Trochu neobvyklá kriminálka, o to zajímavější a povedennější. Na jednu stranu tu je klasická detektivní zápletka (nutno podotknout že kvalitní) ale důležitější je zde celková kritika politiky. Lardart je i mnohem výraznější postava, než Portor. Lanouxe snad poprvé v životě, vidím podávat dobrý výkon. Svou postavu vystihl naprosto přesně. Mohl mít víc prostoru. Jinak Nelítostnému souboji nelze nic vytknout. Je to velice chytrá a nadčasová kriminálka, která mě dost bavila. Opět se samozdřejně musím pozastavit u výborných hereckých výkonů. Nejlepší je zcela nepřekvapivě Lino Ventura. Jeho obrovské charisma a vynikajcí minimalismus v herectví, udělalo z Varjelta jednoho z nejsympatičtějších filmových komisařů, které znám. Lino byl prostě mistr a to budu opakovat, donekonečna. Teď na to ale nemám moc čas, takže třeba někdy jindy... Dewaereho upřímně vůbec neznám, s Linem ale vytvořil zajímavou dvojku. A Guiomar je vynikajcí slizoun, jako vždy. Jinak chtěl jsem dát 4 a půl, ale závěr rozhodl. Byl velmi silný a celkově na mě udělal neuvěřitelně velký dojem. Takže dávám 5. Sbohem, kuře.(5.2.2017)

Odhodlaný Verjeat s nadšeným Lefévrem proti slizké svini Lardatovi. Lanoux výjimečně v roli grázla a sedne mu tak, že by mu člověk nejraději hned jednu vrazil do toho toporného americko-televizního úsměvu. Ústřední trio nemá chybu, celý film nemá chybu, vlastně má, že takové snímky už se setsakra dlouho netočí. Jo, to bývaly doby, kdy filmy dokázaly nejen pobavit, ale donutit diváka i k zamyšlení. Dnešní kinematografie pohříchu zapomíná na obé. Čest výjimkám.(26.4.2011)

V podstate celkom tuctová francúzska krimi sedemdesiatych rokov s viacerými typickými klišé. Lenže tie je dobré si občas pripomenúť prostredníctvom starej školy a nie dnešnej cool zábavy. Neľútostný súboj ale okrem nie príliš zaujímavého pátrania obsahuje klasický podtón, alebo v tomto prípade skôr hlavný tón ohľadom špinavostí na najvyšších miestach a aj oveľa nižšie. Podané s nadhľadom a občas skvelými humornými vsuvkami (nemocnica). K vyššiemu hodnoteniu ma doviedol skvelo vypointovaný cynický záver, toto som vážne nečakal. Kto videl vie, že sme všetci očakávali presný opak v duchu tých najotrepanejších klišé.(26.1.2014)

Francouzská detektivka se dvěma velkými sympaťáky v hlavních rolích, zkušeným komisařem Linem Venturou a začínajícím poldou Patrickem Dewaerem. Děj má sice dost politický podtext, ale to nijak nevadí - politik, který se má stát starostou, podplácí úředníky a má partu mlátiček, které ničí volební propagaci konkurenčních stran. Jeden z bouchačů zabije policajta, Venturova kamaráda, což samozřejmě Lino a Patrick nenechají jen tak, takže se snaží dostat onoho bouchače, který utekl. Politik slibuje pomoc, jenže místo toho se nejrůznějšími triky snaží komisaře zbavit. Zajímavé bylo vidět herce, které mám zafixované z komedií - Pierre Tornade a Julien Guiomar, jako slabé zkorumpované policajty. Finále je sice dost netradiční, ale o to silnější.(27.11.2009)

Politické pozadí má reálnost postav i děje. Je to příběh, který se může stát kdekoli na světě, tu víc, tu míň. Hlavním atributem tohoto filmu je, že má schopnost převyprávět politické hnusné mravy filmovou řečí tak, že to má gradaci a nechybí napětí. Navíc tu je ta jistota, že si můžete dopřát herecký nášup v podobě vynikajících herců Lino Ventury a Patricka Dewaere, na kterých si lze jenom smlsnout. Hm, komisař Verjeat je věru zcela jistě velký sympaťák, ale měl opravdu těžkou konkurenci v inspektorovi Lefevre. Film má neočekávaný konec a precizní atmosféru.(19.6.2011)

• - Film byl inspirován skutečnou událostí, která se stala v roce 1971 v Puteaux (Ile-de-France, Francie). (Snorlax)