Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Firehand

  • Česko Old Firehand (více)
TV spot

Obsahy(1)

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (128)

strikeman 

všechny recenze uživatele

Pozdní "vinnetuovky" z roku 1966, jako je Apanači nebo právě Firehand, už stojí za starou belu. V Apanači se divák mohl "pokochat" otřesnými hereckými výkony hlavních protagonistů či zcela směšným scénářem, tady zase snůškou vykradených a zmrzačených klasických westernových scén, nemluvě o tom, že Vinnetou se ve Firehandovi stává už jen jakýmsi maskotem, resp. prodejní značkou, jelikož hraje jasně vedlejší a vpravdě zbytečnou roli. Tu jednu hvězdičku filmu věnuji za celkem slibný začátek připomínající staré dobré časy. Pak následuje nuda a šeď a vše končí neuvěřitelně zpackaným až groteskním finále. Když v poslední době začaly v levných DVD vycházet všechny ty snímky na motivy "Karla Maye", řekl jsem si, že by nebylo špatné si celou sbírku pořídit, zvláště když jsem zejména méně známé kusy ještě neviděl. Bohužel jsem zjistil, že v 50% šlo o vyhozené peníze a že jsem měl vsadit pouze na osvědčenou kvalitu... ()

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele

Očividně inspirováno Sedmi statečnými. Tohle má s mayovkami společné jen prostředí a tři postavy (Firehand, Vinnetou, Nšo-Či). Akce jsou narozdíl od filmu Apanači celkem slušně natočené, ale to rozhodně nestačí. Film postrádá jakékoliv napětí, herecké výkony jsou nanejvýš silně průměrné. Nejlepší je asi H. Leipnitz v roli Silerse (Salase?), který měl však smůlu na filmy. Leipnitz si zahrál ve dvou "mayovkách", které považuji za vůbec nejslabší. Vedle tohoto snímku jde o Petrolejového prince. 30 % ()

Reklama

Mr.Bulanek 

všechny recenze uživatele

ze zacatku se to tahlo ale posledni pulhodka odsypala celkem rychle. Rik Battaglia v kladne roli? Ja mu to po vsech tech mayovkach nezral ale proste mel tu kladnou roli. A musim rict ze Firehand je sypmatictejsi nez Surehand ale Shatterhand je stejne nejlepsi :-). Ale zase scenaristi zaperilili: "Znate Hamleta?" "Možná, kdy přišle na západ?" "Uh to bolí!". no jsem na vazkach kolik mam vlastne dat ale 2 mi prijdou malo. Musim rict kdyz jsem videl Vinnetoua v prevleku tak jsem se od srdce zasmal. Dalsi duvod to lehce zvedout to hodnoceni. ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Skvělá hudba na pozadí další "Indiánky a Máyovky"..Tentokráte se náčelník Apačů setkává s novým přítelem, traperem Old Firehandem, jehož ruka je opravdu ohnivá. Winnetou se svou sestrou Nšo-či i Old Firehand s přáteli se však připlétají do cesty bandě zlotřilých desperátů proradného Silerse, který terorizuje celý kraj se svým nyní zatčeným bratrem... Bratr Silerse je však při úětku z vězení zabit a šéf bandy slibuje pomstu všem zúčastněným a spojí se s mexickým banditou a jeho lidmi..nastává boj na život a na smrt, v němž vítězí vždy dobro a spravedlnost..! ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Je tam Winnetou a Nšoči, kopa streľby, tak to nemusí byť zlé. Celkom zlé nie, ale na slávne štyri diely Winnetoua to nemá, porovnaniu sa nedá vyhnúť. Výprava nie je nijak odfláknutá, ani záporáci by sa nestratili, len kladné postavy sú nevýrazné. Old Firehand nie je až tak trápny ako Old Surehand, ale film to zaujímavý nie je, asi som ho videl len kvôli skompletizovaniu si celej série. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (21)

  • V socialistické Jugoslávii byl brán velký ohled na status hvězdy, což se odráželo například ve výši diet, které herci obdrželi. Nejvíce dostával Rod Cameron (Old Firehand) – 500 dinárů. Pierre Brice (Vinnetou) obdržel 350 dinárů na den, rovněž tak Marie Versini (Nšo-či), Todd Armstrong (Tom), Viktor de Kowa (Robert Ravenhurst) a Nadia Gray (Michèle Mercier). Ostatní členové štábu museli vyjít s 80 dináry na den. (hippyman)
  • Bylo spotřebováno okolo 2000 litrů benzinu a petroleje, 20 lahví butanu, 40 kg střelného prachu, 1500 kg cementu (prach po výbuchu), 100 metrů azbestové plachty a 2000 metrů elektrických kabelů. (hippyman)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno