Samuraj

• Francie Le Samouraï (více)

Jef Costello (Alain Delon) má odstranit bohatého a vlivného obchodníka, který má stejně tak bohaté a vlivné nepřátele. Vše jde přesně podle vypilovaného plánu, takže jej musí policejní superintendent (François Périer) propustit, přestože jeho policajtský nos tuší pravdu. Jenže zákazník, místo aby zaplatil dohodnutou sumu, zpanikaří a pokusí se Jefa zabít. A není nic horšího, než naštvaný nájemný vrah s policejním pitbulem v patách... (monolog)

Fender

Z tohoto filmu jsem měl opravdu velká očekávání, estetika a námět mi přišli zajímavé, ale to jsem ještě před filmem netušil, že to je všechno jen nafouknutá bublina, zajímavý je pouze filmový plakát. Děj filmu se zkládá pouze z toho, že Delon s baloňákem a kloboukem chodí s chladným výrazem po městě sem a tam a jednou se uráčí někoho zabít, pak zase chodí jen sem a tam, pak se něco trošku děje a pak zase opět to samé. Delon se tady v podstatě nenadřel, jelikož ani nehrál, pouze si v jedné scéně zaběhal, ale to je tak vše, je to prostě nelogické a bezduché. Tenhle film je pouze známý svými gesty, které jsou ale v závěru jen laciné, nic se tady totiž neděje, je to rádoby drsný film s rádoby chladnou atmosférou. Nesnáším, když nejsou ve filmech naplněny potenciály, tohle je přesně ten případ. ()

gurmet

Ó, ti místní znalci. Jak velkorysé od nich, že dali ikoně kinematografie celé 3 hvězdy, a neskončila tak nedaleko odpadu. Vždyť, považte, úbor hlavního hrdiny byl nápadný! Hlupák se navíc nechal dopadnout policií! Takže polopatisticky, aby to pochopil i mongolog: tento film není kriminálka Plzeň, která ve vás zřejmě zažehla obdiv krásám reality, ale francouzská nová vlna. Najít, nastudovat, proliskat se, přepsat zdejší mimo-výstřik, a následně se hlásit na buzerplace pro další pokyny. Rozchod. ()

gizi

Výborné, suché, strohé, napínavé. Při takovýchto filmech mě vždy napadne, zda policie skutečně tak intenzivně a okamžitě pátrá po každém vrahovi. Škoda konce, který mi to pokazil, viz komentář POMO. 80%, 4.1.2016. ()

koval45

Takové rozvážné, atmosférické kriminálky z francie, zvláště z tohoto období já prostě můžu, takže fim jako celek se mi líbil. Ale kdybych měl hodnotit podle hlavního hrdiny, bylo by to mnohem horší. Delon je tady prostě docela lama. Moc k sobě nejde, že tu hraje takovýho vostrýho zabijáka, ale přitom zkazí co může a navíc celou dobu kouká, jak kdyby mu ulítly včely. To zkrátka vypadá trochu divně. Ale uznávám záměry tvůrců, navíc herecky je to od všech zvládnuté na jedničku a celý ten mlčenlivý, temný tón filmu je perfektní. Ale stejně se mi od Melvilla víc líbil Osudový kruh. ()

Serjoza

Poctivá filmařina, minimalistické, mrazivé a chytré. A Alain Delon hraje jako o život, přestože téměř nehne brvou. 80 % ()

revere

Až zas někdo natočí takovouhle krimi, dejte mi, prosím, vědět. Podle mnohých komentářů je zjevné, že inteligentní film není pro každého. Kúl sem kúl tam, málo se to tu mydlí, plus kvantum řečí o logice od lidí, co stěží vědí, co logika je ... Tak mě Samuraj pobavil dvakrát. ()

MartinNewman

Ikona Francouzského filmu v první spolupráci s Jean-Pierr Melvillem. Luxusní spolupráce. Film bez zbytečných slov, vlastně bez čehokoliv zbytečného. Chladné, s temnými barvami kdy i světlo z pouličních lamp a barů osvětluje jen to potřebné kolem sebe. Chladný výraz Alana Delona vystihuje celý film, kde jsou vyřčeny jen ty potřebné dialogy. Chladné minimalistické hraní, které mi připomnělo Rudolfa Hrušínského v roli kapitána Kalaše, který měl také tak minimalistickou mimiku a přesto dokázal říct vše. Nepohodlný nájemný vrah na své poslední cestě, protože pokud se nájemný vrah stane nepohodlným, nemůže utéct smyčce která se kolem něj stahuje a do které strčí sám hlavu když se rozhodne překročit určitou hranici. Dávám plnou čtyřku. Na plný počet bodů mě odradilo finále které na takový film postrádalo takovou tu třešničku. Bylo překvapivé, ale moc rychlé. ()

Choucas

Koncert Alaina Delona. Velmi silný zážitek, nemluvnej, sugestivní vrah . . . ani nic navíc, ani nic nechybělo. Výborná atmosféra, scény v metru, krádeže aut se spoustou klíčů, výbornej Delon, na nelogiku kašlete a užijte si to. Dávám tomu 5 hvězd. ()

parrot55

Vynikajici Delonuv koncert ale scenař opravdu nepochopitelny.Podobny film Ghost-Dog Cesta samuraje je nesrovnatelně lepší.Dva body davam pouze za Delonuv vykon v rannem veku.Je to snad jediná jeho role v Gabinovskem stylu,,bohužel v pozdnim veku uz mel do Gabina hodně daleko ()

A.J. Rimmer

charizmatická kriminálka s nepřekonatelným A.D. rozhodně nezklame ani neurazí, čtvrtá hvězda za čupr barovou klavíristku, konkurz na ní musel být opravdu vyčerpávající :) ()

jure_rak

Čtvrtý film od Melvilleho, ale pořád tomuto druhu "la nouvelle vague" nemohu přijít na chuť. Scenář vykazuje předkvapivé lapsusy - ten hlavní, který dle mého názoru boří celý film: proč se nechal Delon zatknout v pololegální herně? Kdyby si v klidu odjel domů a zavřel se ve svém bytě, policie by ho nikdy nechytla. A pak dále: má-li to být zabíjak-extra třída, jak může tak hloupě zahodit hned před svým domem balíček se zakrvavenou gázou? To asi aby pánové od policie měli hned důkaz, že jsou na správné stopě. Konec je totálně nelogický, jako by náš zabiják chtěl ukončit živnost, ostentativně se promenáduje na místech, kdo nutně musí chytit, resp. zabít. Zkrátka jedna hvězda za Delona. Souhlasím s komentářem: monolog ()