Když skupina gangsterů zjistí, že jejich dosavadní profesionální snažení už nenese kýžené výsledky, rozhodne se lehce pozměnit pole svého zájmu a přeorientuje se na únosy. Plán na rychlé zbohatnutí se sice v případě populárního zpěváka osvědčí, ale u politiků v Jižní Americe už vše podle původních představ nevychází. Únosů přibývá, situace se komplikuje a zločinní hradinové to nebudou mít vůbec snadné.... (oficiální text distributora)

easaque

2* tento starší francouzský film sice nemá bůhvíjak vysoké hodnocení, ale mé spřízněné duše ho hodnotili vysoko a tak jsem neodolal a pustil si ho. Určitě je svým způsobem absurdně originální, ale mě se nějak netrefil do nálady ani vkusu a nedokázal jsem si ho užít ani tak, že bych ho dokoukal a v půlce jsem skončil ;-(. Rozhodně to není film pro komerční publikum a pro fanoušky bláznivých komedií s Funesem už vůbec ne. Za sebe momentálně necítím zájem ho ani dokoukat a nechám jen dvě hvězdičky, ale určitě má něco do sebe. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

tomtomtoma

Přepsáno v červnu 2019. Dobrodružství je dobrodružství je osobitou poezií a filmovou burleskou. Pro mě je synonymem téměř dvou hodin nepřetržitého smíchu a bujarého veselí. Claude Lelouch pružně a drze reaguje na aktuální čas tehdejší doby. Konec šedesátých let byl třaskavým místem rebelujícího mládí, spotřeba nevyznávala, ani nenabízela vznešené ideály, extrémní levice i krajní pravice nápaditě, vzrušeně a krvežíznivě rozvíjely a testovaly zatěžkávací zkoušky na lidský organismus a celkové zdraví společnosti. Naléhavost přesvědčení se neštítila přijmout revoluční výzvu, vždyť blahobyt je proklamovaným cílem každého politického určení, byť často jen pro vyvolenou vrstvu. Claude Lelouch foukl do hnědých nánosů společenského a politického bahna, v duhovém odraze vypuštěné bubliny probíhá záznam intenzivního boje za čest osobní prosperity, z kouře se vynořila ironie a neúnavně provokuje splasklou bublinu. Dobrodružství je dobrodružství v nihilistickém dobrozdání nalézá nezákonná přirovnání, kriminální konstrukci obarvil tvůrce za měsíčního svitu odpovědí poetického manifestu a zpívá svůj postoj světu a jeho chtíči. Rozvážně, neuctivě, srozumitelně a kultivovaně dráždí čilý básník ješitnost lidské přízemnosti. Přirozenou autoritou neopolitických zločinců je Lino Massaro (dobrý Lino Ventura), původně padělatel obrazů. Je bystrý a všímá si nových obzorů i moderních možností. Je neústupný a nenasytný a má právo posledního slova, i když neumí fotit a stále se cpe špagetami. Hlavním iniciátorem neznámých příležitostí je Simon Duroc (velmi dobrý Charles Denner), sebevědomý muž mnohých kontaktů i zločineckých dovedností. Ani jeho posedlost mulou není na překážku společné věci a užívá si pracně vydobytý blahobyt. Nejsvéráznějším členem je Jacques (velmi zajímavý Jacques Brel), neohrožený pašerák a vášnivý hazardní hráč. Hra za každého počasí a nenechá se odradit od zasloužené vidiny bohatství. Nejbezelstnějším kriminálníkem je Charlot (velmi příjemný Charles Gérard), pletichářský pumpař a Jacquesův věrný parťák. Tropické teplo tráví bez košile a ani jeho mizerná znalost angličtiny nepůsobí škody na společné cestě za vzletnými cíli. Povedený pětilístek uzavírá Aldo Maccione (dobrý Aldo Maccione), italský zloděj aut a Linův osobní sluha. Jeho podřízenější role, ani prostoduchost nebrání v plném užívání si krás života. Nevědomost není závadou a lepšího kuchaře špaget nelze sehnat. Výraznější postavou a nejzarytějším protivníkem je Ernesto Juarez (velmi zajímavý Juan Luis Buñuel), generál levicových povstalců v latinské Americe. Kriminální schopnosti lze využít v politické poslání a vznešené revoluční cíle. Jen s vyrovnáním mohou nastat drobné problémy. Z dalších rolí: rázná mluvčí prostitutek, vyhlašující generální stávku, Nicole (zajímavá Nicole Courcel), rozohněný žalobce u soudu (Gérard Sire), rafinovaný obhájce vykutálené pětice (Yves Robert), unesený švýcarský velvyslanec Armand Herbert (André Falcon), Juarezova pravá ruka (Elie Chouraqui), unesený populární zpěvák Johnny Hallyday (sám Johnny Hallyday), na novou výzvu natěšený africký generál (Gordon Heath), Linův nespokojený syn Daniel (Xavier Gélin), velvyslancova mladá žena (Prudence Harrington), překvapený zástupce pojišťovny uneseného letadla John Davis (Alexandre Mnouchkine), či svědomitě unesený papež (kameraman filmu Jean Collomb). Dobrodružství je dobrodružství je originální odpovědí na politický a společenský běs evropských zvyklostí doby. Vysmívá se, pohrává si, nabízí nekonvenční spojení, provokuje a baví. Provolává slávu a agitační hesla, provinění lze vykoupit drzostí a trest není v politice možný. Johnny Hallyday procítěně zpívá l'aventure, c'est l'aventure a přepočítává si svůj úspěch. Jedinečná odpověď morálnímu pokrytectví a demokratické demagogii! () (méně) (více)

mortak

Skvělá parta na plátně, slušný výchozí nápad, ale ta realizace... Chybí tomu timing, scénář asi měl jen pár stránek, nepripravenost režiséra se maskuje improvizaci, a skoro každá scéna je o dost delší než by měla být. Mizerně natočeny film, s občasným zableskem inteligence. ()

MJMilan

Nuda! V nezajímavém nebo možná zajímavém, ale ne dobře zpracovaném ději jsem se ztrácel. Humor jsem též postrádal. Jedna * a to přeháním. ()

vesper001

Pohodová komedie, příjemná jako sklenka francouzského vína po náročném týdnu. Některé momenty sice postupem času trochu vybledly, z filmu ale dýchá smích a přátelství, které mezi tvůrci panovalo či v průběhu natáčení vznikalo. Navíc je příjemné vidět Lina Venturu pro změnu v komediální úloze a zjistit, že Jacques Brel měl skutečně tak silné osobní charisma, jaké člověk za jeho songy tuší. Děj není nijak komplikovaný, spočívá ve více či méně vydařených akcích ústřední pětice (pikantní jsou především jejich absurdní sázky) a slovních výměn („Vaše jména, prosím.“ „Smith & Wesson.“). Jinak Alda zajímají hlavně špagety, Charlota opalovací krémy, Simona muly, Lino tomu všemu šéfuje a Jacques se tam jen tak poflakuje a vypadá sexy, prostě parta kamarádů, kteří zjistili, že politikou se lze napakovat, aniž by se člověk musel vzdát svých ideálů a stát se politikem. Moc, chléb, hry a ženy jsou sice fajn, ale dobrodružství je dobrodružství. (více zde) ()

LadyPupu

Tímto děkuji uživateli Enšpíglovi za podání filmové výzvy, neboť jinak bych se možná k tomuto skvostu nedostala. Nikdy bych nevěřila, jak mě může rozesmát ten (ve většině rolí) zasmušilý a drsný Lino Ventura. Tady je jako šéf skupiny pitomců - pardon - gangsterů, geniální. "Aldo, chovám se k tobě jako pán?!" - "Ne, pane!" Ale nejen jemu patří zásluhy. Celkově je obsazení vynikající a ta přátelská, pohodová atmosféra ve mně bude ještě chvíli rezonovat. Čtyřhvězdičkový film s mnoha pětihvězdičkovými momenty. ()

Allan

Jakkoliv mám rád především Lina Venturu, ale i jeho zbylé hvězdné kumpány, nemohu dát téhle taškařici více než dávám. Především po pshimiho extatickém hodnocení jsem očekával od filmu přeci jen trochu víc. Problém vidím v jeho 120 minutové stopáži, která vykazuje na můj vkus příliš hluchých míst nebo minimálně slabých scén, které by snesly střihačův zásah. 24 hodin po jeho zhlédnutí si už pamatuji jen hrubé obrysy a obávám se, že za týden už si na tenhle kousek ani nevzpomenu. Škoda, očekávání bylo veliké. Vzpomínaný titulní song je k naslechnutí ZDE. ()

myschenka

Opravdu královsky jsem se pobavila. Když si někdy vzpomenu na muly, rozmazané fotografie uneseného švýcarského velvyslance, na veřejné shromáždění za práva prostitutek, na představení snad úplně všech možných světových ideologií a náboženství a na to, že se jich dá využít ve svůj prospěch, na Johnyho Hallydaye, na špagety, na balení holek na pláži a na sázky při mučení, tak mě to zcela jistě znovu pobaví a spraví náladu. Tohle bylo hodně zábavné dobrodružství. ()

Locksley

Pánové, tady je kamera, ty zleva, ty zprava, jeden uprostřed, jste gangsteři a improvizujte na téma únos, ženský, revoluce atd. Tak takhle mi to připadalo po celý film u kterého jsem se spíš bavil, než nudil, i když to mohlo být o dost kratší. Ale bez charismatu Lina Ventury bych dal pouze dvě. ()

tatopulos

Skvělá absurdní crazy komedie, a kritika nové levice, kde se chtějí osvobodit i prostitutky. Proč jsem se tomuhle filmu vyhýbal ? ()