Tři varšavští maturanti, Alek, Zośka i Rudy, plánují začít dospělý život. Jejich plány boří vypuknutí druhé světové války...
Film je natočen podle stejnojmenné knihy Alexandera Kamińského o činnosti skautského odbojového hnutí v období nacistické okupace Polska. (kamals)

regentor

Režisér Robert Gliňski se ve svém snímku vrací k jedné z největších odbojových akcí na území okupovaného Polska.Szare Szeregi(skautská organizace)mladých chlapců a děvčat se nechce smířit jen s roznáškou protinacistických letáků nebo házení slzných granátů v kině , chtějí se aktivně postavit katům polského národa v černých a hnědých mundůrech.Jejich organizace však spadá pod velení AK (Armija Krajowa) které nemá chuť a jak se později ukáže, tak ani kuráž mladé vlastence , kteří stejně umírají ať už v odboji jsou či nikoliv, do větší operace zapojit.Situace se však dramaticky mění ve chvíli, kdy je SD zatčen jeden z členů vedení organizace Jan Bytnar(Rudy), jeho dlouholetý kamarád a vůdce skupiny Stanisław Broniewski „Orsza” bleskově plánuje akci jak svého kamaráda i některé další vězně osvobodit. Napoprvé celá akce zkrachuje mimo jiné i proto co už je uvedeno výše na adresu velení AK.Jak celá záležitost dopadne podruhé , včetně dohry na největších katech z řad gestapa se podívejte sami.Kameny na pevnost nejsou remakem snímku z roku 1978 Akce u Arzenálu i když logicky vychází ze stejných dějinných událostí. Gliňskému se podle mého názoru podařilo lépe popsat myšlení , charakter i dobovou atmosféru. Hlavní zásluhu na tom má herecké obsazení velmi mladýmí , chtělo by se napsat, autentickými herci .Dobové reálie okupované Varšavy působí věrohodně jakož i použité zbraně, uniformy nebo vozový park.Silný snímek o vlastenectví, cti ale i utrpení nejen pro naše severní sousedy. ()

majky19

Nu, upřímně řečeno, mám po zhlédnutí tohoto filmu takové spíše smíšené pocity. Ve filmu je podle mého názoru příliš mnoho rušivých elementů, zejména pak soudobá moderní hudba, která se k danému historickému kontextu a formátu vůbec nehodí, snahy co nejvíce přiblížit hl. hrdiny současné mladé generaci podlé mého soudu rovněž nejsou úplně šťastné. Svým způsobem mi to hodně připomíná celovečerní snímek Jana Komasy "Město 44", kde tyto atributy rovněž hrály velmi podstatnou roli. Ten film koncipovaný hodně na přemodernizovaný americký způsob, a to je podle mě velká chyba, protože si myslím, že ten film by měl být spíš určitou oslavou a památkou těm, kteří v odbojových organizacích (Szare Szeregi) den co den nasazovali svoje životy, a řada z nich nejen že zažila nacistickou tyranii, ale posléze i proces sovětizace a tvrdý stalinistický režim. V každém případě film jako celek není vůbec špatný, odvaha a odhodlání mladých Poláků je nezpochybnitelná a hrdinské činy, které v druhé světové válce vykonaly jsou jen potvrzením toho, že polský národ má být na co hrdý i s ohledem na to, kolika pohromami si Poláci nejen ve 20. stol. museli projít. Rozhodně tento snímek nezatracuji, ale myslím si, že některé věci (viz výše) tam byly zkrátka a dobře nadbytečné. ()

DonBraso

Poláci umí a Tomas Zietek hlavní hrdinou,který špatně dopadl.Silný emoční film,který vytáhne eso v právě ten moment,kdy alias Rudy právě v podání Zietka jde na výslech,kde ho už čeká Oberscharführer Herbert Schutlz ,aby nabonzoval ostatní členy odboje.Vykreslení je doopravdy naturalistické bez velkýho haló všeho okolo.Ve filmu je vlastně všechno tak nějak děláno kvůli jedné misi pro diváka a pro všechny pro odvahu za svou vlast.Konec je sice už trochu kontraproduktivní s tím na co člověk musel koukat takovou celou dobu,když si řekne,že to šlo tak hladce.Na druhou stranu čekat kvůli jednomu volovi na povolení a přijít o život,to doopravdy jako diváka po filmu drží dost dlouho v hlavě.Hold válka. ()

pafka

Polaci se vyrovnavaji se svoji minulosti a velmi dobre ji umi i prodat. Dalsi polsky film, ktery je na velmi vysoke urovni po vsech strankach. Skoda, ze to takovou kinematografii u nas nemame. ()

srolyma

Musí se těm klukům polskejm nechat, že ty válečný (potažmo všechny historický) filmy prostě umí. Taky mají na co být ze své historie hrdí. Zatímco my pořád dokola recyklujeme Kubiše s Gabčíkem, tak Pšonci ať sáhnou, kam sáhnou, vyskočí hrdina. Tady třeba parta mladých skautíků, která ač amatérsky, tak zcela nebojácně záškodničila v okupovaném Polsku a to i se zbraní v ruce. Klobouk dolu. Natočené skvěle – akce, napětí, krev, brutalita i hrdé poselství o nezlomnosti. ()

heavy66

Drsný až naturalistický film na počest harcerské akce u Arsenalu. Historie Šedých Řad je legendou o hrdinství mladých polských skautů. Ti, kteří se zázrakem dožili konce války, byli v dalších letech většinou vězněni komunistickým režimem, kterému byla harcerská statečnost a touha po svobodě stejným trnem v oku jako nacistům. Čest jejich památce! ()

rigby

Nečekaně velmi příjemný film se zajímavým tématem, za kterým nezaostává ani zpracování. Český divák určitě ocení rozšíření znalostí o skautském hnutí za války. Film jako celek působí velmi civilně, nehraje si na velká hrdinská gesta, i když pár náznaků národní hrdosti se najde. Ale divákovi nevadí, stále je totiž na co se dívat, dovede vtáhnout do děje a do kulis. Poláci zkrátka neustále dokazují, že umí točit lepší filmy, než my. ()

Zaks

Film mi prišiel dosť nesúrodý. V jednom momente si chlapci užívali život, aby vzápätí nasledovala umieracia scéna a celé sa to viackrát zopakovalo. Medzi týmito protichodnými linkami mi chýbalo lepšie prepojenie, strih je doslova bláznivý a mätúci a mnohé veci zostali nevysvetlené. V istých chvíľach (prepad auta) som si zaspomínal na Anthropoid z roku 2016, ale to bol ďaleko lepší film. ()