Výchozí bod

• Česko I Origins (festivalový název) (více)

Oční duhovka je jedinečným znakem každého člověka, je nezaměnitelná a nepřenositelná, stejně jako otisk prstu. Existují systémy, které umí pomocí dvanáctimístných kódů rozpoznávat tuto jedinečnost a využívají se při identifikaci jednotlivých osob. Na letištích, v porodnicích ... Ale co když je to jinak? Film Výchozí bod vypráví příběh Dr. Iana Graye (Michael Pitt), molekulárního biologa, jehož životním tématem je studium evoluce oka. Jeho práce jej zcela pohlcuje až do okamžiku, kdy se na večírku setká s krásnou tajemnou dívkou Sofi (Astrid Berges-Frisbey) a požádá ji, aby si mohl vyfotografovat její nádherné oči. Oproti vědecky racionálnímu a profesionálně skeptickému Ianovi je Sofi tvorem divokým a nespoutaným. Jejich protiklady je k sobě přitahují, jejich vztah je intenzivní a pro Iana i nečekaně vášnivý. Bohužel však končí tragicky. Po drsné životní ráně se Ian ještě více ponoří do své práce. Ta jej plně zaměstnává až do okamžiku, kdy se svou kolegyní Karen (Brit Marling) učiní nečekaný objev, který zpochybní jeho dosud neotřesitelnou víru ve vědu a změní jeho skeptický postoj vůči mystickým a spirituálním silám. Potvrdit či vyvrátit novou teorii, která by postavila na hlavu vše, v co lidstvo doposud věřilo, může jen cesta na druhý konec světa. Ian se rozhodne riskovat vědeckou reputaci a vlastní racionalitu a vydá se na šílenou misi, jež má jen mizivou naději na úspěch. (Cinemart)

PauloZ

V myšlence silné, atraktivní a působivé. Zároveň ale lehce utahané a i přes osobitý vývoj děje s několika kličkami, které diváka asi překvapí, z toho mohlo být vytěženo víc. Hlavně co se svižnosti a strukturalizace děje týká. 3,5* ()

DEXTER099

Film má dobrou myšlenku ,ale snímek sám o sobě se táhne jak med.Za tu myšlenku dávám celkově 80 % a čtyři hvězdy. ()

Tryskomyš

Mně to hrozně zklamalo, čekala jsem mnohem víc. První polovina byla absolutně o ničem. Druhá začala být zajímavá - od toho výtahu, no a pak mě to dál taky zklamalo. Je to vcelku o ničem. Má to jen trochu zajímavou myšlenku, ale to nestačí. ()

Philippa

Včera si takhle sedím v práci a najednou z ničeho nic si říkám, že bych dnes šla do kina. Podívám se co dávají a říkám si, ale jo....vždyť je to vlastně jedno....Naprosto bez problémů do pěti minut jsem měla domluvené hlídání. To co mne čekalo bylo úžasný....skvěle natočený a dvě třetiny filmu napínavé a překvapivé. Závěrečná třetina lehce slabší, ale rozhodla jsem se, že mi to nevadí....Proč jsem se tak rozhodla? Jela jsem z kina a cosi mi říkalo: "Tak co? Jak dlouho ještě budeš pochybovat? Pořád si myslíš, že to byla náhoda ten dnešní den?......." Silně racionálně založení lidé asi nebudou sdílet nadšení pro tento film, ale těm co jsou lehce "mutanti" přeji hezký zážitek. Ten můj fakt stál za TO!!! ()

schizmo

Film, zobrazující konflikt mezi vědou a vírou, který se odehrává v životě talentovaného vědce. V momentě, kdy se mu podaří teoreticky vyvrátit otázku kolem stvořitele, potkává osudovou lásku, které ho v určitých směrech pořádně nahlodává a především o mnoho let později nastává docela zásadní zvrat, který naopak zahýbe kartami, že život po životě není možná úplně nereálný, zvlášť když se opírá o jeho celoživotní výzkum. Vše okořeněno zvláštní mysteriózní atmosférou a emotivním nábojem, který je podpořen stylovým soundtrackem. ()

hous.enka

Výchozí bod má se sci-fi společného vlastně velmi málo, protože to, že lidské oko je zcela jedinečné jako například otisk prstu, se dnes obecně ví. Spíš je zajímavé, jak se s tímto faktem ve filmu nakládá. A to totiž stojí za to. Dlouho jsem neviděla takhle silný film, kdy jsem po skončení scény za titulky koukala do zdi a říkala si "A sakra". Herci jsou skvělí, indická holčička je naprosto perfektní a zcela oprávněně je v průběhu filmu zabrána ta světoznámá fotka z National Geographic. Dějová linka se Sofi mi přišla fajn, ale to nejlepší přichází až ve druhé půlce filmu a pokud máte rádi chytré filmy á la Perfect sense, Výchozí bod by vás rozhodně neměl minout. ()

maddy

Zaujímavé spojenie inteligentnej, vedecko-fantastickej artovej drámy s filozofickými myšlienkami a „mainstreamového“ filmu. Mainstreamového preto lebo je to síce filozofická dráma, ale zato divácky veľmi vďačná a prístupná. Má myšlienku, ale zároveň nikdy neskĺzne do prehnanej vedeckej prednášky. Nie je to tak nijako zvlášť komplikované, ani myšlienkovo odvážne (celý dej stavia na typickom boji vedy a náboženstva), ale dokáže prekvapiť nečakanými žánrovými zvratmi, kde sa od romantiky z úvodu postupne presúva až k sci-fi dráme. Je to síce pomerne prvoplánová stavba deja, ale vďaka réžii Mikea Cahilla z toho vzniká skutočne silný film, ktorý dokáže zasiahnuť emocionálne (hlavne v závere), aj myšlienkovo. Je to veľmi zručne natočené, príbehovo dostatočne pútavé a ani na minútu sa to nemusí hrať na prehnanú filozofickú žbrndu. Práve naopak môže si to dovoliť byť príjemne odpočinkové, pohodové, jemne hĺbavé a len s ľahkým presahom, presne vyváženým do takej miery akú ten príbeh potrebuje. Veľmi decentná sci-fi dráma, ktorá presne vie kedy byť emocionálne silná a dojemné a kedy byť myšlienkovo zaujímavá, tak aby ani jedna rovina výrazne nepresahovala tú druhú. Názor na posmrtný život, ani reinkarnáciu po tom síce neprehodnotím, ale o akési presvedčenie diváka sa film ani na sekundu nesnaží. Danú tému využíva výlučne vo svoj prospech na rozpracovanie príbehu a nie na balamutenie diváka. Výborné herecky (Michael Pitt ma konečne prestáva ako herec otravovať), výborné príbehovo a ešte k tomu aj vizuálne a hudobne podmanivé. Jeden z najlepších filmových zážitkov tohto roka! CELKOVO: 4,5* (9/10) ()

kareen

Na I Origins jsem se moc těšila, už jen proto, že tu hraje můj oblíbenec Michael Pitt, ale pokud mám být upřímná, mám trochu rozporuplné pocity. Já jsem na tyto duchovně mystické příběhy asi přeci jen velký skeptik, nehledě na to, že konkrétně tady ta pronášená myšlenková moudra na můj vkus až příliš šustila scénáristickým papírem a spíš klouzala lehce po povrchu, což mě zvlášť u Sofi lehce iritovalo. Přesto nelituji ztraceného času, už jen pro ten poetický, až intimně komorní nádech filmu, který mě fascinoval stejně, jako Iana ten magický pár očí. Michael se tu tentokrát oprostil od, pro něho obvyklé, role podivínských mladíků, což na mě působilo krapet zvláštně, ale nakonec mě svým výkonem dostal, ostatně, tak jako vždycky. Astrid Berges-Frisbey mě už zas tolik neohromila, i když uznávám, že její krása měla určité charisma, zato to malé indické děvče, to bylo úžasné. ()

Wysch

Fuck, tohle na mě může bejt moc silný jahodový mentos. Dva body pro mé budoucí já: 1) Romantika v třetím aktu není. Je nahrazena spiritualitou. Blbost hledat ve vztahu Iana se Salominou nějaký pedofilní srajdy. Je to "closure" a pro charakter Iana tolik nutné rozloučení a zároveň shledání s duší, jejíž atomy jsou propletené s atomy jeho vlastní duše. I.e. jedná se o closure a beginning, tedy v podstatě propojení dvou kruhů do ležaté osmičky z metra. Proto je v detailech film tak překvapivě silný. O to víc, čím více divákovi dojde, jak jsou ty detaily neviditelné. 2) Fakt, že se absolutně děsím hluboký vody, znamená, že jsem v minulým životě nejspíš utonul. Good to know. edit: Po dočtení několika komentářů mě napadají ještě další body: A) Misionář ve výtahu je imho jasná berlička, proč Ian se Salominou jdou nahoru do pokoje po schodech. I.e. aby byl důvod nejet výtahem hned zezačátku. B) Postava doktorky Simmonsové je vysvětlena v potitulkové scéně. Resp. důvod, proč se o oči malého Tobiase zajímá, resp. proč se zajímá o oční vzorce dalších lidí. Pěkně zamrazilo, když se objevila fotka Adolfa - pokud by oční vzorce existovaly, dalo by se zabránit další Hitleriádě? C) "Where are you from?" ... "Many places." D) Divák nedává pozor. Poučení pro budoucí filmaře - když uděláš chytrej film vyžadující pozornost, musíš bejt pravděpodobně Chris Nolan. Někdy se to puzzle skládá tak, že obracíš každý dílek nadvakrát. ()

Paxxx.cz

Velmi zajímavý film, který se zaměřuje na život vědce. Ten je fascinován lidskýma očima a blíží se k přelomovému objevu. Příběh byl fajn, zvraty nečekané, melodie v pozadí super, ovšem konec byl hodně neukončený a spousta otázek zůstala nezodpovězených...6/10. ()

Praxis

Znepokojivý film, který nenápadně vkrádá myšlenku. A co když je to sakra pravda? Něco podobného jsem už dlouho nezažil, naposledy snad u Truman Show. První půlka je spíše ukňouranou romantickou báchorkou, u té druhé zapomenete skoro dýchat, protože se začne nenápadně vědecky filozofovat a oscilovat mezi hranicí vědy a duchovna. Několik zajímavých překvapivých zvratů a téma reinkarnace v moderní podobě. Přesto ve vás zůstane hlodat takový podivný červ, který vás asi donutí se několikrát trochu zamyslet, jestli ta striktně vědecká rovina, kterou ateistické Česko rádo vyznává, není přeci jen trochu narušená. Rozhodně milé překvápko, které zkazí jen trochu nudnější první půlka. 78% ()

nirvanafan

Takový ten film, který chce být hrozně moc oduševnělý, ale ve skutečnosti nemá co nabídnout. Hodí-li se k něčemu přízvisko pseudointelektuální sračka, pak je to rozhodně Výchozí bod. Myšlenky povrchně a prvoplánově rozpracované, soundtrack a kamera postupem času jen neuvěřitelně otravné a romantika nuda je. ()

golfoxovox1

Příjemné překvapení na FF v Chotěboři. Poměrně silný, nepředvídatelný, kvalitně natočený příběh, který se člověka dokáže dotknout :-) Rozpor víra versus věda na jiný způsob... Závěr je takový, jaký má být.... Nechci spoilerovat, tak se nechci moc vyjadřovat k ději, prostě doporučuji ke zhlédnutí ;-) ()

GodComplex

Prekvapeni, ze vlastne vubec nejde o sci-fi a jeste vetsi prekvapeni jak silne to na me zapusobilo. Pokud o filmu premyslite jeste dlouho po shlednuti, je jasne, ze jde o neco vyjimecneho. Chtelo by to vic takovych originalnich kousku se zajimavym tematem. PS. nevynechat naprosto zasadni scenu po finalnich credits. 9/10 ()

erased

Nestává se často, aby dvakrát do roka vyšly hned dva inteligentní romantické filmy s nádechem sci-fi, takže se ani není co divit, že mi po výtečné Her tento nenápadný klenot málem unikl. A nakonec je mi skoro proti srsti mluvit o tom, jak je I Origins skvěle promyšlený, jak je skvěle zahraný, nebo jak skvěle dokáže podat a rozřešit rozpor mezi technologiemi a duchovnem. Nutno však dodat, že jsem se každých deset minut už už začal popadat za hlavu s obavami z dalšího myšlenkového failu nebo podlehnutí žánrovým klišé (oprávněný pesimismus plynoucí z nedávného zážitku s otřesným koncem Kontaktu, který se zabýval identickým tématem), leč tento film ze všech těch pastí, které na sebe sám ušil, vybruslil s takovou grácií, že nakonec každý takový moment výsledný zážitek ještě o kus posílil. A právě kvůli tomu mi připadá skoro nemístné podávat k filmu jakékoli argumenty. Ve výsledku je totiž hlavně o tom podmanivém, chytrém, citlivém a dojemném zážitku, který je nesdělitelný a prostě se musí zažít. Že film svou ústřední premisou lahodí mému očařskému srdci je pak jasným důvodem, proč se hned stal v žánru mým favoritem. Michael Pitt si už zasloužil hlavní roli v něčem vynikajícím, a právě I Origins by mu konečně mohly otevřít vrátka k větším rolím. ()

zipper111

Je to fakt dobrý, ani jsem to nečekal, že se mi to bude tak líbit, bohužel zase ten otevřený konec neudělal zrovna dobrotu, chápu, že je nenapadlo žádné dobré zakončení, protože ono to vzhledem k tématu není zrovna jednoduché, ale alibisticky otevřený konec mě dokáže vždycky zklamat... Pozor na výtahy! 4* ()

kaylin

V poslední době vzniká poměrně velké množství zajímavých sci-fi, které ani tolik nestaví na tom, jak může být sci.fi opulentní a trikové, ale staví na myšlence. V tomhle ta myšlenka existuje, ale měl jsem pocit, že než se k ní tvůrci dostali, uběhlo až moc vody. Konec je pak bohužel spíše emotivní než jakýkoli jiný a není takový, který by mě až tak chytnul. ()

slunicko2

Asi je to zajímavé...když to všichni říkají... 1) Připadal jsem si jako mladý pes na krátkém vodítku. Sotva jsem chytl nějakou slibnou stopu a chtěl po ní vyrazit, hned mě páníček stáhl zpátky. Tak jsem si nakonec zacpal čenich a tu filmovou nudu nějak přečkal._____ 2) Navíc jsem nepochopil, co chce autor snímkem říci, i když jsem se, čestné slovo, snažil._____ 3) Už 33letý přitažlivý Michael Pitt (vědecký skeptik Ian) sám o sobě na víc hvězdiček nestačil._____ 4)  1.5.2022 - Při neúmyslném opakovaném zhlédnutí (úplně jsem zapomněl, že jsem film viděl a nevzpomněl jsem si ani během sledování) jsem si potvrdil dřívější hodnocení._____ 5) Zaujalo mě vyznání lásky: Moje atomy milovaly tvoje atomy. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz