poster

Radikálny environmentalizmus na Slovensku (amatérský film)

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2012, 11 min

Hrají:

Michal Kolesár (a.z.), Les U. Knight (a.z.), Ladislav Kuc (a.z.)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Segrestor
  ***

  Film by si rozhodně zasloužil lepší dramatickou polohu, ať už v samotném střihu nebo dejme tomu dokreslující hudbě. Též projev "naratora" není tak úplně něco, co bych třeba na filmu vypíchl. Nejsilnější stránkou tohoto krátkého filmu je tedy informace, sdělení. Tam lze jednoznačně zvolat: "výborně!" Celkově tedy za tři, protože tady trochu ta forma zabíjí obsah.(9.7.2012)

 • Cooper_J.
  ****

  Tento amatérský dokument se snaží zmapovat působení mezinárodních radikálních organizací na Slovensku. Za tímto účelem je systematicky rozděluje na ty, které se vyhýbají násilí na lidech (Earth First!, Animal Liberation Front a Earth Liberation Front), ty které ho neodmítají (Animal Rights Militia, Justice Department) a ty, které směřují k (dobrovolnému) vyhynutí lidstva (církev Eutanázie, VHEMT). Kromě zmíněných organizací si všímá i jednotlivců, jakými byl např. bombový atentátník z Košic, nebo aktivista ze Spišské Nové Vsi, blokující kácení vzrostlých stromů. Obsahově se v podstatě jedná o filmový přepis tohoto referátu, tvořený krátkými úryvky ze zpravodajství nebo jiných dokumentů, doplněný o záběry na internetové stránky, případně tiskové materiály. Protože zde hodnotím především informační hodnotu, musím vyzdvihnout autorův vcelku neutrální a hlavně systematický přístup k věci. V celém dokumentu se (vyjma obrazového materiálu) nachází pouze jedna citově zabarvená pasáž, ve zbytku se jde o strohý tok faktických informací. Z technického hledska je zpracování slabší, zaráží především nízká kvalita zvuku a někdy rychlé střídání jednotlivých částí prezentace. Mimochodem zajímalo by mě, zda-li přesah aktivit organizace Fuck For Forest na Slovensku, ušel autorově pozornosti, nebo nezapadal do výše nastíněné klasifikace.(14.7.2014)

 • Radko
  ****

  Info manuál o neregistrovaných ochranárskych hnutiach vo svete a ich odraze na Slovensku. Cítiť znalosť veci i pirátsky spôsob výroby. Nie je to o mimovládkach napojených na štátnu saciu trubicu cez grantové projekty fondov Európskej únie, či o "neziskovkách" chrániacich les kvôli záujmom ruskej naftárskej lobby, či iných firiem. Tu ide o ľudí bytostne presvedčených o priorite biodiverzity. Výlučne. Uvedomujúc si balast a nepotrebnosť celého spotrebného, farmaceutického a dizajn priemyslu. Bezohľadne spotrebúvajúceho suroviny, míňajúceho lesy a zabíjajúceho pokusné zvieratá po desaťtisíckach. Bezmocné prizeranie sa pľundrovaniu prinieslo potrebu priamej akcie zameranej na ochranu živej prírody, ignorujúcu zákonné (čítaj často korporačné) príkazy a zákazy. Odmietnutie kompromisov donútilo tieto skupiny postupovať dôsledne partizánsky. Skutočnosťou je však i fakt, že tento spôsob ochrany prírody priťahuje niekedy agresorov, potrebujúcich sa realizovať v sabotážno-podpaľačsko výbušných akciách, pre ktorých je prioritnejšia potreba deštrukcie a skazy než uchovanie prírody. Prioritou by však malo byť: eARTh FIRST!(5.2.2013)

 • schizmo
  ***

  Strohý přehled radikálních environmentální činností, podstatě v d.i.y. formě. Při konzumaci podobných aktivistických snímků má člověk stále větši pocit, že jediným možným východiskem je aktivní odboj, který je v tom lepším případě brán jako počínání podivínů nebo rovnou jako tretný čin v případě horším. Čímž se ale vracíme opět na začátek, že dokud bude bezpráví na zvířatech posvěceno zákonem, budou vznikat všechny tyhle odbojové skupiny, které berou spravedlnost do vlastních rukou...(25.10.2016)

 • filmharmony
  *****

  ...pět hvězd, protože je to nutné... ...protože všechny "mírového dialogu selhávají... ...pět hvězd za statečnost... a nelegálnost činnosti? násilí proti majetku a osvobozování zvířat, protestní akce, tiskoviny upozorňující na bezpráví druhů i Země... co je na tom nelegálního? ...přestoupení zákona ano... protože nepamatují na oblasti, které jsou zcela základní pro přežití všech... přestoupení zákona lidského srdce? ne... protože láska a soucit nepřekračují zákony garantující základní listinu práv a svobod, ve kterých toto není deklarováno pro všechny živé bytosti a přírodu...(20.8.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace