Jméno

Le Prénom

What's in a Name

Komedie / Drama

Francie / Belgie, 2012, 110 min

Tak tohle je jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla! Ani nemám zatím na to, abych napsala nějaký solidní komentář!(15.4.2018)

• bigbadboy

První 3 minuty zajímavé, ale pak... Nikdy víc, pokud se mi povede zapomenout, doufám, že se před spuštěním filmu podívám na mé hodnocení. Bůh masakru nebo Naprostí cizinci... super, proti Jménu něco jako Ferrari vsTrabant. Nesympatické uřvané postavy s břitkými a hlavně úděsně nevtipnými dialogy.(13.8.2018)

Výjimečný film. Nevím, jak se repliky protlačí do češtiny, ale v originále to opravdu stojí za to. Film balancuje na hraně mezi komedií a tragédií, všechny herecké výkony jsou mimořádné. Zejména mě zaujal Patrick Bruel, jinak známý hlavně pro svou pěveckou kariéru.(8.11.2012)

Vtipné, inteligentní a pobavilo .Miluji francouzké filmy a hlavně francouštinu, krásný to jazyk :-).(22.6.2013)

• Ruadek

Průměrná divadelní hra, tvářící se podstatně inteligentněji, než ve skutečnosti je. Vybroušené dialogy? Tak ty jsem skutečně nenašel. Palec nahoru za výborné herce a se vzpomínkou na dialogově skutečně vybroušená díla (Muž ze země nebo třeba 12 rozhněvaných mužů) dávám slabší dvě. **(5.8.2013)

Nastávající otec chtěl pojmenovat svého nenarozeného Adolph, strhla se pořádná mela. Jméno Adolphe po válce, zvláště ve Francii, získalo velice negativní konotace. Adolf synonymem fašismu ? To nejdražší co na tom světě máme, je přece jméno bez poskvrny. Na jménu záleží. Jméno Šalomoun se stalo synonymem moudrosti ? Není divu, že se i přátele pohádali do krve o jméno ještě nenarozeného. Všechny domnělé i skutečné křivdy vyvřely na povrch. Skvělá konverzačka. 85%(27.8.2013)

Hmmmm...tak tohle bylo VELKÝ! A kdybych si to ještě pustil tak od patnácté minuty (hrubý odhad), tak budu u šéfů ČSFD lobbovat za možnost udělit tomu ne pět, ale nejmíň šest pecek. Tohle byl koncert! Film jako život sám, s tím rozdílem, že prostý život zpravidla na jednom místě nepřináší takovou koncentraci překvapení. Nebo možná někdy i přináší, ale zachytit to, to by znamenalo mít sebou přinejmenším diktafon, v lepším případě to celý rovnou točit na kameru. Opravdu je mi záhadou, jak dokázali scénáristé tak dokonale vystihnout všechny ty zvraty a jemné nuance, které se mohou odehrát v podobné situaci. Začátkem jsem se prokousával s neskrývanou nechutí, bál jsem se, že mi tu někdo pro velký úspěch servíruje Amélii z Montmartru 2, ale pak šmik a jelo se naostro. Doslova a do písmene. Vynikající, rozhodně DOPORUČUJI!(16.10.2013)

Začátky s charakteristikou jednotlivých povah od zaměstnání po banality typu Amélie už by jednou pro vždy měly ustat.(2.3.2014)

Lepší dialogy jak v plešaté zpěvačce. Není to sice absurdní drama, ale ty dialogy byly geniální. Nemyslel jsem si, že vydržím hodinu koukat na film, který se bude odehrávat v jedné místnosti a začne i skončí konverzace na téma: jméno mého syna. Překvapili!!!! Francouzština jako melodie se krásně poslouchala. Výborní herci, výborné dialogy. Začátek trochu váznul a nestačil jsem pobírat o co tam jde, ale vyplatí se počkat do finále. Pořád něčím překvapí a zvyšují úrověň. Nádherné komediální drama s humorem, který asi každý nepochopí.(4.3.2014)

vlastně je to studiová záležitost v jednom interiéru, kde se sejde společnost a debatují mezi sebou. Pro mě rozhodně velmi příjemné překvsapení, protože kromě jedné pasáže ( monolog Clauda ), to má spád, originální a podařený humor (zoubková víla), ale přitom současně v druhém plánu se rozvíjí drama, které se v průběhu času stává dominantnější a tak trochu to přestává být sranda. Velmi zábavné a poutavé, hezká studie na téma, jak může hloupý vtip utrhnout lavinu nežádoucí upřímnosti, zadržovaných výčitek a ovlivnit tak zásadně naladění celého večera a možná i budoucí vztahy zúčastněných aktérů. Bylo to prakticky bez chyby 90%(9.4.2014)

Gradace, chemie mezi herci, překvapení, humor. Takhle si představuju rozvíjení postav a psychologickou hru. Asi tak bych to začal i já, ale snad bych dopadl lépe...(15.9.2014)

Výborná komedie, ke které jsem měl naštěstí titulky, které postihly i slovní hříčky. Nevím jestli všechny, ale dost na to, abych to považoval za skvělou komedii/drama. Ta změna žánru někdy v polovině filmu byla dost silná. Navíc jsem se v jedné postavě trochu poznával.(18.3.2015)

Tento film je veľmi dobrým príkladom toho, že pre natočenie dobrej a nefalšovanej francúzskej komédii nepotrebujete nič viac, len to, že vyberiete kvalitných hercov a herečiek a nahodíte nejakú tému na konverzáciu. Celý príbeh, odohrávajúci sa pri večernom stole, je jedno veľké herecké divadlo, obsahujúce vážne a komické momenty a v neposlednom rade, fantastické napísané dialógy. Tu každá postava má svoje miesto a každá z nich je nesmierne dôležitá. Klobúk dolu pred jedným najlepším francúzskym filmom za posledné roky! Osobné hodnotenie: 85% (****) (17.7.2015)

Nejdramatičtějším zjištěním pro mě v tomto ukřičeném filmu bylo, že Cary Grant byl homosexuál.(8.2.2017)

Na divadle to musí být řachanda, na to bych rád zašel, s nějakými českými komiky, to musí být paráda. Ale takhle.......průměr........tohle je čistě divadelní věc - dialogy se valí a valí ve velkém tempu, a často je to hodně hodně laciné, i když vtip se tomu upřít nedá..(12.2.2018)

Je to vtipné, inteligentní a dobře zahrané. Už jsem doufal, že se Le Prénom až do konce ponese v duchaplném konverzačním rytmu a nevystrčí paty z pro film upotřebeného jeviště v kulisách večeře s přáteli. Natažený prolog à la Amélie z Montmartru tolik nevadí, ale další flashbacky, odbočky a hlavně arciklišé o trombonistovi, co přestane hrát uprostřed koncertu, tu dramaturgickou sevřenost úplně rozkládají. Závěrečné plesání před porodním sálem je jak výjev z nějakého amerického sitcomu o partě afektivně labilních přátel. Téma rodičovské zodpovědnosti při vymýšlení křestních jmen pro své potomky je jinak zvlášť zajímavé a při diskusi o Führerově odkazu jsem se téměř popadal za břicho.(1.12.2012)

Konverzačky mám strašně rád. Zase jednou jde o adaptaci divadelní hry, která nemá prakticky žádná hluchá místa, což samo o sobě je u tohoto žánru malou výhrou. Ale přeci jen se tu nějaké, zřejmě nevyhnutelné, neduhy najdou - deus-ex koncentrace ve 110 (svižných) minutách přesně jako podle manuálu prostě nemůže po celou dobu působit věrohodně. Ale budiž, je to film, je to divadlo, je to vyprávění, s tím do toho přeci jen jdeme. Spíš mě mrzí, že se opět všichni musejí alespoň párkrát zachovat jako korunovaný kokoti - v zájmu dramatičnosti, s ohledem na strukturu, pro pobavení diváka - udělejme ze všech úplně stejný kašpárky, kteří v jistém bodě projeví svou nedokonalost víceméně totožně - pouze křikem...(20.6.2013)

• pan_filuta_

No teda! Francouzská komedie/drama, 212 hodnocení, 87%. Jak já se na to těšil. A výsledek? Tento film rozhodně NENÍ komedie, vtipné momenty se dají spočítat na prstech jedné ruky. Jde spíš o konverzační drama s přeslazeným happyendem. Nicméně, abych jen nekritizoval, musím vyzdvihnout, jakým způsobem soudruzi tvůrci ze socialistické Francie ztvárnili typické vlastnosti levičáků - potřebu zakazovat, přikazovat a nařizovat ostatním co a jak mají/nesmí dělat. A to i u tak výsostně soukromých věcí, jako je výběr jména pro vlastní dítě. Postava Pierra v tomto směru zastiňuje i jednoho z největších levičáků historie Adolfa Hitlera.(21.6.2013)

Skvělá konverzačka ne nepodobná polanského "bůh masakru". Inteligentní, svěží, gradující. Celý film jsem byl doslova přivázaný k obrazu a hltal úžasnou story, brilantní dialogy a hlavě tu atmosféru, ironii příběhu a přitom kamarádství. Druhý den jsem se na film podíval ještě jednou a užil si to znovu:) SKVĚLÉ!(29.6.2013)

Luxusní konverzační dramakomedie:). Trochu mi to připomnělo Boha masakru, i když tohle je o 2 levely higher.(6.7.2013)