Pád Bílého domu

• USA Olympus Has Fallen (více)
USA, 2013, 119 min

Mike Banning dlouhou dobu velel ochranné směně amerického prezidenta. U prezidentského páru byl oblíben a jejich syn, Connor, Mikea miloval. Pak přišla nešťastná autonehoda, při které se Mikeovi nepodařilo zachránit prezidentovu manželku. Mike odešel ze služby a teď pracuje jako ochranná služba na ministerstvu financí. Jednoho dne z okna své kanceláře uvidí podivně nalétávající letadlo na Bílý dům. Mike ihned spěchá zjistit, co se děje. Je na čase. S delegací jihokorejského ministerského předsedy proniklo do Bílého domu teroristické komando. Teroristé využili momentu překvapení a na Bílý dům zaútočili ve třech koordinovaných útocích. První útok provedli teroristé ukrytí ve speciálně upraveném vojenském nákladním letadle. Letadlo napáchalo na Bílém domě velké škody, bylo však naštěstí sestřeleno jednou ze stíhaček, které proti němu byly vyslány. Vzápětí došlo k druhému útoku. Na Bílý dům zaútočila skupina teroristů, kteří se vydávali za turisty. Prezidentská ochranka odvedla prezidenta do bezpečnostního bunkru v podzemí úřadu. Toho využila třetí teroristická skupina ukrytá mezi členy korejské delegace, která vyřídila prezidentovy strážce a prezidenta a jeho doprovod zajala. Mike se ihned zapojí do bojů o Bílý dům a podaří se mu do budovy proniknout. Stane se tak ve chvíli, kdy teroristé budovu dobydou. Mike se tedy schová ve vnitřních prostorech. To se už však velení nad státem ujímá předseda sněmovny Trumbull, který ihned organizuje záchrannou akci. Mikeovi se s velením podaří spojit vysílačkou. Prvním úkolem, který od Trumbulla a šéfky tajné služby, Jacobsové, dostane, je najít prezidentova syna, Connora. Ten se před teroristy schovává v zázemí budovy. S americkým velením se spojí i vůdce teroristů, Kang. Ten požaduje, aby se americká armáda stáhla z demilitarizovaného území v Koreji a a její flotila opustila Japonské moře . Kang při tomto požadavku popraví jednoho z rukojmích, aby Trumbulla přesvědčil, že vše myslí vážně. Jenže Kang má v ruce ještě další trumf. Z vojenského velitele prezidentovy kanceláře mučením dostane spouštěcí kód k autodestrukčnímu systému amerických jaderných zbraní. Systém je sice jištěn třemi kódy, Trumbull a zbytek velení ale vidí, že teroristé jeden z kódů již použili. Trumbull s velením proti tomu nejsou schopni zasáhnout. Mike v útrobách domu hledá Connora. To už ale i Kang a jeho lidé zjistí, že se Mike po budově pohybuje. Kang posílá na Mikea jednoho ze svých lidí, Američana Forbese, který pracoval tak jako Mike v prezidentské ochrance, ale stal se z něho zrádce. Mikeovi se zatím podařilo v budově najít prezidentova syna a dokázal ho také skrz ventilaci dostat bezpečně z budovy. Teď se na rozkaz Trumbulla Mike vrací do nitra Bílého domu najít prezidenta... (TV Prima)

Lavinia

Solidní akční podívaná, jejíž občasné komické momenty pobaví v obou směrech - jak parodicky, tak vážně. Mozek na neutrál a z kopce jedeme, až se všichni třeseme. V cíli to stejně dobře dopadne. ()

Godhaj

,,God bless you all. God bless these United States of America.“ Totálně americký výplach mozku vás buď znechutí, nebo se budete výborně bavit. Já si tento patetický a přitom nesmírně drsný skvost užil tak napůl, protože občas jsem nechtěně zapojil mozek, a to potom hodně bolelo. Ale zpět ke kladům. Je dobré vidět, že popelářská auta jsou od Temného rytíře pořád ještě v kurzu a že je Fuqua natolik sebejistý, že se nebojí dát do filmu tolik scén s americkou vlajkou, která by mohla v klidu sebrat hlavní roli Butlerovi. Množství mrtvol, nábojů, výbuchů vystačí v pohodě na tři akční filmy. Pak tu máme herecké osazenstvo. Z totálně bělošského kladného, hrdinného a milujícího prezidenta Eckharta by se zvednul kufr i tomu největšímu cynikovi. Butler si mé sympatie nezískal, více než člověka připomíná stroj na zabíjení a patetické řeči o vlasti. Freeman je patrně nejsympatičtější a relativně nejnormálnější postava tohoto spektáklu. Výsledek je sice stále jen pouhá propaganda, ale já se u toho zasmál a pobavil, takže co řešit víc. ()

JohnVodka

"Všichni milujeme amerického prezidenta a položíme za něj život, když to bude potřeba." - Ale když odhlédnu od téhle stupidní propagandy tak jsem se vlastně po dlouhé době rád podíval na průměrný žánrový odpočinkový akční thriller s lineárním příběhem, prakticky bez hereckých výkonů. Pobavilo a sedlo do otupělého zamračeného odpoledne. ()

DaveSmith

S takovou klasikou, jako je Die Hard, se tenhle proamerickej film přece jen nemůže rovnat. Jenže když necháte stranou ten jejich přehnanej, až fanatickej patriotismus, zbyde vám parádní kulervoucí akce. A o to snad jde především. ()

RedRose

vzhledem k tomu, že se objevil druhý díl, jsem byl nucen připomenout si tento a podívat se podruhé... mno... bavil jsem se stejně jako poprvé!! mám sice výhrady, ale ty byly vším ostatním překonány. typický americký patriotismus je zde všudypřítomný, ale snesitelný... je to natočeno opravdu skvěle, se spoustou odkazů (nemám rád výraz vykrádání, protože být skutečně originalní už je téměř nadlidský úkol) na špičkové akční kusy let 80-90-tých! a to je nota, na kterou já opravdu slyším! obsazení bylo naprosto v pořádku a Butler aka McClane byl fakt dobrá volba, Yune mi byl nesympatický vždy, takže roli záporáka to jen umocnilo a Freemana vidim rád vždy, takže v tomto směru pohoda...snad jen Eckhart se mohl v závěru trochu víc ukázat... co snesitelné nebylo, byla kvalita obrany/ochranky/tajné služby v tom bílým baráku! tak neuvěřitelné hromadné nabíhání na volné prostranství přímo do palby nepřátel, to se opravdu hned tak nevidí!! vím, že to sem u tohoto typu filmu nepatří, ale taky jsem přemýšlel nad samotnou akcí... vniknout do bílého baráku a očekávat, že se z něj nějak (jakkoliv) dostanu je naprostý nesmysl už jen z principu... nulový manévrovací prostor zde jednoduše nefunguje a jakékoliv (ne)vyjednávání z takové pozice ztrácí smysl... kdyby amíci byli co k čemu, tak v momentě, kdy zjistili že hrozí přístup k atomovkám, prezident neprezident, srovnali by to tam šmahem se zemí... ono Kangovo tvrzení "jejich krev je na vašich rukou" jsme už slyšeli mnohokrát a vždy mě to nadzvedne, protože je to vždy lež... krev je vždy na rukou vykonavatele, ať si říka co chce... trochu jsem se v tom zamotal tak toho už nechám... Ani po delším čase se tento film neubrání srovnání s Emmerichovým Útokem na bílý dům (to byl taky nápad pustit do kin dva podobné filny ve stejnou dobu) a musím napsat, že se mi vyjímečně tento kousek líbil o chlup víc než ten Emmerichuv... Ne o moc, bude to jen pár procent ale je to tak... Tomuto dávám 81% ()

himor odpad!

Nehnevajte sa na mňa, ale toto bolo čo do kefy??? Takúto totálnu tupú sprostosť som nevidel asi nikdy v živote a to poznám aj filmy z dielne Asylum. Prečo toto vzniklo a prečo tam pre boha hrá masliak Butler a výron pankhart? Vraj vaše jednotky prišli za 15 minút a my sme dobili biely dom za 13!!! WTF??? Normálne chytiť scenáristu, režiséra, kameramana a všetkých kolotočárov, čo robili na tomto filme, postaviť k stene a napáliť plnú dávku. Tak som čakal do konca tohto hororu, či sa moje predstavy o filme aspoň o ždibec zmenia, ale zabil som zbytočne 119 minút filmom, asi 200 minút rozčuľovaním a asi 10 minút písaním tohto komentu. Díky fakt, ale aspoň, že som opäť videl asi 150000x americkú vlajku. FUCK OFF!!! 0% ()

JohnZ87

Začačátek vypadal více než skvěle (do obsazení Bílého domu). Pak už to šlo spíše z kopce. Několik nelogičností, např. jak získali teorristé třetí kód k Cerberu, když prezident hrdinně prohlašoval, že z něj ten jeho kód nikdy nedostanou, ať jim jeho spolupracovníci ty dva bez obav dají? Vyřešeno elegantně mimo záběr a pak jakási nepodložená spekulace lidí v krizovém centru, že ten kód možná mohli prolomit... trapas... nebo se střihač ošklivě ustřihl... Akční scény jsou povedené, bohužel většina z nich se odehrává v tmavém prostředí nočního Bílého domu bez proudu, takže zážitek je sotva poloviční. 60% ()

Alojs

Opravdu není jednoduché natočit primitivní střílečku v uzavřeném prostředí. Jakkoliv je tato premisa divácky lákavá. Butler je sice sympoš, ale John McClane to není. A na režisérské židličce platí totéž. Fuqua není McTierman. V každém případě bonusový bod navíc za stylový odklon od komiksového proudu. Nepohrdnu ničím, co má menší měřítko, menší ambice a upřímnější záměry. ()

Shitonit

Jasně předem daný děj, jasné rozložení sil, jasné je snad i to, že kdyby se tam neproháněl Batler, a z posledních sil nefuněl Frímen, tak by to byla téměř katastrofální sračka. Takhle se to dá sjet, a vcelku bezbolestně vzápětí vymazat ze škeble. ()

DrobekSKS

Nakonec vcelku fajn akční béčko. Jediné, co mi kazí prožitek, je doslova žalostné CGI. Speciálně efekty v první polovině filmu (která se odehrává za světla) působí spíše jako z roku 1993, než 2013. ()

vieriX

Tak za prvé nějak tak jsem doufal že by mohla dopadnou Smrtonosná past letošní, ale nestalo se a byl z toho však víte co. Tak a teď k filmu tak prvně určitě by nebylo v možnostech Severní Korei provést taky sofistikovaný útok na sídlo prezidenta to bylo lehce přitažené za vlasy. Pořád se říká, že to bylo béčko ale je tu pár indicií které to vyvrací tak obsazeni to není béčkové ani náhodou je tu taky vidět vyšší rozpočet, který se vymyká béčkovému charakteru. Akce tu je hodně a je svižná a vyvážená. Butler se mi tu velice líbí tak letos pro mě nejlepší akční film ale opakují zatím. ()

RyanRainheart

Trochu si v hodnocení přisadím, ale protože jsem byla spokojena a navíc se v dnešní době takové filmy moc netočí, tak proč ne. To, že se film snaží brát vážně jsem nevzala v potaz a slušně jsem se ty dvě hodiny bavila. Antoine Fuqua natočil moje dva super oblíbené akční filmy Střelce na útěku a Odstřelovače, tak jsem byla zvědavá jak si poradí s útokem na Bílý dům. No a naštěstí to dopadlo dobře (i když dané téma je tak trochu sci-fi). Film jede od začátku do konce, akce stíhá akci, není příliž prostoru pro nějaké to přemýšlení. Film se naštěští vyhl přílišnému americkému patriocizmu, což já nemám ráda. Herecká partička včele se sympatickým Butlerem, to zahrála docela přesvědčivě a Butler se projevil jako slušný akčí hrdina a nevadilo by mi, ho vidět v některých dalších takových rolích. Jsem velmi zvědavá, co nám v létě na stejné téma předvede mistr amerického patriocizmu Roland Emmerich. ()

george82

Gerard je naprosto skvělej. Super hlášky, tvrďák každým coulem a furt nad věcí. Tohle mě mile a pozitivně překvapilo. ()

borohub

Výborný snímek, teda za předpokladu pokud jste ochotni překousnout pro americkou propagandu a celkově pro americké nálady - teroristé dobyly nejbezpečnější místo na Zemi - bunkr v bílém domě a podobných "nej" keců tam bylo dost. Pokud tohle všechno překousnete budete se asi dobře bavit. Je sice asi jasné jak to dopadne, ale to v každém akčním filmu. Prostě dobrý, nevím co bych více dodal ()

Alca

Za každou cenu vyhnat všechno do krajnosti. Jako by nestačily nesmyslnosti, které už v tom filmu jsou! ()

JajinkaBec

Ač by tu mohla být asi tak tuna argumentů proč ne, tak tohle prostě JE pecka! Jestliže někdo jde do kina na akční film s Butlerem, nemůže čekat, že se mu dostane hlubokých myšlenek a racionální stavby příběhu. Naopak pokud už dopředu počítáte s tím, že vám bude vymyt mozek (nebo rovnou vystřelen z hlavy), musíte se jednoduše tetelit blahem. Mě osobně to prostě zařízlo do sedadla a víc od filmů tohohle typu nepotřebuju. ()

Bobris

5 hvězdiček je možná přehnané hodnocení, jenže 68% si to teda nezaslouží... jako jestli na ten film šel někdo s tím, že nedostane americký patos a propagandu, tak je to opravdu asi slušně řečeno debil. Já si přišel pro akční, krvavou jízdu s borcem v hlavní roli a ratingem R a dostal sem ještě víc než jen to. Přesně takovou dávku sem potřeboval, byl jsem zelektrizován. Ve chvíli kdy mě začala štvát Radha Mitchell, šla pryč,.. ve chvíli kdy mě začal štvát ten syn prezidenta, šel pryč,.. prostě paráda. Dokonce i způsob jakým se ve filmu zbavili celé ochranky Bílého domu mě vůbec neštval, ono to taky jinak nejde že. 10% ubírám za způsob, jakým se choval ten dementní generál (klasická postava v těchto filmech) a Melissa Leo - nejnesympatičtější herečka, jakou sem snad kdy viděl. ()

kiros179

Konečný projev prezidenta jsem byl nucen vypnout, nebo by proces sebedestrukce mého mozku nazastavil ani agent Mike Banning (Gerard Butler). Po takové dávce klišé a patosu vypadá Michael Bay jako právoplatný nástupce Akiro Kurosawy. 40% ()

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

01.08.2021

Po Scarlett Johansson a její žalobě studia Disney se nám v Hollywoodu nejspíš se soudními přestřelkami roztrhne pytel. Jako další prý o podobné žalobě uvažuje herečka Emma Stone, mezitím se ale… (více)

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

12.11.2020

Studio Millennium a herec Gerard Butler už před několika měsíci avizovali, že akční série Pád rozhodně nikam neodchází. Naopak – v budoucnu bychom se kromě nových filmů měli dočkat také seriálu. No a… (více)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět