Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (CinemArt)

petisko

Ten chlap byl génius? Každý přece ví, že když vytvořím robota, tak ho naprogramuju, aby mě nemohl zabít, ne? ()

BeholdTheFun

Tak nakonec měl šílený vědátor pravdu a naivní chlapeček utřel nos. Film nám v podstatě servíruje dvojí pohled na věc. Jak extrémní technologický pokrok, tak i nebezpečí, které může jednoduše vyústit v instantní apokalypsu. Spousta scén na mě působí dvojím dojmem a vyvolává jak úžas, tak děs, což je víc než dobře. Sice závěr mohl přinést něco trochu pikantnějšího a třeba klidně happy end, ale to bych už asi chtěl moc. Nebyl jsem si jist tou pátou hvězdičkou, ale za precizní výkon Alicie Vikander ji tam mrsknu. ()

mnglsopinion

Prvý komentár sa mi tu nezjavil, tak napíšem iba menšie postrehy. Celý film, má troch protagonistov, ktorých spoznáme do väčšej hĺbky, ale taktiež si nakonci povieme, že jedného z nich sme "podcenili". SPOILER: Nikdy nie som zástancom podobných AI-filných snímkov, ale v tomto som to prekvapivo prial Ave. Bol tam menší náznak, dominancie človeka ako muža a práve pre to som sa na konci filmu usmieval, keď Ava uskutočnila svoje rozhodnutie. Len trochu nechápem, prečo sa rozhodla žiť ako obyčajný človek, keď očividne bola ďalší vývojový stupeň v evolúcii. Dal som tomu 4/5 za kameru, dizajn scén a menšieho plot twistu na konci, ako taktiež hereckým výkonom. Gleeson zahral úžasne svoju rolu dobrého chlapca, Isaac prekvapivo bol záporák a Vikander bola krásne stelesnenie ľudskej zmiešaniny s robotom. ()

Ramana

Dobrá myšlenka, dobré zpracování, občas trochu zdlouhavé (hlubokomyslné úvahy obou protagonistů na úkor děje), trochu to postrádá logiku - kdyby se chtěla Ava dostat ven (zabít Nathana) měla k tomu už předtím dostatek příležitostí - nebo se to v ní zrodilo během hovorů s Calebem? To není jasné... ()

EricNor

Co na tom autor plodil deset let? Japonci podobnych kravin vyrobi deset denne. Isaacs neni typicky Silicon Valley miliardar, spis drsnak nez ajtak. Jeho bezpečnostní opatření jsou neuveritelne nedomyslena. Navic je to cele nudne a twist ani neprekvapi. Zacatek je zajimavy, kdyz nevite, co bude dal, ale pak uz je to ztraceny cas. ()

Daumatin

Až do posledného momentu som veril, že to čo Ava tvrdí je pravda a nie je to simulácia, ale mýlil som sa rovnako, ako Caleb. Zaujímavé a pútavé stvárnenie interakcie ľudskej bytosti a umelej inteligencie. Ako sa film dostával do finále, tak čo raz viac som premýšľal, čo bude vyvrcholením. Divák je v pozícií Caleba, ktorému nebolo všetko odhalené, ale postupne si o všetkom vytvorí vlastný názor na vec, ktorý, ako sa ukáže nemusí byť správny. Finále je vynikajúce a možno pre niekoho aj prekvapivé. Nech je umelá inteligencia akokoľvek roztomilá a priateľská, tak netreba jej v žiadnom v prípade veriť. Pri pohľade na Avino telo som si miestami spomenul na nezabudnuteľný I, Robot a tri zákony robotiky, ktoré sa v tomto filme spomínali. Ex Machina ukázala, že v jednoduchosti je sila a podobné inteligentné scifi tu asi dlhu dobu neuvidíme. ()

Mickel.Stekr

Dobré zpracování díky tohlemu filmu jsem napsal v Pythonu kód který se tam ukazuje ale nefungoval mi :) Umí si udržet napětí a příběh je postavy postavy jsou propracované. ()

Filmjunkie

Ex machina stejně jako Anihilace jsou filmy především vizuálně hezké. Ideje, které rozebírají jsou aktuální, otázky správné. Ale ! Garland prostě neumí napsat dobrý scénář. A o tom to je. Kdyby angažoval npr. Paula Shrodera, to by určitě vzniklo mistrovské dílo. Poučí se člověk z chyb ? Doufejme. ()

akiba

Tak jako film je to pěknej. Líbil se mi tady Oscar Izák, už zase. I Sojová Mižuna (dokonce jsem si ji googlil). I ten třetí. Akorát zpětně jsem zjistil, že v tom hrála i Alice. Nějak jsem ji okamžitě zapomněl (narozdíl od její Lary Croft). Líbila se mi kamera, atmosféra. Ale ze všeho nejvíc se mi líbila ta kyber chata v lesích (dokonce jsem si ji googlil). Je to příjemný, audijovizuálně vyňuňaný film. Ale mám s tím jeden problém. Přiznám se, mám ho taky u řady dalších filmů na podobné téma (bohužel třeba i u Akiry, nebo Ghost in the Shell). A to, že sama meditace nad transcendentnem technologií, jejich animou, psyché a trápením sebe i ostatních sebezpytem, zda nejsou něčím víc než technologiemi, mi připadá tak dokonale prázdné, možná i pitomé, až jsem si tím téměř jistý. Ano, je to prázdné a pitomé. Zatím se nikomu v tomto žánru nepodařilo vytvořit nic víc, než překoktat základní poučky z matfyzáckých skript hlasem Radovana Lukavského, zasadit to do zvuků Bachova čela a vymáchat to celé v různých sfumatech a tiziánovských hnědích. Jak říká, přítel grafik. Je to hnědý. A to je ten problém, který s tím mám. ()

McGuffin

Jedna z dívek vězněných mladým samotářským výzkumníkem v jeho rozlehlém utajeném domě na ztraceném utajeném místě dostane od něj a od též režírujícího scenáristy Alexe Garlanda úkol získat na svou stranu mladého výjimečně a krátce přítomného hosta a s jeho pomocí z domu utéct. Což k nehranému překvapení obou mužů jako Deus Ex Machina s pomocí ženských zbraní hravě splní. Jestli k tomu využila svou inteligenci nebo muži stvořenou umělou inteligenci zanechal autor otevřenou, ale hádám, že ta hádanka nebude příliš těžká či důležitá pro A.I. ani publikum. P.S. To jsou řádky o příběhu, ne o filmu z něj. www.macguffin.cz ()

horskejvlk

Dobrý film myšlenkou i vizuální stránkou. Testující IT programátor mluvící o logice a šachové partii jako metafora testu se stává naprosto poražen. Netestoval on ale naopak byl součástí testu a hlavně ho testoval “ženbot” kterému sedl na lep. “Ženbot”neměl ani robotické zbraně a vůbec né ženské zbraně, “v drátěném skeletu ho ovládla čistě svoji   AI “Artifical intelligence” což byl záměr testu který mu připravil jeho šéf. Samozřejmě byla vyrobena vizuálně podle jeho oblíbené pornoherečky ale měla z ní jen obličej aby opravdu testovaného-testujícího ovládla jen svoji AI a podařilo se. “Ženbot” a jeho AI je podobná nebezpečnému psychopatovi, který má morální hodnoty úplně jinak nastavené.Podobnému tématu ohledně etiky a AI se věnoval seriál Vertikální limit. Dnes se dají koupit silikonové panny už před 20 lety byly v prodeji v USA jako luxusní hračky do postele stály kolem 100.000,-Kč dnes jsou zastaralé a v prodeji jsou za 15.000,- Naopak se  vyvíjejí se panny co vzdychají, mrkají   takže kde je zájem tam je vývoj. Jednou na tyto ženboty lidstvo vymře neboť každej chlap bude mít ženbota ve skříni a bude se i ženit v rámci džendrové svobody. ()

Elanornegra

Pokorne sci-fi, s veľmi slušným obsadením, “Bill” Domhnall Gleesonom, vtedy pomerne neznámymi Oscarom a Alicou Vikander. Zaujímavé filozofické úvahy. Krásna “Ava”. Tak isto pekne prostredie. Scenár bol ale priemerný, a tie najväčšie prekvapenia, sa dali čakať. Prijemne prekvapila Ava, ako to cele rozhohrala a nakoniec aj vyhrala, aké aj kvôli slabším momentom… 80% ()

Vejlupino

Pokud chcete dostat intro ohledně umělé inteligence je to film přesně pro Vás. Mohlo to být ještě o fous lepší kdyby nebylo umělých dramat, ale hlavní hrdinové sympaťáci, prostředí super relaxační. Poctivé tři hvězdy. ()

Tonula

EX MACHINA je zajímavé sci-fi se zásadní vadou. Je to už hodně dlouho, co Isaac Asimov stanovil základní zákony robotiky, které zní: 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním, nebo druhým zákonem. Myslím, že autoři filmu vědomě nebo nevědomě tyto zákony porušili, aby mohli vystavit děj příběhu. Jenže pokud by byl Nathan ( Oscar Isaac ) opravdu tak geniální, jsem přesvědčen, že by zapracoval do vědomí robotů jako první právě tyto zákony. Ale jinak výborné. Hudba, herecké výkony, kamera, triky, režie, prostředí. Robotky jsou tak dokonalé, až mrazí. Jak říká Nathan: "Objev umělé inteligence byl jen otázkou času. Nešlo o to, jestli to bude, ale kdy to bude." Domnívám se, že tato doba je zde a kdoví, jestli už někde na světě nějaká Ava nefunguje. S ohledem na uvedenou logickou chybu jen 80%.     ()

Safira2003

Film pojednávající o rozdílu mezi člověkem a umělo inteligencí. Ve snímku jde nádherně vidět dílo Karla Čapka R.U.R. Nádherně vizuální efekty obzvlášť, když si uvědomíme, že ten film není úplně nejmladší, tak ten Oskar je opravdu zasloužený. Super herci a herecký výkon Alicie Vikander byl opravdu fenomenální. Film má super tempo a nikdy jsem se u sledování nenudil. Dále takovýto závěr jsem opravdu nečekal a teprve tady jsem si uvědomil, co všechno umělá inteligence dokázala pouze tím, že zvládla dokonale projevovat falešné city a empatie, bez jakýchkoliv výčitek a žádných morálních zásad, což dle mého názoru je důkaz toho, že se stále jedna pouze o robota a ne o lidskou bytost, což byla otázka, která nás prováděla během celého snímku. ()

Charliesed

Dost se mi líbí estetika filmu a taky má dobrý scénář – dialogy se dobře poslouchají. Ale vztah hlavního hrdiny s Avou není uvěřitelný (najednou se mají rádi) a samotná Ava se tu objevuje málo nato, že se o ní tolik mluví. Chtělo by, aby tam byla víc a ti dva měli reálný vztah, který není jen našroubovaný. Protože jsem jim ho nevěřil, pozdější zvraty neměly žádný efekt. Mimo jiné je film předvídatelný, a to tak, že když se tam objevil zvrat, hrála k tomu sice příslušná akční hudba, ale nechápal jsem, co na tom hlavnímu hrdinovi přijde zvláštní, protože pro mě to bylo úplně jasné. A později se tam objevilo ještě něco a při tom mě napadlo, že to má být asi zvrat a měl bych právě něco cítit. V pozdější části filmu ho bylo trochu vyčerpávající sledovat, neboť to mělo být napínavé, ale mě něco chybělo ve vztahu Avy s hl. hrdinou, takže místo sympatií a zájmu jsem cítil něco jiného, takový divný pocit, ani nevím, co to bylo. Dál se tu v ostatních recenzích zmiňovalo, že je film průhledný a když o něm budete víc přemýšlet, zavadíte. Je to tak. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora