Zklamání. Asi jsem měla přehnaná očekávání od režiséra Pasikowského. Čekala jsem nového kapitána Klosse a dočkala se psychicky labilního špióna, který okázale lezl do .... Američanům, a ti jím viditelně pohrdali. Aspoň takový dojem jsem z filmu měla. Poslední půlhodina celkem ujde, ale zbytek za moc nestojí. Režisér se asi bál jasně vyjádřit svůj názor na kontroverzního plukovníka Ryszarda Kuklińskiego, tak vytvořil cosi nemastného, neslaného a bezpohlavního. Průměrný film.(29.3.2017)

Velmi povedené zpracování temných dějin Polska, které se i lehce otírá o osudy Československa. Po filmové stránce tomu nelze co vytknout. Herci výborní, režie i scénář taktéž. Navíc se povedlo i hudební podkreslení a skvělá kamera. Se samotným příběhem, tedy tím skutečným, srozuměn nejsem, ale předpokládám, že film si vše lehce přibarvil k obrazu svému. Ale proč vlastně ne, pokud se držet historických pilířů. Každopádně jeden z top Evropských filmů, které jsem za poslední dobu viděl a možná nejlepší Polský.(18.11.2014)

Pod pojmem "akční" si představuji trošku víc, než jen kratičkou sněžnou automobilovou honičku, jejímž nejkvalitnějším aktérem byl prastarý Opel, jehož model se už x let nevyrábí. Ale jinak jsem spokojen. Poláci natočili obstojné špionážní drama o chlapíkovi, jenž by měl být národním hrdinou, ale Poláci jsou nám v mnoha věcech podobní a tak i on, stejně jako třeba naši Mašínové, získal nálepku "kontroverzní". Na své si tu přijdou jak milovníci tradiční vyzvědačské práce, tak i fandové rodinných dramat či historie určitého úseku Studené války. Herecky parádní a potěší i hostovačka z Hollywoodu v podobě Patricka Wilsona. Bravo Kukliński a smrt bolševikům! 80%(14.1.2015)

Tento film pro mě neznamenal jen prvních pět hvězd nové filmové sezóny roku 2015, ale hlavně nevšední hluboký zážitek. Přenesme se tedy s polskými filmaři do bouřlivého roku 1968, který přinesl mnoho dramatických událostí. Studena válka je v plném proudu a kvalitní zpravodajské informace z důvěryhodného zdroje jsou jazýčkem na vahách v soupeření dvou supervelmocí. Mladý polský major Ryszard Kuklinski (Marcin Dorocinski) se vrací z Moskvy ze štábního cvičení Varšavské smlouvy a uvědomuje si, že Polsko je nástupním prostorem pro Sovětské divize v případné invazi do Západního Německa a tím pádem i cílem pro jaderný odvetný úder Severoatlantické aliance, který by udělal z jeho rodné země během okamžiku spálenou radioaktivní pustinu. Začíná v něm klíčit semínko vzdoru a krvavé potlačení hladové bouře v Gdaňsku ho utvrdí v tom, že musí něco udělat. Pro CIA se tak stane důležitým spojencem za železnou oponou, ale ani KGB a polská vojenská kontrarozvědka nespí. Tajnou a hlavně nebezpečnou hru vede sám. Zpravodajské krytí mu z povzdálí zajišťuje jeho řídící agent Daniel (Patrick Wilson). Dvojí život ho extrémně vysiluje a dělá ho tak zranitelným. Špionážní linka se zdařile prolíná s jeho osobním a niterným vztahem se svéhlavým starším synem a odstrčeně se cítící manželkou. Osoba polského patriota, která je blízká i české historii, protože on vypracoval plány bratrské moci polské armády v roce Pražského jara, by u nás neměla být přehlédnuta. Špionážní thriller režiséra a scénaristy Wladyslawa Pasikowského podle skutečných událostí boduje díky tísnivé atmosféře, kterou podporuje tklivá a svíravá hudba a zdařilé dobové kulisy. Na prostoru lehce přes dvě hodiny je rozehrána mrazivě dokonalá komorní hra bílého orla s rudým medvědem. PS: když v průběhu filmu padla věta, my se nevzdáme jako Češi v roce 68, bylo mi stydno…(27.1.2015)

Škoda, že když už se do širší distribuce u nás dostane nějaký polský mainstream, je to podbízivě natočené Komasovo Město 44, a ne třeba právě tahle precizní žánrovka W. Pasikowského, jehož Psi pro mě počátkem 90.let znamenaly na obrazovce ČT naprosté zjevení. Později jsem si režisérovu filmografii komplet sehnal z Polska na DVD a nyní jsem rád, že s Dozvuky a Jackem Strongem pořád kope tu nejvyšší filmařskou ligu. Jo, Poláci holt mají Pasikowského a Kuklinského, my akorát Jákla a Kulínského.(4.4.2015)

• - Film sa natáčal v Legnici, Varšave, Gdaňsku, Moskve a Washingtone. (tiradentes)

• - Kukliński upozorňuje policajtov, ktorí prišli oznámiť nehodu jeho syna, že ako dôstojník armády môže byť odvedený iba vojenskou políciou. Vojenská polícia však v poľskej armáde v tej dobe neexistovala. (tiradentes)

• - Skutečný Ryszard Kukliński zemřel v roce 2004. Je pohřben na čestném místě na varšavském hřbitově Powazki. (morgos)