Samuraj

• Francie Le Samouraï (více)

Jef Costello (Alain Delon) má odstranit bohatého a vlivného obchodníka, který má stejně tak bohaté a vlivné nepřátele. Vše jde přesně podle vypilovaného plánu, takže jej musí policejní superintendent (François Périer) propustit, přestože jeho policajtský nos tuší pravdu. Jenže zákazník, místo aby zaplatil dohodnutou sumu, zpanikaří a pokusí se Jefa zabít. A není nic horšího, než naštvaný nájemný vrah s policejním pitbulem v patách... (monolog)

GeusX

Francouská "delonovka", pěkná retro noire kriminálka. Žádný kvalt, jen precizní herectví. (viděl jsem 1x cz tv)> ()

BoPo odpad!

Prečo je k*rva v popise filmu mysteriózní? Jediné čo je na Samurajovi mysteriózní je to, že má 76%. Delon si myslí, že keď nebude rozprávať a používať mimiku, tak dodá postave strašný cool rozmer. Jediná zaujímavá časť celého filmu bola tá, keď policajti robili overovanie alibi, inak len nezaujímavé postavy nezaujímavo pobehujú po meste. Filmu chýbajú akékoľvek záchytné body čo sa týka sympatií. Nefandíte policajtom, gangstrom a ani "samurajovi". Všetci sú Vám úplne u prdele. Ak z toho boli v roku 1967 paf, ok, ale nehovorte mi tu niečo o nadčasovosti. V čom ako? Veď z hľadiska príbehu je tam toľko blbostí, že by to vydalo na dva filmy. ()

Pink.Panther

"Le Samouraï" má své vzory v amerických gangsterkách 40. let, v mnohém je ale překonává. Je to surrealistická studie osamělosti člověka. Samuraj když ví, že prohrál musí spáchat harakiri. Delon stejně jako skutečný osamělý bojovník v rámci malého kodexu bušida odvrhne své tělo, ale nezapomene na svoji čest. Přesné účelné herectví, režie, střih, bez divokých stříleček a honiček. Nemá ambice vám cokoli dát ani cokoliv brát, je chladný, dokonale si vystačí sám se sebou a ve své mistrovské preciznosti si je jist sám sebou tak, že nepotřebuje prosit o sympatie diváků. Minimalistickými prostředky dosaženo maximum. Jednoduše řečeno: jeden z nejlepších krimi noir všech dob. ______ PS: Všetkým chalanom čo nepochopili ten koniec, (a tím pádem netuší o čem je celý film) odkážte, že v závere je potrebné starostlivo sledovať ten revolver! Servus. Produkce: Compagnie Industrielle et Commerciale Cinématographique (CICC) ()

Padme_Anakin

Alain Delon v úsporném režimu mě zaujal, sledovala jsem každý jeho pohyb, každý nezúčastněný pohled, no a mohla jsem na něm oči nechat, líbil se mi. Asi mám slabost pro málomluvné muže, vlastně já žádné v reálu neznám. Tedy k filmu.. osamělý zabiják v kriminálním dramatu, které je studené jako led, si mě získal od prvních záběrů, evidentně nejsem duševně v pořádku, vím o tom. Splněný úkol, odměnou kulka, vyšetřování vraždy, šaráda s policií, ptáček v kleci. Závěr předčil moje očekávání + krásná hudba (zejména mě oslovila půvabná pianistka Cathy Rosier), takže u mě velmi dobrý, stručně řečeno nádherně potemnělá atmosférická pecka. ()

liquido26

Alana Delona mám rád, ale jeho postava v tomto snímku mě vůbec neuchvátila. Prostě jen další nemluvný pistolník, kterýmu jde někdo po krku. Narozdíl od jiných nemluvných pistolníků a nájemných vrahů tento není ani příliš výrazný ani příliš sympatický a když mi někdo není sympatický může mi být ukradené, co se mu stane. Během filmu se toho moc nestane ani nenamluví, vše, co se tam odehraje, odehraje se strašně nevýrazně, takže to ve mě nezanechalo žádnou výraznější stopu, no a konec nijak nepřekvapil, nedojal, ani na prdel neposadil. ()

corpsy

Dobre plynúci, zaujímavý a na svoju dobu aj pomerne korenistý ( myslené vzhľadom k prednesu námetu a jeho nekompromisnosti ). Z hereckých výkonov, ale púta iba ústredná postava a z tých fyzických je určite neprehliadnuteľná Cathy Rosier. Škoda ako celku, pretože iba niektoré zo scén pôsobia, ako by boli točené len nedávno, čiže moderne a dravo. ()

ledzepfan

To je ale hipsterská ptákovina.. Delon hraje úplné hovno a navíc vůbec nesedí do charakteru.. Příběh je taková nicneříkající slátanina (plná prázdných "cool"gest a z prstu vycucané psychologie) kterou by jsme dnes asi nazvali "tuctovou festivalovou břečkou"(už jen ten název úplně mimo těžiště filmu.. O Costellovi se totiž dozvíme velký kulový, takže vůbec nevíme jestli žije podle nějakého kodexu, proč dělá co dělá..jaké má společenské vazby..atd)... Je tam pár zajímavých momentů které napovídají, že tvůrčí štáb asi nebyl složen z pacošů po mrtvičce, ale celek prostě působí jako upocená a upachtěná snaha vyplodit jakože artový film své doby... Fakt mě to minulo.. jakože totálně.. ()

Cimr

Režisér Melville prý hledal černobílou náladu v barevném filmu, a to se mu skutečně podařilo. Vizuálně působivý snímek, špinavě krásný, s magickou noir hudbou a povedeným koncem. Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4 hvězdami, ale nakonec mi asi opravdu vadí všechny ty nelogičnosti, co už vypsal Monolog, a navrch tyto další: Jak policie dospěla k zadržení všech podezřelých mužů? To sebrali všechny muže v Paříži, co měli na sobě baloňák? A nestačilo by tedy, kdyby si Jef Costello baloňák prostě sundal? A dále - když je Jef a jeho milenka na křížovém výslechu, nestačilo by pár dobře mířených otázek (např. jakou barvu mělo spodní prádlo ženy), aby byl odhalen jejich komplot? Proč si u výslechu policie počíná tak amatérsky? Ano, chápu, že Samuraj nemá být posuzován jako klasická detektivka, ale spíš jako artová studie samoty. Přesto nelogičnosti v ději vadí, protože film činí nevěrohodným. A pokud ho bereme jako pouhou studii samoty, tak je to příliš dlouhé, monotónní, stále stejně chladné, bez náboje… Člověk si z toho nakonec vezme jen onen pár svítivě modrých očí. Což mi ale za dvě hodiny připadá trochu málo. ()

NinonL

Temnota temná a v ní skví dokonalá tvář Alaina Delona. Nájemný vrah bez citu, bez emocí, bez přátel. A o něm je celý film, resp. dvě epizody z jeho života. ()

Historik

Atmosféra výborná, ale ten samotný příběh se mi tentokrát zdál slabší. Několikrát jsem měl dokonce dojem, že je to nelogické či naivní. V kontrastu k tomu, jaký měl být samuraj Jef Costello profesionál. ()

Davson

Coby portrét osamělého zabijáka, pařížského samuaje, výborné, podmanivé, coby krimi bohužel spíše průměrné. Delon je vynikající, stačí mu držet kamennou tvář, sotva pohne obočím a přesto si získává všechny sympatie, atmosféra taky fajn, ale kriminální zápletka nenadchne. ()

Sandiego

Melville v Samurajovi dotahuje svůj model cynických, chladných a z rovnováhy nevychýlitelných zločinců takřka k dokonalosti. Jef Costello se svými až geometricky přesnými pohyby, přesně načasovanými úniky a neproniknutelně kamennou tváří stává až esenciálním zástupcem Melvillových postav a i po více než 40 letech působí jednoduše cool. Zápletka je přímočará a jednoduchá, ale její roztažení na celovečerní stopáž rozhodně není na úkor zážitku. Naopak je tím vytvářena sympaticky ležérní a unylá atmosféra, v níž rytmické variace určují i nečekané a rafinované úniky hrdiny z nastražených léček. Osobitému působení snímku navíc přidává postprodukční potlačení barev, která především zveličuje stylovou "ušmudlanost" rozličných prostředí. Sympaticky působí i vážně-nevážné hlášky na hranici sebeparodičnosti, které značí nikoli nekritickou úctu ke klasické béčkové tvorbě a celkově vyvážený dojem rozhodně neoslabují. ()

GodComplex

Retro lahudka. Neskonale sympaticky film a ukazkovy zastupce evropskeho noir zanru, ta francouzska 60's atmosfera z toho doslova vyzaruje a Alain Delon je moc pekny retro fesak, ktery toho moc nenamluvi, jen se tvari cool a propaguje plaste a klobouky. Pripomelo mi to Killera od Johna Woo, jen s jednim rozdilem - Alain Delon je introvertni killer, takze zde neni 10 000 zabiti, ani holubice, misto nich je zde jen 1 zasadni ptacek. ""There is no greater solitude than that of the samurai, unless it is that of the tiger in the jungle." 8/10 ()

Pierre

Samuraje jsem viděl poprvé asi před třemi lety a přijal ho s velkým nadšením, na které brzy navázalo přidání si filmu do Topky. Předevčírem jsem se k němu v rámci reprízy na ČT po docela dlouhé době opět vrátil a rád si nechal osvěžit dojmy. Napoprvé mě zaujala hlavně obrovská stylová atmosféra filmu a to se opravdu nezměnilo, protože tuhle oblast má Jean-Pierre Melville zmáknutou jako málokdo. Vizuální uchopení Samuraje je ohromné, tohle je opravdu černobilý film v barvě a ty modré odstíny jsou skvělé a výborně se hodí k pomalému pochmurnému vyprávění, jehož výchozím studiem je studie samotáře nájemného vraha. A ta zde funguje mnohem lépe než třeba v pozdějším opěvovaném Leonovi. Jeff Costelo je úkázkový samotář, který bez emocí, rutinně odvadí svojí špinávou praci, nebojí se prozrazení a všechny prvky jeho chování jsou tak naprosto logické, což bohužel zde nepochopila řadu studíí. Melvilleovi šlo přece o vykreslení schizofréni duše a to je zde vyobrazeno naprosto dokonale. No a v neposlední řade film opravdu dobře funguje i jako ,,jen´´ obyčejná tehdejší krimálka, protože mu nechybí napětí, atmosféra strachu a rozdělení nepřátel (Costelllo a dychtiví policisté.). A i kdyby nic z toho nezabralo, tak se stojí za to podívat alespoň proto, abyste zjistili jak silný dokáže být naprosto minimalistický hudební motiv. Hudba Francoise de Roubaixa tentokrát není na první pohled tak výrazná, jak jsme zvýklí ale neméně skvostá a film výborně doplňuje. Jako všechno je tady pořád super ale přiznám se, že jak je pro mě Samuraj velký divácký zážitek, tak jako člověk z něho už tolik neslintán a zjistil jsem, že příběh o chladném samotářském nájeménm vrahovi Costellovi pro mě nemá příliš velký osobní přesah a nabízí mi minimální souznění. Což je možná důvod, proč jsem si ho prozatím z Topky odebral ale možná si ho tam zase někdy přidám. O mistrovské dílo jde nepochybně. ()

Dawe.zs

Alain Delon ztělesnil profesionálního vraha,který se dostane do dvojího ohně mezi policii a své společníky,menší roli si zde zahrála i jeho tehdejší žena Nathalia. ()