Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Old Surehand sleduje prérií stopu hledaného vraha a pátrání ho zavádí až k Petrolejovému princi. Tak se říká proradnému muži, který se právě chystá uskutečnit velký obchod. Hodlá zámožnému bankéři prodat naleziště petroleje. Potíž je v tom, že na prodávaném území žádný petrolej ve skutečnosti není. Proto se musí padouch zbavit i skupiny osadníků, která má na dané místo namířeno. Jeho němý zabiják a pravá ruka zavraždí v táboře přistěhovalců syna náčelníka Navajů. Podaří se Old Surehandovi a jeho příteli Vinnetouovi odvrátit hněv Navajů, ochránit osadníky a potrestat mazaného padoucha? ... Ačkoli ve stejnojmenné literární předloze z pera Karla Maye vystupuje po boku apačského náčelníka hrdinný Old Shatterhand, ve filmové verzi se místo něj objevuje Old Surehand ztvárněný někdejší hollywoodskou hvězdou Stewartem Grangerem. Prozaický důvod pro tuto obměnu spočívá ve faktu, že ikonický představitel Old Shatterhanda Lex Barker byl v době plánované výroby snímku zaměstnán natáčením mayovek z prostředí Orientu v produkci konkurenční firmy Artura Braunera. Producent Horst Wendlandt, jenž stojí za nejslavnějšími adaptacemi Mayových knih a jako první přišel s konceptem mayovské série, dané situace využil k tomu, aby znovu obsadil Grangera, kterého získal již pro předchozí snímek Mezi supy a hodlal s ním vytvořit samostatnou sérii. Podobné důvody vedly také k angažování nového režiséra Haralda Philippa, jenž předtím točil nejrůznější žánrové snímky. Oba Wendlandtovi kmenoví režiséři mayovek Harald Reinl a Alfred Vohrer se totiž chystali na natáčení dalších filmů. Rok 1965 ostatně představoval co do kvantity vrchol mayománie – do kin bylo uvedeno celkem osm filmů podle Mayových knih, čtyři z produkce Braunera, tři od Wendlandta a Poklad Inků vzniklý mimo „klasickou“ sérii bez účasti Pierra Brice nebo Lexe Barkera. Nicméně výsledkem bylo spíše přesycení zájmu diváků, které spolu s dalšími faktory již nadcházející rok přineslo konec filmových mayovek... Hereckému obsazení vévodí Stewart Granger, který postavu Old Surehanda pojal jako světáckého šviháka, jenž vše bere s notnou dávkou nadsázky. Pierre Brice a jeho Vinnetou hraje ve filmu spíše druhé housle a hlavnímu hrdinovi spíše sekunduje prosťáčkovský zmatkař Old Wabble v podání Milana Srdoče, (vystupujícího pod pseudonymem Paddy Fox). Titulního záporáka ztvárnil Harald Leipnitz a polepšeného karbaníka, jenž začne pomáhat osadníkům, zase Terence Hill, v titulcích uvedený ještě pod svým rodným jménem Mario Girotti. Part krásky v nesnázích získala francouzská herečka Macha Mérilová, která předtím hrála hlavní roli ve filmu Jeana-Luca Godarda Vdaná žena. (Česká televize)

(více)

Recenze (127)

Historik 

všechny recenze uživatele

Solidně vystavěný příběh. Problém je ovšem v tom, že je to pořád dokola. Padouch, který chce poštvat indiány proti bílým, přičemž nejlepší bude zabít syna indiánského náčelníka. To samé je v Old Surehandovi. Ale co s tím? Ty filmy vznikaly takřka zároveň. Komu připsat prvenství a originalitu a koho odmítnout jako plagiátora? 70% ()

Xmilden 

všechny recenze uživatele

A mě se to celkem i líbilo. Řadím Petrolejového prince přece jen výše než Mezi Supy, kde jsem sebevědomého Surehanda na konci nemohl ani cítit. Nejhorším momentem filmu jsou nepochybně scény vytrhané z Rudého Gentlemana. Jinak zde dostává veliký prostor Terence Hill. Postavy Old Wabble a Kantora Aureliuse Hampela dodávají dostatečnou komickou vložku. ()

Reklama

nash. 

všechny recenze uživatele

Koukatelná mayovka se solidním padouchem, který trapně ztratí glanc až v samotném závěru, Vinnetouem, který konečně nevypadá, že jen tak náhodou projíždí kolem, a i toho Grangera nejspíš konečně někdo srovnal, takže už není v každém záběru na přesdržku. Byť mimo plac byl údajně nesnesitelný dál a v plném rozsahu. Kupodivu ani příběh, ač je i tentokrát naivně prostoduchý, už nepůsobí tak amatérsky, přestože křečovitost se ani tentokrát nepovedlo zamaskovat a dokonce i průměrného stopaře dovede rovnou do tábora scénáristy. Celkem vzato je to i přes kritická slova pohodová jednohubka z mayovského univerza, která je lepší než ostatní Fire– i Sure– handovky. ()

lykan9 

všechny recenze uživatele

Stále se jedná o velmi slušně odvedenou mayovku. Série s Old Surehandem sice nedosahuje kvalit s Old Shatterhandem, ale tyto mayovky u mě zpříjemňuje Terence Hill, který má naštěstí v Petrolejovém princi mnohem větší prostor než v Mezi supy. Jinak všechno funguje v zavedených mezích a kouzlo mayovek stále zcela nevyprchalo. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Old Surehand je tu dabován Jiřím Štěpničkou, stejně jako ve snímku nesoucím jeho jméno. Byť má krásný hlas a je skvělý dabér, Luděk Munzar mi ke Grangerovi pasoval lépe (Mezi supy). Petrolejový princ se řadí k těm slabším filmovým mayovkám, přesto se na něj dá v pohodě podívat a po čase opět reprízovat. Hudba je tu skvělá, záporňák má něco do sebe a Surehanda mám já osobně rád, byť na Shatterhanda samozřejmě nemá. Zde se mi "Jistá ruka" zdá nejvážnější ze všech jeho filmů. Velkou škodou je, že se v žádném snímku nepotkal Vinnetou se svým pokrevním bratrem a právě tímto zálesákem. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (21)

  • Premiéra proběhla ve středu 25. března 1965 v mnichovském Mathäser-Filmpalastu. (hippyman)
  • Stále ještě stojící městečko, někdejší "Golden Hill" z Old Shatterhanda, bylo bleskově přestavěno na "Tucson" - stačilo pouze vyměnit některé tabule na obchodech. (hippyman)
  • Jiné názvy filmu:
    Belgie: WINNETOU ET L´APPAT DE L´OR NOIR / WINNETOU EN DE ZUCHT NAAR ZWAART. Dánsko: OLIEN FLAMMER OVER ARIZONA. Francie: WINNETOU ET L´APPAT DE L´OR NOIR. Velká Británie: RAMPAGE AT APACHE WELLS. Itálie: DANZA DI GUERRA PER RINGO. Jugoslávie: KRALJ PETROLEJA. Rakousko: DER ÖLPRINZ. Švédsko: APACHE WELLS. Španělsko: EL ASALTO DE LOS APACHES. USA: RAMPAGE AT APACHE WELLS. (hippyman)

Reklama

Reklama