Oslněn hereckým projevem Michaliny Olszanske ve filmu Já, Olga Hepnerová, jsem si vyhledal jediný film, který je tady k sehnání a dal se do něj.Michalinu jsem tam málem nepoznal a roli tam taky nemá zrovna velkou, ale ono to už bylo jedno. Proč ? Protože Polsko ! Nevím jak to dělaj, ale jejich filmy ze mě pravidelně udělaj smaženici. Učebnicová ukázka postupné gradace která se konci mění v dechberoucí finále. Velmi zajímavej je tady ovšem i epilog, včetně titulkovýho dodatku, který staví celý příběh do úplně jiného vyznění. Jinak se budu asi už o každýho polskýho opakovat, ale ona je to prý matka moudrosti, tak tedy : Režie - výborná; Herci - výborný; atmosféra - výborná; napětí - výborné; scénář - výborný no a fim jako celek ? Fakt musím to slovo zase opakovat ?(15.3.2016)

Veľká vec od severných susedov, poctivý špionážny thriller z obdobia studenej vojny, natočený na tej najvyššej úrovni. Režisérsky vycibrené, atmosféra mrazivo vypätá napriek tomu, že dej neponúka ktovieaké dramatické momenty. Skôr je to celé rozložené na pocite napätia počas celého filmu, dej diváka drží v napätí, nasleduje jedna nepredvídateľná scéna za druhou, čo napokon potrdzuje aj záver. Poliaci si od koprodukcie so západom vzali to lepšie, naozaj to má po technickej stránke taký feeling západnej produkcie, ale zas ostali verní nehollywoodskemu prejavu, najmä hereckému. Oceňujem aj to, že pri strete troch jazykov (poľský, ruský a anglický) každý hovorí tým svojim, všetko je natočené na reálnych miestach, nekazia to zbytočné kulisy, dookabijúce CGI, či umelý sneh. 80%.(20.2.2015)

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy / Jeszcze wódka nie zkwaśnieła, kiedy jej pijemy! S oficiálními biografiemi je vždycky tak trochu problém, protože jsou oficiální. A tak v této polská guma Jacek Mocny hrdinně přechcává neschopnou partičku vodkochlemtů z důstojnického sboru Armii krajowej a bandu tupých ruských goril, aby altruisticky zachránil vlast před americkým ozářením místních lihovarů. Prostě dokonalý morální obrat jednoho ze strategických plánovačů Pražského jara, který vše dělá nezištně a z hlubokého přesvědčení, a jehož po převratu poslala do piczie i samotná Solidarita, přičemž o běžném důchodovém bonusu CIA pro zahraniční agenty – domku na Floridě a míči v dolarech (což byla v osmdesátkách slušná darda) – nepadlo ani slovo. Prostě takové slušně zdramatizované a hezky natočené retro fantasy typu Opowiadaj (Vyprávěj), o kterém může nablít áčtyřku srovnávacích polemik o národní hrdosti snad pouze velezkušený pamětník, ostřílený odbojář, hustý špión a zarytý posluchač Rejč egeinst dz Mašín - Zadek99, jenž, počítám, v životě viděl jediného živého Poláka, když si v pětaosmdesátém kupoval na burze v Bielsko – Bialej apartní mrkváče vietnamské provenience.(4.5.2015)

Velmi povedený akční krimi napínavý film založený na skutečnosti. Hodně silný příběh polského plukovníka Kuklinského, jehož život se v průběhu filmu výrazně změní a zkomplikuje. Z počátku se film soustředí na uvedení diváka do obrazu, a na navnadění místní atmosféry. V druhé polovině začne opravdová akce, kdy sledujeme promyšlený vývoj života a jeho postupné komplikování. Všechen ten plynulý příběh byl obdařen dobrým hereckým obsazením, skvělou atmosférou, a dokonalým závěrem. 85%. Viděno v kině na 40. LFŠ.(29.7.2014)

Čím více mám za sebou polských filmů s historickou tematikou, nebo prostě jen pozadím nějaké doby (Růžena, Ida, Štvanice), tím jasněji vnímám, že Polákům jde tento typ filmů v posledních letech mnohem lépe než nám. My si z toho už jen dokážeme dělat legraci, a ani v tom poslední dobou nevynikáme. Jack Strong je velmi zdařilý špionážní film podle skutečných událostí s výborným Marcinem Dorocińskim v hlavní úloze důstojníka polské lidové armády, který za studené války navázal kontakty s americkou tajnou službou. Jenom se mi fakt nelíbilo, jak ho ke konci namaskovali, aby vypadal starší. To bylo jak z nějaké divadelní maškarády. :-)(8.10.2014)

• - Skutečný Ryszard Kukliński zemřel v roce 2004. Je pohřben na čestném místě na varšavském hřbitově Powazki. (morgos)

• - Na niektorých záberoch varšavského Paláca kultúry je vidieť hodiny, ktoré na ňom boli inštalované až v roku 2000. (tiradentes)

• - Saša Ivanov nemohol byť členom SMERŠ, ako tvrdí Kukliński. Tá bola zrušená v roku 1946, pričom film sa odohráva v 70. a 80. rokoch. (tiradentes)