• Francie

• Německo

Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas

Drama / Historický

Francie / Německo, 2013, 122 min

Braveheart pre náročnejších. Spleť existenciálnych úvah, ktorými prechádza hlavná postava, pripomína shakespearovskú drámu, akurát zasadenú do na oko jednoduchého príbehu o pomste. Hrdosť, krivda, hnev, morálne zásady, (ne)spravodlivosť doby. Svojsky a zaujímavo zostrihané, vynechávajúce riadky v dejovom posune, spoliehajúce na divákovu spluúčasť. Pútavé i obrazovo a zvukovo, hutnú atmosféru ťažiace z minimalizmu (hlučný vietor je tu dôležitejší než emocionálne pasáže hudby, ktorých je minimum). Ako inak, bravúrny Mikkelsen.(13.4.2016)

• BarryLyndon

Docela by mne na tohle zajímal názor takového dura. Revenge historický film s Madsem Mikkelsenem s poměrně bohatou produkcí a zajímavými evropskými herci (Bruno Ganz, ten mladej z Předčítače etc.), to přece muselo dopadnou skvěle, ne? Ne. To byl takový shit! Davies psal v recenzi, že se každé 2 minuty koukal na hodinky, já si musel sednout na ruce, abych to nepřepínal. 3 hvězdy vyloženě z milosti za Mikkelsena, Zaklínače a hudbu. Mělo to slo DVĚ dobré scény, poměrně sugestivní porod koně, kde to snad fakt Mikkelsen odrodil a absolutní závěrečnou scénu. Jinak akce? Horší historickou jsem neviděl. Fakt by mne zajímalo jak na tom tenhle film byl finančně, to muselo být dost drahý, ale je to evropský, tak to tutově bylo z dotací, takže pohoda jazz... 3/10(8.8.2015)

,,DOŽADUJI SE NÁHRADY ŠKODY, KTEROU JSEM UTRPĚL …“ /// Středověká realita v reálu. To tempo není bůhvíjaký. Tak nějak si to plyne, ale Michael Kohlhaas má moje sympatie (bodejť! Přelez, přeskoč, ale nepodlez!). Ta jeho představa spravedlnosti… už jen aby ten příběh nabral to tempo… Místy mám dojem, jako bych čučel na Barbara. Proč ne, líbil se mi ten drsnej styl, ty hory … tož i tohle je z takovýho toho náročnějšího soudku. Vobčas jim trvá, než se vyžvejknou a (bohužel) všechna hrdost, zloba a spravedlnost jsou zamlžený oparem nudy. Jako když natáhnete kratší údernej příběh. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou novelu, kterou v roce 1811 napsal Bernd Heinrich Wilhelm von Kleist, jsem nečetl. 2.) Království za koně – to mě nepřekvapí. Ale 2 životy... 3.) Thx za titule ,,retkvi“ a ,,jirkazuza“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(4.2.2014)

• dr.fish

V dějinách existuje nepřeberné množství dechberoucích příběhů. Kolhasův příběh by klidně mohl být jeden z nich, to by si ale rejža nesměl umanout, že z toho udělá intelektuální masturbaci. Takže dlouhé záběry, pokud možno beze slov, děj který vydá na 15 minut roztažený na hodinu a půl, a zcela nevěrohodné postavy, které svým chováním a uvažováním nemají v 16. století co dělat. Víc už říkat netřeba, vypnul jsem vysílen po devadesáti minutách, kdy jsem zcela ztratil chuť do života a pointa filmu mi zůstala naprosto lhostejná. 45%(25.7.2015)

Spočiatku som mal pocit, že sledujem nepriznaný remake filmu Jack Bull, čo ma teda dosť nepríjemne prekvapilo, keďže dej je takmer úplne totožný, podobne aj charaktery postáv, len sa samozrejme odohráva v inom období a prostredí, ale našťastie po tej úvodnej polhodine už vidno, že prístup tvorcov k tejto zápletke je úplne iný. O nejakej väčšej dynamike sa tu moc hovoriť nedá, tempo je skôr pomalšie, ale mne to sadlo. V rámci deja ma zaujal tento neobvyklý štýl, pri ktorom udalosti, ktoré pôsobia zásadne väčšinou ani nie sú priamo zobrazené, ale skôr sa len načrtnú a väčší priestor majú skôr tie pasívnejšie situácie, čo na prvý pohľad síce nepôsobí práve najlepšie, ale zvládnuté je to dobre a v priebehu som s tým nemal ani najmenší problém a podobne, že na rozdiel od komerčnejšej produkcie tu chýba komplexnejší pohľad zo všetkých strán na danú situáciu, ale takmer neustále sa venuje len hlavnému hrdinovi a zvyšné strany dostanú priestor len, keď sú s ním v priamej, prevažne dialógovej konfrontácii. Veľkým kladom je očakávane aj Mads Mikkelsen v hlavnej úlohe, ktorý tradične podáva prvotriedny výkon, po celý čas to ťahá s najväčšou ľahkosťou a získal si ma aj charakter jeho postavy, keďže aj v tomto období sa snaží čo najviac uprednostňovať právny systém, pred jednoduchším násilným, ako je to vo filmoch z tohto obdobia zvykom, aj keď na nejakú akciu očakávane dôjde aj tu. A chválim aj réžiu, veľmi peknú vizuálnu stránku, na čom má veľký podiel aj krásne prírodné prostredie a výbornú atmosféru. A tak som možno čakal niečo trochu iné, tradičnejšie, ale to mi vôbec neprekáža, až na ten úvod, ktorý je ale len výhradne subjektívny kvôli mojej nevedomosti, pričom pri druhom pozretí by tento zápor zmizol úplne sa mi to páčilo po celý čas. 73%(28.7.2015)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na mnohých miestach po celom Francúzsku. (MikaelSVK)

• - Obchodník s koňmi Michael Kohlhaas (Mads Mikkelsen) je inspirován skutečnou postavou, a to Hansem Kohlhaasem, který vedl spor s německým šlechticem jménem Günter von Zaschwitz. Ve své době byl Hans Kohlhaas velmi hledaným a nebezpečným, protože na protest vůči nespravedlivému zabavení majetku oním šlechticem shromáždil jiné zločince a společně okrádali lidi, vypalovali domy a plenili vesnice i města. (Deeside)