Kalvárie

Calvary

Kalvária

(festivalový název)

Irsko / Velká Británie, 2014, 101 min

Kalvárie a V Bruggách mají hned několik věcí společných - stejného ústředního herce, stejné příjmení režiséra a především pokus o spojení dvou neslučitelných žánrů. Kalvárie mohla být skvělou hořkou komedií nebo komorním, melancholickým dramatem, ale ne obojím. V tomhle souboji Martin McDonagh vyhrál.(24.2.2015)

McDonagh po skončení filmu poznamenal, že chtěl natočit film o ryze kladné postavě, a za to, jakým stylem se mu to povedlo, mu musím jen zatleskat. Filmy o kladných hrdinech mají totiž tendence být docela nudné. Vysoký morální kodex zvyšuje značně předvídatelnost děje, a zatímco inteligentní záporáci jsou u diváků oblíbení pro svou komplexnost, nejednoznačnost a dynamiku (vezměte si třeba Shakespearova Richarda III. nebo Iaga z Othella), skutečně chytrých a zároveň zajímavých klaďasů se ve filmu a literatuře zas tolik neobjevuje. McDonagh se cestou kladné postavy, v tomto případě vesnického kněze, vydal a podařilo se mu kolem jeho charakteru vytvořit tak svěží černohumorné drama, že jsem si užívala každou scénu. Kalvárie je zkrátka jedním z těch filmů, ve kterých fungují všechny složky: mají perfektní obsazení, krásnou vizuální stránku a příběh, který je tak chytrý, zábavný a vícevrstevný, že si zaslouží být viděn více než jednou. Já sama už ostatně vím, že si Kalvárii časem jistě zopakuju.(9.7.2014)

Není nám radno a už vůbec ne pomoci… Křížová cesta otce Jamese spojená s převážně marným učením dvanácti maloměstských apoštolů je ve své jednoduchosti a zároveň hloubce neskonale lidská, na správných místech humorná a i když se to občas nabízí, nikdy nesklouzávající k lacinému sentimentu. Navíc podtexty vedoucí k zamyšlení nad současným postavením církve, osudem dobrého člověka pod balvanem kolektivní viny a přílišným mluvením o hříchu na úkor ctnosti celou tu cestu na plážovou Golgotu dokonale orámovaly. Byla poslední slova knězovy dcery: „Odpouštím ti.“, nebo „Shoř v pekle!“ Schválně, co myslíte..? P.S.: Na Kalvárii je zároveň hezké, že ji lze vyčerpávajícím způsobem okomentovat jen pomocí dvou slov, tak jak to třeba předvedla emma53..(4.3.2015)

Brendan Gleeson je ve své roli rozhodně tím největším kladem snímku, protože celkové vyznění tohoto irsko-britského počinu zavání spíše nudou a nezáživností. Závěrečných 10 minut ale určitě stojí za to, aby divák vydržel. Shrnuto: průměrné drama, které nenadchne, ale ani neurazí.(24.11.2015)

Tento film sa od tejto chvíle stáva mojím druhým najobľúbenejším novodobým stvárnením krížovej cesty hneď po muzikále Jesus Christ Super Star. Možno smrťou nevinného zmyť vinnu niekoho iného?...Na túto otázku si musíme odpoveď nájsť, každí sám v sebe.(23.3.2015)

• - Natáčení začalo v září 2012. Tři týdny strávil štáb natáčením v hrabství Sligo na severozápadě Irska. Natáčelo se například na místní malebné pláži Streedagh. (Kmotr76)

• - Otec James (Brendan Gleeson) jazdí autom Saab 900 Convertible. (hanakonochi)

• - Rolu Freddyho Joyca stvárňuje Domhnall Gleeson, skutočný syn Brendana Gleesona (otec James). Vo filme sa spolu objavia iba v jednej scéne. (hanakonochi)