Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

chlievik

Neodvažujem sa dať tomuto filmu zas príliš zlé hodnotenie, prirodzene hodím 4 hviezdičky, musela by tom byť fakt sračka aby som tomu dal 2* alebo 3*, ale spokojný zas priveľmi nie som. Popravde, sa veľmi snažili tvorcovia nesklamať skalných fanúšikov, a istým spôsobom to aj dosiahli. Vedeli totiž, že nemôžu urobiť film, ktorý fakt sklame, tak do toho dali maximum možnej hollywoodskej nekomerčnosti. Ale zas na druhej strane nemohli urobiť nekomerčné dielo na plnej úrovni, lebo by to bol finančný prepadák. Tak sa snažili urobiť kompromis, kvalita vs. predajnosť. A presne to aj dosiahli. Ak vezmeme do úvahy, že aj v prvom Bladerunnerovi boli nejaké tie vysvetľovania pre menej chápavých, aspoň v komerčnej verzii, tak aj tu, v dvojke, boli nejaké tie vecičky, trošku viac než v jednotke, ktoré mi vadili, ale dalo sa to snáď zniesť. Vizuálne a zvukovo je to podľa mňa úplne v pohode, asi po týchto stránkach najlepšie, vizuálne bez problémov - na dnešok klasický, moderný, technologický, a nie príliš prehnaný a pretechnizovaný ako napríklad Transformeri, alebo iné sračky; dokonca príjemne vizuálne jednoduchý niekedy, ako vo filme Vymedzený čas, napríklad tu tie kolónie kde žijú ľudia pripomínajúce včelie hexagony, jednoduché a moderné, proste nie príliš prehnaná vizuálna technika, možno aj preto šli natáčať kdesi do Maďarska, lebo nepotrebovali ultra kvalitu štúdií. Asi to ani nebolo drahé. (Tie maďarské mená v titulkách na konci filmu ma rozosmiali.) Aj tie vizuálne efekty boli tak jednoduché ako sa len dalo, aby sa príliš "neodpojili" od prvého dielu, aby sa zostalo "on track", podľa očakávaní. Zvukovo je to v poriadku tiež, možno sa dokonca do dvojky lepšie hodil Zimmer a Wallfisch, a nie Vangelis, na prvý diel bol Vangelis absolútny determinant, ale teraz by podľa mňa vadil, aj keby urobil skvelú prácu, tento techologický posun v soundtracku bol vyhovujúci, hudobne na moje prekvapenie ešte najlepšia stránka. Ku hereckým výkonom? Neušlo mi ako sa na seba v mikro výraze usmiali Ryan a Ana keď spolu doma komunikovali keď došiel prvýkrát z práce domov, čo môže byť brané ako chyba. Im to trochu ušlo, ale fajn, asi mali herci zábavu pri natáčaní scén, avšak jednoznačne Ryanovi niečo chýbalo, on je citlivý chlapec z kanadského predmestia, a nie chladný robot. Vo výraze tváre má chlapca, ale zas toto ho spája so snom o niečom chlapčenskom, nevinnom, takže z jednej strany sa tam nehodil, ale z druhej áno. Ryan zahral však dobre a klasicky, možno nie je ešte úplne vyzretý ako herec, ale nikto iný jeho veku by to nezahral lepšie, a Ryan je fakt zaujímavý herec mladej generácie, dobrá voľba, podobne Ana, virtuálna manželka, veľmi pekná, v pohybe na screene krajšia než na fotkách, hodila sa, vie sa predať ako nevinná a zasnená, zahrali svoje roly výborne. Ford fakt nie. Na konci keď ho Ryan doviedol na to miesto, mi ich komunikácia pripadala smiešna, až amatérska. Harrison asi berie nejaké lieky už alebo čo, ale nemá už na to aby hral toho frajera ako kedysi, nie je to už na tej úrovni, predsa má 75 rokov hm...je starý na tú úlohu, ale zas musel tam byť niekto kto pripomenie prvý diel aj herecky, a kto iný ako hlavný hrdina a navyše muž (ženy starnú horšie). Museli ho vziať, nedalo sa inak. Už menej chápem prečo tam bol E.J. Olmos.. Načo akurát jeho tam vzali? Aby povedal tie dve smiešne vetičky, to bolo fakt na nervy, a takéto podobné veci tam sú, čo vadia. Ale podstata je v príbehu, a ten bol.. podľa môjho skromného názoru... smiešny !! Do chlapca robota implantujú spomienky, aby šiel hľadať dieťa, o ktorom vedia kde je, a aby k nemu doviedol Deckarta, o ktorom vedia kde je? A zmysel toho akože? A to všetko pre revolúciu aby sa ku nim Ryan pridal? Čo je to za simplifikovanú blbosť? Nedotiahnutá, nepremyslená, banálna zápletka. Film sa končí síce lepšie akoby tam mali byť nejaké srdcervúce vzlyky stretnutia otca a dcéry, ale zas taký zásek? Ale pozrel som si to rád. Druhýkrát si to nepozriem, a to prvý diel som videl aspoň 20x :) () (méně) (více)

artcha

Pokud jdete na Harrisona, tak jako ja, budete v tomto ohledu zklamani, prvni dve tretiny filmu si zacekate... nastesti se i presto zabavite, pac podivana je to epesni. Klady: hudba/zvuk, zapory: predvidatelnost, dlouha stopaz. ()

alien105

Film me moc neoslovil, je takovy prazdny, plochy jako nove SW, nema atmosferu, mysticizmus prvniho dilu a hudba byla vylozene spatna i moje manzelka si na to stezovala uz pri odchodu z kina. Cekal jsem Vangelise na2 a dostal jsem rámus. Remeslne dobre zpracovane, ale ma prazdne charaktery Ford tam je jen na okrasu, proste neni to ono. Prichozi je proti tomuto naprosta bomba. Takze dalsi pokracovani klasiky ktere nevyslo. ()

flouny8

Asi největší zklamání tohoto roku. Ze všech stran tu čiší přehnaná snaha tvůrců o dobré kritiky a chuť po cenách. Nesmyslně dlouhá stopáž, které vůbec neutíká, protože tempo je tak pomalý, až to bolí. Výběr Villeneuva byla chyba, svěřit takovýhle film někomu, kdo natočil Příchozí... Proklatě dlouhé nudné záběry na sníh, prach, cokoliv neživýho a nudnýho... Dokoukat do konce je opravdu utrpení. ()

Sheevisnu

Veľmi pekný film. Poetický. Znovu pozerateľná lahôdka. Hlavná postava je svojím spôsobom vedľajšia. Tie najväčšie veci tam nie sú vlastne tie najdôležitejšie, ktoré vytvárajú hodnotu tohto filmu. Oproti iným sci-fi filmom, nie je tak konfrontované iba naše myslenie, nejaká filozofia, ale skôr predané prežívanie niekoho v určitej situácii, na rozhraní veľkých vecí, v ktorých je náš hrdina skôr takým malým smietkom. Logicky existenčných filmov bolo už veľa, tých s citom málo. ()

bigmatko

podobne ako z prvého Blade Runnera prevláda aj teraz u mňa skôr zmätok ako nadšenie. Patrím k milovníkom sci-fi, ale skôr sa prikláňam k viac komerčným ako artovým snímkom. Blade Runner má ťaživú atmosféru a kto nevidel pôvodný film tak bude ťažko spracovávať depresívnú podobu budúcnosti akú vytvoril ešte Scott v roku 1982 a ktorú sa snažili v novom filme ešte zdokonaliť. Dej sa naťahuje, predlžuje a snaží sa nadviazať na filozofické odkazy z prvého Runnera. Spracovanie je úžasné aj vizuál je efektný. Hudba ma neoslovila lebo iba prehlbuje nejasnosť príbehu. Asi je už aj zodpovedaná otázka či bol a je Dekard replikant alebo nie. V podstate sa tam nekoná žiaden veľký súboj medzi ústrednými postavami ako to bolo v pôvodnom filme. Nepochopeným pre mňa zostal aj sám novodobý tvorca replikantov, ktoré mu zdá sa išlo o to isté ako samotným rebelujúcim replikantom, aj keď žiada revolúcia ani jej náznak tam nebola. Konflikt zla a dobra tam nie je žiadny. Nie je ani jasné kto vlastne má problém s replikantmi. Rozhodne je to kvalitný film, možno zaujme aj filmovú akadémiu. Ale podľa mňa to nie je divácky zaujímavý film tak ako votrelec alebo star wars. ()

RoyBatty444

Psychedelická hudba, praktické efekty, veľa hustej atmosféry, dlhých obrazov s charizmatickými hercami, multikultúrny. Veľa produktplacementu, pomalé, nie až tak presvedčivé herecké výkony, niekedy atmosféra a občas prostredie ako nedorobené. V Imaxe to dunelo a burácalo 3D nie je nutnosťou. ()

skrob

Villeneuve je určitě jeden z nejlepších současných režisérů a u Blade Runnera je to vidět. Jen škoda, že Blade Runner je pomalý film i na "jeho poměry". Hlavně proto, že ta délka a tempo mnoho lidí odradí. ()

WilliamMW

Byl jsem v kine a videl jsem film. Fakt, nekecam, normalne to byl film. Ne tupa stracka pro trinactilety, ne remake, ne trapna taskarice, ale umelecke dilo zvane film. Uz jsem pomalu prestaval verit, ze se toho jeste nekdy dockam. :-D Cim mene toho budete vedet, tim lepe, takze prozradim akorat: Stoji to za to. ()

JimWalker007

Film zanechá v divákovi otázky, ohľadom motivácie postáv a či to naozaj všetko do seba logicky zapadá. No počas projekcie človeka pohltí umenie kamery a nadčasový zvuk. A nejednému chlapovi zamotajú hlavu femmes fatales - Sylvia Hoeks a Ana de Armas. Dôstojné a moderné pokračovanie výskumu, či sa androidom sníva o elektronických ovečkách. ()

Rom4n

Videl som parádne sci-fi ktoré je veľkou poctou pôvodnému filmu, ale zároveň ho aj rozširuje a ide si tak trochu svojím vlastným štýlom ktorý je odrazom našej éry. Stále sú tam ale tie pocity temnoty, úzkosti a nádherné audiovizuálne skvosty, ktoré umožňujú dnešné technológie. Kopa skvelých nápadov a dokonca sme sa v niektorých prípadoch vyhli rôznym Hollywoodskym klišé, ktoré sa vo filmoch stávajú tak otravnými. Príbeh nebudem spoilerovať, ale dočkali sme sa filmu ktorý niekde začína a má aj uspokojivý koniec. Ryan Gosling je ako Keanu Revees. Nemusí moc toho hrať lebo dáva do toho vlastnú charizmu a plní to svoj účel. Ford vynikajúci aj keď čakal som že bude vo filme viac. Rovnako Jared Leto a ostatní. A ten soundtrack...som strašne rád že použili Vangelisove pôvodné motívy a kto iný ako Hans Zimmer by ich takto pekne aplikoval do dnešnej podoby. Film roku a jednoznačne najlepšie sci-fi od Interstellar! ()

Hrr.nec

Po dlouhé době jsem odcházel z kina opravdu spokojen. Je pravda, že Villeneuvuv styl mě sedí čím dál víc a pro pokračování Blade Runnera mě nenapadá lepší režisér. Navíc to pomalé tempo vyprávění vůbec nevadilo, protože člověk stíhal vnímat všechnu tu další parádu okolo. Chroct. ()

Hall900

Další přehlídka ,stejně jako u Spectre ,jak Hollywood zdokonaluje své postupy. a kvůli strachu z pirátů jede totálně na jistotu. Film má opravdu neskutečnou délku. Na rozdíl od většiny přispívajících jsem na žádné dlouhé meditační záběry nenarazil. Všechno byla poctivá a zbytečná, místy dosti hloupá vata. Takže proč má film 2 hodiny 40 minut?? Odpověď je jak už to tak bývá vlastně jednoduchá. Popcorn a Cola. Delší stopáž rovná se více Popcornu a Coly.Celý film je tak neuvěřitelně prázdný ,hloupý( K říká že by nikdy nezabil nikoho kdo má duší tzn. narodil se a potom tam vesele kosí bezdomovce, padouší přijdou ukradnou Forda ale Goslinga tam nechají aby ho moh následně zachránit) a celkobvě 2D až to trochu děsí ( Goslingův výraz mě bude pronásledovat ještě dlouho, záporáci působili jak z Bondovky, Leto opět k smíchu).Nicméně minimálně na tři se to v pohodě dostane. Protože jak už jsem psal jako výkladní skříň toho jak syntetický Hollywood zdokonaluje své postupy je Blade Runner super. Jenom škoda že si ho zítra nebude nikdo pamatovat a už dneska je totálně zbytečný. ()

Jarvis555

Úžasne filmárske remeslo. Perfektná kamera, strih, réžia, herci všetko tip top. Potom tu nastáva otázka prečo 3 hviezdičky? Na začiatku filmu hltáte každú sekundu. Ste očarený perfektným vizuálom a tak sedíte a spokojne sa dívate. Problém nastáva asi tak po hodinke kde sa prvý krát pozriete na hodinky a začnete premýšľať nad tým že jedna scéna, ktorá mohla trvať asi 1 minútu tak trvá 5. A to isté dokola. Viem že Denis Villeneuve chcel natočiť dokonalý film a z časti sa mu to podarilo ale je tak nudný že vám už je jedno aký pekný záber, strih, či posun v deji vidíte proste len čakáte kým to konečne skončí. ()

Ivuska71

Je to vážně pěkné, když se něco podaří. Moje srdcovka (jako vážně z roku 1982??????) dostala výborného parťáka. ()

kaller

Netradiční pokus, i když především z hlediska audiovizuálního designu než samotného obsahu, v němž překvapivě nijak zvlášť nezaujmou ani hlavní postavy. Ve finále tak spíše podprůměrný snímek, kterému by slušela jednak kratší stopáž a druhak výrazně razantnější údery na příběhovou strunu. ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce