Michael Kohlhaas

• Francie Michael Kohlhaas (více)

16. století. Michael Kohihaas, obchodník s koňmi, vede šťastný rodinný život. Když tento bezúhonný muž na vlastní kůži okusí nespravedlnost, dá dohromady armádu, aby očistil své jméno a znovu nastolil pořádek. V 16. století pomalu končí feudalismus a Evropa se ocitá na pomyslně tenké hranici mezi starým a novým světem. Vážený obchodník s koňmi Michael Kohihaas je milující otec a mírumilovný občan. Alespoň do té doby, než na vlastní kůži okusí bezpráví bohatého lorda, který ho okrade o koně, čímž odstartuje řetězec nezvratných událostí. Kohihaas přišel o živobytí a víru v právo, a tak se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou. (Cinemax)

futislav

Na tenhle film si to chce udělat čas někdy večer, anulovat všechny rušivé elementy ve svém okolí, obrnit se trpělivostí a ponořit se do děje. Snáze se pak pochopí tolik vyčítaná hluchá místa, která při skutečně pozorném sledování zapadnou do děje. Při odbíhání na vaření čaje, nebo pokecu s kamarádem film skutečně působí nesmírně zdlouhavě a nudně. Ale je to jenom nedostatkem filmové empatie a neschopností vcítit se do prostředí renesance se vší jeho syrovostí. Tradičně dokonalý Mikkelsen, výborné exteriéry, kostýmy i kulisy. Kamera mohla být lepší, protože je spousta záběrů v hustém šeru, nebo proti Slunci. Není to film pro každého. ()

hrochopier

Komorná historicko-psychologická dráma, ultrapomalé tempo (sem tam až príliš a to mám pomalé tempá vcelku rád). Vynikajúca hudba aj keď je jej tam pomenej. Zaujímavý námet, sympatický hlavný hrdina. Len to tempo na historický film je fakt až nezvykle pomalé. Zatiaľ slabšie 4, každopádne to ešte raz zhliadnem. ()

hujerita

Už len pre výkon Madsa Mikkelsena stojí za to ten film vidieť. Áno aj ja som čakal Braveheart ale chvalabohu sa nič také nekonalo a ten film ma absolútne dostal. Bol úžasný a skvelý a Mads je jeden z najlepších hercov súčastnosti. Veľké plus a veľkých 5 hviezd tomuto filmu. Je síce pravda že z hrším hercom by to asi nebolo také super ale z Madsom je to o triedu lepšie. ()

Gagin

Jedním slovem jsem z toho zmatenej. Pro mě špatně natočený, protože pokud se nudím po 15ti minutách filmu a o hodinu to není lepší, je něco špatně. Těšil jsem se a byl zklamán. ()

Porthos odpad!

Francouzké filmy mají nepochybně své příznivce a já k nim rozhodně patřím. Jenže v tomto případě jsem jen zrozpačitěl a znejistěl... co to má být? Jistě, historický snímek nemusí být prodchnut gloriolou odvahy, bitvami, souboji a epikou. Může být skromný, syrový a hluboký svou duchovní náplní a sdělením. Tady jsem však nenalezl nic. Herci jsou ochrnutí ve tvářích, boj se odehraje mimo kameru, emoce neexistují, myšlenka je v rozsahu dvou vět desetiletého dítěte, v některých dialozích dokonce herci nereagují na své hlášky a prostě scénu domlčí. Na hudbu zřejmě nezbyly peníze vůbec. Prázdno nuda a šeď. Nemohu se stotožnit s Enšpíglem ač bych rád. Z filmu na mě zívla jen levná komparzní společnost, reálná tíha nudy a nulové sdělení. Pane grizly007 - souhlasím. ()

damokles

Drama podle Kleistovy novely odehrávající se v 16. století, zajímavé svým úsporným vypravěčským stylem. Obchodník s koňmi, jakýsi homo novus nastupujícího kapitalismu, který představuje skupinu nastupujících konkurentů staré šlechty se dostává do střetu s baronem, který po něm neoprávněně vymáhá mýtné. Jako záruku mu baron zabaví dva koně. Zde začíná Kohlhaasův boj za spravedlnost, v němž přijde o možnost poklidného života. Nechce sehnout hřbet před svévolí šlechty, protože si je vědom svých práv. Spravedlnosti nakonec dosáhne způsobem, jaký patrně neočekával. Kleistovu předlohu napsanou v době napoleonských válek nově zpracoval Doctorow v Ragtimu, který byl zfilmován v režii Miloše Formana. Tam je na místě Kohlhaase mladý černoch, kterému jen místo koní poškodí rasisticky naladění hasiči Ford T. Jinak je dějové schéma velmi podobné. Film oplývá řadou scén, ve kterých je těžké sledovat logiku děje a patrně počítá se znalostí předlohy. Někoho však může tato temnost doby, která je vyjádřena ponejvíce neverbálními prostředky a sníženou popisností, zaujmout svojí neobvyklou atmosférou, která ho vtahuje do děje právě svojí obtížnou srozumitelností. ()

eexDon

Für mich - 70%, - /ta délka je poněkud nadsazená, mohlo to být tak o 20 minut kratší, to tempo je opravdu velmi líné, celé takové smutné, chladné, až lehce depresivní - takové typy filmů mi prostě moc nesednou/, + /hudba sice melancholická, ale velmi přiléhavá a povedená, paradoxně ta melancholicko - smutně - depresivní atmosféra a vyznění filmu je i +, protože to odpovídá ději filmu, včetně poněkud temné renesance/ikdyž to ve filmu občas vypadá spíše na temný středověk/, kupodivu se film neutápí v erotice a násilí a Mads hrál dobře - mám ho rád, Vikinga jednoho/, hodnocení - zajímavý historický film, povedený, ale také takový chladný, odtažitý, táhnoucí se, smutný až melancholický, takže líbilo se, ale výše v hodnocení prostě nejdu, protože takový typ filmu moc nemám rád ()

Von Kempelen

První polovina strhující dějem i zpracováním. Druhá část se snaží jít trochu hloubš, ale ustrne na půl cesty a začne spíš nudit než vyvolávat otázky. Nevyrovnanost filmu jakoby korunoval nesmírně silnej závěr. ()

babuca

pre mňa 3,5 *. Mikkelsen to zahral skvele, ale obetovať ženu a rodinu / a koniec koncov aj svoj život/ pre vyšší princíp.... Čo už môže byť vyšší princíp ako moja rodina ?! Majetok určite nie ! ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz