Bez úniku

Swelter

Akční / Drama / Thriller

USA, 2014, 96 min

• castor

Rutina, kterých jsou na každém rohu stovky. Náš belgický hrdina z přelomu osmdesátých a devadesátých let to vzal zase trochu z jiného úhlu. A ač má tu a tam divák chuť vlepit některému z jeho novějších pokusů tři hvězdy, tady musí být rád, když to vystačí aspoň na ty dvě. Žádná solidní přestřelka, žádný intenzivní fyzický souboj. Naopak tu máme tahání koltů, protože celá tahle naivní story o bandě, která si jde pro svůj podíl z loupeže, je stylizovaná coby moderní western. A Van Damme tu vůbec nemusí být. Proč už vážně raději nejde do zaslouženého hereckého důchodu? Udělat to před patnácti lety, mohl se vézt na vlně všech těch svižných kousků, které na konci devadesátých let točil se zajímavými asijskými tvůrci, mohl na vlastní farmě nerušeně popíjet víno a rozšiřovat sbírku, co já vím, třeba motýlů. Raději se namáčí do pitomých béček, ve kterých nikdo (kdyby alespoň) neplní žánrová schémata, která by nás se zaťatými pěstmi dostala až k závěrečnému střetu á la prvně zabiju tebe a vzápětí tebe. A i na tebe se dostane. Když už mají jeho filmy alespoň někam našlápnuto, jakoby vzadu v zákulisí někdo vztyčil prst s tím, že bacha, na tohle už nemáme rozpočet, dřepl na stoličku a na koleni přepsal už tak mizerný scénář. Naprosto zbytečná role v naprosto zbytečném kousku!!(29.6.2014)

• sedm.1

Než se začnu věnovat samotnému filmu, musím si položit jednu řečnickou otázku, co tu kurva dělá Jean-Claude van Damme? Je sice pravda, že se čím dál více vyskytuje v různých filmech jako vedlejší postava, či mívá třeba jen nějaký ten cameo výstup, ale tohle bylo vážně už moc. Naprosto bezvýznamná, zbytečná a nudná postava, pár scének, pár větiček a o jejím konci pak ani nemluvě, prostě výsměch jako kráva, takže Jean-Claude, chlape, vzpamatuj se! Naprosto zbytečná role! Teď ale k samotnému filmu? Jedná se prostě o normální béčko, kde toho ale překvapivě poměrně dost funguje, zápletka není tedy zrovna originální, ale není ani vůbec blbá, či nudná, tempo si film drží po celou dobu docela solidní a téměř až westernová atmosféra a vizuál nebyly též vůbec špatné. Škoda minima akce, celý film se totiž nese spíš v dramaticko-thrillerové rovině, což v béčkové produkci nedělá nikdy příliš dobrotu, ale budiž, v tomto případě to není zas až tak zoufalý. Bohužel, tvůrci nicméně Swelter absolutně ničím nezvýraznili, či neodlišili od tisíce jiných, podobných béček, film nemá jednoduše příliš čím zaujmout, takže ikdyž to nakonec koukatelný je, pro jeho doporučení nemám jediný důvod, takže ve výsledku jde vlastně prakticky až o docela zbytečný snímek.(27.10.2017)

• mzss1

|46%| Tak jak bych tento film zcharakterizoval ? Rozhodně jsem na rozpacích a nedokážu to nějak pořádně popsat. Rozhodně westernovský či vidlácký nádech to má. Ale plusem je, že to není trapné a ani debilně humorné. Zde si to hraje na vážnější notu, takže jsem neměl problém film dokoukat do konce. Na druhou stránku to bylo celkem zbytečné. Úplný konec filmu šel totálně mimo mě. Je to béčko, jasně. Béčka mám rád, ikdyž poslední dbou mají jak malý rozpočet tak za moc nestojí Poslední Seagalovky, včetně seriálu Strážce spravedlnosti, nějaké slabší filmy s Lundgrenem jako je Blood of redemption nebo i s Van Dammem Enemies Closer, což byla celkem ptákovina. No toto je mírný podprůměr. Takže zpátky k tomuto dílu. Příběh není špatný, ničím ale nepřekvapí. Postupně se vyvíjí, sledujeme prostředí a zvyky lidí na onom zapadákově - takže to je asi to nejlepší co se mi líbilo. Van Damme zde má vedlejší roli a to záporáka. No, nebyl špatný, ale vůbec se zde nehodil. To jak dopadl mi přišlo dost mizerné. Přeci ovládá bojové umění, tak proč se zde nepral ? Ani jeden fight ? No, to byla chyba, jinač bych možná přimhouřil oči a dal bych slabší 3*. No nic, ostatní herci mi přišli tak nějak normální, byli uvěřitelní, takže aspon tak. Nějaká ta pointa vyrašila na konci, ale za moc nestála. A akce ? Pár obyčejných výstřelí a nějaká pranice ? To ani ne. Takže celkově mě film vůbec nenudil, jen byl odfláknutě pojat. Jinač by to mohlo být snad dobré. Hudba normální nebo jsem si jí ani nevšiml. Nedokážu toto béčko nějak dál rozebírat. Jednou mi to ale bohatě stačilo. Tot vše.(3.7.2014)

Místy je to hodně kýčovité, i když to by bylo možné omluvit stylizací. Je to takový mišmaš různých žánrů a přístupů k filmu, že z toho vzniká něco docela nového, zajímavého a pro mě osobně snesitelného. Není to tak cool, jak se to na první pohled tváří, ale pro béčkaře je tohle více jak snesitelné. Plus ještě nesmím zapomenout na JCVD!(26.8.2014)

• MartinezZ

Takové nudné béčkové nesmyslné pátrání bývlých krimi-parťáků po jednom z nich, který při nepovedené fušce ztratil paměť a teď v zapadlém prdelákově uprostřed dezertu dělá šérifa. Párkrát se vystřelí, JCVD se tu moc ani neuprdne, takže je jasné, že je tu jen kvůli jménu na obalu, které prodá o pár kusů laciného DVDčka víc a to je všechno. Nezajímavé béčko, co kolem jen projde, bez povšimnutí.(9.7.2014)