Kalvárie

• Irsko Calvary (více)

Irské drama s prvky černého humoru pojednává o knězi, který je sužován zlomyslnými obyvateli svého městečka. Poté, co mu během zpovědi jeden z farníků vyhrožuje smrtí, se musí otec James pustit do boje s všudypřítomnými temnými silami. V hlavní roli irského dramatu prodchnutého černým humorem se představí Brendan Gleeson jako otec James, duchovní z místní venkovské farnosti. Ten se během nedělní zpovědi dozví, že se ho jeden z jeho farníků chystá zavraždit. Neví však, o koho se jedná. Jamesova smrt by pro nešťastného muže byla zadostiučiněním za zneužívání, kterého se na něm v dětství dopouštěl jiný katolický kněz. James, jemuž zbývá pouhých sedm dní na to, aby se v rámci svých příprav na smrt smířil se světem, se vydává na kalvárii napříč malým irským městečkem, setkává se s jeho obyvateli a přitom se snaží vypátrat potenciálního vraha. Na této pouti zjišťuje, že se instituce, které zasvětil svůj život, stává v dnešní době zastaralou, což v něm vzbuzuje pochybnosti o smyslu jeho víry. (Cinemax)

pepito25

V každom z nás kalvária svojho druhu. A potom tie interakcie, často tragické. Som rád, že celý tento príbeh, presne ako ten náš, nie je o Bohu, ale o človeku. Fandím a prajem autorom, pretože sa ma to ako celok dotklo a pretože som sa ako divák mohol spolupodieľať na prežívaní kultúrneho zážitku, ktorý tento film prináša. ()

latimerie

Do tohoto komentáře se mi nechce ani za mák, jelikož McDonagha zbožňuju, a proto jsem se Calvary nemohla dočkat. Nevím, jestli to bylo přílišným očekáváním, ale na konci filmu jsem byla docela zklamaná. Dlouho jsem přemýšlela, co mi na filmu tak vadilo. Výsledek - nejvíc ze všeho strašné klišé ohledně katolické církve. Chápu, že musí být strašně těžké udržet linii mezi stereotypy týkající se sexuálního obtěžování a celibátu. Jenže ukázat je na protikladu jediného počestného kněze, který jako by bojoval proti celému hříšnému světu, který mu navíc jeho dobrotu oplácí nesmyslně opovržením a nesnášenlivostí, mi přijde trochu moc velký filmový krajíc i na takového režiséra jako je McDonagh. Tuto jednostrannost se sice snaží vyrovnávat černým humorem a cynismem, avšak ani to nestačí. Ve výsledku mi to vlastně nakonec přišlo jako obyčejná emocionální ždímačka a dost velké tlačení na cirkulárku. Tři hvězdičky za sarkasmus a geniální výkon Brendana Gleesona. ()

Thalassa

(SPOILERY). Príbeh muža, kňaza, s úprimným záujmom o komunitu ľudí, ktorí na jeho konanie odpovedajú len prázdnym a smutným cynizmom. Komunita ľudí, čo dávno stratila zmysel života. Brendan Gleeson stvárňuje kňaza, ktorý má ďaleko od dokonalosti: alkoholik, dcéra po pokuse o samovraždu, bez priateľov – napriek tomu neustále a neúnavne obchádza malú komunitu ľudí. A tieto „pochôdzky“ sú jeho osobnou Kalváriou: snaží sa byť kňazom v atmosfére, keď Cirkvi už nik neverí; Cirkvi, ktorej kňazi znásilňovali a ubližovali; Cirkvi, čo stratila dôveru. Ako hovoriť ľuďom o spáse a Kristovi, ak nesiete sutanu, ktorú iní tak tragicky poškvrnili? A tento kňaz tlak neudrží a pokúša sa uniknúť hrozbe vlastnej vraždy. A nádherná scéna na letisku, keď vidí rakvu pripravenú na naloženie do lietadla – ten pradávny motív Petra utekajúceho z besniaceho Ríma a zahanbujúce stretnutie s Kristom kráčajúceho do Ríma, aby sa dal znovu ukrižovať s trpiacimi – a tento kňaz sa vracia späť, aby čelil nevyhnutnému. V hlbokom srdci kresťanstva žije príbeh človeka, ktorý nahliadol, že jedná možnosť ako zastaviť zlomenosť, samotu, poškodenie, traumy a bolesť, je, že musí ponúknuť seba samého, ale nie ako obeť, ktorá raz a navždy zastaví prúd temnoty ľudského srdca, ale ako zrkadlo, ktorého rozbitím sa stratí aj pokrivená tvár človeka, ktorý sa pod náporom temnoty už nedokáže pozerať sám na seba. To vnútorné zrkadlo, vnútený pohľad na seba samého, cez ublíženie, bolesť, traumu a neprijatie, kde pohľad na seba vždy sprevádza hanba a neprijatie; to vnútorné zrkadlo, ktoré človek už nedokáže sám rozbiť. A Brendan Gleeson, ako kňaz, čo pochopil, že pohľad na jeho sutanu, je pohľadom na temné zrkadlo, dáva svoj život, aby črepiny jeho života priniesli oslobodenie. ()

hujerita

V pohode sa to dalo. Pomalé tempo, vynikajúci Gleeson ale niečo mi tam chýbalo. Na jedno pozretie pre mňa stačí. Nejak extra ma to nevzalo, a asi malo. A možno som nemal správnu náladu. ()

Von Kempelen

Podařený drama s drsným krajem i počasím, který jakoby vystihovalo charakter několika postav z malý komunity nesoucí si svoje křivdy a bolesti, jež pak v opilosti nebo zoufalství křičí na kněze, kterým možná jen naoko pohrdaj a kterej na tom není o moc líp než oni. ()

mudo1982

Film z Írskeho prostredia o dobrom kňazovi, ktorého niekto oznámi, že ho z pomsty za zneužívanie íným kňazom v detstve o týždeň zavraždí. Kňaz vykonáva svoje povinnosti aj naďalej a my tak sledujeme osudy bežných ľudí v dedine, s ktorými prichádza do kontaktu. Divák má možnosť rozmýšľať, kto sa vyhrážal. Okrem príbehu možno medzi klady filmu určite zaradiť aj skvelý výkon predstaviteľa hlavnej postavy Brendana Gleesona a nádherné Írske exteriéry. Vo vedľajšej úlohe výborný Dylan Moran. Skvelá dráma s prvkami čierneho humoru a satiry. ()

Purish

Povedal by som, že sa jedná o tak trochu žánrovo nezaraditelný film. Chvíľami vidíte komédiu, chvíľami drámu. Jediné čo sa dá jasne vycítiť je fakt, že sa jedná o európsky film založený na vykreslení postáv a ich zlých malomeštiackych vlastností. Samozrejme to všetko cez prepracované dialógy na pozadí malebnej írskej scenérie. V každom prípade, nezaradil by som Kalváriu medzi klenoty kinematografie nášho kontinentu. ()

ferda12

Tak za prvé musím smeknou klobouk před Brendanem Gleesonem. To, co on předvedl byl velmi dobrý výkon. Bez něj by to asi tak super nebylo. Velmi povedené drama, které mi na tu přenádhernou irskou krajinu sedlo. Prostě bylo to takové cynické, irské a trpké. Po tomhle filmu se asi můj názor na církvi nezmění, ale je také dobré ukázat, že "Ne všichni jsou špatní". Je to takový skromný film, který si na nic nehraje a musí diváka zaujmout. Co mě docela naštvalo tak je ten konec. Ano, to že to skončilo jak to skončilo se dalo čekat. Proti tomu nic nemám, ale ta závěrečná cut scéna, jako že fakt? To ten film skončí takhle, až bych řekl nedopracovaně? Přišlo mi to, že rejžu tlačil čas a měl nalajnované, kdy tento film má skončit. Bylo by to za 4 hvězdičky, ale protože je to IRSKÉ a IRSKO je krásné a kulisy s přírodou jsou prostě top, tak holt jednou jsem schopný přivřít očička. || „I'VE ALWAYS FELT THERE'S SOMETHING INHERENTLY PSYCHOPATHIC ABOUT JOINING THE ARMY IN PEACE TIME, AS FAR AS I'M CONCERNED PEOPLE JOIN THE ARMY TO FIND OUT WHAT ITS LIKE TO KILL SOMEONE. I HARDLY THINK THAT'S AN INCLINATION THAT SHOULD BE ENCOURAGED IN MODERN SOCIETY, DO YOU?” ()

Kosir

Nijak mě to neuhranulo. Ten fór vraha co se přizná k budoucí vraždě, kterého kněz znal od počátku, odhalit až v úplném závěru mě však držel u obrazovky ()

Edwin44

Tak tohle bylo hodně hodně hodně dobrý. Trochu smutný, zároveň i vtipný a zároveň dramatický. Herci byli vybráni skvěle od O´Dowda až po Dylana Morana. Konec peckovej, zkrátka nevim co bych tady vytknul....pro mě překvapení roku ()

studentice

Film se mi líbil i přes pomalé tempo vyprávění. Černý humor mě několikrát nahlas rozesmál, emočně zapůsobil a konec překvapil. Jen mě mrzí, že Chris O'Dowd nemá více hereckých příležitostí, protože je prostě úžasný:). ()

Rajca

Každý nesie svoj vlastný kríž. Veľmi silná výpoveď o kríze viery súčasného moderného človeka a zároveň hľadaní cesty k ľudskosti. Výborné herecké výkony, nádherný génius loci, skvelá hudba, mimoriadne dialógy. Akoby cely čas nešlo o veľa a zároveň o všetko ... Tak ako v živote. ()

Lothar

Na filme sa mi páči, ako sa autorom podarilo vykresliť obraz dnešnej doby aj s využitím protikladov. Zobrazuje vraždy, alkohol, rozvrátené rodiny, ale i snahu o dobro medzi ľuďmi, vieru.. Zaujíímavý záver ()

Tonula

Kalvárie je děsivý obraz postavení církve ve dnešním Irsku s reminiscencí na období zamlčovaného zneužívání dětí katolickými knězi. Otec James je dlouhou dobu jediným naprosto přesvědčeným a poctivě bohu sloužícím katolíkem. Postupně však ustupuje ze své čistoty a nechává převládnout vztek až zuřivost, aby se nakonec pokusil vykoupit lidstvo svou obětí. Spousta obrazů je hodně negativních a málokdo je ve filmu čistý. Vlastně asi čistý není vůbec nikdo, protože i ten malý ministrant krade Jamesovi mešní víno. James je denně ubíjen problémy svých "oveček" - nevěra, alkoholismus, drogy, nihilismus, pokus o sebevraždu, nenávist přecházející až k vraždě... Nemám tento typ filmů rád, protože odhalují mnohem víc zla, než je schopen unést jeden člověk. Přesto je film přesvědčivý, logicky vystavěný a pravdivý. Vynikající kamera, dokonalý výkon herců (zejména Brendana Gleesona) vytváří z filmu silný zážitek, který si zřejmě každý bude dlouho pamatovat. 5* ()

Malíček míří do Labyrintu

Malíček míří do Labyrintu