Smrt v labyrintu

• Velká Británie The Two Faces of January (více)

Příběh se odehrává v roce 1962 v Athénách. Tam přicestoval mladý americký pár. Charismatický Chester (Viggo Mortensen) a jeho krásná manželka Colette (Kirsten Dunst). Setkávají se s průvodcem Rydalem (Oscar Isaac), který často podvádí bohaté turisty. Později je párem pozván na večeři. Večer ale skončí nešťastnou smrtí řeckého policisty. Rydal jim za příslib peněz pomůže zbavit se těla a dostane je do Turecka. Trojici sužuje posedlost, žárlivost a paranoia, čemuž napomáhá i fakt, že mladý průvodce začne ke Colette chovat jisté city. (mentos.)

Aljak

Fascinujúca atmosféra Grécka v čase 60tych rokov doplnená zaujímavým trojuholníkom hlavných postáv unikajúcich pred zákonom. Bolo zaujímavé sledovať vývoj vzájomných vzťahov tejto trojice, hoci vzťah Chestera a Colette mi prišiel dosť odmeraný. Najpozoruhodnejšou postavou celého príbehu bol jednoznačne Rydal, a to či už vo vzťahu ku Colette alebo aj k samotného Chesterovi. Aj keď by som ocenil väčšiu pestrosť dialógov a aj samotný príbeh mohol mať podľa mňa oveľa výraznejšiu atmosféru, pretože základ bol podľa mňa veľmi dobrý. Takže celkovo mám z toho skôr priemerný dojem, aj keď treba uznať, že záver bol vynikajúci, ale ani to už nevytrhlo film z 3-hviezdičkového hodnotenia. ()

bourec

V poslední době nerážim na samý kraviny.Nuda k uzoufání,bez špetky něčeho,co zaujme obyčejnýho fanouška pohyblivejch obrázků.Ani sem nevěděl,že Husajn točil filmy.20%. ()

Johnny.ARN

Zaujímavý námet, ale tak nezáživne podané, že ma to absolútne nechytilo. Stále som očakával niečo viac, nejaký zvrat, nečakanú kulehu. Kniha by mohla byť pútavejšia s svižnejšia, ale to sa už nedozviem. 2 z 5 ()

venison

Celkem zajímavý thriller, který má bohužel oldschoolové zpracování, takže se dost vleče a podstatně chybí akce a napětí.. Jinak hodně dobré psychologické drama, které má zajímavý vývoj postav.. Nejzajímavější je asi to, že nikdo není z mého pohledu záporák ani klaďas.. Mladá panička, která ráda koketuje a má ráda luxus, ale život na cestě jí už unavuje.. Přestárlý novomanžel, který se zaplete do podvodů, takže je jednou nohou na útěku a když se mu kolem krku začne stahovat smyčka, tak jedná prchlivě a podrážděně.. Mladý podvodníček, který by rád získal krásnou dámu a ještě z celé situace profitoval, ale tak nějak se zaplete.. Zajímavé, ale celkem nuda.. ()

VanTom

Skoro se zdá, jako by tento film vznikl v době, kdy se odehrává (elegantní 1962, Řecko, Kréta), tak staromilsky vypadá. Hitchcockův odkaz vytane na mysli hned po prvních minutách, zabití, útěk, skrývání se, touha, žárlivost, paranoia. Jenže je to chladné, vlastně se zajímavě zaplete a napne až v závěrečné půlhodince. ()

Antek

Už samotná pentalogie o talentovaném panu Ripleym nedokáže obhájit tvrzení, že Patricia Highsmith používala ve svých kriminálních románech překvapivé zvraty a originální postupy (respektive toto tvrzení nemá nárok z pohledu moderní doby – její historky v náporu času s nároky na složitost struktury zkrátka neobstojí). Jenomže o tom její romány ani nikdy nebyly. Jednoduchá sjednocující linka (začínáš špatně, tak špatně skončíš) sloužila jako věšák pro studii pochybných charakterů a interakcí mezi nimi. Cynická spisovatelka neodolala a promítla do svých hrdinů představu o moderním člověku (a stavu lidstva obecně), a její zarputilost jí nedovolovala z určeného směru vybočit. Jenomže, co se dobře čte (a chápe), nemusí moc dobře fungovat na plátně. Psychologii postav dost dobře nevykreslíte z pouhých pohledů a chybějící charakterové pozadí způsobí akorát to, že divák není schopen jakékoliv empatie (a tudíž se akce na plátně stává nezáživnou – byť hezky nasnímanou -- road movie do pekla – jaký to paradox). Aminimu se nedá upřít cit pro atmosféru doby a místa, kdy svět byl z části nezmapovanou paletou poskytující možnost útěku a anonymity. To byl v podstatě také hlavní důvod, proč jsem na samotný film velmi těšil. Pokud ovšem rozpohybujete pěkné obrázky a nevdechnete jim život, jste pouze rutinér a tudíž nahraditelný. Velká filmařina se vyznačuje tím, že dokáže oživovat lidskou fantazii – technika je až na druhém místě. Highsmitiny klasické motivy (vztah otce a syna, touha po zakázaném ovoci) se vytrácejí a zůstavají skryty v pozadí (a tak člověk vlastně ani nechápe orginální název “The Two Face of January”, pokud trochu nezapátrá). Forma vítězí nad obsahem a to je v drtivé většině vždy prohra. ()

Mishqo

50% ... Ani neviem prečo, ale očakával som viacej od tohto filmu. Dostal som len šedý priemer nejakého dramatického thrilleru. Síce v peknom prostredí Grécka, ale strašne nezaujímavé a neoriginálne. Scenár bol strašne planý a tým pádom aj herecké výkony stáli za starú belu. ()

JohnSmith

Ptám se proč? Proč by někdo pomáhal vrahovi a jeho ženě, do který je udělanej, utéct z Řecka, shánět padělaný doklady a vlastně se vystavovat velkýmu nebezpečí? Proč? A proč o tom někdo natočil nudnej film? Proč? ()

farfalla

Příběh vztahového trojuhelníka je adaptací stejnojmenného románu Patricie Highsmith z roku 1964 a odehrává se v Aténách, na Krétě a v Istambulu. Chester MacFarland (Viggo Mortensen) a jeho manželka Colette (Kirsten Dunst) vypadají jako bezstarostní američtí manželé na dovolené v Řecku. V Aténách potkají Rydala Keenera (Oscar Isaac), Američana, který se v Řecku živí jako pokoutný průvodce turistů. Rydal je k MacFarladovým přitahován jejich bohatstvím, Chester mu neveří, ale Colette má Rydala ráda. Chestera v hotelu vyhledá soukromý detektiv a žádá ho, aby zaplatil peníze, které ukradl investorům v pyramidové hře (letadlo, Ponzi scheme), ten ho však nešťastnou náhodou zabije. V hotelu se náhodou objeví Rydal a manželům nabídne, že jim pomůže utéct a zajistit nové pasy, které museli nechat na recepci v hotelu. Název románu i filmu vystihuje, že nikdo není jenom černý nebo jenom bílý. Jednání člověka, jeho tvář, se mění podle okolností. A situace trojice na útěku se stále více komplikuje. Jednak vyšetřováním policie, jednak napjatými vztahy mezi nima třema. Tíživé napětí je budováno postupně, ale myslím, že Hitchcock by tento námět využil lépe. Všichni tři herci jsou dobří, ale režie je zbytečně drží na uzdě. ()

Hanys_

Režijní prvotina scenáristy Drive. Která ale i přes to obsazení (Isaaca uz pár měsíců můžu ve všem) kope slabší ligu. Nejvíc mi asi vadilo, že to prostě až na ten jeden zvrat není tak napínavé, jak mohlo. ()

F.W.Colqhoun

Navštívil jste Knossos? Proč bych tam chodil? Na Krétě jsem se narodil. Helada, země Oidipova, je koukavou, přesto tísnivou kulisou pro solidní detektivní drama, v němž mladík pase po ženě muže, který nápadně připomíná jeho otce. Film celkem úspěšně zaměstnává dvěma typy otázek. První množina souvisí s trojúhelníkem obývaným zajímavými postavami, jejichž profily jsou nedetektivně zajímavé a neurčité (a promiňte, že to prozrazuji, zůstanou takové až do konce). Druhá množina se pojí ke skvělému obsazení resp. tomu, jak se produkci podařilo do tohoto odvážně neokázalého snímku, jako stvořenému k televiznímu promítání po třiadvacáté hodině, naverbovat tak reprezentativní obsazení. Aragorn král Viggo Mortensen je zárukou kvality, Kirsten Dunst ještě spolehlivě svádí nejen hlavního hrdinu, nýbrž i diváky a skvělou práci odvedl i čím dál exponovanější Oscar Isaac. ()

kolemjdouc

po lepším začátku to všechno spadlo do úporného béčka.Nic co bych si pustila znovu.Škoda Dunst a Mortensen jsou dobří herci ale tak mizerný scénář prostě nevytáhli. ()

peetriss

Jakýsi milostný trojúhelník na útěku před spravedlností pohybující se někde na pomezí dramatu a thrilleru, ale především je to velmi fádní a nevýrazné ve všech směrech. Potěšily slunné řecké exteriéry a Kirsten Dunst, která si bohužel střihla jednu z nejzbytečnějších rolí. ()

angloumene

Smrt v labyrintu nabízí dramatický příběh o temné minulosti, touze po bohatství a zlu skrytém pod závojem krásy. Jenomže té krásy a opravdu povedené stylizace prosluněného Řecka je zde tolik, že pod tím vším úplně zanikne příběh samotný. Nakonec se tedy spíš díváme na líbivá městečka, líbivé herce s líbivým oblečením no a všechno je to takové...pěkné. Krom toho ale taky zapomenutelné. ()

Santino7

Komorne ladený thriller pôsobiaci akýmsi starodávnym retro dojmom pripomínajúcim staré kriminálky (nie kvôli dobovosti, tá je tu vyložene nepodstatná, ale kvôli štýlu, akým je to natočené) obohatený krásnymi scenériami slnečných Atén, Kréty a Istanbulu. Je dosť možné, že práve najmä ono zasadenie do takto filmársky neokukaného prostredia robí snímku tak atraktívnou a neobyčajnou, vizuálne sa mi to totižto páčilo vskutku veľmi, avšak takisto obsahová stránka je veľmi fajn. Tri postavy, z ktorých ani jednu nie je ľahké prečítať, ich ďalší vývoj a konanie sú zakaždým neurčité a nepredvídateľné. V úvodnej zhruba hodinke tu máme postupné pripravovanie pôdy, poľahky stúpajúce napätie, koketovanie, nuž a záverečná thrillerová časť, kedy matéria čo sa týka tempa naberá na obrátkach. Snáď jediné čo mi prekážalo, bol záverečný monológ, ktorý mi prišiel trošičku nepatričný a mierne zhadzoval celkovú navodenú atmosféru, ale tak rešpektujem rozhodnutie tvorcov, že to ukončili práve takto. Za mňa veľmi príjemné prekvapenie, ktoré mi príde značne podhodnotené. 75% ()

Heroine odpad!

Viggo je pořád Viggo. Ale ani to nevykouzlí hvězdičku pro takhle nudný, protivný a otravný, nedomyšlený a nepřekvapující film, který nemá eso v rukávu, nemá co nabídnout, a ničím nezaujme, než svou hloupostí! ()