Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hrdina nesmí zůstat sám. Plukovník americké námořní pěchoty Terry Childers řídí záchrannou akci, při které má dostat amerického velvyslance v Jemenu a jeho rodinu do bezpečí před muslimskými demonstranty. Když se demontrace vymkne kontrole, nařídí Childers ostrou střelbu ze střechy ambasády. Výsledkem je masakr, při němž zahyne osmdesát tři civilistů včetně žen, dětí a starců. Plukovník je doma obviněn z třiaosmdesátinásobné vraždy. Čeho se však ve skutečnosti dopustil? Opravdu podlehl neovladatelné zuřivosti? Anebo konal v sebeobraně? Jediným pomocníkem obviněného vojáka je jeho dávný přítel, čerstvě vysloužilý plukovník Hayes Hodges, který vděčí Childersovi za záchranu života ve vietnamské válce a který strávil většinu své služby jako vojenský právník... Americké soudní drama režiséra Williama Friedkina (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) pojednává s obvyklou mírou amerického patriotismu o zodpovědnosti velícího důstojníka v krizových situacích. Vzniklo podle námětu bývalého důstojníka americké námořní pěchoty a ministra vojenských námořních sil Jamese Webba. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (121)

Legas 

všechny recenze uživatele

Krvavá volba je americký film – hodně americký. Japonci (Češi, kdokoliv jiný) by ho natočit nemohli. Chyběl by v něm ten americký pohled na věc, který je zcela nezaměnitelný. Proto tentokrát toleruji tu obrovskou nálepku „Made in USA“. Prvních válečných 30 minut má svižné tempo a William Friedkin předvádí, že by mohl klidně zmáknout Black Hawk Down místo Ridleyho Scotta. Potom ovšem nastane v rámci děje nutný přelom do příliš poklidného vyšetřování. Napraví to až závěrečná půlhodinka, kde Friedkin nastolí řádné soudní drama, jehož nejvypjatější moment je skutečně brilantně natočen a hlavně svižně sestříhán. Musím přiznat, že ač se mi zdají americká soudní dramata téměř identická, tahle pře byla nejen zajímavá, ale i dokonce chvílemi napínavá. Zasloužili se o to také herecké výkony hlavních představitelů Samuela L. Jacksona a Tommy Lee Jonese, které ovšem suverénně převálcoval vedlejší Guy Pearce. Takže ačkoliv jsem milovník dramatických válečných akcí a první 30 minut jsem si výtečně užil, tak zbylá stopáž filmu nebyla vůbec k zahození. Myslím, že 4* si Krvavá volba s přimhouřením oka zaslouží. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

William Friedkin dostal po dlhej dobe svoju réžiu pod kontrolu a takmer bez zaváhania a s najprísnejším okom natočil pútavú vojenskú vyšetrovaciu krimi drámu so skvelým akčným rozbehom. Najväčšie pozitívum vidím v zásadnom a takmer vražednom anti-patriotizme, ktorý sa len tak v amerických vojenských hrdinských snímkoch nevidí. Skvele dynamickú prvú polhodinu vystriedala pomerne svižná súdna dráma, ktorá má svoje plusy aj mínusy. Jej zápletka sa zo začiatku zdá takmer prekombinovaná, no v závere je to všetko až príliš jednotvárne, akoby to niekam celé vyfučalo, či prasklo ako balón. Súdne hračky, slovné prestrelky, vypočúvanie pod prísahou, či záverečné príhovory porote už som videl aj na vyššej úrovni, ale je tiež pravda, že som čakal menej, takže spokojnosť. Našťastie je na čo, alebo na koho sa pozerať, Tommy a Samuel podávajú svoj štandard, Pearce sa chopil šance v tejto partii sekundoval dominantne. 75%. ()

Reklama

otík 

všechny recenze uživatele

Film, který je z poloviny válečným (akce ve Vietnamu a Jemenu) a z druhé poloviny soudní drama, kde se projednává, zda se jeden z hlavních hrdinů provinil, když nechal při záchranné akci amerického velvyslance a jeho rodiny z Jemenu střílet do davu, kde podle něj byli ozbrojenci. Je to napínavý, dobře natočený i sestříhaný film, který nenechá diváka v klidu. ()

LaciLC 

všechny recenze uživatele

Aj napriek vynikajúcemu obsadeniu je Krvavá voľba len ďalším ľahko nadpriemerným filmom, ktorý síce nie je bez myšlienky, ale na to aby si zaslúžil štyri hviezdičky by asi potreboval kvalitnejšieho režiséra. Friedkin síce nebol úplne zlý, ale kvalita réžie dosť kĺzala a film často pôsobil nudným dojmom. ()

WoWoW 

všechny recenze uživatele

První co mě trochu vyděsilo bylo, že za 28 let od Vietnamu postavy Jonese a Jacksona ani trochu nezestárli. Ale co i to se může stát (i když jen zřídka). A celý ten film byl taková polévka, co by potřebovala trochu osolit, aby jsem si na ní pochutnal. Prostě na mě to bylo málo slané, ale jinak hvězdné obsazení zvládlo svou roli na jedničku. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Keď sa Hodges (Tommy Lee Jones) vracia na zbombardovanú ambasádu, na obhorenej stene je obraz vtedajšieho viceprezidenta Al Gorea. Gore a Jones boli spolubývajúci na Harvarde. (Arsenal83)
  • Jack G. Shaheen v recenzii pre Washington Report označil film za „najnehanebnejšie rasistický film, aký som kedy videl“. (Arsenal83)

Reklama

Reklama