Omar

Mladého pekaře Omara dělí od jeho tajné lásky Nadji zeď, která přetíná území Palestiny. Kvůli práci, rodině či lásce ji denně přelézají stovky mužů. Stejně jako Omar přitom často uhýbají kulkám dozorců. Na Západním břehu neexistují jednoznačné situace ani jednoduchá rozhodnutí, a tak i Omar brzy čelí bolestné volbě. Po atentátu na izraelského vojáka padne do zajetí a vojenská policie ho donutí hrát hru na kočku a myš. Ve vztahu se svými komplici a kamarády z dětství Tarekem a Amjadem čelí Omar podezření ze zrady. Omarovo nitro je rozpolceno stejně jako palestinská krajina. Brzy se však ukáže, že všechno, co dělá, dělá pro Nadju. (oficiální text distributora)

Happens

Film mi doslova vystřelil mozek z hlavy při závěrečné scéně. Netušil jsem ani, kolik emocí Palestina nese sama o sobě jako epická krajina. Příběh protkanou zradou, chutí bojovat, přátelstvím a láskou. Byla to hodně silná káva, kterou divák musí vypít. Emoce se překlápějí ze strany zamilovaného příběhu do útěku o přežití přes beznadějné snůšky lží a zrady. Ode zdi ke zdi. Když lidi moc chodí ode zdi ke zdi, koberec aspoň není tolik sešlapaný uprostřed. Viď? ()

dopitak

Čekal jsem konec mnohem dřív, a tak i závěr lze označit za překvapivý. Solidně rozehrané drama patrně z ryzí současnosti (první auto ve filmu je Škoda Octavia :-)), u něhož jsem se ani chvilku nenudil. Na roli Nadji bych vybral víc sexy herečky a trochu si pohrál s detaily (pronásledovaný Omar po několika minutách běhu "o život" asi těžko za rohem nasadí nezadýchaný výraz atd. atd.). Kdyby každý americký thriller byl takhle zajímavý, jsem příznivcem jejich tvorby a na produkty od Film Europe zvysoka kašlu. Cinema Mundi, 2014. ()

Marze

Hrdina se pohybuje v podivném prostředí , které přináší velká rizika. Je to hra o zradě a o vrácení zrady. Je to politický thriller se závěrečným svízelným morálním melodramatickým dilematem. ()

Kmotr

Omar je energický a zručně natočený snímek, která se bohužel příliš spoléhá na klišé. Tři kamarádi z dětství, typicky jeden "Romeo", jeden vtipálek a jeden velitel odboje se společně dopustí zločinu odboji proti vykořisťovatelům. Omar ihned spadne do žánrových kolejí, postupně buduje předvídatelný příběh s romantickou linkou a odhaluje pohnutky postav i zrádce ve vlastních řadách i postav. Tento pečlivě zpracovaný, ale ničím objevný snímek se tak paradoxně i vzhledem ke svému aktuálnímu, politickému tématu z Palestiny rychle vypaří z hlavy. ()

claudel

Omar bojuje za svoji vlast, za svoji lásku a nakonec Omar bojuje o svůj život. Bije se jako lev a zdobí ho mnohé ctnosti, pohání jej láska k Nadyi. Syrové drama na pozadí izraelsko-palestinského konfliktu. Je to tak na čtyři a půl, ale za impozantní závěr, který mě šokoval, se přikláním směrem nahoru. ()

Johny_fork

Západní břeh Jordánu má do romantického koutku světa hodně daleko, což Omar přenáší věrohodně a patřičně syrově na filmové plátno. ()

PanCitron

Popravdě jsem byl (a asi i stále jsem) trochu rozpačitý z tohoto filmu, jelikož se snaží stále nějakým způsobem vyznít a přitom mi přišlo, že vyznívá úplně opačně. No minimálně pokud toto měla být "pro-palestinská" agitace, tak se tedy není čím chlubit. ()

baribal

kOMÁR měl velkou šanci stát se skvělým zrcadlem izraelsko palestinského problémečku. Pod hezky prachem naleštěným obalem se skrývá celkem tuctový příběh. Největším průšvihem je tak nedostatečně zmapované prostředí, které je pouze mlžným pozadím. A nekecejte mi, ať si radši pustím dokument. ()

maddy

Síce dosť oneskorene, ale predsa len sa ku mne dostala aj posledná tohtoročná „Oscarovka“ (teda v tomto prípade len nominant). S palestínskou filmografiou má v našich končinách skúsenosti asi len málokto (ak vôbec niekto) a preto ma príjemne prekvapilo, že po technickej stránke nie je Omarovi čo vytknúť. Má výborné herecké výkony (hlavne Adam Bakri v ústrednej roli Omara), ale hlavne profesionálnu kameru, nasvietenie scén, ozvučenie a pod. Rozhodne má v tomto prípade navrch oproti slovenskej filmografii, ktorá ešte stále aj v roku 2014 vyzerá v mnohých prípadoch ako televízna inscenačná tvorba. A to je už skutočne čo povedať, keď nás v tomto tromfne aj Palestína. Avšak k samotného filmu. Ten ponúka zaujímavý pohľad na život ľudí v okupovanej Palestíne predelenej vysokým múrom. Má niekoľko adrenalínových naháňačiek medzi polorozpadnutými obydliami s roztrasenou kamerou v štýle „Bournoviek“, avšak nedostatkom je pomerne nekonzistentný dej, ktorému sa nedarí dostatočne zdôvodniť motiváciu postáv a vykresliť osudový ľúbostný trojuholník v jeho druhej polovici. Okrem hlavnej postavy v podobe Omara si divák k vedľajším postavám nevytvorí žiaden výraznejší vzťah a v druhej polovici tým trpí celý film, pretože dej nedokáže udržať pozornosť. Priznám sa, že v závere mi už bolo úplne jedno ako to celé s kýmkoľvek dopadne. Dochádza tak aj k nevyrovnanému tempu celého snímku, ktoré sa po svižnom začiatku hlavne v spomínanej druhej polovici až nepríjemne vlečie. Príbeh lásky dvoch mladých ľudí nefunguje a politická línia vyšumí dostratena. Stále sa však jedná o zaujímavý film, ktorému sa podarilo autenticky zachytiť prostredie Palestíny. Má niekoľko výborných scén Omara utekajúceho pred políciou alebo aj scénu mučenia, uveriteľné herecký výkony, nezvyčajné avšak pútavé lokality, aj dobrú hudbu, ale z napínavo pôsobiaceho thrilleru sa postupne mení na vážnu drámu s romantickým trojuholníkom, čo zákonite síce nemusí znamenať, že toto spojenie žánrov nemôže fungovať, ale tá romanca nemá dostatočnú silu a je viac menej nezáživná. Vo výsledku tak síce dobre spracovaný, ale ničím objavný film, ktorý mal vzhľadom k jemne kontroverznej téme z Palestíny oveľa väčší potenciál zasiahnuť diváka. Nevyužil ho však v plnej miere a namiesto toho sa v druhej polovici až zbytočne dlho motá okolo frázovitej romantickej zápletky s vedľajšími postavami (priateľka, kamarát), ktoré pre diváka ani nie sú dostatočne zaujímavé. Škoda, od tohto som čakal niečo viac ako síce zaujímavú (vzhľadom na krajinu vzniku), ale len obyčajnú jednohubku. CELKOVO: 3* (6/10) ()

fannah

Ono to tam asi tak nějak doopravdy funguje, jenže co s tím člověk může udělat.. U nás se taky 40 let muselo žít v řadě a podle pravidel, i když totalitních. Kdyby někdo u nás zastřelil příslušníka, možná by skončil v Jáchymově nebo za Uralem.. akorát už je to "dávno". ()

kareen

Většinou koukám na izraelské filmy, takže to bylo pro jednou zajímavé nahlédnutí za druhou stranu barikády. Asi tak dvě minuty před koncem mi už bylo naprosto jasné co se stane, ale i tak se jedná o silný závěr. Jinak honičky po střechách pěkné, jen jsem moc nechápala Nadiu. Slibuje Omarovi věčnou lásku a zatím...No nic, každopádně ti Palestinci se s tou svou bojovností zkrátka nezapřou. ()

Sandiego

Ve festivarovém kotli je film Omar sympatický především svým rychlým tempem a přímočarou dějovou linkou, která se bez jediného zádrhelu neustále posouvá vpřed. Strhující akční scény se střídají s palčivými scénami vážných morálních voleb, a jen lehce načrtnutá milostná linie zprvu přináší trochu odpočinku. I ta je však brzy neúprosně napojena na osudové soukolí, do něhož hrdina vstoupí po mefistovském spřažení s policejní mocí. Jediné, co mi trochu ubralo ze zážitku, byla přílišná samozřejmost příběhových reálií. Obtížně jsem se pak orientoval v rozvržení obou stran konfliktu, milenecká dvojice jako by byla rozdělena zdí jen fyzicky (proto v anotaci zmíněná romeojuliovská inspirace nefunguje), unikaly mi složité vztahy mezi trojicí hlavních postav. Proto se mi během filmu poztrácela některá důležitá vodítka osvětlující razantní tečku, v níž Omarova motivace pro mě zůstala až příliš zastřená. ()

MikO_NR_1909

Hlboko podnetná štúdia do krajiny/nekrajiny, v ktorej to krvavo vrie snáď aj po zapálení zápalky. Dej má navyše odvážne charakterové rysy, preniká do súkromia a mení ideové stanovy partie, ktorá sa nezrádza, ale čo, ak niet inej možnosti?! Omar je svojim spôsobom obeťou celej a nekončiacej situácie, z ktorej niet úniku. Sám som si kládol otázky, ako by som konal, alebo čo i len rozoznal ospravedlniteľné pred tým či oným. Precízny záberový komponent, ktorý je dĺžkou stavaný k romanticko-dramatickej súčasti sa možno vylučuje s tým kriminálno-napínavým, avšak dôsledky a samotné domino rozhodnutí sa bez nich neobíde. Uvidíme teda, či bude Blízky východ časom baštou prvej ligy filmového smerovania. Vypätý stav, ktorý tam prebieha, tomu prihráva a rovnako ak nie viac, ničí tamojším ľuďom chuť čo i len dôstojne existovať. ()

..Lucas..

O situaci v Palestině toho příliš nevím, ale film zajímavě rozvíjí tamější problémy. A závěr takový, jaký jsem si představoval. 70 % ()

slunicko2

Dramatické osudy mladého Palestince aneb Jak se chytají v Africe opice. 1) Za thriller ani romantický bych film neoznačil. Omar stráví s Nadiou jen několik filmových minut a jinak očividně žije jinými problémy. Ale drama odpovídá._____ 2) Film přes své propagandistické zaměření působí neobyčejně autenticky. Věřím všem postavám, věřím zobrazovaným událostem, věřím i tomu, že jsou typické pro místo a dobu. Nikdo není bez viny._____ 3) Spletitý příběh má strhující závěr, dost, myslím, příznačný pro způsob uvažování místních obyvatel._____ 4) 52letý scenárista a režisér Hany Abu-Assad se narodil v Nazarethu a je držitelem izraelského a holandského pasu. Do Holandska emigroval ve 20 letech, svůj první krátký film natočil ve 41 letech a celovečerní ve 47. Námět, jak říká, vymyslel za noc, osnovu napsal za 4 hodiny a scénář posléze za 8 dní._____ 5) Pro 25letého izraelského Araba Adama Bakriho (pekař Omar) je to celovečerní filmový debut stejně jako pro 25letého Eyada Houraniho (Tarek) či 17letého Samera Bisharata (střelec Amjad)._____ 6) Natáčelo se v Náblusu v Předjordánsku a v uprchlickém táboře Far'a. ()

Aljak

Napriek slabšiemu začiatku, kedy sa veľmi zvoľna formovala zápletka, sa potom príbeh vďaka sieti zrád a lží dostal do úžasnej thriller atmosféry, ktorá by sa miestami dala až krájať. A najlepšie na tom, že to napätie vydržalo (ba dokonca stúpalo) až do úplného záveru, ktorý som ja osobne iste čakal inší. Ale naozaj veľmi vydarená drama, a tej nominácii na Oscara za najlepší cudzojazyčný film sa niet čo diviť. Celý zážitok ešte viac násobí prostredie okupovanej Palestíny, ktoré už samo o sebe vytvorilo znamenité kulisy pre takýto príbeh o Láske, priateľstve, lži a obetavosti. Omar dokonalo zosobnil všetky z týchto štyroch esencií. Pravý dôkaz, že aj Palestína dokáže ohúriť filmový svet! ()

Martin741

Slusny film o velkej laske /hetero aby bolo jasne on + ona/ a o preliezani murov, nielen tych realnych, ale casto aj tych vnutornych. Trochu psychologie neuskodi, dialogy su take normalne, zo zivota. Skoda len tuctovosti pribehu, takychto pribehov sa odohrali uz desiatky milonov, a skoda toho stredu filmu, teda myslim tak, ze tam bola velka nuda nic sa nedialo : 56 % ()

MA.KI

Palestinský film Omar se stejnojmenným hrdinou v hlavní roli z prostředí izraelsko-palestinského konfliktu, který se zaměřuje na jednotlivce a jejich osudy, v čele s odvážným pekařem a palestinským partyzánem Omarem. Ten se nechce smířit s každodenním útiskem ze strany izraelské armády, zároveň však v tomto politickém thrilleru své místo zaujímá i Omarova láska k nádherné černovlásce Nadje. Konec byste nečekali… /Scala 25. 8. 2014 ()

zette

Stale se potvrzujici fakt, ze udavacstvi je celosvetovy fenomen vsech casovych urovni a koutu sveta. Kazdy z konfidentu muze mit ke svemu cinu jine pohnutky, ale vysledny dopad pro treti osobu muze byt mnohdy katastrofalni. Omar je dobre drama, ktere nam ukazuje problem na Blizkem Vychode ze strany, ktera se u nas bezne neukazuje. Je zde sice par trhlin v deji, kterym nemohu uverit (za vsechny hodne naivni zaver), ale treba dialogy z vysetrovani a veznice jsou vyborne. Film ma dobrou kameru a nekolik scen, ktere zachycuji utikajiciho Omara ve stare ctvrti pred policii, davaji zapomenout na Tleskace a cela Stinadla, uzasne. Velmi uveritelne jsou i herecke vykony snad vsech postav. Ocenuji i prostredi lokality a dobrou atmosferu. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014