, pěstují zeleninu, chovají včelstvo, hotová pohádka, kterou jen občas narušuje hnidopich Mason. Rozený vůdce Briggs si nepochopitelně neváží toho co má a společně s dalšími dvěma nadšenci nasadí pohorky, obleče kulicha a vydá se vstříc zimním radovánkám. Na svojí zasněžené cestě narazí na lechtivý časopis a holohlavého magora s jeho smečkou hladových psů. Od té chvíle je veselo a horko, i když venku pořád sněží.(16.2.2015)

• - Když se vrátí Sam (Kevin Zegers) ke kolonii 7, padne vyčerpáním na levý bok, avšak další záběr z jeho vlastního pohledu naznačuje, že je na boku pravém. (Ficik)

• - Natáčení probíhalo v North Bay v Ontariu v Kanadě. (Terva)