Osmý den

Ôsmy deň

Drama / Komedie

Francie / Belgie / Velká Británie, 1996, 118 min

• danecek24

54. Zlatý Glóbus za rok 1996 - nominace (1) - Nejlepší cizojazyčný film - Belgie(12.12.2008)

Velmi dojemný film o tom, jak mentálně postižený mladík naučil manažera mít rád svět a lidi v něm. Svého George by potřebovali snad všichni manažeři, co jich po světě chodí.(23.5.2011)

• Hedka

Nejako zvláštne to prešlo mimo mňa. Násilné tlačenie na city, nereálne situácie a veľmi premyslené a priehľadné ťahy scenára vo mne vzbudzovali skôr znechutenie ako obdiv, či súcit. Prenikavá čistota duše, pravdivosť, jednoduchosť, úprimnosť - čo je typické pre takto postihnutých, je podľa mňa v tomto prípade umelo deformované filmovými tvorcami.(3.8.2011)

Mnohokrát ohraná varianta na téma, jak mentálně postižení mohou obohatit život "normálním". K úplné zdařilosti chybí udržení vyprávění v jedné úrovni poetiky. Jsou chvíle, kdy se hraje zcela realisticky, a na to přijdou okamžiky, kdy se všechno vznese do roviny naprostého nereálna. Díky tomu jsem se nedokázal do příběhu zcela dostat, a pořád jsem ho prozoroval chladným pohledem zvenčí.(6.2.2011)

Jedna z nejdrsnějších komedií, které kdy byly natočeny.(30.7.2009)