Policajt nebo rošťák

Cop or Hood

Policajt alebo darebák

Akční / Krimi / Komedie / Drama

Francie, 1979, 105 min

Co vás napadne, když se řekne francouzská krimi komedie? Mě rozhodně tento nezapomenutelný film s žijící legendou evropské kinematografie Jean-Paulem Belmondem. Zamotaný příběh plný nečekaných zvratů s kapkou bláznivého francouzského humoru v podání tohoto nezapomenutelného herce je kombinací přímo dech beroucí. Celý film má výtečné tempo, které vás od prvních minut přiková k obrazovce a nenechá vás vydechnout ani na minutu, takže se ani na chvíli nenudíte. Film je exemplárním případem jak by měla vypadat kombinace akce a komedie. Jean-Paul Belmondo podává standardně fantastický výkon a dokazuje, že uměl krom kašpárků zahrát i pořádně drsné chlapy. Nemohu opomenout ani fantastické výkony herců ve vedlejších rolí, které si zahráli další velká jména francouzské kinematografie jako například Michel Galabru. Celkově se jedná o jeden z nejlepších filmů s touto francouzskou filmovou ikonou, u kterého se skvěle pobavíte a zároveň odreagujete. Moje hodnocení 85%(5.11.2012)

TY SE CHCEŠ URČITĚ VYČURAT. A TEN TVŮJ KRÁLÍČEK TAKY. Belmondo je zde vybaven skvělými hláškami z pera mistra dialogů Michela Audiarda. Většina z nich ale dostává tu patřičnou vtipnost až vtom pravém Belmonďákově podání. Zklamán jsem nebyl a pobavil jsem se dost. Navíc se některé hlášky dají praktikovat i v běžném životě (Časy jsou zlé, Kamile.) Dokážu tedy tolerovat příběh, který moc nevtáhne a slouží spíš jako prostor k Belmondovinám. Akorát mě mrzelo, že Michel Galabru dostal tak málo prostoru. Slabší čtyři.(8.5.2018)

"Jestli máš nějaký poslední přání, jestli se chceš pomodlit, nebo pronýst historickej výrok, tak s sebou hoď. Za patnáct vteřin to bouchne." Vždy bylo mým snem ráno rozpoutat válku gangů, odpoledne zničit zkorumpované policajty a po večerech si to rozdávat se svůdnými dámami. Jenže nejsem ani rozený padouch Antonio Cerutti, ani drsný divizní komisař Borovitz a navíc ani trochu nevypadám jako svůdné Belmondo a tak o tom mohu jen snít. A to nejlépe se snímkem Policajt nebo rošťák, protože to je jeden z nejlepších mixů akce, dramatu a komedie, které jsem kdy viděl. Takže, "Tlusťochu, zaplať!" nebo bude hořet bar, pára v sauně bude nepříjemně horká, drogy skončí v záchodě a možná někdo přijde i o kalhoty.(23.12.2015)

Když francouzská inkvizice, tak od Standy Borowitze! Dovedete si v roli divizního komisaře pro vnitřní záležitosti prohnilé policie i dámských útrob (myšleno samozřejmě Amorem zasáhnutá srdce) představit někoho jiného, než rošťáka Bébela? Já ano, ale za nikým jiným by tak pěkně nevlála bílá šála nonšalance.. Vysvětit ďáblem posedlé místo benzínem namísto svěcené vody je více než pokrokové..(22.12.2013)

Ne James Bond! Nikoliv Jason Bourne! Ale Stan Borowitz v podání J. P. Belmonda je tím pravým akčním hrdinou! Alespoň pro pamětníky :-) ... jak vtipně dal na obal DVD místní distributor tohoto filmu. Policajt nebo rošťák je nepovedeným slepencem komedie a dobrodružného krimi. Bohužel příliš ospalý. Bez Belmonda by to byla úplně nekoukatelná zývačka.(1.4.2007)

• - V čase 48:30 je po převodu do Full HD jasně vidět, že v jednom záběru smyku nesedí za volantem Belmondo, ale kaskadér. Dle jeho knihy šlo s velkou pravděpodobností jen o dotáčku nebo přetáčku scény, kdy už nebyl pracovně k dispozici, protože jinak v celé honičce si dává kamera dost práce v tom, aby byl Belmondo jasně a zřetelně vidět. (Ivoman)

• - Natáčelo se mimo jiné ve městě La Turbie. Filmový kemp Pylone se pak nachází ve měste Antibes ve Francii. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Když Stan Borowitz (Jean-Paul Belmondo) telefonuje v hospodě s Křupanem, poté co rozlil všude benzín, tak telefon je hned vedle malého automatu na žvýkačky. Jakmile škrtne sirku a utečou pryč, tak telefon zmizí. (OndrejKW)