Batman

• USA The Batman (více)

Dva roky slídění po ulicích jako Batman, který nahání strach zločincům, zavedly Bruce Waynea hluboko do stínů Gotham City. Mezi zkorumpovanou sítí městských úředníků a vysoce postavených osobností má osamělý mstitel jen několik důvěryhodných spojenců - Alfreda Pennywortha a poručíka Jamese Gordona - a mezi svými spoluobčany se stal jediným ztělesněním pomsty. Když se vrah sérií sadistických machinací zaměří na gothamskou smetánku, stopa záhadných indicií pošle Největšího detektiva světa na vyšetřování do podsvětí, kde se setká s postavami jako Oswald Cobblepot, Edward Nashton, Carmine Falcone a Selina Kyleová. Jakmile důkazy začnou vést blíže k domovu a začne být jasný rozsah pachatelových plánů, musí Batman navázat nové vztahy a odhalit pachatele, aby se stal symbolem naděje Gotham City. (Vertical Entertainment)

MICHAEL73

Ponurá detektivka, které noir styl prospívá ve vyprávění komiksového příběhu. Matt Reeves ukázal určitou formu zpracování komiksového příběhu, jakou jsme tu neměli a kupodivu je velmi prospěšná. Zdání a trailery mohlo mnohé filmové nadšence, stejně jako mne, zklamat. Trailery a upoutávky vyzařovaly jako ukázka něčeho naprosto nového, dalšího Temného rytíře, další formy Batmana, jakou jsme tu ještě neměli. Pokud se chystáte podívat na Batmana a přirozeně se ho chystáte srovnávat s předchozími adaptacemi, nejspíš si film neužijete naplno. Pokud ale milujete filmařinu, máte rádi ponurou atmosféru, užíváte si postupné odhalování záhad v příběhu a jste ochotni přijmout novou formu Batmana, rozhodně budete jako diváci spokojeni. Jednoduchý příběh s autentickou psychologií postav. ()

kolda1990

Tak trošku jinak pojatý Batman než jsme byli zvyklí. Taková kriminálka, kde je v hlavní roli Batman. Pohled i do rodiny Bruce Waynea byl zajímavý. Nijak závratné akční scény jako v minulosti, ale přesto 3 hodiny utekly jako voda a nenudilo to. Temná atmosféra a zvrácenost Gotham City opět precizně natočená. Zoë Kravitz jako Catwoman mě taktéž bavila a Colin Farrell jako Penguin super. Vlastně jsem ho vůbec nepoznal, to až později tady na csfd. Pattinson mě jako Batman nezklamal, jako Bruce Wayne už to nebylo ono, naštěstí si tu masku často nesundával:) Každopádně Temný rytíř v mých očích se bude jen těžko překonávat. ()

Praxis

Reevesovo temné opus magnum. I když je třeba vyřešit spousta věcí, projít si řádnou katarzí, přeci jen ta délka tří hodin byla prostě moc a soustředění bylo třeba více než dost, proto to působilo krapet únavně. Jinak Patizon si válí ten svůj jeden nasraný ksicht a mladá Kravitz se jen tak mihne. Naprosto jsem však byl pohlcen neuvěřitelnými vizuálními fíčuretami, které nesmírně skvěle kvitoval naprosto geniální soundtrack od Giacchina. Velkolepý Batman to tedy byl, o tom žádná, ale pro mě jsou Nolanovi Rytiři pořád mnohem lepší. 80% ()

nirvanafan

Jednotlivé záběry vypadají, jako kdybyste obraceli stránky komiksu. Vizuální stylizace se povedla snad ještě lépe než v případě Watchmenů nebo Sin City. Dalším pozitivem je přehledná akce, a to je tak nějak všechno. Tenhle film sice obsahuje všechny atributy správného batmanovského filmu (až na tu spolupráci s fízlama, divný, divný, divný), ale je obsahově totálně plochý. U dobré detektivky, jakou se Batman snaží být, neuděláte po finálním rozuzlení "hm" místo "wow".  Dále tu máme tisíckrát omletý motiv, který jsme viděli už jinak a lépe natočený a postavy, které Vám nepřirostou k srdci (a to není žádný hate na Pattinsona, ale i ten perfekcionista Nolan dokázal vyvolat alespoň nějaké emoce, hojně brečící Catwoman to fakt nespasí). P.S. A ta romance taky moc nefunguje. Vypadá to, že ona ho chce a jemu je to jedno. ()

Bordoshut

Recenze na film The Batman: Jedním slovem paráda. Po pro mě nestravitelném Batmanovi od Zacka Snydera bych nečekal, že kdy přijde Batman, který by se v mých očích mohl byť jen měřit s Batmanem od Nolana, jehož verze pro mě už asi navždy zůstane tou správnou. Nicméně přesně to se stalo. Reevesův (nebo spíš Pattinsonův?) Batman je surový, je temný a je nemilosrdný. Nekompromisně rozsévá rány a sám je také schytává. Ovšem nehledě na to kolik ran schytá, vždycky se nakonec zase postaví na nohy. Jo a je to taky detektiv! Neuvěřitelné, jak ty tři hodiny rychle utekly. (Alespoň mně, vedle mě sedící holka během promítání asi 15x zkontrolovala telefon.) Doporučil bych vám dopředu počítat s tím, že je to "bezútěšná detektivní balada" a naladit se na to. Ne každému to sedne hned a byla by škoda si ten film nějak pokazit, tohle se nevidí každý den. Jinak ve zkratce: hudba podmanivá, dunivá; herecké výkony na vysoké úrovni u všech představitelů důležitých postav; zápletka spletitá; záporák správně vyšinutý. Osobně bych uvítal více backgroundu k jeho (Hádankářově) minulosti, nejlépe formou několika krátkých vzpomínkových úseků, ale chápu, že film má už teď tři hodiny, což je pro někoho už tak nestravitelná stopáž. Líbí se mi i způsob zakončení snímku, který sebou přes všechnu tu temnotu nese jakési světlo na konci tunelu. It will get worse before it gets better. ()

SonGokussj

První půl hodinka pomalá, ale pak se to rozjede. Pattinsonův Batman je úžasný. Nezkušený, začínající mstitel, dělající spoustu chyb, emocionální, uzemněný (a občas naprosto neprůstřelný a nezranitelný :-)). Přesně takhle si představuji začínajícího batmana. A město? Gotham jsem snad neviděl temnější, což mu hrozně sluší. Cítíte nebezpečí na každém rohu. Zde opravdu žít nechcete. A snad poprvé v životě mám pocit, že je Batman spíše detektiv (konečně) než akční superhrdina, když vezmeme v potaz komixy. Chemie s Gordonem také výtečná. Za mě úžasné překvapení, které je sráženo možná až moc velkou délkou a dalšími maličkostmi. Ale určitě worth a watch. Am I Vengeance? 85 % ()

slord

Matt Reeves naservíroval Batmana v novom šate a ja to žeriem. Pattinson ako Batman je zásah do čierneho, Bruce Wayne je síce v úzadí, ale takto môže jeho Batman zažiariť a vychádza mu to skvelo. Avšak ani ostatní herci za ním nijako nezaostávajú, Paul Dano ako Riddler je výborný (s maskou či bez nej, mal som z neho husinu), Zoë Kravitz si ma ako Catwoman získala veľmi (jej prevedenie tejto postavy mi prišlo asi najlepšie), Gordon v podaní Jeffreyho Wrighta skvelý a jeho chémia s Batmanom ma bavila. Gotham tu pôsobí ako mesto, v ktorom fakt žiť nechcete, špinavé, temné a nasiaknuté všadeprítomnou korupciou. Vizuálna pastva pre oči, Greig Fraser za kamerou robil divy a pri niektorých záberoch som žasol. Treba vyzdvihnúť aj hudbu od Giacchina, ktorá je famózna. Určite by sa tam našli nejaké nedokonalosti, ale nezabránili mi k tomu, aby som si túto pecku užil. Na budúcnosť tohto Batmana sa teším. 9/10 ()

erased

Příslibu motivu smutného milionáře ve smutném New Yorku tento film sice nedostál, ale i přesto a přes svou zdánlivě přestřelenou délku překvapivě neotrávil. Batman je v první řadě pořád betmen, čti [sociopat v nesmyslném netopířím oblečku s kolty nízko u pasu]. Sice právě pohyblivé obrázky s tímto spojené jsou na filmu co do atmosféry a celkové líbivosti tím spolehlivě nejpůsobivějším, dojem ale nakonec dělá i to, že nejsou středobodem filmu. Ten namísto komiksové klasiky tvoří pomalá, zamračená a ponurá  a vcelku napínavá detektivka. Jasně, byl bych mnohem radši kdyby probíhala bez té přihlouplé masky a došla svého naplnění v návaznosti na zavádějící úvod o reformě politického a společenského života Gothamské smetánky... nebo klidně i v jejím zavrhnutí, prostě cokoli co by tuto premisu přiblížilo víc než betmen mlátící bezejmenné záporáky. Nakonec v tomto ohledu nezbývá než dál snít (nebo se znovu podívat na Jokera), film nicméně i přes tyto rozpory funguje. Brouzdá po povrchu svého potenciálu a sází na mainstreamovou jistotu víc než by musel, ale bavil jsem se dost na to, abych neměl potřebu ho za to soudit. ()

Zajda.

Precizní po všech stránkách. The Batman je spíš než klasická komiksovka atmosférická detektivka, která ukazuje, jak moc realisticky může být komiksový film pojat - přirovnání k filmu Sedm je určitě na místě. Pattinson si mě získal hned v jeho první scéně a každou scénu jsem hltal víc a víc. Všichni ostatní herci odvádí taky naprosto úžasnou práci. Zoë Kravitz pro mě překonala zdánlivě nepřekonatelnou Michelle Pfeiffer a Farrelův Penguin je taky naprosto úžasnej. Giacchinův soundtrack je perfektní, hlavně teda Batmanův motiv, který vždy navodí správnou atmosféru scény. Velká chvála pak patří Fraserovi, protože jeho záběrování je jednodušše vynikající. Nakonec jen nutno podotknout, že akčních scén sice není moc, ale když už nějaká je, tak je naprosto kulervoucí a surová. Matt Reeves je prostě bůh, protože film, ve kterým je tolik témat a postav, by takhle dobře dohromady nedal jen tak někdo. ()

Makky

Ťažkotonážna detektívka dusiaca sa vo svojej dokonalosti. Cez famóznu hudbu, úžasné kompozície scén, precítenú kameru a vyspelosť. Upršanejší a temnejší Gotham ste ešte nevideli. Reeves nám servíruje umelecký zážitok, ďaleko osobnejší, než doterajšie projekty s titulnou postavou. Pattinsonova rozorvanosť a zúrivosť ohromuje rovnako ako nevyspitateľnosť zápornej postavy. Tri hodiny by boli akoby stále málo, niektoré príbehové aspekty neboli naplno rozvinuté. V obľúbenosti bude tento Batman šliapať Nolanovej trilógii na päty, skvelý zážitok. 4/5* ()

Alementina

"Do you know who I am? Je to rozhodně jiný než jsem čekala a to jsem jen cetla recenze a jednou jen zahlédla ukázku....  Vizuálně fotogenicke, zbytečně dlouhé, Jak je Batman nemluvný, tak v hlave mu to kecá moc... ()

Tirion

Kdyby se tahle detektivka neodehrávala v kulisách Gotham city a kdyby se tam městem neproháněl netopýří muž, byla by to docela průměrná detektivka. Nicméně Reevesova stylizace Gothamu, pomalé tempo vyprávění a občas skutečně geniální záběry z toho dělají něco víc než průměrnou detektivku. O maličko víc... ()

blackrain

Na mě to bylo temné až až. Dostala jsem opravdu pořádnou porci temné a realistické kriminálky. Kupodivu mě bavilo se dívat na depresivní obličej Roberta Pattinsona a poslouchat jeho životní moudra. Musím přiznat, že mě ten příběh při sledování doslova pohltil. ()

Remedy

Neurotický, osobitý, ambiciózní a především perfektně funkční příspěvek k batmanovské mytologii od netuctového Matta Reevese, který pod křídly obrovského studiového molochu servíruje trochu jiný mainstream. Svým realistickým pojetím má přirozeně nejblíže k Nolanově trilogii, nicméně navrch přidává silnou noirovou atmosféru (kdybych se měl přiklonit k nějakému žánru, tak nejvíc je to vážně asi detektivka) a svou „temnotou“ z pohledu zpracování hodně připomene druhého Batmana od Burtona. Je to takový černý emo-koktejl, ze kterého na světlo nejvíc vystupuje skvěle podaná postava Batmana a taky lehce bizarní romance s Catwoman. Zoë Kravitz hodně překvapila a po bok Michelle Pfeiffer a Anne Hathaway se zařadila velmi důstojně. Robert Pattinson je jako Bruce Wayne hodně emo, ale tak nějak jsem si celou dobu říkal, že to byl od Matta Reevese spíš záměr než nezdar. Je fakt, že ten kontrast mezi Batmanem a Brucem Waynem občas bije do očí, ale nemůžu říct, že by mi to nějak extra vadilo. A ta Nirvana mě hřála u srdíčka už od prvního traileru. [80%] ()

Vidly10

BOMBA!!! Dvouleté čekání se absolutně vyplatilo a The Batman je solidní nálož. Vše ve filmu skvěle funguje, ať už je to hudba od Michaela Giacchino nebo kamera, kterou obstaral Greig Fraser. Robert Pattinson je trefa do černého a je pro mě snad nejlepším Batmanem. Všechny další postavy byly taktéž výborně obsazeny a zpracovány. Všechny jsou zde vyobrazeny v tom nejtemnějším a nejsmutnějším pojetí, v jakém mohly být a do pochmurné atmosféry Gothamu přesně zapadají. Chemie „The Bat and The Cat“ je od začátku do konce výborně vybudována a je skvělé, že jsme se dočkali nové verze postavy, kterou jsme na plátně neviděli od The Dark Knight Rises. Riddler v podání Paul Dano je v mých očích po Jokerovi nejlepším záporákem Batmana. Pochválit musím i Penguina, kterého zde ztvárnil k nepoznání proměněný Colin Farrell. Naprostým vrcholem však byla akce. Batman sice působí jako nezničitelný terminátor, ale kamera, prostředí či nasvícení mi připomnělo sledování mého nejoblíbenějšího seriálu Daredevil a ne jednou jsem byl zaražen do sedačky a s otevřenou pusou sledoval co se děje na plátně. V akci se využívá kamera, připevněná na pohyblivý objekt, a i díky tomu se zaměřujete na to co je skutečně důležité v dané situaci. Pro některé se film možná moc táhne a je to pochopitelné, avšak rozvržení jednotlivých scén dokáže udržet vaši pozornost po celou dobu. Kde film trochu pokulhává je asi posledních dvacet možná třicet minut, kdy scénář začne lehce působit jako kdyby do filmu nezapadal, avšak vizuálně funguje, a tak tento problém s klidem přehlédnete. Celkově jde o jedinečnou verzi populárního superhrdiny, u které doufám, že s námi bude ještě dlouhou dobu, a to ne pouze ve formě sólových filmů Batmana, ale i v různých spin-offech s dalšími hrdiny či záporáky. 9,5/10 ()

Dr.Zhivago

Kdyby se z toho vystříhala půl hodina a skončilo to smíchem ve věznici... Hmm škoda, protože vizuálně to bylo parádní ()

Steven47

Donedávna jsem si myslel, že na Batmana od Nolana se dlouho nikdo se svou adaptací nebude chytat. Už trailery na netopýřího muže od Matta Reevese však naznačily, že ten potenciál tu je. A výsledný film rozhodně nezklamal. Přesto je však jakékoliv porovnání trošku zavádějící, jelikož oba snímky se výrazně odlišují a oba jsou svým způsobem dost unikátní. Cesta, kterou se rozhodl jít Matt Reeves, se ukázala jako mimořádně efektivní. Díky pojetí filmu, který je koncipován spíše jako temná detektivka než akční řežba, se nabízí možnost prozkoumat Gotham z trošku jiné perspektivy, zaměřené na odhalování korupce v Gothamu. A právě díky tomuto stylu mi do role Batmana extrémně sedl Robert Pattinson, který ztvárnil spíše Batmana-detektiva než vyloženě akčního hrdinu – i v akčních scénách však budí dostatečný respekt. Ano, jako Bruce Wayne moc prostoru nemá, ale když už je na scéně, tak působí přesně tak, jak by za mě působit měl – tedy že Bruce Wayne je pouze maska pro Batmana, nikoliv naopak. Paul Dano se svým výkonem, alespoň pro mě, zařadil opravdu kousek za Jokera Heatha Ledgera, jeho hádankář byl naprosto skvělý – rozhovor s Batmanem je jeden highlightů celého snímku. Zoë Kravitz či Jeffrey Wright ve svých rolích rozhodně nezklamali a celkově jsem v castingu nenašel slabší článek. Akčních scén není mnoho a když už přijdou, tak nijak nevybočují z konceptu filmu – jsou drsné, přízemní a zatraceně dobře provedené. Po technické stránce snad filmu nejde nic vytknout, práce se světlem, zvuk, hudba jsou na jedničku, no a kamera, o můj bože, ta kamera! Pastva pro oči. Nebudu nikomu nalhávat, že film uteče jako voda. Téměř 3 hodiny jsou znát, ale film rozhodně nenudí a při několika momentech jsem skoro až nedýchal. I přesto by méně rozmáchlý příběh filmu slušel více. 9/10 a chci pokračování! ()

Helo

Bylo by co vytknout. Logika některých scén. Absence krve. Na tří hodinovou stopáž poměrně málo nějaký chemie a interakce mezi postavama (hlavně mezi Brucem a Alfredem) a taky mi asi úplně nesednul ten emoBruce, jakkoli jako Batman je Patizón super a uvěřitelnej. Jenže ono je to jinak navzdory oněm třem hodinám naprosto uchvacující svojí atmosférou, precizním vizuálem, obrazotvorností a výstavbou jednotlivých scén a třebaže je to vlastně pomalý jak slimák, kterýmu vyschnula slizotvorná žláza, právě díky zmíněnýmu to nestihne za celou dobu ani na chvíli nudit a tak nějak to kvůli spoustě zajímavých momentů ve vyšetřování, zvratů nebo audiovizuálních bombastičností (Giacchino zandal!) působí dojmem, že se tam vlastně pořád něco děje. ()

Colby Sawyer

Před projekcí na mě vyskočil článek, že Matt Reeves nechce ve své verzi Supermana, což se dalo čekat. Po projekci můžu říct, že by to bylo stejně rozumné jako kdysi plánované spojení Jump Street a Men in Black. Teď už vážně, Nolan svoji TDK Trilogy pojal velice realisticky, ale Reeves to celé posouvá ještě o level výš a dá se zde mluvit klidně i o hyperrealističnosti. Gotham je tady opravdu hnusný místo, které je plné bídy a deprese. Slunce zde nesvítí, zkorumpovaná je i vaše babička a navíc tu nejsou ani žádné sci-fi prvky. Inspirace u Finchera a hlavně Se7en je nezpochybnitelná, avšak jedná se skutečně jen o inspiraci, nový Batman je mimo jiné detektivka, ale taky je to gangsterka i příjemně přízemní akčňák. Z jednotlivostí nikomu čelist na zem asi nespadne, ale z jednotlivých vytříbených surovin Matt namíchal mistrovský a velice hutný koktejl. Ve filmu je toho dost a je to vlastně jediná výtka, kterou bych možná vytkl. Je totiž napěchovaný až k prasknutí. Otázkou je, jestli by bylo lepší trošku osekat a zkrátit stopáž, nebo naopak přidat ještě půlhodinku, aby se to všechno stravitelněji rozložilo. Snímek nenudí ani na vteřinu, ale je zároveň poměrně vyčerpávající. Za mě je to dobře, výplachových komiksovek je habaděj, takže tohle je svým způsobem balzám na duši. Vztah Batmana a Catwoman byl trochu na sílu, rád bych viděl i hlubší linku Bruce Wayna, ale v tom filmu v podstatě není nic špatně. Funguje ve všech ohledech a přestože se nejedná o klasický origin, jisté prvky tu zde přesto najdeme a jak víme, origin nikdy není nejlepší díl série, takže jestli je tohle Reevesův Batman Begins, tak The Dark Knight nás odpálil ze sedačky a zbourá kino. Já se toho nemůžu dočkat! PS: Snad se Pattinson už definitivně vykoupil z toho Twilightu, protože je tady opět skvělý. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023