Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (128)

PavelZava 

všechny recenze uživatele

Nějak mě ten děda s čepicí z bobra nezaujal, ale přesto musím uznat, že některé rozhovory byly vtipné. Několik si i Vám musím zaznamenat. Vinnetou se s ním seznámí : Old Firehand, trappér z hor, pak už všemu rozumím. Říká se, že jste ještě nikdy neminul cíl. To je přehnané, ale téměř. Nerad plýtvám municí. Později Old Firehand s Vinnetouem a přáteli míří do vesnice získat spravedlnost a jsou cestou přísně vyslechnuti: To je přátelské uvítání kabaléro? Stráž: Odkud jste ? A odkud jste vy. Když se tak ptáte, přijeli jsme támhle tím kaňonem. Jeďte. Caleb: Myslím, že bude lepší, když ho poslechnem. I v táboře padoucha Silerse se děli také zajímavé věci a hádky Z chlapů, který jinejm vrážej kudlu do zad, je mi na blití, jsou to kojoti. Neříkej to dvakrát kryso! Ty sám si krysa! Byla tam taky láska Toma a Nšo-či Máte oči hluboké jako moře, nejkrásnější jaké jsem, kdy viděl. Ale vrcholným číslem a postavou byl Robert Ravenhurst, poté, co lumpy donutili se skutálet do kráteru s vodou, nebo jak to nazvat Teď jsem skutečně zvědav, jak dlouho tito pánové v této disciplíně obstojí. Já osobně jim dávám šest hodin a pětapadesát minut. A ta krajina, Chorvatsko je krásné! ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Není to tak špatný film s Vinnetouem, jak se uvádí. Je hodně westernový, stylové mexické prostředí s místními bandity. Zajímavá je scéna s knězem, který jim vychází vstříc s křížem...Asi nejslabší jsou tu pasáže se zamilovanou Nšo-či, která se tu chová tak nějak nedůstojně, jako tuctová holka. Svižná hudba Petera Thomase je pro milovníky Böttcherových hudebních doprovodů nezvyklá, ale není špatná. V „Apanači“ hráli Pierre i Lex, a přesto je to – proti tomuhle – propadák... ()

Reklama

donkocicak 

všechny recenze uživatele

Celkem slušný western, kdyby nešlo o film s Vinnetouem, možná bych dal o jednu hvězdu více. Vinnetou je zde opět na vedlejší koleji ( jako v Old Surehandovi ), škoda. Firehand je mi sympatičtější než Surehandova postava, ale přesto jde o slabší mayovku. Byť některé bojové scény jsou napínavé a hudba je vynikající. Za povšimnutí stojí postava, kterou hraje Rik Battaglia, ve všech ostatních mayovkách hrál vždy padouchy, zde je za klaďase. Tvůrci si zřejmě mysleli, že upadající sérii oživí vzkříšením mrtvé Nšo - či. Nepovedlo se a mayovky pomalu, ale jistě spěly ke svému konci. ()

strikeman 

všechny recenze uživatele

Pozdní "vinnetuovky" z roku 1966, jako je Apanači nebo právě Firehand, už stojí za starou belu. V Apanači se divák mohl "pokochat" otřesnými hereckými výkony hlavních protagonistů či zcela směšným scénářem, tady zase snůškou vykradených a zmrzačených klasických westernových scén, nemluvě o tom, že Vinnetou se ve Firehandovi stává už jen jakýmsi maskotem, resp. prodejní značkou, jelikož hraje jasně vedlejší a vpravdě zbytečnou roli. Tu jednu hvězdičku filmu věnuji za celkem slibný začátek připomínající staré dobré časy. Pak následuje nuda a šeď a vše končí neuvěřitelně zpackaným až groteskním finále. Když v poslední době začaly v levných DVD vycházet všechny ty snímky na motivy "Karla Maye", řekl jsem si, že by nebylo špatné si celou sbírku pořídit, zvláště když jsem zejména méně známé kusy ještě neviděl. Bohužel jsem zjistil, že v 50% šlo o vyhozené peníze a že jsem měl vsadit pouze na osvědčenou kvalitu... ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Tenhle díl z té početné skupiny májovek je nejvíce odlišný, a rozhodně to není špatně. Až by se tomu chtělo dát vyšší hodnocení. Vysoké ambice film nemá, ale je to příjemný druh filmu k odreagování. Je akční, s příjemně vtipným nadhledem a se spoustou dramatických situací. Western v Mexiku s chutí špaget a ochranou nevinných ala Sedm statečných. Proč ne, je to příjemná změna oproti ostatním májovkám. Dobro svádí urputnou bitvu se špatností a strach je zahnán nadějí a odvahou. Hlavní osobou je protřelý traper Jason Waade alias Old Firehand (zajímavý Rod Cameron s hlasem Gerharda Geislera), kterého nevyvede z míry žádný vývoj událostí a s usměvavou hlavou přijímá výzvy v osobním i společenském životě. K hrdinným obráncům patřil též osvícený Apač Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Danneberga), Jasonův přítel a donchuan Tom (Todd Armstrong s hlasem Randolfa Kronberga), další Jasonův přítel a dobrák Caleb (Vladimir Medar s hlasem Herberta Knippenberga), odhodlaný představitel zákona a spravedlnosti kapitán Mendozza (zajímavý Rik Battaglia s hlasem Rainera Brandta) a svérázný a extravagantní Angličan na zásnubách Robert Ravenhurst (zajímavý Viktor de Kowa). Ženskost přináší Vinnetouova sestra, poznávající lásku, Nšo-či (Marie Versini s hlasem Evelyn Gressmann) a rázná a elegantní Francouzka Michèle Mercier (Nadia Gray s hlasem Renate Küster). Z padouchů je zde především vůdce banditů, sžíraný touhou po pomstě, Silers (Harald Leipnitz), ambiciózní posměváček Derks (Aleksandar Gavrić s hlasem Heinze Giesea) a vychytralý a hamižný kapitán Luis Sanchez Quilvera (zajímavý Miha Baloh s hlasem Heinze Petruoa). Z dalších rolí: nadšený a zvědavý Michèliin synek Jace (Jörg Marquardt), morální autorita a místní kněz (Boris Dvornik s hlasem Christiana Rodeho) a vedoucí ustrašené části obyvatelstva Puglia (Emil Kutijaro s hlasem Petera Elsholtze). A tak film plyne s odvahou, nadhledem a s akčností až do svého konce, který má své vítěze, poražené, truchlící a věřící. Je to stále příjemná zábava. Nenudí a dobro spravedlivě vítězí. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • Film ani zdaleka nesplnil očekávání diváků. Nekonalo se tudíž žádné nové představení v kinech, žádné televizní vysílání a nevyšel ani na videokazetách. Teprve v roce 1993 mohl slavit svou televizní premiéru na kanálu ORF, v roce 1994 pak konečně vyšel i na VHS. (hippyman)
  • Místa natáčení - Jugoslávie: Solin u Splitu, Stobreć u Splitu, Vrlika. (hippyman)
  • Premiéra se odehrála dne 13. prosince 1966 v Karlsruhe, kde se každoročně konalo udělování cen Bambi. Tímto oceněním se však snímek pyšnit nemůže. (hippyman)

Reklama

Reklama