Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (Cinemart)

TommyDiamond

Celý Clooneyho snímek je postaven na příběhu co neohromí, hvězdném obsazení a dávkách anglického humoru. Od památkářů jsem čekal, že se víc zapojí do války a nebudou pouze pochodovat v druhé linii a podle selského rozumu hledat ztracené artefakty. Osobně si myslím, že celý příběh je hooodně přibarvený a ukazuje Američany ve zbytečně dobrém světle. Památkáři, jak se jim zde říká, neměli tak čestné úmysly a bez vidiny zisku či případné moci nad evropským uměleckým bohatstvím by jejich jednotka vůbec nevznikla....Pro mě to je průměrný film, který si nezaslouží víc než tři hvězdy... ()

Marty7CZ

Clooney je dobař a moc mu to de... Výborně obsazenej válečnej kousek, kde je Blanchett naprosto skvělá, jen mi trochu vadil ten humornej nádech......75% ()

papadoce

Pozor, pozor !! Nie je to komédia, nie je to Dobrodružné, je to trocha vojnové a trošku ale naozaj trošku dramatické. Jediné čo si zaslúži hviezdy je znázornenie doby a vôbec atmosféra. Je to však ďalšie veľké sklamanie vzhľadom na obsadenie. ()

DaweForeman

Musím říct, že takovýhle filmů je pomálo, kterých se zabývá něčím jiným než bojováním v druhé světové válce a člověk se tak dozví spousta dalších zajímavých informací. Natočeno je to taky zajímavě, i když herce by mohli zvolit trochu jinak a dát tomu větší vážnost. Jediný tři obsazení, který tam seděli byl Clooney (ten obzlvášť), Blanchett a Damon. I když se jedná o celkem závažnou tématiku, rozhodně by se to dalo natočit napínavějc (nemluvím tu zrovna o akčnosti, ale o určitých dramatických prvcích - přesně jak tomu bylo v závěru, kdy se snažili získat ty jednotlivé kusy, než tam vlítnou ty Rusové). Co se týče pak tématiky, tak chápu asi jedince, kteří jsou zapáleni do umění, že by něco takového řekli, ale já si osobně myslím, že rozhodně jakákoliv matérie nevyrovná lidský život. ()

Maniik88

Panebože George. Vybral si si skvelý námet, zohnal si dobrých hercov a dokázal si to taak veľmi poondiť. Aj tak ďakujem za zaujímavý pohľad na druhú svetovú a na chúťky Adolfa, ktorý si chcel spraviť ober Museum. Veľká škoda strašného strihu, nejednoznačného zamerania, keď človek nevie, či to malo byť vážne, či komédia, zlého scenára a mne osobne tá hudba absolútne nesadla do toho filmu. Škoda, škoda a ešte raz škoda. ()

Bube1

Jedno z největších zklamání roku 2014. Tak skvělé herecké obsazení a tak ho Clooney promrhal... Chvíli je to komedie, která nefunguje a chvíli je to drama, které nefunguje. No ale pár světlých chvil tam bylo a Cate Blanchett to snad jako jediná úplně nespackala, takže s přimhouřeným okem 2 hvězdy. ()

Looka

65% Pokus o válečnou komedii, které frčely v 70. tých letech. Časem se utápí v nudném patriotismu. Murray jako vždy výborný. ()

liberita

Úprimne som od filmu s tak kvalitným hereckým obsadením (hlavne Murray a Goodman potešili) a v rámci vojnových filmov originálnou zápletkou čakala viac. Rozbieha sa sľubne, má pár lepších hlášok, ale postupne sa čaro a záujem vytráca a nastupuje apatia, scenáru jednoznačne chýba šťava a trochu viac akcie a dobrodružstva. Predlohu nepoznám, ale film zostal tak na polceste, nie je zlý, ale mal potenciál byť o dosť lepší. ()

Lavinia

Monumentální nuda. Malá skupinka kunsthistoriků v unifomě se šourá za ukradeným uměním, s téměř nulovým výsledkem, jejich objevy jdou nakonec na konto náhody, občas se některý nechá vlastní blbostí zastřelit. Přítom se stále vedou patetické přednášky na téma uchování kulturních památek pro všechny příští i současné generace a srovnává se cena umění kontra lidský život. Vyhrává samozřejmě umění. Válečná fakta jsou podávána tak trochu jako pro retardované nevzdělance a vlastně se celou dobu nic neděje, až na jakousi poloromanci s muzeální pracovnicí, slavní herci se pohybují filmem jako poloviční mumie. Navíc ta bídná šišlavá němčina! Neuvěřitelné zklamání, hodnotím snahu a záměr povzdělat veřejnost. ()

Marator

Skvěle obsazený film, příběh podle skutečných událostí a vybrané lokace dává tomuhle snímku 4x*. Ale musím plně souhlasit s rt12, že to bylo takové nesourodé, nedotočené a chvílemi matoucí. Každopádně je to film, na který se klidně podívám i více než jednou. ()

fantomas19

* umenie & vojna * záchrana ukradnutých umeleckých svostov * cena života človeka vs. záchrana umeleckého diela * znalci umenia vo vojne ()

VlastaFlaksa

Film z války, kde se (skoro) neválčí, a když, tak na trochu jiné frontě. Místy vtipný, většinou ale dojemně smutný či smutně dojemný. Mě osobně tenhle příběh pohladil po duši a dvě hodinky strávené v kině mi utekly jako voda. ()

Bazinka

Velmi povedený snímek, který již při úvodních sekvencích vzbuzuje velikou zvědavost. Nejen co do děje, ale také co do výkonů jednotlivých stars. Ti, co očekávájí "Ocean's Monuments" budou zklamáni...z filmu je jasně cítit zápal George Cooneyho pro tuto tématiku a knižní předlohu. Není pak s podivem, že většina patetických proslovů je pak v rámci je v rámci jeho postavy. Tudíž chci-li něco vytknout, je to určitě přemíra důrazu na americký patriotismus, který se jak jinak nejlépe naznačí...tím, že se hodí do kontrastu se zrádnými Rusi....Film má ale hned několik velkých plus....je to střih, hudba Alexandra Desplat a pak taky to, že po čase připomíná sféru druhé světové války, která je pro někoho možná ne tolik akční, ne tolik očividně hrdinská, či tragická....ale cena uměleckého díla převyšující hodnotu lidského života...to rozhodně za úvahu stojí. ()

marek29

Tak zaprvé: Památkáři JSOU nudní patroni !!! O to víc mě mrzí, že film jsem viděl v kině a tudíž za něj platil :( můj hněv a vztek zmírnil šunkovo-sýrový blanenský popcorn.. Prostě když vidím George Clooney, už tak nějak počítám, že to bude automaticky pecka :( no chybama se člověk učí a aby mě tenhle film upoutal a zabránil usnout se mu nepovedlo. Památkáře nebrat a raději uložit k ledu. Čest jejich památce :) Kladně hodnotím snad jen zajímavé téma a spojitost s II. světovou válkou = 2* a to je maximum :( ()

B_Dup

Na Památkáře jsem se těšil snad od září, kdy jsem se od kamaráda dozvěděl, že se nějaký takový film natáčí. A to dokonce pod taktovkou George Clooneyho. Říkal jsem si, že kvalita bude zaručená, zvlášť když jsem zjistil obsazení hlavních rolí. První dojem? Dalo se z toho vymáčknout víc. Určitě! Zajímavá problematika ilegálního shromažďování významných druhů umění, Madona či Gentský oltář, to vše ke konci 2. světové války - to samo o sobě není tradičním motivem hollywoodských snímků. Jenže Clooney do toho nedal vše, co by si to bylo bývalo zasloužilo. Bohužel. Nechybějí zde dramatické momenty (i když se jedná o válečný film, střelby či výbuchů je tu poskrovnu), u některých scének se i divák zasměje (skvělý Murray, Goodman nebo Balaban). Ale pořád to není ono. Postrádal jsem napjatější atmosféru, emotivnější momenty vzhledem k době, ve které se to odehrávalo, zauzlenější dějovou linku. Jak už tady poznamenal uživatel HoneyBunny, je škoda, že většinou jsou hlavní hrdinové roztroušeni po různých frontových liniích. Ruskou touhu po bohatství na úkor ztrát na lidských životech nechávám stranou, jednotvárně působilo získání (téměř) všech cenných obrazů a soch zpět do vlastnictví spojenců, i přesto, že dva z Památkářů zahynuli. Prostě mohlo (a mělo) to být lepší. ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)