Velmi povedený akční krimi napínavý film založený na skutečnosti. Hodně silný příběh polského plukovníka Kuklinského, jehož život se v průběhu filmu výrazně změní a zkomplikuje. Z počátku se film soustředí na uvedení diváka do obrazu, a na navnadění místní atmosféry. V druhé polovině začne opravdová akce, kdy sledujeme promyšlený vývoj života a jeho postupné komplikování. Všechen ten plynulý příběh byl obdařen dobrým hereckým obsazením, skvělou atmosférou, a dokonalým závěrem. 85%. Viděno v kině na 40. LFŠ.(29.7.2014)

Tak předně chi poděkovat gogovi76, že mi dal na Jacka echo. Tohle by mi asi uteklo. A teď k filmu. Bylo to skvostné. Už jen ten brutální úvod, který však byl nezbytný pro to aby divák viděl co čeká toho kdo hraje na dvě strany pomáhajíc té západní. Polsko sedmdesátých let bylo uděláno perfektně a ta dusivá atmosféra na mně přímo ležela. A ta hudba!!! --- Jak už psal gogo76, Dorocinskiho jsme už párkrát viděli a vždy to byla lahůdka! On je typově předurčen pro chlapské role a tato byla z dalších co mu na míru sedla. Film mne do sebe skvěle vtáhl a i když už jsem pár infarktových přejezdů hranic jinde a jindy už viděl (vzpomeňme třeba na skvělé Volání svobody z roku 1987), dokázalo mi to opět nervy napnout k prasknutí. Neznám podrobnosti kolem plukovníka Kuklińského, takže nemohu posudit jak moc pevně se filmaři drželi historické osnovy, ale nebudu do toho vrtat, já byl nadšen. Poláci umí, točí skvělé filmy o svých hrdinech a já se jen ptám, kdy začneme také? Kdo bude první a natočí film o Mašínech? Dnes, kdy ruský medvěd mlsně obchází svá bývalá loviště jsou tyto filmy aktuálnější než kdy jindy protože jak se zdá Cold War tak úplně neskončila... Dávám 5 mikrofotografií. * * * * *(20.11.2014)

Bardzo dobre! Tenhle opravdu vynikající a strhující špionážní thriller přesně definuje rozdíl mezi českou a polskou kinematografií, potažmo obecně mezi našimi dvěma národy. My, Češi, nejenže nejsme schopni a neumíme takovýhle film natočit, hlavně asi proto, že v naší národní historii nedisponujeme podobnými příběhy. My se dojímáme nad vlastní zbabělostí při sovětské okupaci v tragikomediích, zatímco Poláci mohou točit vážně míněný film o aktivním odporu. Ono to celé výstižně ilustruje rozdílnost našich národních povah, zatímco Poláci zpívají ve své hymně ,,Ještě Polsko nezhynulo / Dokud ještě žijeme / Co nám cizí moc vzala / Šavlí si zpět vezmeme", my se dojímáme nad krásami své domoviny a o tom, že budeme za vlast bojovat, nepadne ani slovo. Paušálně akceptujeme jen pasivní odpor, prototypem široce akceptovaného národního hrdiny je Jan Palach, kdežto aktivně bojující národní hrdinové, kupříkladu bratři Mašínové a jejich odbojová skupina, jsou Čechy opomíjeni, ostrakizováni a dokonce nenáviděni. Přitom právě jejich příběh (hlavně ta část útěku přes celou tehdejší NDR) by byl nejsilnějším a nejnapínavějším politickým thrillerem celé studené války. (Škoda, že už to Miloš Forman nestihne natočit, románová předloha Jana Nováka Zatím dobrý bylo dokonalá!) A analogii k postavě Ryszarda Kuklińského / Jacka Stronga máme přece v osobě jejich otce, generála Josefa Mašína, příběhu odboje o dekádu staršího. Režisér a scénárista Władysław Pasikowski se na podobné typy příběhů zaměřuje (mimo své režijní tvorby se podílel třeba i na až příliš akademicky vyznívající Katyni Andrzeje Wajdy) a je to znát, navíc je schopen natočit opravdu fungující špionážní thriller, chápe pravidla žánru, zvládá akční scény (třeba opravdu strhující a dobře natočená zimní oldschoolová honička ve finále snímku), výborně dávkuje napětí a díky tomu byl tenhle žánrový film skutečně napínavý, což je gro žánru...a hlavně uvěřitelný (až na těch několik otřepaných žánrových klišé). Výborný casting a práce s herci, zvlášť ruské postavy byly přesvědčivé, konkrétně maršál Kulikov v podání Olega Maslennikova (zde na čsfd zatajeného) byla herecká kreace s tím nejsilnějším fyzickým herectvím. Osobně jsem měl ale rozporuplné pocity z postav amerických, zvláště těch z centrály tajné služby, všichni tihle americkou angličtinou hovořící herci mi přišli o třídu níže než herci ostatní...(13.2.2015)

Výborná práce, Jackové a Malgorzaty. Bůra sice dávám z pravidla jen tehdy, když to chci zdecydowanie zobaczyć ponownie, ovšem chyběl tákhle malilinkatej kousek. A pak, že propagandu v ten správný čas zvládá jenom Savětskyj čelavěk. Dobře nakrouceno, jsem překvapen jako spermie v tlustém strevě. Klučičím.(9.3.2015)

• Havenohome

Tak počul som už aj také názory, že je to akčný film. Bohužiaľ nie. Je tam jedna akčná scéna - naháňačka aut na snehu v asi šesť-sekundových záberoch na široký objektív. Pôsobí to teda všelijako, len nie akčne. Ak by sme to mali zaradiť do nejakej žánrovej škatuľky, tak to bude najskôr špionážny thriller. No musím povedať, že asi jeden z najnudnejších aké som kedy videl. Problém snímku je, že sa nemastno-neslano drží chronologicky Kuklinského biografie, namiesto toho aby materiál uskúpil do žánrových vzorcov a priniesol zároveň nejakú zaujímavú interpretáciu. Je to dosť patetická, naivne didaktická antisovietska(ruská) agitka plná slzopudného poľského nacionalizmu. Film hovorí, že za všetko mohli len zlí Rusi a Kuklinského vykresľuje ako idealistického bojovníka bez pochýb, ktorý nemal k svojmu konaniu žiadnu pragmatickú motiváciu. Je to jednoducho splošťovanie histórie, ktorého funkciou je súčasnému publiku naklamať, že mali vo svojich dejinách superhrdinov.(30.7.2014)

• - Saša Ivanov (Dimitri Bilov) nemohol byť členom SMERŠ, ako tvrdí Kukliński (Marcin Dorociński). Tá bola zrušená v roku 1946, pričom film sa odohráva v 70. a 80. rokoch. (tiradentes)

• - Na niektorých záberoch varšavského Paláca kultúry je vidieť hodiny, ktoré na ňom boli inštalované až v roku 2000. (tiradentes)

• - Skutečný Ryszard Kukliński zemřel v roce 2004. Je pohřben na čestném místě na varšavském hřbitově Powazki. (morgos)