Návrat idiota

• Německo Die Rückkehr des Idioten (více)

V komorním příběhu ze současnosti, odehrávajícím se na malém městě mezi Vánocemi a Novým rokem, se mladík František po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným, k lidem, kteří by mu měli být blízcí. Postupně se však zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno, s čím se setkává, se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí trochu jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal a nezažil, je schopen vnímat lidské vztahy ve své čistotě a opravdovosti správně... Ve svém druhém celovečerním filmu se režisér a scenárista Saša Gedeon soustřeďuje na tragikomický labyrint citového zmatení mladých lidí. Inspiroval se titulním hrdinou knížete Myškina z románu F. M. Dostojevského "Idiot". (Česká televize)

vitekpe

Jo, to byla Tatiana jeste mlada a krasna... :-) Mistama to trosku "drhlo", ale kdyby takhle vypadaly ceske filmy obecne, nebyla by to takova depka... ()

Zemi11 odpad!

Myšlenky na udělení trojitého odpadu odvála představa strávené noci v jednom kupé s Aňou Geislerovou, která mne na dobré 4 minuty zabavila... ()

klúčik

V prvom rade výborné herecké obsadenie ( dnes sú to hviezdy českého filmu Geislerová, Vilhelmová, Macháček, ). Pavel Liška je v tomto filme perfektný - zahral to úžasne. ( Bohužiaľ jeho neskoršie výkony sa tomuto dosť podobajú ) Ale film je to dobrý 70%. ()

velkyvezir

Jeden z nejlepších polistopadových českých filmů. Nezapomenutelný Pavel Liška v roli Františka, stejně tak Jiří Langmajer a samozřejmě Vilhelmová a Geislerová. Krásná sonda do neposkvrněné lidské duše, jež se střetává s tvrdou realitou života, kterou dokáže svou jednoduchostí a křehkostí nalomit. Po shlédnutí tohoto filmu jsem sáhl po Dostojevském Idiotovi a v tu chvíli mi vše došlo, plně jsem chápal, v čem velký román Gedeona inspiroval. Nezapomenutelný film. ()

miklaras

Moc se omlouvám, ale já v kině usnula a pak mě probudila nějaká oslava, kde se všichni sešli...no, zkusila jsem to podruhé, neusnula, ale zase tak zásadní film pro své budoucí směřování jsem neviděla. ()

Devadesát Dva

"idiot" František se po mládí stráveném v léčebně vrací ke svým přibuzným a narazí na složitý čtyřúhelník dvou bratrů a dvou sester. první Liškova role a hned tak přesná. někdo tu křičí, že Návrat idiota je nejlepší porevoluční film, někdo zas, že je to úplná nuda. musím říct, že teď už se prakticky drama z Česka daj točit jen takhle, občas sem se zasmál, opět to češství šlo moc "hezky" vidět a hlavně to bylo podstatně zajímavější, než většina dnešní produkce. jen nechápu, proč Geislerová (zase) chytla sošku, když ji vyjma Macháčka, který moc prostoru nedostal, všichni zbylí tři herci jako jednotlivci suverénně přehráli. ()

bari68

Typický príklad filmu, ktorého úspech stúpa a padá s hereckým výkonom.V tomto prípade viselo bremeno na Pavlovi Liškovi.No a k tomu snáď ani netreba viac hovoriť ako len: Bravo! ()

Billie777

Jeden z nejkrásnějších porevolučních filmů. Nejen výborné herecké výkony a režie ale také kouzelná hudba a atmosféra posmutnělých končících Vánoc. ()

cold

Super film, super Liška (jako obvykle - zde je to obzvláště skvělé, že je to jeho první role) a super adsd a jěště super asdddsfaf .... zkrátka na co si vzpomenu je super. "Hele nejsi náhodou uchyl... " :-) ()

eagle-eye

Herecký koncert Lišky, Langmajera a Vilhelmové pod decentní taktovkou Saši Gedeona. Jeden z posledních českých opravdu originálních filmů, po jehož shlédnutí běhá mráz po zádech. ()

jakeer

Môj najobľúbenejší český film. Svojský typ humoru, skvelý scenár. Pavel Liška vo svojej klasickej póze trtka a vtedy ešte veľmi mladá a krásna Tatiana Vilhelmová. ()

Paity

Jediné co je na tomhle filmu skvělé je casting. Obsadit totiž do role idiota skutečného idiota, to měl režisér skutečně skvělou ruku. ()

bloodline

Príjemné obzretie do časov, keď v našich končinách udrelo umenie aj do filmovej tvorby pre typologicky náročnejší kus obecenstva. A pritom zo skromne žmurkajúcej maličkosti nepáchne kalkul po lacných emóciách, ale exteriérová kompozícia a prosto krásna hudobná linka dopĺňajú skladačkovú formu zážitku o mierumilovný dej, konfliktne strohý scenár a herecký kumšt na levelovej škále 9/10. Hodnotu diela výraznejšie docení asi len časové vytriezvenie po smrti idiota materializmu. ()

provitamin

Podľa názvu by si človek myslel, že by mohlo ísť o slovenský politický thriller z obdobia po voľbách roku 2012. Našťastie zdanie klame, názov filmu pochádza od Dostojevského diela. Ide o dramédiu (skôr vzťahovú ako romantickú) s málo vtipnými miestami, ale zato perfektne zahratú všetkými zúčastnenými. Melancholický nádych trochu pripomína atmosféru z filmu Samotári. Samotný František (idiot) má IQ asi o čosi väčšie ako Forrest Gump, ale na rozdiel od Forresta nie je to také americky gýčovité, ale "naše" kvalitné české. Českí Levi sú rozhodne v správnych rukách, len škoda že jedného nedostal aj Pavel Liška - za svoj výkon by si to rozhodne zaslúžil. ()

Adramelech

V roce 1999 byl život v ČR ještě poměrně snesitelný. Kdyby se dnes někdo takový, jako je hlavní hrdina tohoto filmu, vrátil z delší izovace v léčebném zařízení, měl by pocit, že se ocitl v blázinci. Všechno to LGBT, GDPR, Green deal, politická korektnost, inkluze ve školství, multikulturalismus nebo zákaz kouření v restauracích by mu muselo přijít šílené. Vždyť to také dlouho trvalo a stálo to spoustu úsilí, než propaganda aspoň části populace natlačila do hlav, že je to tak správně. A co teprve ceny energií a ceny zboží v obchodech! Svět se zbláznil a prodejci se tuplem zbláznili – myslel by si takový nešťastník. A až by zjistil, že politické strany, které odhlasovaly církevní restituce, zase vládnou a že snížily valorizace důchodů a zrušily část pošt, tak by ho asi kleplo. Kteří magoři je mohli znovu zvolit? Kdyby toto téma v současnosti uchopil odvážný režisér, mohl by natočit skvělou satiru a nastavit tak zrcadlo této době, proti níž byl kapitalismus roku 1999 téměř humánním politickým zřízením oplývajícím řadou občanských svobod. ()

kwoky

Perfektne natocene, detaily prospikovane a neuveritelne slozite NIC :) Asi takhle bych popsal svuj dojem po skonceni tohoto snimku. Nema to dej (coz nehodnotim jako zapor) a presto se tam cosi deje. Pohledy, septane vycitky, neustale napeti, ticho. Nesmirne zajimavy film, ktery bohuzel "americkou akci" vychovane divaky moc (nebo vubec) neoslovi. ()

mirkaaa

Geniální Pavel Liška, kterému zdatně sekundují Anna Geislarová a Tatina Vilhelmová. Film patří k těm zdařilejším počinům porevoluční tvorby a pro Pavla Lišku znamenal start jeho herecké kariéry. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny