• bloom
  ****

  Musím přiznat lehké zklamání, čekal jsem trochu něco jiného. O Robertu Dhérym koluje pověst vyznavače starých grotesek a autora (na francouzské poměry) absurdnějších scének, takže jsem čekal přehlídků bláznivých gagů, tak jako ve filmu Tonoucí se stébla chytá. Jenže ouha, Výhodná koupě je trochu z jiného soudku. Ne, že by film neobsahoval gagy, ale rozhodně se nejedná o kdovíjak divokou smršť. Vizuální humor je spíše kořením souboru úsměvných situací, které lehce ironizují změnu v chování okolí k hlavnímu hrdinovi, poté co si zakoupí drahé americké auto. Leč i přesto jako komedie obstojí, zvláště v momentech, kdy Dhéry není obklopený partou svých mně nesympatických přátel-sousedů. Ty hrají někteří členové Dhéryho komediální skupiny Les Branquignols, většinou ti, kteří se později v rámci francouzské komedie příliš neproslavili. Pozdější známá jména zde ale mají skutečně málo prostoru, jejich roličky mají blízko až ke cameu. I Louis de Funés, který má sice dvojroli dvojčat (a jedna odkazuje na předchozí Dhéryho komedii Poprask v kabaretu), není na plátně v součtu déle než zhruba čtvrt hodiny. Je ovšem velmi zábavné sledovat, jak už tady dokázal vytvořit něco jako základ postavy, která ho v pozdějších letech tak proslavila.(22.1.2010)

 • George.Camel
  ****

  Výhodná koupě je film, při němž se smíchy po zemi rozhodně válet nebudete. Přesto zde naleznete mnoho úsměvných scén a situační komiky a nudit se rozhodně nebudete. Koupě amerického vozu přináší novému majiteli Marcelovi Perignonovi (v podání režiséra Roberta Dheryho) další a další problémy a ten musí tyto situace řeši. Dvojroli dvojčat (vedoucího v továrně a policejního náčelníka) si ve filmu opět nezapomenutelně zahrál Louis de Funes. Plejáda grimas a gest z něj jen srší. Příjemná podívaná.(9.11.2010)

 • Flego
  ***

  Robert Dhéry nenatočil veľa filmov, ale vždy dával hold nemým groteskám, ťažil z nich a pridával čosi na zamyslenie. Aj v tomto prípade to tak je a pomáha mu v tom plejáda francúzskych hercov, ktorí boli alebo sa onedlho mali stať hviezdami. Platí to aj o Funésovi, ktorí si tu strihol dve postavičky a hlavne ten policajt je predzvesť nezabudnuteľného Cruchota.(2.4.2015)

 • dobytek
  ****

  Tohle byl vůbec první film, kde Funése daboval František Filipovský. Jenže dabing se údajně nedochoval a tim pádem se filmu v televizi asi hned tak nedočkáme. Toho můžou český diváci litovat, protože podle mě se jedná o celkem povedenou komedii. Jinak Funés, přestože neměl zdaleka tolik prostoru, mě pobavil nejvíc ze všech. A za zmínku ještě stojí napsat, že kromě pana štábního (Michel Galabru) se tady sešla kompletní četnická sestava. 70%(23.8.2012)

 • filmmovier
  ***

  Scény s Funésem tradičně výborné, bohužel, náš milý Louis tam je poměrně málo (nesehnatelnost dabingu mě velmi mrzí) a zbytek, s několika málo opravdu dobrými scénami, vydá jen na průměrnou podívanou s prapodivně zamotaným scénářem, který prazvláštně pobíhal z místa na místo - nebo alespoň mně to tak přišlo. Nicméně první půlhodina byla fajn, četnická camea potěšila (chyběl jen Michel Galabru) a díky Funésovi jsou ty jeho scény alespoň trochu zapamatovatelné, zejména na konci. 60%.(2.9.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace