Reklama

Reklama

Pošetilost mocných

  • Francie La Folie des grandeurs (více)
Trailer

Ó, jak malá postava a jak velké intriky! Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky. Jeden za všechny – všichni za sebe! (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (322)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Jeden za všechny, všichni za sebe!“ Pletichář Don Salluste ztrácí své prominentní postavení na španělském dvoře, ale ještě neřekl poslední slovo…Francouzský komik spolu s hlasem Františka Filipovského (jeho až netopýří zvuk na konci filmu je fascinující) fungují i zde, ačkoliv v mnoha momentech to je jen na nich, protože vyloženě vtipných hlášek tu zase tolik není. A také platí, že jakmile Don Salluste není na scéně, není to úplně ono. Sluha Blaze sice tančí, zpívá za doprovodu neexistující kytary, dvoří se královně, budí pána tím nejkrásnějším způsobem a učí krále, jak si čistit boty, ale úroveň humoru, když divák sleduje pouze jeho, zkrátka vždy trochu poklesne. Přesto řada scén jako Don Salluste v nenápadném převleku dvorní dámy, anonymní dopis králi či svádění divákovi zůstanou v paměti a zábava po většinu času přetrvává. I proto hodnotím slušnými 4*. „To je hnusná díra! Copak můžeš bydlet v takovémhle chlévě?!“ - „Tak přece bydlí všichni vaši sluhové.“ - „Hezký byt, moc útulný…jsi spokojen? No?!“ - „Jsem.“ ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Chudí mají mít svou bídu a král své zlato." A to se cestou k němu ještě musí zdanit u dona Sallusta, to dá rozum. Ministři financí jsou zkrátka všichni stejní a proto volte mě. Já bych byl úplně jiný. Já bych si odklonil jen jedno procento státního rozpočtu na nutné výdaje. Možná by to později narostlo, ale pořád bych byl nejlevnější ministr financí od dob falešného Sametu. Ale zpět k donu Sallustovi, protože ten je fantasticky intrikánský, lakomý, vtipný a jakoby vypadl z oka jednomu malému vzteklému francouzskému herci, který mě baví snad ve všech svých filmech. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Hodne slusna komedie s opet skvelym Louisem De Funes. Role svinaka mu fakt sedla a je v ni skutecne skvelej. Yves Montand jako jeho trosku tupejsi sluha je taky skvelej. Pribeh je celkem v pohode, nic extra komplikovanyho, ale dava prostor pro spoustu skvelejch scenek. Tady je taky asi hlavni problem filmu. Pokud neni na platne Louis, tak film mirne nudi a z tech 100 minut tu neni takovejch 20 a proto nemuzu dat plny pocet. Ale i presto to je fakt skvela komedie s docela slusnou vypravou, skvelou hudbou a kolem pro otroky podobnym tomu z Conana. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Pouze Ti nejmocnější si mohou dovolit (dopřát) ten luxus v podobě pošetilosti. Navíc, když to dělají s takovým zaujetím a zápalem pro věc (navíc humorně) jako don Salluste, může člověk něco namítat? Dnes již nestárnoucí klasika s živelným (tak jak to umí pouze on) L. de Funesem (resp. F. Filipovským oslavujícím a dělajícím skutečnou reklamu řemeslu zvané dabing) coby donem Sallustem, naplňujícím bezezbytku samotnou podstatu rčení „pro pětník by si nechal vrtat koleno“, výtečně mu sekundujícím parťákem Y. Montandem (coby jeho sluhou Blazem) ….. a spoustou nezapomenutelných scén, z nichž si, troufám (si) tvrdit, vybere každý min jednu „tu svou“. Přičemž (a za to strhávám tu 1*) tohle dílko působí spíše jako slepenec jednotlivých (byť mistrně napsaných a následně i zahraných) scének, než ucelený příběh. Nicméně bavil jsem se královsky, to nepopírám. Chcete důkaz? Tady je. Lehké SPOILERY: „věštění z ruky“, „si divoch“ a „to je ale hnusná díra. Jak můžeš bydlet v takové…..Takhle přece bydlí všichni vaši sluhové pane…..Hezký byt, takový útulný :-) p.s. až se nechce (u)věřit, že by to Louis pouze hrál :-) ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Navonok (žánrom) to nie je typická Funesovka, avšak vnútri (štýl fórikov) jednoznačne áno. Čo je dobre aj zle. Čiže záleží na tom, ako veľmi máte radi tohoto komika. U mňa je to premenlivé a premenlivé je to aj v samotnom filme. Súhlasím, že v dobe vzniku film mohol vzbudiť tým, že Funes hrá v niečom inom a nielen blbečka, ale zákerného blbečka, ktorému napriek tomu držíte palce, údiv. Dnes sa sústredime skôr na to, nakoľko film dokáže po rokoch pobaviť. Je to jedna z lepších Funesoviek, to je bez diskusie. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (20)

  • Scéna, v níž dav chudých upaluje panáka dona Salluasta (Louis de Funès), se natáčela začátkem června v madridských ateliérech a zúčastnilo se jí kolem 150 statistů, kteří nedokázali dát do natáčení správnou energii. Režisér Gérard Oury se je snažil všelijak naladit, ale to se podařilo až jeho asistentovi, který na statisty začal z megafonu volat: „Podívejte se na tuto oběšenou figuru! Víte, koho představuje? Generála Franca! Tak křičte: Pryč s Francem!“ Tento moment všechny ze štábu rozesmál, i komunistu Yvese Montanda (Blaze). Generál Franco byl autoritativní politik a nejvyšší představitel Španělska od roku 1939 až do své smrti v roce 1975. (mar48)
  • Pošetilost mocných měla ve své době výrazně větší úspěch než další de Funèsovy filmy. Ve Francii ji ve stejném roce překonaly pouze filmy Bažanti (1971) a Umřít na lásku (1970). (argenson)
  • Dvorské kostýmy byly výrazně inspirovány obrazy španělského malíře Diega Velázqueze. (Jezinka)

Reklama

Reklama