Mikrokosmos

Mikrokozmos

Dokumentární

Francie / Švýcarsko / Itálie, 1996, 80 min

Bruno Coulais

Velice zajimavej dokument s dobrou hudbou a suprovou kamerou. Jak by taky ne, kdyz tomu tvurci venovali pres 3 roky. Ale na druhou stranu i pres to, jak je to zajimavy, sem misty usinal. A docela mi tam chybeli u nejakyho hmyzu popisky, protoze sem nevedel co to je. A hovnival je krutak.(4.3.2005)

Jen se usadit v temnotě kina či v pohodlném příbytku se sklenkou vína a vnímat nádheru, jež k nám přichází nejen v podobě úchvatných scenérií příběhu hmyzího království, ale také fascinujícími něžnými tóny čarokrásné hudby, která jde ruku v ruce tímto fantastickým vyprávěním o kouzle přírody a touze přežít. Zdaleka se mi příčí výraz dokument…ne, tohle je ryzí umění těch nejdokonalejších aktérů, tvorů naší planety, tohle je dobrodružství, tragédie i komedie, divadlo i opera tajemného Mikrokosmu. Zapomeňte na vše a jen přijímejte ty opojné doušky tohoto vzácného kousku.(11.5.2012)

National Geographic bez keců. Spousta skvělých záběrů na mikrosvět. Místy mi ale jako přírodověckému neznalci komentář přeci jen chyběl.(21.6.2007)

Velmi strhující film. Stanu se menším a ještě menším...až je nám dáno nahlédnout do světa, který obyčejně nevnímáme. Za tenhle výlet do říše hmyzu jsem moc vděčný.(8.12.2008)

Některé záběry tohoto výborného dokumentu si dovolím označit za "klasické" (v pavučině, souboj roháčů...), řada je však jistě ojedinělých ba možná i unikátních! (zrození vosy nebo komára), série Planeta Země (2006) u mne ovšem stále vede.(1.4.2012)

V porovnání třeba s Barakou ale i Ptačím světem je Microcosmos přeci jen o něco chudší příbuzný co se vizuálu týče, ale svým poselstvím k zamyšlení i hudební složkou je určitě na pět. A dodnes si občas vzpomenu, jak jsem kdysi před dávnými věky po jeho zhlédnutí měl sto chutí fláknout v práci se sekačkou na trávu a stát se džinistou, když jsem si v plné síle uvědomil, kolik živých bytostí povraždím každým jedním pitomým sekáním každé jedné pitomé louky na Petříně. Tak jsem si tenkrát vsadil sportku a řekl si, že kdyby Osud nechtěl abych to dělal dál, tak mě nechá vyhrát a já nebudu muset chodit do práce masakrovat broučky. Ale Osud se na mě z vysoka vykadil, no a tak sekám trávu a kácím stromy dodnes, ahimsa neahimsa... Vlastně jak si teď vzpomínám - trochu mě ještě zklidnilo, když jsem si všiml jaká spousta ptactva z té čerstvě posekané trávy vyzobává hmyz, takže moje masové vraždění bylo zase na druhou stranu aspoň někomu k užitku.(8.2.2016)

Fascinující život hmyzu a dalších živočichů , jejich prostředím jsou neproniknutelné pralesy trav i kapičky vody veliké jako domy.Film byl oceněn čtyřmi Césary.(15.12.2006)

Opravdu úžasné scény záběry ze života hmyzu, avšak mohlo by to být kratší a chybí zde komentář, který by snímek určitě zpestřil a více by vtáhnul diváka do sebe. Pro milovníky přírody a biologi to musí být dokonalé. Pro mě sice pěkné, ale jednou stačilo.(1.4.2011)

Mikroskosmos pro mě není moc film, spíš série pěkných obrázků a místy vtipné spojení s hudbou (operní árie při hlemýždí souloži). Jen mě iritivaly zrychlené scény růstu popínavého úponku a rozvíjení květů - brr.(14.4.2012)

Krásne obrázky, ale ja by som to ocenil aj s doprovodným slovom.(7.9.2015)

Ťažko hodnotiť ako film, keďže tvorcovia len parazitujú na fascinujúcej prírode, no musí sa uznať, že pre človeka tipu homo erectus technicus je to paratizovanie hodné kráľov. Makrá a slow motiony plus vhodné podfarbenie hudbou to všetko v harmónii s pomalým, no občas prekvapujúco dramatickým plynutím života v mikrokozme jednej lúky. Z tejto perspektívy si človek uvedomí aké trápne sú reakcie "fuuuj" pri pohľade na nejaké tie húsenice. Ešte sa máme čo učiť od prírody, ktorá vo svojej efektívnosti a jednoduchosti predčí všetky možné super zložité technológie ľudstva. 3,5*(16.5.2007)

Tak tohle je opravdu unikát. Je hodně zajímavý, inspirující a osvěžující podívat se do tohohle mikrosvěta, kterej každej den akorát ničíme. Z filmu o filmu je vidět jaká piplačka to byla a jak časově náročný je něco takovýho zkompilovat. Nejlepší "herecký" výkon pro mě byl ten vodní pavouk. Ovšem tu inzerovanou příběhovost, kterou autoři propagují, jsem tam úplně nenašel, hudba mi taky přišla poněkud fádní, což ve filmu beze slov je trošku problém. Proto nedávám absolutní hodnocení.(13.10.2008)

Musím se přidat do řady k těm, kteří sice ocení krásné záběry a určitě spoustu práce filmařů, ale byla to prostě NUDA a u takového typu dokumentu mě chybí komentář. Taky to chtělo více akce, protože pokud je největší vzrůšo milostná anabáze dvou nadržených šneků, tak se nedivím, že někde usnula půlka kina ! - 50%(29.1.2009)

• Carlossss

Zkoušeli jste si pustit někdy nějaký dokument o světě zvířat a vypnout si při tom zvuk? Krásné záběry vás sice pobaví, jenže po chvíli začnou nudit. Stejný případ je i Mikrokosmos. Nádherně natočené, přesto nuda...(22.3.2008)

• Caminzind

Debilovina pro ty, kteří nejspíš zapomněli, že příroda není výtvorem televize. 10% (viz komentář od regin)(7.1.2010)

Pekné (esteticky) ... Prázdne (vo všetkých ďalších aspektoch) ...(11.12.2007)

Unikátní dokument...(8.12.2008)

ocenenia : MFF Cannes 1996 - nesúťažný výber(9.5.2013)

Úžasný umelecký zážitok. Šťastie, že do toho nedali tie ich náučné suché komentáre, takto mi to sedí oveľa viac. Zábery sú famózne, kamery sú fakt výborne umiestnené a zachytili to čo sa len tak nevidí. Takýchto filmov je veľmi málo, ale asi každý stojí zato ako napríklad Putovanie vtákov či Putovanie tučniakov. 85%.(10.9.2007)

Zajímavý pohled do života hmyzí říše. Naučný dokument s vypravěčem ale nečekejte, spíše umělecké záběry pouze za doprovodu hudby. Za estetický prožitek a náročnost natáčení 4*. Doporučuji se ale na to dívat v dokonale bdělém stavu, jinak hrozí usnutí, jak se mi to 2x stalo, když jsem si to pouštěl večer. Dokoukáno napotřetí přes den :-)(28.5.2008)

Fascinující svět na cca 1 m2 :), který je bizarnější než hromada sci-fi filmů. Zvlášť oceňuji, že se nekoná žádná přehnaná exotika, ale je zde ve většině případech zobrazena havěť, kterou může člověk běžně potkat ve svém okolí (a možná i doma).(25.3.2009)