Osudová láska, které válečné události vyměřily pouze jedinou noc.  Příběh inspirovaný skutečností se odehrává v roce 1918 v Severní Itálii, kam Američané vyslali dobrovolnické oddíly Červeného kříže, jejichž příslušníkem je také osmnáctiletý mladík Ernest Hemigway. Ten se jednoho dne vydá do zákopů na vlastní pěst a jako reportér z Kansasu začne zpovídat italské vojáky. Když pak do zákopu vlétne granát, pokusí se zachránit těžce zraněného Itala a sám je přitom postřelen do nohy. Je dopraven do polní nemocnice, kde se setká s šestadvacetiletou kanadskou ošetřovatelkou Agnes von Kurowskou a když se italský doktor Caracciolo rozhodne pro amputaci nohy, protože je napadena snětí, chce Ernest raději zemřít. Agnes však začne ránu vymývat solným roztokem a ta se úspěšně hojí. Ernest dlouho s ošetřovatelkou marně flirtuje a žárlivě sleduje nejen dopisy od jejího milého z Ameriky, ale také její výlety s doktorem Caracciolou.
Postupně si sice získá její pozornost a sympatie, než se však stačí jejich láska rozhořet naplno, zasáhne osud v podobě války. Zatímco Agnes musí s ostatními ošetřovatelkami odjet do polního lazaretu, Ernest je poslán domů. Stráví spolu krásnou noc, ale pak už je osud navždy rozdělí. Zatímco Hemigway marně čeká na dopis od své lásky, Agnes podléhá dvoření doktora Caraccioly a nakonec přijme jeho nabídku ke sňatku. Z toho sice sejde, Hemingway však nedokáže překonat svou hrdost a když mu dívka nakonec vyzná lásku, odmítne ji. Později svou lásku, která ho zjevně poznamenala na celý život, zachytil ve slavném románu Sbohem, armádo z roku 1929. (oficiální text distributora)

Lokutus

Mohlo by to být skutečně kouzelné a poutavé nebýt O´Donnell a Bullockový. Hudbě George Fentona není co vytknout a Richard Attenborough už nesčetněkrát dokázal, že umí točit skutečně krásné filmy (Shadowlands, Gandhi), jenom tentokrát mu to jaksi nějak nevyšlo. ()

Hannibal92

Při hodině českého jazyka je každý film dobrý ;-). Jen při intimní scéně celá třída křičela že jediné co je vidět je bílá kostička. Jinak 1* za ušetřenou češtinu a 2* za Sandru ()

blackrain

Romantický film jak má být. Knihu "Sbohem, armádo" jsem četla a jednu dobu se od ní nemohla vůbec odtrhnout, jak mě pohltila. CHYBA VE FILMU: při příjezdu sanitních vozu do města, na začátku filmu, hraje kapela profláknutou písničku ŠKODA LÁSKY. Jaromír Vejvoda ji složil v roce 1927. Nemohla se tedy objevit v roce 1918, tedy v době, do které je film situován! ()

otík

Klasický příběh Ernesta Hemingwaye v novém hávu je klasickou lovestory na pozadí války. Nepřináší nic nového, ale také to není zas tak špatné podívání. ()

hans500

Attenborough je zkrátka mistr a i tento film se mu povedl a především díky kvalitním hereckým výkonům Chrise O'Donnella a Sandry Bullock si film zaslouží 4*. ()

elle

Je s podivem, že výsledný dojem je tak slabý a dalo mi práci donutit se konečně film vidět od začátku až do konce. Je to škoda, protože se zdá, že byl připraven a vypraven s péčí a pozorností, kámenem úrazu je, že se větší pozornost nevěnovala výběru hlavních představitelů. Přitom Sandru Bulllock, když hraje to svoje, snáším celkem dobře a Chris O´Donnell už měl také svoje silné momenty. Připadalo mi, že buď měli vybrat herce podle cesty, kterou se scénář ubíral nebo vybrat tyto pocpornové star a natvrdo jim podle toho upravit scénář. Sandra Bullock má v sobě něco za smutného, opuštěného štěňátka, což se skvěle hodilo do Zatímco jsi spal, ale není to rozpolcená hrdinka s nádechem tragična. Co v Anglickém pacientovi zvládala Juliete Binoche zcela mimochodem, to Sandra Bullock nemá ani s maximální snahou. Je vidět, že se snaží, ale je prostě jen milá holka, která nevím proč dává přednost Erniemu před mnohem charismatičtějším a pro ni vhodnějším italským doktorem. Její italský postarší nápadník byl pro mě nejzajímavější postavou příběhu. Vedlejší příběhy by snad mohly být zajímavé, ale mají jen malý prostor a válka je jen neprokreslená kulisa. Biografický film to také není, protože z atmosféry Hemingwayových knih je zde málo a interpretaci Chrise O´Donnella spisovatelova mladistvého elánu nemůžu brát vážně. Je tu však příjemná hudba a kamera. Dabing jistě ubírá na síle prožitku. ()

Styxos

Film při kterém jsem zažil nadměrnou porci nudy, pokud mě však přivede k Hemingwayově tvorbě, tak svůj účel splnil dokonale; velká pochvala pro George Fentona, jeho hudbě vděčím za to, že jsem ten film dokoukal celý... ()

Michelle75

Není snadnější zapomenout a poslat hrdost do háje ? Láska za to přece stojí. Příjemná romance s hercem, kterého nemusím. ()

xaver

Z maximálně zajímavého tématu vytěžil režisér bohužel minumum. Když si uvědomím, jak o tom psal Hemingway, tak přemýšlím, zda se jedná o stejný námět. Sandra Bullock promine, ale tento snímek svým hereckým výkonem téměř zničila. Je to ale především chyba režiséra. Dvě hvězdičky jsou až, až. ()

wosho

Celý film silně připomíná levnou televizní produkcí a né umělecký velkofilm od oscarového režiséra. Navíc nic moc obsazený, ústřední duo je vlažné a obě hercům onu osudovost nelze uvěřit. Škoda, protože by se takhle jednalo o zajímavou romanci na pozadí války se silným vyvrcholením. ()

lareinna

Pekná, čistá romantika, navyše inšpirované skutočnou udalosťou zo života E. Hemingwaya, o nenaplnenej láske, hrdosti a sklamaniach. ()

Páně

Naladěn na romantickou notu, mohl jsem tento film bez problémů absorvovat. Standardní romantický patos, který mě tentokráte moc neurazil, podestřený zajímavostí v podobě osoby Ernesta Hemigwaye, ...proč ne? Sice to nepřekračuje linii vyjímečnosti ani o kousek, ale i takových filmů je potřeba. Za zmínku stojí jistě velmi obstojná hudba. No a konec, který rozhodně nelze označit za happy-end potěší vždy. ()

Angelitos

3 hvězdičky hlavně za konec, který se mi moc líbil...a za Sandru Bullock, která to zahrála skvěle. Horší už to bylo s hercem, ten mi byl krajně nesympatický a celý příběh byl tak nějak nic moc...spíše to bude zpracováním, předloha zněla zajímavě... ()