Kalvárie

Calvary

Calvary

Kalvária

Irsko / Velká Británie, 2014, 101 min

Všechno je to tak zvláštně provázané, spojitosti mi docházely postupně a celkově to na mě mělo hodně pravopodviný efekt rozčarování. Hodně mě potěšil Dylan Moran v roli povrchního egoisty i Kelly Reilly v roli depreseplné "nevímcosesebou" třicítky. Samozřejmě to nemohlo skončit jinak než to skončilo, ale než to skončilo, tak to stálo za to.(12.7.2014)

"I think there's too much talk about sins, to be honest. Not enough talk about virtues." - "You might be right. What would be your number one?" - "I think forgiveness has been highly underrated." --- Málokterý film tak krásně vystihujou jeho vlastní repliky. McDonaghova lekce ze společenských stereotypů podruhé a stále kvalitně.(3.7.2014)

• Murrro

Ani si nepamätám, kedy som sa pri filme z ostrovov takto nudil. Humor, ktorý mal byť zrejme čierny a nakoniec nie je humorom; nesympatické - hoci dobre obsadené - postavy s absolútne neuchopiteľnými motiváciami (hlavná postava je kladnou len preto, že je najsympatickejšia?); nevyužitý potenciál motívu krížovej cesty... Asi som si na základe sľubnej premisy a krajín produkcie vytvoril očakávanie iného filmu. Omnoho rafinovanejšieho.(12.7.2014)

One Man Show, krížová cesta pomedzi rôznorodé ľudské charaktery a trpká pravda o pravde. Film stojí hlavne na výborných, myšlienkovo hutných dialógoch a na sugestívnom, bezchybnom výkone B. Gleesona. Už dávno som nevidel tak obsažný, pointovo bohatý snímok. K tomu ešte ako takú čerešničku na torte treba prirátať nádhernú írsku prírodu a kameru, na ktorú by sa dali skladať básne. Koniec bol geniálny, dokonalá bodka za všetkým čo bolo práve povedané. Na druhú stranu, nemyslím si, že táto dráma je pre každého, horkosť hlavnej myšlienky moc príjemná nie je. 85/100(18.6.2015)

Dobrý film, který stojí hlavně na tom, že jsou zde zajímavé postavy. Brendan Gleeson ukazuje, že sám skvěle zvládne hlavní roli. Důležité je ale celé prostředí a samozřejmě také to, jak se k sobě postavy chovají a co vyprávějí. Jako kdyby byl život kněze - ale ne nutně jen kněze - skutečně kalvárií, kterou nedokáže podstoupit každý.(20.3.2015)

• - Film měl premiéru na filmovém festivalu Sundance již 19. ledna 2014, v Irsku si odbyl premiéru 13. února 2014 v rámci Mezinárodního filmového festivalu Jamesona Dublina, v Anglii a v USA až později. (Kmotr76)

• - John Michael McDonagh o příčině vzniku filmu uvedl následující: "Pravděpodobně jsou připravovány filmy o zneužívajících kněžích. Mým posláním je dělat opak toho, co ostatní a chci natočit film o dobrém knězi." (Kmotr76)

• - Stejně jako v předchozím McDonaghově snímku - také černé komedii - Pomáhat a chránit (2011) hraje hlavního hrdinu irský herec Brendan Gleeson. (Kmotr76)