Reklama

Reklama

Teď tady vládnu já! Kultovní dobrodružný film o sváru válečníka He-Mana a jeho odvěkého nepřítele Skeletora... Uprostřed vesmíru, přímo na hranici světla a temnoty, se na planetě Eternii tyčí hrad Šedoleb. Po věky věků udržovala Čarodějka Šedolebu v tomto světě klid a mír, ale armády temnot se daly do pohybu. Hradu se zmocní obávaný Skeletor, který moc dobře ví, že ten, kdo vládne Šedolebu, ten se stane všemocným, stane se vládcem vesmíru! Skeletorovi ale uniká hrstka vzbouřenců, vedená jeho odvěkým nepřítelem, válečníkem He-Manem. Povstalce čeká nebezpečné dobrodružství, které se neobejde bez lítých soubojů, ale také cestování časoprostorem. Jak hrdinové obstojí ve vyhnanství na exotické planetě jménem „Země“? ... Vládci vesmíru jsou dnes již kultovní filmovou adaptací stejnojmenných komiksových předloh a hraček, spadajících do světa Masters of the Universe od firmy Mattel. Snímek pro ni vyrobilo legendární studio Cannon Films (Krvavý sport, Kobra, Lifeforce, Amerika 3000, Kyborg), které jej promovalo jako „Hvězdné války 80. let“, čemuž odpovídala i plodná spolupráce s hračkářským byznysem. Hlavní role He-Mana se ujala tehdy vycházející třicátnická hvězda Dolph Lundgren (Rocky IV, Univerzální voják, Expendables, Aquaman), naopak zkušený Frank Langella (Drákula, Duel Frost/Nixon, Lolita) se chopil maskované role zlovolného Skeletora. (Česká televize)

(více)

Recenze (175)

Quint 

všechny recenze uživatele

Vládci vesmíru jsou čistá béčková brilance, která zničila nejednu hereckou kariéru a která vykrádá ostatní filmy, co to jen dá. Své předlohy se přesto z finančních důvodů příliš nedrží. Děj začíná na planetě Eternia po velké bitvě, kterou z finančních důvodů neuvidíme. He-Man a jeho kámoši na začátku filmu utečou před megalomanským kostlivcem Skeletorem a jeho bandou na jinou, náhodně zvolenou planetu, kterou je z finančních důvodů Země. S předlohou má tedy film pramálo společného (He-Man tu navíc místo svého gigantického meče používá spíše laserovou pistoli). Nejdůležitějším atributem he-manovských akčních figurek bylo, že měly svaly a neměly skoro žádné oblečení. Animovaný seriál a komiksy byly v podstatě jen reklamy na tyto figurky a nevnášely do jejich světa příliš hloubky. Postavy ve filmu jsou v zásadě jen obživlými verzemi těchto akčních figurek, jejichž kostýmy ovšem v hrané podobě působí extrémně směšně (herci se v nich mnohdy mohou stěží hýbat). He-Manovu identitu tvoří čistě jeho muskulatura (pro nechápavé je jeho mužnost v jeho jménu pro jistotu akcentována dvakrát - „he“ a „man“). A vlastně si nedokážu představit vhodnějšího herce pro tuto roli než Dolpha Lundgrena. Jeho výstřední komiksová vizáž s koženými spoďáry a bondážovými kšíry se vám navždy vryje do paměti. Lundgren na roli He-Mana nebyl příliš pyšný. Jeho švédský přízvuk sice nakonec nepředabovali, jak bylo původně v plánu, ale je tu využitý maximálně jako nevkusně nastajlovaná hora svalů, která občas něco řekne. I tak jde ale o první roli, v níž pronese víc než čtyři věty. Ty nejlepší hlášky tu má ovšem He-Manův protivník Skeletor, jehož povahu lakomého fracka, který musí mít všechny hračky pro sebe, vystihuje jeho nezapomenutelný výrok: „musím mít všechno, jinak nebudu mít nic!“ Musí mít tedy i tu nejpompéznější kulisu v celém filmu, kterou je jeho trůn. Charakterní herec Frank Langella si roli maniakálního záporáka vyloženě vychutnává, pronáší ďábelsky stupidní monology se shakespearovskou vážností a dokáže solidně přehrávat i přes gumovou masku, která zakrývá většinu jeho mimiky. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

V 70 a 80 letech bylo těhle fantasy mraky, většinou je mam rád, ale tohle to bylo fakt špatný. Dolph Lundgren je neskutečně nemotornej a jeho souboje jsou fakt někdy až legrační, stejně tak, když kříčí nějaký svoje drsný hesla jako např. "Teď mam sílu já", ostatní herci si s nim taky moc nezadaj, ale na jeho trapnej "obleček" prostě nemaj, na něm je vidět jak moc tvůrci chtěli ukázat jeho korbu i na úkor toho, že se to do děje hodí asi tak stejně jako eskymák na pláž. Děj je samozřejmě taky nedomyšlenej a stupidní, ale to mě netíží, jenže teď mě ani nebavil a to už mi vadí dost, stejně tak filmu moc nepřidají takový dost divný triky, přesně nevim na jaký úrovni byly v roce 87, ale pochybuju, že tohle bylo maximum, hlavně v poslední bitce to je hodně znát, když to místo na nějakej gigantickej souboj dvou ústředních postav vypadá, jako když tancujou na diskotéce. Jediný co tak trochu potěší je pár známějších herců jako je mladá Courteney Cox, James Tolkan nebo Chelsea Field z posledního skauta, jinak dost nepovedená fantasy. Slabší 3* ()

Reklama

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Po čerstvém zkouknutí nejnovějšího fláku od Dolfiho jsem dostal náladu na něco z jeho pravěkých začátků. A oko i ruka mi padly nejdřív na tuhle vykopávku. Bizarní záležitost. Zprvu zdánlivě plagiát Star Wars, ale po chvíli se děj díky cestám v mimoprostoru přenese na matičku Zemi a v jakémsi kalifornském městysu pak propukne boj mezi slouhy vesmírného uzurpátora Skeletora a Dolfiho partou spravedlivých. No, narovinu, je to tedy v první řadě parta zoufalců a scénář je nadprůměrně infantilní a retardovaný i na film pro předpubertální děti, ale na druhou stranu já na tomhle bijáku nevyrůstal a ta celková mizérie scénáře i triků mi přišla spíš roztomilá a zábavná, než protivná. A happyend byl taky fajn. ()

choze 

všechny recenze uživatele

Nostalgie stranou páč tohle jsem nežral ani jako malej. Film je to strašný a plochostí a infantilností jen nahrubo nahozeného a dost nelogického scénáře (který mimochodem příliš nekoresponduje s He-manovskou mytologií) s přiblblými dialogy silně připomíná jiný komiksový šrot 80. let, SUPERGIRL. Navenek se přitom tváří spíš jako nepoměrně lepší FLASH GORDON - máme tu dalšího atletického blonďatého hrdinu, který bojuje s mimozemským diktátorem, to celé v barvitých kostýmech, kulisách a maskách a za záplavy triků, obzvláště pak deště laserových paprsků, prostě space opera jako vyšitá. Zatímco FLASH GORDON ale oplýval parádní hudbou Queenů a pár slušnými nápady a akcemi, Bill Conti (autor hudby k ROCKYMU) ve VLÁDCÍCH VESMÍRU jen vykrádá hudbu ze SUPERMANA a akční scény jsou totálně zabité. A Lundgren tu narozdíl od Sama Jonese působí mimořádně tupě (role byla mj. nabídnuta i Slyovi). Není bez zajímavosti, že jde o nejdražší film Cannonu vůbec (22 milionů) a že scénář k plánovanému pokračování byl nakonec přepsán a Albert Pyun podle něj údajně o dva roky později natočil CYBORGA s van Dammem. Co se týče He-mana jako značky, přišel s ním na začátku 80. let Mattel coby s akční figurkou (přiznaná inspirace Conanem, který byl ale pro cílovou skupinu Mattelu příliš brutální), následoval komiks, 130 dílný animovaný seriál (1983-85) a film (první a poslední režiséra Gary Goddarda), který si sice v kinech nijak úchvatně nevedl (Golan před premiérou velkohubě prohlašoval, že půjde o HVĚZDNÉ VÁLKY 80. let), ale byl oceněn na několika festivalech fantastických filmů a postupem času si získal jistou kultovní oblibu. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Jako malýmu se mi to líbilo, a i když si v těchhle starých možná až zetkovinách libuju ještě dnes, tohle se mi po opětovném shlédnutí spíš nelíbilo. Je zajímavý vidět dvacítku Courtney a dvacítku poručíka Parise ze Startreku Voyageru, ale to nestačí. Nejen že děj je absolutně o ničem, ale ani triky mě nijak nenadchly, ani na svou dobu nejsou nijak zvláštní. Možná kdyby se to jako Flash Gordon (podobná béčkovina, ale mnohem lepší) odehrávalo v jiném než našem světě, asi bych tomu dal víc. Ve Flashovi aspoň po hlavním hrdinovi nestřílí x tuctů vojclů, aniž by ho trefili, a on jich nezabije zároveň spoustu paprsky odraženými od meče. Další věc, nepřijde vám divný, když se chlapík v rudým plášti a se zlatým mečem, dva vojcli jak vystřižení z hvězdné pěchoty, a jeden skřet připomínající postavičky z dětských fantasmagorií prohánějí v růžovém kadilaku kabrioletu po městě, aniž si jich někdo všimne? Asi jsou všichni zalezlí doma a čuměj na Rodinný pouta. No a při pohledu na ty Skeletorovy lovce by se rozesmál i kapitán Hook. A ten konec! . Jak se jim podaří dostat zpátky domů, osvobodit svou planetu, zbavit se Skeletora a všichni žijou až do šťastné a vzdálené smrti. A doufám že do brzké rejžovy smrti, případně ochrnutí včetně hlasivek a pohybů očí, aby nemohl točit ani jako Christopher Reeves ()

Galerie (40)

Zajímavosti (21)

  • Kvůli finančním problémům se Canon Cinema rozhodla ukončit natáčení tři dny před plánovaným ukončením. Všechny vrcholné scény byly dokončeny a po dvou měsících umožnili producenti režiséru Gary Goddardovi natočit konec. (HellFire)
  • Po závěrečných titulcích vykoukne Skeletor z jezera a řekne: „Já se vrátím!“ což značí pokračování, které ale nebylo nikdy natočeno. Nicméně scénář pro druhý díl byl napsán a upravený našel uplatnění pro film Kyborg (1989) s Jean-Claude Van Dammem. (HellFire)

Související novinky

Ryan Reynolds a Channing Tatum v akční komedii

Ryan Reynolds a Channing Tatum v akční komedii

06.12.2023

Hollywoodem krouží nové žhavé zboží, které by mohlo do kin či před obrazovky nalákat davy nenasytných diváků. Hollywood Reporter totiž přináší zprávu, že je rozpracován scénář k třeskuté akční… (více)

Další Jackass v roce 2021

Další Jackass v roce 2021

22.12.2019

Studio Paramount Pictures stanovilo premiéru čtvrtého filmu v sérii Jackass. Původně zábavní pořad na stanici MTV vznikl v roce 2000 a stvořili jej Johnny Knoxville, Spike Jonze a Jeff Tremaine, o… (více)

Vládci vesmíru od Goyera?

Vládci vesmíru od Goyera?

01.12.2017

Když má scenárista (a občasný režisér) David Goyer dobrý rok, nadělí nám Bladea nebo Batman začíná. Když má špatný rok, vypadne z něj Blade: Trinity nebo Ghost Rider 2. Hollywoodská studia ale tohle… (více)

Vládcové vesmíru nanovo, možná s Dolphem?

Vládcové vesmíru nanovo, možná s Dolphem?

07.08.2012

Na ten film už si vlastně pamatují jen znalci osmdesátkové tvorby. Jedna z prvních hollywoodských rolí Dolpha Lundgrena byl svalnatý borec s obrovským mečem jménem He-Man. Byl synem krále mystické… (více)

Reklama

Reklama