Deto a raibu (TV seriál)

Date A Live

Animovaný / Akční / Komedie / Romantický / Sci-Fi

Japonsko, 2013, 12x24 min

• Scalpelexis

Nic nového pod sluncem. Bylo to řečeno všema ostatníma, řeknu to i já: Je to blbost a to velikánská. Je to jak plakát od Mekáče: Na obrázku spousta, v realitě houska plná vzduchu. Vyčpělá a laciná romantika, bídná akce, scénář se snaží co nejvíce popřít existenci inteligence. I to ecchi tu není v tak velkém množství (ty polonahé zbrojnošky ani nevypadaly dobře), tak čeho tu máme dosti? Áno, klišéčka nejklišoidního, hlavně co se týče skladby nudných postav (a ne, ani crazy Kurumi to nezachraňuje) a děje předvídavějšího jak zpoždení ČD. Vtípky mě bavily jen první 2 díly, kdy seznamka skrz přítele na telefonu a zvláštně pojmenovaný generální štáb měly nádech svěžího nápadu, ale rychle omrzel. Utrpeníčko.(24.7.2017)

• Larky

Již po prvním díle je každému trochu ostřílenějšímu příslušníkovi hrdě se hlásícímu k řadám (českých) otaku praděpodobně jasné, že Date a Live nemá na nějaké vysoké známky (či v tomhle případě hvězdičky) ani omylem nárok. Prostým důvodem je tu totiž fakt, že seriál obsahuje snad všechna klišé, které se v Anime obvykle, nikoliv však pohromadě, nosí . -------- Nechybí tu kawaii loli sestřička, která ráno budí svého onii-chana v rozkleklé poloze na něm. Nepřekvapivě vždy když to jen jde, sjede kamera na její proužkované kalhotky, div, že se imaginární kreslená čočka nezaboří přímo do kundič...ehm...jak to napsat, ať zas nejsem za prase ?...No prostě se chce zabořit tam, kde se má angažovat chlapský nástroj (wtf Larky?) až ve 13 (ty prase), pardon v 15 letech. Nechybí ani nakvartýrování holčiny do domu hl. hrdiny, nejdebilnější kliše - záchrana světa, hl. hrdina omylem vcházející do koupelny, kde zrovna stojí nahá hlavní hrdinka a tak podobně. -------- V zásadě prakticky odpadový dojem tu ale z mého pohledu, alespoň částečně, bortí fakt, že seriál se nebere občas příliš vážně. Třeba scéna, kdy se jednotka holčin, které jinak jsou v podstatě vraždící stroje, snaží probít městem, za účelem dostání se k horkému pramenu a u toho všemožně hláškují, je toho jasným důkazem. Vtipy jsou samozřejmě často docela mimo a působí nuceně, ale je to vítané zpestření jinak zcela pitomého scénáře ------ Druhým faktem proč Date a Live není v očích mích naprostým odpadem je hlavní hrdinka, konkrétně slečna Tohka Yatogami. Jsem totiž zvyklý, že v takovémto typu seriálů, první co mě nasere je právě hl. nositelka ženského jména. Nicméně v případě tohohle Anime to sice je holčina nevybočující z obyčejných archetypů, ale přesto díky snaživé (a dobře vybrané) seiyuu a taky hezkému vizuálu a nevtíravé roztomilosti, jsem si ji celkem oblíbil. ------- Date a Live teď po nějakých 6 dílech, tedy polovině celé stopáže, už celkem s klidem můžu prohlásit za Anime, které je bez nějakých zažívacích problému koukatelné, leč zábavné je jen občas. Je už na každém jednotlivci, jestli si pod slupkou příšerného klišoidního scénáře dokáže najít něco, co ho u Date a Live udrží. Mně se to celkem dařilo :).(13.5.2013)

• Saraph

Jenom další ecchi blbost. Taková, kterých je tam venku tolik, že se v tom můžete třeba utopit. Pokud se budeme bavit konkrétně o Date a Live, bylo to tak strašně hloupé a neoriginální, že jsem to prostě musel zahodit po 2. díle. Postavy jsou udělané podle klasických předloh, absolutně bez vlastního charakteru. Ruce pryč.(5.6.2013)

• TomX2

Celkový dojem: (môže obsahovať menšie spoilery) Nadpriemerne mecha a fantasy anime s miernou ecchi tématikou. Príbeh je trochu nezvyčajný, avšak diky sympatickým postavam a výbornej animácii som si zvykol a aj napriek tomu, že seriál obsahuje niekoľko chýb alebo nezmyselných scén či momentov, som nad mieru spokojný. Čo mi však veľmi nesadlo bol japonský humor, ktorý sa tvorcovia snažili spraviť vtipným, avšak navonok pôsobi trapne. Taktiež aj dialógy, klišé či chovanie postav mi prišlo niekedy moc tupé a nereálne, a to hlavne nerozhodnosť hlavného hrdinu, Shida ( Už niekoľko krát sa postavil nebezpečenstvu a hlúpo obraňoval dievčatá, ktoré ho pritom mohli kľudne zabiť - jasným príkladom je desiata epizóda, kedy obraňuje ducha ktorý má v pláne ohroziť životy niekoľko ľudí. To isté sa opakovalo aj v poslednej epizóde, kedy sa Origami kvôli pomste snaží zabiť Shidovu milovanú sestru Kotori, ale miesto toho aby sa jej Shido snažil pomôcť len 5-krát za sebou kričí ,,Kotori! Kotori! Kotori! Kotori! Kotori!" alebo ,,Origami! Origami! Origami! Origami! Origami!" a keď sa už niektorá dievčina z vymenovaných snaží vykonať nejaký čin, bude obe obraňovať bez toho, aby vedel či niekto náhodou nemá v plane vymazať život aj jemu..) Nie že by som s tým mal nejaký veľký problém, pretože nie len u anime, ale aj v hraných filmoch býva táto nelogika zvykom, avšak práve tomuto inak veľmi nadpriemernemu anime trochu uberá. Na druhu stranu som ale nemal s dopozeraním problém a zaujalo ma to dostatočne na to, aby som si celú sériu pozrel naraz. Postavy mi prišli viac-menej sympatické a problémy som nemal s nikým, ale myslím že sa tvorcovia mohli viac venovať postave Kurumi, pretože tá postava je vcelku zaujímavá a k tomuto anime som prišiel práve kvôli nej (No na druhu stranu aj dúfam, že to tvorcovia v druhej sérii nepokazia, pretože som sa stretol už s veľa prípadmi toho, že v nejakej epizóde bude opísaná nejaká zlá minulosť temnej postavy, z čoho bude mať nejaké ,,motto" na zabijanie a dobre, aby sa z toho diváci nepokakali). Celkovo som nadmieru spokojný , bavil som sa pri každom dieli a aj napriek niekoľkým nedostatkom dávam tomuto anime seriálu 4 hviezdy. Moje hodnotenie: 80% edit (15.10.2018): OK. Budem si protirečiť, ale keď som si priebehom času pozrel jeden špeciálny dej a pár útržkov zo seriálu, konečne mi presvitlo, že toto anime je prinajlepšom priemerné. Vtipy nefungujú, nuda strieda nudu, príbeh je príšerný, skrátka sa jedná o o zlú záležitosť. Panebože, prečo som tomu dal štyri hviezdy? :D(16.9.2017)

• DaweForeman

Teď s postupem času si říkám, že to nemělo špatný koncept, ale nějak to zpracování v něčem pokulhává. Možná je to tím, že se autoři snažili převést dating sim do anime, kdy tu máme nějaké ty možnosti a místo bojů se snaží prosazovat lásku (už to zní trochu hipízácky). Na druhou stranu tu máme ale dvě různý skupiny, které bojují proti "Duším", ale každá má protikladný přístup. Co se týká vtipu a ecchi prvku, tak tu sice jsou, ale v celkem přijatelné umírněné verzi. Animace je velice dobrá (designy se jim celkem povedly) a hudba je tak nějak půl na půl zajímavá. Na druhou stranu jsou celkem nelogický vždycky ty chvíle, kdy mluví s tím týmem na sluchátku, kdy nějakým opravdu záhadným způsobem si osoba před ním toho nevšimne atp. Po příběhové stránce je to slabší, kdy se pořádně ani nic nevysvětlí (organizace, ani co jsou ony "Duše", historie atp.). To samý tu "Duši" s andělem času taky pořádně nějak neuzavřeli. Svým způsobem tím, že "Duše" neznají klasickou společnost, tak se tu nedočkáme klasických reakcí u holčin, které používají neustále násilí, svou nesnesitelnou logiku a typická klišé. Ovšem klišovitých situací se bohužel člověk nevyhne, protože přece jenom mluvíme o Japoncích. Ale přesto si člověk odpočine od toho nejhoršího. Člověk se u toho i dobře zasměje (obzvláště OVA fakt bylo speciální).(18.5.2016)