Láska je láska

• Švédsko Fucking Åmål (více)

Elin a její dospívající kamarádi vyrůstají v malém městě jménem Åmål. Vše tu plyne podle zaběhnutých pravidel až do chvíle, kdy Elin udělá nečekaný krok – jde na nesprávný večírek – a její život nabere nový směr. Najednou se musí rozhodovat mezi dvěma láskami a hlavně se vypořádat s vlastním já. Láska je láska nabízí příběh o touze, radostech i bolestech lásky, komických i dojemných stránkách dospívání – a odvaze vyčnívat z davu. (Bontonfilm)

JohnCZ

Silně neamerické drama s prvky komedie těžící z tématiky, kterou mají severské státy vcelku v oblibě. Přestože byly obě holky sympatické, samotný film se místy až moc táhl, herecké výkony byly na dost kolísavé úrovni a tedy krom těch dvou hlavních rolí to byla vesměs bída. I to přílišné zoomování kamery se mi moc nelíbilo a působilo to dost amatérsky. Naopak konec překvapil, vyzařovala z něj radost a měl vtip. Být o pár let mladší a ještě k tomu opačného pohlaví, byl bych nejspíš i nadšen, ale takhle mi Fucking Amal přišel jen jako lehce nadprůměrná dramedy. ()

Tatatranka

Touha je touha, láska je láska, smutek je smutek a smrt je smrt. Přechod o jednoho k druhému je snadný, vždy fatální. Zasrané Amal, městečko, v němž se odehrávají všednodenní příběhy hrdinů švédského filmu režiséra Moodyssona, zasrané město, v němž se novinky šíří asi jako léto na horách, a běda lásce, která maloměstu nevoní. Touha, která se klube uvnitř, pod nánosem make-upu, mající před sebou žebříček top modelů, top akcí a zrcadlo, přesné a nekonfliktní, a touha zastíněná poezií, nesmělá, a žíznivá. Dvě protijdoucí toužení, která si jdou paradoxně naproti, se protínají. Příběh dvou zcela odlišných náctiletých dívek, jedné, jež o své lesbické orientaci nepochybuje, a druhé, která svou podobu louhuje v módních časopisech, hitparádách top ten a lásku bere jako nutný doplněk, je příběhem o rozhraní citů a proměně jedné Barbie v mladou dívku, zázračně „vyléčenou“ láskou té druhé. ()

ledzepfan

Filmová Euphoria devadesátých let (jen prostě civilní.. bez glamu, pompéznosti a miliónového rozpočtu v zádech).. Je to napínavé, křehké, okouzlující.. S parádníma holkama v hlavních rolích, s nejstylovějším rozchodem po telefónu a s lehkostí a nenuceností jakou tomu dnešní woke propaganda může jen závidět. ()

mis-ko

Trochu rušivé detailné "nájazdy" ručnou kamerou mi rozhodne nemôžu pokaziť dojem z mimoriadne citlivého a ľudského filmu o hľadaní vlastnej sexuálnej identity. Zároveň som však zistil, že moje dospievanie bolo vlastne veľmi nudné :-) ()

selfesteem

Něžný film o lásce mezi náctiletými a hlavně ještě tak trochu dětmi. Při rozhovorech kluků s holkama ve filmu a při poslechu snů a tužeb krásné Elin jsem se neubránila úsměvu. Takhle má vypadat správnej teenager, vyvádět, rozčilovat se, nesouhlasit, ale přitom si věřit, chtít všechno zkusit, do všeho se vrhat po hlavě, přehánět. U tohodle filmu jsem úplně ucítila, jak mě pohladil u srdce, jak mě zahřál. Je to svým způsobem návrat do mladých let, kdy jsem také tajně sháněla fotky vyšších ročníků, abych si mohla vystřihnout svého oblíbence. Tyhle úlovky jsem už dávno ztratila, ale fotky bez hlav mých "lásek" doma v šuplíku pořád mám :). Báječný film na navození té správné nostalgické a přitom hřejivé nálady. ()

Defaultovna

4 hviezdy za hlavné protagonistky, ktoré boli (obe) vo svojich úlohách na zjedenie, piata za vykreslenie prostredia malého mesta. Severania sú fakt zvláštny národ, na druhej strane dospievať tam by mohla byť celkom dobrá zábava. ()

ivishka

To je tak když čekám něco hodně dobrého. Objevování sexuality je asi to nejpestřejší téma na film, které se dá udělat nejméně na milion způsobů a pořád to bude lidi zajímat. U tohoto filmu se opravdu divím hodnocení. Nudné a ospalé není jen švédské městečko ale taky tenhle snímek. Bylo to takové naivně zobrazené skoro jako by se režisér bál něčeho většího a držel pořád něco na uzdě ...čekala jsem až do konce kdy se z toho vyvine něco hodně dobrého ale žádná velká akce se nekonala a laťka opět zůstala hodně nízko. Proto ode mě dostane průměrné hodnocení. ()

numi

Nesobecká, upřímná a skromná zpověď dvou dospívajících dívek, která je po strop narvaná emocemi. Emocemi sice převážně zápornými, ale o to více dokážou ty kladné zaútočit na to správné místo. Moralizuje naprosto nevtíravou formou, které si člověk snad ani nevšimne, je zabalený do naprosto nezajímavého hávu a přesto obsahuje desítky nezapomenutelných dialogů a scén. Prostě neskutečně skutečný obrázek dospívající mládeže (teda asi, neboť přece jen už jsem věkem trošku jinde a co o tom tak můžu vědět, že...) Kolikrát se o něco takového pokoušeli v té dokonalé továrně na sny za velkou louží? Nespočetněkrát. A pokaždé neúspěšně. A přitom je to tak jednoduché. Vezmete jednu blonďatou boubelku, jednu naprosto nezajímavou brunetku, scénář uděláte na koleně, nacpete do toho hity, co dávno neletí a je hotovo. Klasika jako dřeváky od Bati. [červenec 2006] ()

Freemind

Jednoduchá, přímočará, nenásilně vtipná a sympaticky upřímná skica světa teenagerských problémů a "problémů", samozřejmě s důrazem na pokusy o vyřešení vlastní sexuality. Dospíval jsem ve stejné době a teď už jsem ve fotrovském věku, takže jsem si za a) hezky připomněl několik důvěrně známých situací a za b) dospěl k závěru, že být můj vlastní rodič, asi bych se fackoval každý druhý den. ()

sonnak

Pure emo. Moc jsem to poselství nepochopil a popravdě, kdyby to nebylo o dvou nezletilých lesbičkách, asi bych to ani nedokoukal. Největší škoda je ten slabý scénář, protože mezi hlavními herečkami to chvílemi moc dobře fungovalo a mohlo to dopadnout opravdu mnohem lépe - ale zůstalo u náznaků. Kontroverzní téma neodvede všechnu práci. ()

kaylin

Před těmi již téměř dvaceti lety musel být snímek trochu překvapivější, musel mít trochu větší dopad na diváka, ale v dnešní době, kdy alespoň mě přijde jakýkoli vztah mezi stejným pohlavím normální, je to spíš takový film na pohodu o tom, že najít cestu, jak dospět, je možné různými způsoby. Dvěma děvčatům fungoval tenhle. ()

vanadium

"Come out!" - a byl coming out. Letní bouře mě nahlodala a Fucking Amal mě přesvědčil, že existují teenage filmy, na které se dá dívat bez pocitu trapnosti, jen nesmí být z americké dílny. Film s teenage a lesbickou tématikou, který byl pro mě zajímavý tím, že je z doby, kdy mobil ještě nebyl něco tak běžného jako dnes. Načrtnuté různé problémy dospívání, hezký příběh dvou naprosto odlišných holek, které si k sobě postupem času najdou cestu a najdou to, co potřebují. A Alexandra Dahlstrom je fakt kočka. ()

Herr_Flick

Poněkud nudné a ospalé švédské městečko, rozhodně ne nudný film, fucking je příznačné. No na to, že je to o mladých holkách, které svrbí, je to úplně pecka, obrovské překvápko. Zajímavé, ze života, holky sympaťačky. Má to všechno, co má film mít. Jak minuta nezáživného filmu někdy trvá věčnost, Fucking Amal utíká příliš rychle :-( 100% ()

ja.rebel

Maloměsto a dvě dívky z nichž každá je naprosto jiná. Jedna se uzavírá do sebe, ve škole se drží stranou, hodně přemýšlí. Možná zoufalý nedostatek kamarádů ji vede k tomu, že si píše deník a právě jemu se svěřuje se svou láskou, která nemá naději dojít naplnění. Každá věta v něm je plná touhy a obdivu.... k NÍ. Na druhé straně dívka, unuděná společností ve které žije, zoufale zabíjející dlouhé večery na večírcích a s klukem ke kterému nic necítí, jen prostě ví, že na rande se chodí a je to cool. Je jedno jestli tu touží dívka po chlapci nebo po dívce. Homosexualita je tu podána bez podbízivosti a lacinosti zvýšit sledovanost filmu. A tak onu obdivovanou, temperamentní a kluky obletovanou holku nešokuje, že se zamilovala do dívky, ale to, že touží být s šedivou myškou, kterou nikdo nepozve na večírek a která nikoho nezajímá. ()

Skip

Velmi dobrý film o dnešní mládeži v malém "zasraném Åmålu". Nuda a nemožnost či neschopnost vidět nějakou perspektivu redukuje jednání mladých lidí na obcházení večírků, pusté flirtování, flákání se. A přesto se občas objeví něco, co tuto šeď jakoby rozzáří. V tomto případě láska dvou splužaček. ()

hygienik

Bergmann pre teenagerov. Plytké teerage reči o make up-e sa striedajú s veľmi presvedčivými poryvmi duše. Pekné, citlivé a úprimné. ()

willow666

Líbí se mi, že režisér zjevně něco ví o dnešních mladých lidech, jejich životě, o tom, jak mluví... ale nemyslím, že je nutné v dnešní době považovat problematiku homosexuálů za něco kontroverzního, já bych o tom teda filmy netočila. ()

19. ročník Mezipater se blíží

19. ročník Mezipater se blíží

30.10.2018

19. ročník Mezipater přinese jako každý rok výběr těch nejlepších hraných filmů, dokumentů i kraťasů z queer kinematografie. Festival začíná v Praze od 8. do 15. listopadu. Po jeho skončení se… (více)

V lednu k filmům i přednáška a výstava

V lednu k filmům i přednáška a výstava