subic

To je ten film s tím cabrioletem Cadillac, dlouhým jak tejden, co má pod nárazníky zlato, v křidelkách heroin, v baterii diamant a ten největší uprostřed volantu. Kdo jiný to tam napěchoval než Louis de Funès, který navíc na zboží celou cestu dohlíží. Je ho potřeba přepravit po vlastních z Neapole, je vidět Neapolský hrad, do Bordeaux, kde se má nalodit na loď na Floridu. Bourvil tu sice hraje ťulpase, jako vždy, ale cestou na to přijde. 71% ()

mikhail

Parádna komédia, kde paradoxne hlavnú rolu nehrá ani Bourvil ani Funes, ale Cadillac DeVille ročník 1965 :) Nádherné auto na krásnom talianskom-francúzskom pobreží. Jedna s klasických fr. komédií rokov 60-tych. Rozhodne odporúčam. ()

ostravak30

Gérard Oury je mistr komedií - Rabín Jákob, Velký šéf, Pošetilost mocných, Velký flám. Právě u posledního jmenovaného se sešel rejža, scénáristé, Louis de Funès i Bourvil. Jenže flám přišel až o rok později a třeba Velký šéf až roku 69. Podle mě se tvůrci i umělci teprve rozjížděli. Nedá se říct, že by Smolař byl špatný, ale co si budeme, stojí především na Bourvilovi. Tomu ale scénář nedává moc možností zazářit, spíše z něj dělají pitomce, co vždy stojí ve špatnou chvíli na špatném místě anebo právě naopak - stojí na správném místě, ale přitom neví, co se mu děje za zády. Tím pádem je Funès trochu upozaděn, ovšem své výjimečné chvilky má. Třeba ta, kde si auto spraví v podstatě sám a opravář a jeho syn na něj jen nevěřícně hledí. Nebo Louis de F. ve sprše se svalovcem, to je povedená scénka. Právě v té je mimochodem vidět, jak svalovec čeká v „zákulisí“ než má přijít na scénu. Jinak mě ale komedie spíš bavila tak napůl. To lepší měli prostě všichni ještě před sebou a i s ohledem na tyto komedie dávám za tři. ()

curil

Jedna z mých neoblíbenějších francouzských komedií a to hlavně kvůli Bourvilovi, který je ve filmu úžasný. Jeho odzbrojující nechápavost je kouzelná. Film má perfektní tempo a jednotlivé gagy vrcholí výstupy sehrané komické dvojice Bourvil - Louis de Funés. ()

Milivoj

Tenhle první pokus sice není tak dobrý jako druhý film s Bourvilem a Funesem, Velký flám, ale i tak je výborný. Bourvil je tu opravdu spíše prosťáček než smolař, ovšem padouch Louise de Funese nemá chybu. Jako konec konců skoro nikdy. ()

George.Camel

Tento herecký koncert dvou vynikajících francouzských komiků si nenechte ujít. Cestovat Itálií s cadilakem plným heroinu, zlata a diamantů není jen tak. Zatímco Bourvill potřebuje ke svým výkonům dialogy, Funés si vystačí s mimikou a gesty. Oba hlavní představitelé mají v sobě jiný druh humoru a ten se vzájemně doplňuje a tvoří docela harmonický celek. Nejlepší scéna filmu je v autoservisu, kdy si Funés, před očima automechanika a jeho syna, za hudebního doprovodu sám opraví auto. Je to geniální a už jen kvůli tomu stojí za to film vidět. ()

Stanmi

Antoine Maréchal (Bourvil) se vydává na dovolenou do Itálie, jeho cesta však končí ještě v Paříží po srážce s automobilem pana Léopolda Saroyana (Louis de Funès). Ten nabídne nebohému Maréchalovi možnost poznat krásy Itálie za volantem luxusního kabrioletu značky Cadillac. Antoine s nadšením přijímá, netuší však, že se v autě skryvají drogy, zlato a diamanty, které má nevědomky převézt do Francie... Na začátek se příznám, že snímek Smolař patří mezi mé nejoblíbenější (nejen) francouzské komedie, takže v tomto komentáři chválou šetřit rozhodně nehodlám. Začít můžu u samotného pana režiséra (a také scénaristy) Gérarda Ouryho, který vytvořil vskutku zábavný příběh, vlastně takovou komediální road movie o bandě pašeráků a jednom nevinném dobrákovi, ve které člověk najde spoustu povedených vizuálních nebo slovních gagů. Skvělou volbou pak bylo obsazení ústřední herecké dvojice André Bourvil - Louis de Funès, kteří jsou ve svých úlohách sympatického smolaře a cholerického dareby prakticky bezchybní a svými odlišnými hereckými polohami se skvěle doplňují (což potvrdili také v dalším snímku Gérarda Ouryho Velký flám). Navíc má snímek naprosto okouzlující až idylickou letní atmosféru let šedesatých, čemuž napomáhájí záběry na známé italsko-francouzské památky a také chytlavá hudba Georgese Delerue. Smolař se zkrátka povedl a je přesně tím filmem, který mě dokáže vždy pobavit a zvednout náladu. ()

Gig

"Nejeď moc rychle, ať si nás nevšimne. Hmm. A nejeď moc pomalu, at ho neztratíme." Nu a o tom je celý film. Funés, coby  vychytralí hajzlík, který si myslí, že když využije prostého Bourvila, tak hooodně vydělá. Ale, to se jako vždy přepočítá. Onen koncept zneužití rádoby hloupých k převozu něčeho drahého si později použili autoři z Šimona a Matouše. Tady máme, ale taky skvělou dvojku, tedy trojku, pokud počítám režiséra Ouryho. Tento režisér měl vždy čuch na příběh, komiky i pointu. ()

marason

Myslím že Smolař je neprávem trochu zapomenutý snímek v Louisově filmografii. První spolupráce s Bourvilem fungovala senzačně a Saroyan byl skvělý padouch kterému jsem nemohl nedržet palce! ()

zigy

Funes exceluje tak, jako ho máme všichni rádi (např. v autoopravně si sám při předvádění, jak to mají dělat, opraví auto..), Bourvil (Bruder) není zde tak výrazný, ale roli dobráka prosťáčka zvládá svým nenapodobitelným způsobem také dobře. Příjemná prázdninová atmosféra. Gangsterská zápletka mě moc nebrala. Závěr s titulky, neboť v původním dabingu nebyl závěr nadabován (byl vystřižen). ()

Střelec17

Když se nad tím zamyslím, tak nevím kdo je ten smolař Antoine nebo Leopold, možná oba. Ale kdo je smolař a kdo není, není tady ani tak důležité, důležité je že mě Smolař moc neoslovil. Celý film je trochu nudnější, když se jelo v Itálii, tak se to ještě bylo celkem v pohodě, dobře se na to dívalo a vtipné scény byly OK. Co filmu zlomilo vaz, byl u mě konec, kdy jsem se začínal ztrácet ději a nevěděl, kdo je od policie a kdo gangster. A konečná scéna, kdy jedou někde a narazí s cadillacem do výlohy a pak jedou hlavní postavy na zadním sedadle a baví se, mi byli nesympatické a celkově jsem nechápal co je to za happyend. Pozitiva: Itálie, Neapol. Negativa: Je pěkné jak si Antoine pochvaluje krásu Itálie a pak mrskne autobaterii do moře. ()

brasek

Skvelá oddychová zábava. Človek sa pobaví, oddýchne si od sveta, príbeh je nenásilný a od začiatku ide na plné tempo. ()

Dvorik

Toto mela byt komedie? Zvladnul jsem 45min tehle nudy. Vzdyt tam proboha neni nic vtipneho. Podobny namet s paseractvim dotahnuli o 10 let pozdeji k dokonalosti Simon a Matous. Jedna hvezda za Funese. Opevovany Bourvil je k nesneseni. ()

PTuranyi

Príjemná komédia, v ktorej Luis de Funés rozohrá hru na naháňačku za kadilakom naplneným kontrabandom. Žiaľ Bourvil mu nie je v tomto prípade komicky rovnocenným partnerom. Je tu zopár ikonických scén napr. keď Funés privezie auto do servisu, zobudí opravára a následne si synchronizovane za zvukov klasickej hudby auto sám opraví. Alebo keď sa snaží skryť pred Bourvilom v servise. Produkcia je dobrá a láskavý humor. ktorý sem tam vyčarí úsmev, prevádza celý príbeh, ale kadencia je slabá takže som sa zas tak veľa nenasmial. 70% ()