Reklama

Reklama

Duben 1945. Zatímco se spojenecká armáda pokouší o finální ofenzívu na evropské frontě, ujímá se válečný veterán, armádní seržant Wardaddy (Brad Pitt), velení tanku Sherman a vydává se s jeho pětičlennou posádkou na vražednou misi v týlu nepřítele. Tváří v tvář přesile početní i palebné a v doprovodu naprostého zelenáče, který se v jejich četě souhrou okolností ocitl, je Wardaddy se svými muži nucen získat navzdory veškeré pravděpodobnosti štěstí na svou stranu a dovést do úspěšného konce své hrdinské pokusy zaútočit na samotné srdce nacistického Německa. (Falcon)

(více)

Videa (9)

Trailer 2

Recenze (1 548)

H34D 

všechny recenze uživatele

Ke škodě věci se jedná o dosti rozporuplný film, který ani přes pár velmi výrazných kladů nedokáže potlačit otravná klišé a lehce se vkrádající pocit průměrnosti. Hercí se snaží, jenže jejich postavy nejsou dostatečně zajímavé. Pittův Don musí utáhnout prakticky vše, obzvláště v sekvenci při jídle s německými civilisty (která je asi nejlepší částí filmu) se mu to i daří, jenže od nikoho dalšího se mu nedostává pomoci. V mých očích otravný zajda Norman mu zkrátka nepomáhá a všichni ostatní jsou dvojrozměrné karikatury. Motivace postav, proč zůstat a "hrdinsky" zahynout je spíše scenáristickou berličkou k vystavení "epického" souboje, který je ale bohužel na rozdíl od ostatních bitev o mnoho levelů méně realistický. Závěrečná bitva je tedy americké klišé a paradoxně nejhorší část filmu. Kdyby v ní byl zachován věrohodný pocit z války a boje o přežití, jistě bych šel s hodnocením výš... 7/10 ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Ayer je i ve WW2 stejně sugestivní a syrový jako ve svých moderních policejních eskapádách, jen tentokrát nepobral do ruky digitál, ale jede pěkně po staru. Opět je to jasně načrtnuté, úderné a nehrající si na nic víc, než to je. Tedy řež se solidní psychologií a vynikající hereckou základnou. Ty emoce tam jsou a atmosféra a vizuální zpracování je přímo vymazlené. Některé dialogové pasáže připomenou okrajově to standartní z Tarantina a zbytek není nic víc, než poctivá filmařina. Spousta špíny, zkažených zubů a ustřelených končetin. Škoda toho příliš velkolepého finále, které tam nutně pro diváka musí být, ale vzhledem k nastolenému konceptu filmu tam vůbec nepasuje. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Na Fury jsem se dlouho těšil. Těšil jsem se na to stejně tak, jako na nový film Davida Ayera, který mě film od filmu potvrzuje, že je skvělý režisér a jednou na něj budeme ještě vzpomínat. K druhé světové se dlouho nikdo nevyjádřil a tak jsem neváhal a na film vyrazil do kina. Celou hodinu a půl jsem si pak užíval jeden z nejsyrovějších filmů z druhé světové války za posledních dvacet let. Líbily se mi především nápady s jednotlivými záběry, které mě překvapily například u Bratrstva neohrožených a nebo u pradávného ruského filmu Jdi a dívej se. Stačil prostě jeden záběr, aby se Vám udělalo blbě. A to se nejednalo o nic krvavého. No a z tohoto pohledu to tenhle film zvládal na jedničku s hvězdičkou. Jenže ke konci nastane problém, kterej Brad Pitt vyřeší po svým - blbě, nelogicky a tak, že to skončí přesně tak, jak jsem si myslel. Heroicky po Americku, čímž mě nasral celej film a z pěti hvězdičkovýho rajónu jsem spadnul na čtyři. A nebejt tak dobré první půlky, šel bych i níž. Zkrátit film o 35 minut, udělal by režisér líp. ()

Spooner 

všechny recenze uživatele

Jo, takový válečný biják jsem už dlouho potřeboval. Jasný, je to celé až příliš přímočaré a pár logických lapsů dojem malinko kazí. Jenže jinak nám Ayer servíruje špinavou, drsnou a v akčních scénách neskutečně intenzivní podívanou, která se navíc nebojí udělat svině i z amerických hošanů. A herecká sestava je samozřejmě parádní. Víc takových filmů připomínající starou dobrou válečnou školu. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Mačkal jsem se dvě hodiny v Shermanu, všude smrděl střelný prach a chtělo se mi čůrat, takže jsem patrně podlehl atmosféře snímku. Jenže mně se tam nelíbilo. Já se totiž nerad mačkám ve smradu, sleduji přitom neprůstřelnost amerických zachránců světa a uhýbám před výstřiky propagandistického hrdinství "těch správných". A tady nic víc nebylo, tedy kromě vynikajícího chlapáka seržanta Colliera a skvěle dezinformovaného kapitána Waggonera, který mě svými nepříliš přesnými rozkazy dost bavil. Nicméně zbytek posádky zábavnosti moc nepobral, Mašinu Normana si troufnu označit za vyloženě nudného chcípáka, skvělé radiové spojení za jakýchkoli podmínek za pitomost a střelbu při bitvách za další díl Star Wars. Prostě to bylo trošku divné, ale ono skryté chlapáctví to ve mně alespoň trošičku probudilo. ()

Galerie (82)

Zajímavosti (81)

  • Duel s tankem Tiger, který je zobrazen ve filmu, byl pro Američany bojující na severozápadní frontě velmi vzácný. Od vylodění v Normandii (6. června 1944) až do kapitulace Německa (8. května 1945) narazili Američané na Tigery pouze třikrát. Poprvé v souboji zvítězil Sherman, podruhé prohrál Pershing a potřetí byl sice zničen Tiger, ovšem když byl nakládán k přepravě, takže to nebyl úplně férový souboj. Za druhé světové války bylo hlášeno více tanků Tiger, než jich bylo ve skutečnosti sestrojeno - například Pz IV Aufs. H (s úsťovou brzdou a bočnicemi Schürzen po stranách) vypadal v optice podobně a v tu chvíli nikdo neřešil, s jakým typem má co do činění: všechno, co jen vzdáleně Tiger připomínalo, bylo jako Tiger hlášeno. (Maulincio)
  • Kulometčíci používají tzv. stopovky - k určení směru a bodu dopadu střel. Americká armáda používala červené, německá zelené a například japonská fialové až modré. Díky různým barvám tak poznali, na koho střílí, popřípadě kdo po nich střílí - aby nedocházelo k palbě do vlastních řad. (Maulincio)
  • Americké varianty Shermanů M4A3, které jsou vyobrazeny ve filmu, jsou ve skutečnosti britské varianty tanku M4A2. Jediný rozdíl mezi britskými M4A2 a americkými M4A3 je motor, který je u britské varianty naftový, zatímco u americké benzínový. Produkce používala 5 pravých Shermanů, aby byl v případě poruchy k dispozici jeden náhradní. Fury byl tank M4A2 s dělem 76mm M1A2 a odpružením HVSS z Bovington Tank Museum. Lucy Sue byl M4A2 s dělem 75mm M3 a s odpružením VVSS z Tay Restorations. Matador byl M4(105) s věží T23 s dělem 76mm M1A1 a s odpružením HVSS z Jeep Sud Est (díky stejnému druhu odpružení, jako má Fury, se s ním natáčelo, když byl Fury potřeba jinde). Murder Inc. byl M4A4 s dělem 75mm M3 a s odpružením VVSS z Adrian Barrell. A Old Phylliss M4A1(76) s dělem 76mm M1A1 a s odpružením VVSS. (Maulincio)

Související novinky

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

07.05.2022

Poslední snímky režiséra Davida Ayera (Drsný časy, Králové ulice) nebyly přijímány vůbec dobře. Sypat se to začalo už Sabotáží z roku 2014, následovala komiksárna od DC Sebevražedný oddíl, který se… (více)

Miliardový podvod v Hollywoodu

Miliardový podvod v Hollywoodu

20.02.2022

Hollywood následuje skutečný život, který zase následuje Hollywood. Herec Zachary Horwitz, známý také jako Zach Avery, se v malé roli objevil třeba vedle Brada Pitta ve filmu Železná srdce. Nejspíš… (více)

Shia LaBeouf si zahraje svého otce

Shia LaBeouf si zahraje svého otce

19.03.2018

Hvězda Transformerů si v posledních letech užila spoustu průšvihů, zároveň však opakovaně dokázala, že před kamerou pořád umí. Ať už se podíváte na válečný akčňák Železná srdce, nezávislák American… (více)

Comicsoví kriminálníci od Ayera

Comicsoví kriminálníci od Ayera

21.09.2014

Režisér David Ayer se doteď soustředil na policejní thrillery. Letos ale tenhle žánr výjimečně opouští, a po Drsných časech, Street Kings, Patrole a Sabotage uvidíme jeho tankový akčňák Železná srdce… (více)

Reklama

Reklama