Osmý den

The Eighth Day

Ôsmy deň

Drama / Komedie

Francie / Belgie / Velká Británie, 1996, 118 min

Mnohokrát ohraná varianta na téma, jak mentálně postižení mohou obohatit život "normálním". K úplné zdařilosti chybí udržení vyprávění v jedné úrovni poetiky. Jsou chvíle, kdy se hraje zcela realisticky, a na to přijdou okamžiky, kdy se všechno vznese do roviny naprostého nereálna. Díky tomu jsem se nedokázal do příběhu zcela dostat, a pořád jsem ho prozoroval chladným pohledem zvenčí.(6.2.2011)

Tak trochu jiny Rain man. Chlapik je prepracovany, ma zvraceny hodnotovy zebricek a do toho vseho se mu do zivota priplete handikapovany Georges a vydaji se spolu na zivotne dulezitou road-movie. Gorges ma moc rad cokoladu a svoji maminku, Harry miluje sve deti a manzelku. Oba pri sve spolecne ceste zjistuji, ze nemuzou mit vsechno. Skvele jsou zejmena Georgeovy fantazie (napr. ta, ktera zacina malou myskou), kterou jsou ohromne silne a zaroven Georgovy ukazuji svym zpusobem skutecny svet. Nakonec bych rada jeste zminila zcela neuveritelne finale (hlavne mongolska scena a pout a uplne finalni scena s Georgesem). Zkratka Le Hutieme jour si me ziskal a nemaly podil na tom ma i Daniel Auteil.(5.9.2011)

Velmi poučný film o živote a prežívaní. Ľudia s Dawnovym postihnutím dokážu vnímať veci, na ktoré sme dávno zabudli. To my sme postihnutí, postihnutí prácou, stresom, kotrý nam berie všetko pekné, čo život poskytuje, a náš zastrený zrak nam nedovolí vnímať to krásne okolo nás. Otázne je kto je tu chorý a práve na to ti tento film odpovie.(22.10.2012)

Mala som pocit, že v tomto jednom snímku sa toho zmiešalo príliš veľa a vznikol z toho taký trochu guláš. Nevadí, pointa bola pekná a aj malá eko agitka sa tam nenápadne mihla. Jediné prečo musím ubrať bod je zrazenie psíka hneď na začiatku filmu. Takýmito zábermi ma bombarduje každý druhý horor, takže som vážne sklamaná ak už sa bez nich neobíde ani dráma.(13.10.2016)

Dojemně krásný film s netradičním pojetím. Každý chce milovat a chce být milován, každý prožívá v podstatě velmi podobné emoce a dává je určitým způsobem najevo... Zpracování shledání pracovně úspěšného managera, kterému se hroutí rodinný život a touží se setkat se svými malými dcerami, a postiženého Dawnovou chorobou mne skutečně nadchlo. A ani mi tolik nevadila pasáž jak vystřižená z Formanova filmu Lásky jedné plavovlásky (scéna s neposednou roletou). Se slzou na krajíčku dávám za 5 hvězd.(2.8.2010)