Cesta

• Česko Tulák (více)

Děj se odehrá v blízké budoucnosti, kdy už svět jako takový trošku přestává zvládat všechen ten civilizační nepořádek a každý kope sám za sebe. Drsňák Eric v tom má jasno a kašle na všechno, na všechny i na svou minulost. Jediné, co mu zbylo, je auto. Když mu ho ale parta zlodějů ukradne, rozhodne se je v australské pustině vypátrat a zlikvidovat. Překvapivě na to však nebude sám. Pomůže mu totiž Reynolds, trochu naivní a ne zrovna inteligentní člen onoho gangu, kterého parťáci nechali ve štychu. (valmez79)

Suzie05

Patizon jakožto retardovaný megavidlák byl asi vrcholem tohoto snímku (možná ještě nasraný výraz Guye, když mu Patizon sděloval nějakou svou vzpomínku) a taky to prozatím byla asi jeho nejlepší role... ()

DEXTER099

Zajímavě pojatý film,i když pro někoho asi některými pasážemi muže být i nudný,ale pro mě to má hlavně tu vypovídající hodnotu kterou jsem si z toho vzal a to je ta se kterou docela souhlasím -lidé mají v sobě hodně zla ,které se asi nikdy nezmění a proto je dobré se možná přiklonit k věrnému psovi...:-) za mě 75 %.Jinak film hodně táhne ústřední dvojice a to hlavně Pearce,kdyby to bylo s někým jiným tak to bude o dost horší.Takže dávám čtyři hvězdy a doporučuji lidem co neočekávají nějakou akci ale spíš film co chce mít přesah. ()

ledzepfan

Moc hezké, syrové, drsné a po všech stránkách uvěřitelné postapo(takhle něják by to asi fakt mohlo fungovat a vypadat) kterému závěrečná pointa dodala nový rozměr a hloubku. Oba chlapi zahráli parádně, jen toho Pattinsona bych přecejen trošku vypíchnul protože jeho snaha vymanit se z tvajlajtovského prokletí je sympatická a toho vycukaného a trošku jednoduššího kluka si zahrál naprosto s přehledem. Dobrý je to... kruté, melancholické a opravdové. ()

maddy

Road meets No Country for Old Men. Hmm, asi to najpodivnejšie post-apo a fanúšikom post-apo by som Rover rozhodne ani neodporúčal. Skôr priaznivcom Cormaca McCarthyho. Je to totiž taký veľmi pomaly plynúci, takmer až filozofický road movie. Niekto by ho mohol označiť za príliš uťahaný, ale ja osobne som s tým nemal najmenší problém. To pomalé tempo totiž ide ruka v ruke s nepokojnou, dystopickou atmosférou a náladou filmu plnej špiny, prachu, neustálej horúčavy a prepotených hrdinov. A práve o tu atmosféru ide v prvom rade, pretože Rover je takmer až bezpríbehový film, v ktorom nejde o žiadne prekvapivé zvraty, záverečné twisty alebo akékoľvek dejové odbočky. Jednoducho „len“ (tie úvodzovky by v tomto prípade mali byť asi oveľa viac zvýraznené) sleduje cestou dvoch, nie práve najsympatickejších hrdinov z bodu A do bodu B v svete, kde už na ničom veľmi nezáleží a ide len o prežívanie zo dňa na deň. Aj označenie thriller, prípadne krimi je preto mierne zavádzajúce. Na občasnú akciu síce dôjde (asi tak dve scény), ale o tej primárne film nie je, takže od Rovera nie je potrebné očakávať to čo sa zvykne očakávať bežne v žánri thriller/krimi. Na prvý pohľad sa môže zdať priveľmi priamočiary, ale podstata tkvie skôr v jeho jadre, v tom čo film divákovi nepovie, v motívoch hrdinov, v ich trápení a stratení zmyslu života, čím diváka postupne rovnako ubíja ako samotných hlavných hrdinov. Kto má podobné nezávislé film rád príde si na svoje, ostatných Rover síce naláka známymi menami, ale pravdepodobne nenaplní očakávania, ktoré si štandardne sľubujú od hollywoodskej produkcie. Guy Pearce odvádza štandardne dobrú prácu večne naštvaného chlapíka, ale veľkým prekvapením tu je hlavne Robert Pattinson, ktorého som doposiaľ vďaka Twilight sérii veľmi nemusel (aj keď už neraz dokázal, že zvládne aj zaujímavejšie úlohy ako napríklad v Cosmopolis, odhliadnuc od (ne-)kvalít toho filmu). Jeho rola v Rover je však úplne odlišná - od prvotriedne zvládnutého (až nezrozumiteľného) prízvuku, cez neistý postoj tela, až po psychický rozpor postavy, kde nie je úplne jasné na akej mentálnej úrovni sa vlastne nachádza. Rover nie je divácky vďačný film, pre mnohých bude zbytočne rozvláčny, a po príbehovej stránke vrátane samotného záveru neponúka dostatočnú satisfakciu, ale zaryje sa pod kožu a vynikajúce herecké duo na čele so silnou režisérkou rukou ho hravo utiahne. CELKOVO: 3,5* (7/10) ()

agentmiky

Po zhlédnutí filmu se opravdu musím divit zdejšímu hodnocení,které filmu uděluje jenom 55%.Chápu,že ne každému se film líbil,ale zaslouží si alespoň tu šedesátku a víc.Film se odehrává v Austrálii deset let po nějakém společenském kolapsu.Guy Pearce býval farmářem,ale podle jeho vystupování ve filmu musel být opravdu tvrdým a nekompromisním farmářem.Ukradou mu zde jeho auto,což se mu vůbec nelíbí.Celý film je vlastně o hledání ztraceného auta a jedné věci uvnitř,kterou tu nebudu více rozvádět.Poté zde figuruje Robert Pattinson,který zde zahrál asi nejlépe v kariéře.Takový výkon bych zrovna od něj nečekal.Konec docela smutný.Hodnocení:70% ()

Korbitch

Nelogická, utahaná a hlavně nesympatická projížďka kdesi v Austrálii. Pearcovi fandit nejde, druhá banda se ukáže jen na začátku a ten mírně retardovaný bráška je taky dílo. Pokus o jakous takous psychologickou stránku zůstal v rekvizitárně. Rádoby art v hnusném kabátě. Tečka. ()

CBD

Tak zázrak se bohužel nekonal. Rover je sice pěkně natočený i atmosférický, ale utahaný a neoriginální počin, bez kterého bych se klidně obešla. David Michôd by se hrozně rád podobal Cormacu McCarthymu, ale na to, bohužel, nemá. Možná by ale mohl zadaptovat Vnější tmu. ()

Alementina

Ja tyhle typy filmu asi moc nemusim, proste mi to prijde na hlavu postaveny, nastesti to ma sice pointu, ale ta je na hlavu postavena jeste vic, proste v budoucnosti uz vsem totalne hrablo a jejich hodnoty nedavaji vubec zadny smysl. MFF KV - Maly sál. ()

kaylin

"Rover" je určitě zajímavý snímek, i když hodně záleží na tom, jestli vám sedí ty pomalé, hloubavé filmy, kdy máte pocit, že každá vteřina má ve skutečnosti tři vteřiny. Vleče se to, ale ten příběh, který je zde vyprávěný, není sám o sobě úplně špatný. Jen neohromí. Robertovi Pattinsonovi fandím a tady dokazuje, že vystoupil ze své škatulky a je schopným hercem. Guy Pearce to dokázal dávno, jen podobné typy hraje příliš často. ()

italka63

Nuda, nuda,... V polovině filmu jsem se rozhodovala, zda dále ztrácet čas. Ani ryba, ani rak, dlouhodobě nemastný , neslaný děj, záběry detailů tak dlouhé, až jsem začala tvůrce podezřívat z psychických výkyvů. Shrnuto - jedna hvězda Guy a Pattinson určitě též, druhá úplně závěrečná scéna a třetí rozlehlá, vyprahlá Austrálie. A už nikdy více! ()

slunicko2

Pochybná road movie s pochybném postapokalyptickém světě s pochybnými hlavními postavami. 28letý Robert Pattinson předvedl, že hrát umí, i když to, zdá se, poněkud tají. ()

Philcze

Převelikej hype a ve finále... vlastně dost velká spokojenost. Je to z části přiznaná banalita o lidství, z části post-apokalyptická jízda s nemluvným Pearcem a psím způsobem věrným Pattinsonem. Nedivím se zdejším nízkým hodnocením, Rover toho stihne za svou rychlou stopáž nakousnout mnoho, ale dopovědět málo. Z nějakého důvodu mi to ale i několik dní po zhlédnutí leze do hlavy. Výborné, pomalé dávkování informací o zdevastovaném světě, skvělé herecké výkony od obou pánů a ospalá, ale zatraceně magická atmosféra. Vlastně mi to sedlo mnohem víc než Hillcoatova neústupně a nesnesitelně depresivní Cesta. 80% P.S. A v momentech jsem si říkal, že Pearce by klidně mohl hrát Joela v připravované adaptaci TLOU. Jen vyměnit Pattinsona za Elle Fanning a budu spokojen úplně :) ()

de_FACTO

Spoilery. Mně to ani nepřijde tak hloupý. Vždycky se mi líbila myšlenka, že i v násilným a nesentimentálním světě bude místo pro sentiment. A taky se mi líbí myšlenka, že kolaps vůbec nemusí bejt socio-politickej, protože o něm není ve filmu ani slovo. Jedinnej kolaps, kterej film přizná, je kolaps hlavního hrdiny, deset let zpátky. Jestli je to náhoda nebo účel, ať rozhodnou diskuze v hospodě. Jinde se o tom mluvit nebude. ()

Martpod

Spousta nesnesitelného, zato o to vytrvalejšího zírání postrádajícího smysl, spád i jakoukoliv zajímavější nebo překvapivější akci. Trápení nekonečné a ubíjející stejně, jako nekonečná cesta ústřední dvojice. ()

berusche

I looking for my car....podruhé, potřetí, popáté a podesáté. Je třeba si uvědomit, že tato filozofická pouť a honba za štěstím, které bylo ztraceno na pozadí postapokalyptické tragédie, je vlastně hledáním smyslu života po. Písek, který zde má za úkol budit dojem, že nekonečno směřuje k utrpení, neboť závěru se nedočkáte, dotváří to, čemu se říká symbolický obraz. Ten bývá nezbytný, pokud po divákovi požadujeme, aby přemýšlel. To není úplně jednoduché, protože v některých momentech má člověk tak trochu pocit, že upírské ságy stále není konec a temnota se vkrádá do životů hlavních hrdinů jako kdyby nebylo cesty zpět. Jediným světlým momentem, který završil v mých očích tuhle nádhernou poutavou post-apo, drama road movie, je trpasličí svatba. A pak jsem se zdatně zvedla a odešla, neb nemám zapotřebí koukat dvě hodiny na něco, co smrdí už při první dlouhém profilovém záběru. Tfuj! Bez hodnocení! ()

buchli

Možná kdybych to viděla na festivalu, byl by to lepší zážitek, ale takhle... ok, pěkná krajina, ale záběry nenápaditý (kolikrát se jde dlouze dívat na svět přes hrdinova záda a neunudit se k smrti?), hrdinové odtažití (a cítím precedent Cesty, protože opět nudně smrdí... ať žije postapo, fakt) a vlastně ani nedělají nic zajímavýho, celý je to zbytečně dlouhý (nebo mi to tak jen přišlo?) a proboha, naučit se přízvuk, kterýmu se nedá rozumět, to je taky výhra, fakt Edwarde (no, dobře, docela se mu daří needwardovat). Takže jedna hvězdička za krajinky, druhá kompenzace za odhalení hrdinovy motivace, to je pravda, to jsem nečekala. Ale jinak fakt ztráta času... ()

honajz2

Nudné a nezajímavé postapo bez čehokoli zajímavého nebo originálního. O atmosféru se to sice snaží dobře, ale ani ta nezachrání chabý příběh, nesympatické a neživotné postavy (btw někdo tady píše, že se vše o nich dá vyčíst z mimiky - fajn, takže Pattinson hrál retarda a Pearce hrál věčně naštvaného a ani jeden jiné emoce nebo myšlenkové pochody nemá - tomu říkám herectví! kam se na to hrabe Hrušínský nebo Dafoe!), o kterých toho víme málo a svět, který je dost nedostatečně představen. Navíc je zajímavé, že elektřina pořád bez problémů jede a soudě dle scény v motelu asi i policie (!). Vlastně nejsilnější na tom všem je ten konec, který je na jednu stranu poměrně hloupý a směšný, ale na tu druhou tomu všemu dává aspoň nějakou myšlenku (MOŽNÝ SPOILER svět se stal tak krutým místem, že jediný, komu budeš moct věřit, je tvůj pes KONEC MOŽNÉHO SPOILERU). Tak jako tak The Rover nemá co nabídnout a nic originálního, silného nebo zajímavého do tohohle subžánru nepřináší. Ale zase mě mile překvapilo, že konečně někdo pochopil tu "poetiku" Khmerských lidových písní - do toho se začátku se hodí dobře. 2* ()

LaRhette

Pohled do budoucnosti, která ztratila hodnoty a ztratila čas jako takový. Bezcílně se poflakují v pomlácených "chatkách" a karavanech uprostřed poloprázdné krajiny, bez jakéhokoliv smyslu. Otupěli, ztratili city a co teď? Čekat na zázrak. Asi se nebude líbit lidem, kteří jsou fanoušky postapokalyptických akčních filmů a stříleček. Nestřílí se tu málo, ale vytvořit drásavou dynamiku situcí není úplně preferencí filmu. Nemluvný snímek nás seznamuje se svou představou moderního westernu skrz atmosféru světa, o kterém se nedozvíme víc, než to, že všechno už pozbylo významu. Až na samém konci však docházíme společně s hlavním hrdinou do momentu, vedoucího k otázce: Opravdu už VŠECHNO pozbylo významu? Jako bonus, film je pro mě obhajobou Roberta Pattisona jako herce. ()

M.i.k.e

to,že se Guy Pearce pro podobné role narodil je jasné již dlouho,že mu ale bude zdatně sekundovat Robert Pattinson,který zase jednou může na sluníčko mě upřímně překvapilo.Výsledkem je pak tahle líně se převalující,přesto ovšem hutná,špinavá a drsná postapo,kde se pro mrtvolu nemusí jít moc daleko a která vtáhne svojí atmosférou a výborným a přesně padnoucím soundtrackem...80% ()

Aljak

V podstate dosť nudný a monotónny film z nejakej "postapokalyptickej" budúcnosti o chladnokrvnom mužovi, ktorý je posadnutý svojim autom (aj keď na konci sa dozvieme, že prečo). No a o tomto bol vlastne celý film. Sem tam nejaké krviprelievanie, k tomu vznik nevšedného priateľstva a očakávaná pomsta na záver. Určite by som však z tohto základu očakával niečo viac epické, no bohužiaľ ani len chabé dialógy toto už nezachránili. Vlastne neviem aký mal tento film vlastne posolstvo, lebo pochybujem, že tí štyria "gangsteri" by sa nepozreli ani raz do kufru toho kradnutého auta... Jedna hviezdička je priam adekvátna! ()

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (více)