Mokřina

(festivalový název)
  • Španělsko La isla mínima (více)

V 80. rokoch, na južnom cípe Španielska, v odľahlom a bohom zabudnutom meste, z ktorého by najradšej každý utiekol, vyčíňa sériový vrah mladých dievčat. Do krajiny, ktorou sa nocou rozlieha široko-ďaleko iba žabí škrek, prichádzajú dvaja detektívi z Madridu, aby pomohli prípad vyriešiť. Po tom, čo sa nájdu zohavené telá dvoch nezvestných sestier, ktoré ležali vo vode močarísk niekoľko dní, budú musieť Juan (Javier Gutiérrez) a Pedro (Raúl Arévalo), vyšetrovatelia s úplne nezlučiteľnými povahami, spojiť sily a vraha dolapiť. Musia to stihnúť ešte predtým, než sa začne obdobie žatvy a nezvestných bude ešte viac mladých dievčat... (sochoking)

JohnyD

Španielsky True Detective z postfašistického španielska bez všetkých tých pseudokecov a omáčok. To bola lahôdka. Me gusta la mar. 8/10 ()

PhillM.

Skvělá málobarevná detektivka, s téměř banální zápletkou, ale dobře zasazená do zajímavé doby. Ta v příběhu hraje klíčovou roli, přesto nezaclání a nerozptyluje, scénář drží diváka ve střehu směrem k hlavním postavám a jejich vyšetřování. Škoda snad jen té nekončící myriády jako-zvratů v tom, kdo je vlastně kým a co kdy vlastně udělal/neudělal a problematických momentů z hlediska logiky chování postav a pravděpodobnosti dějů, které nastanou (nechápu třeba, jak se řidiči bílého Citroenu Dyane 6 podařilo svého pronásledovatele nalákat na opačnou stranu řeky a pak mu ujet). Film je ale jinak skvěle zpracován, vyniká kamera (záběry z dronu) a herecké výkony sedí jako gluteus maximus na hrnec. ()

Blueeyes

"Jsme zadobře, ne?" Vždycky jsem chtěla být policajtkou. Ale rozhodně bych si k policejní kariéře nevybrala tuhle lokaci, tuto dobu a tento případ. Mokřina je víc než solidní oldschoolovka! Poctivá kriminálka s poctivou detektivní prací. Výslechy svědků, sledovačky, negativy a došlo i na jednu moc pěknou automobilovou honičku. Pořád jsem byla přesvědčená o čtyřech hvězdách, ale za sžíravou atmosféru, za spoustu "meziřádkových" momentů než těch natvrdo servírovaných a ponejvíc za hodně znepokojivý závěr zvedám na plný počet. Jo a taky za to, že konečně už vím, odkud pochází výraz "napíchnout telefon". Takhle se to už dneska nedělá a já musím říct bohužel. Jsem zkrátka retro fanda a celá tahle Mokřina mi přesně zahrála na staromódní strunu. ()

WinstonS

True Detective en español. Parádní atmosferická noirovka s pomalým a hodně hutným dějem, který je místy bohužel až moc přímočarý a zjednodušený, jinak bych šel bez váhání na pět hvězdiček. Pro fanoušky žánru jasná povinnost. ()

husokachna

Nic moc jsem nečekal a dostal jsem parádní kriminálku s úžasným prostředím, nejednoznačnýma hlavníma hrdinama, která působí pěkně realisticky, kdy odhalení zločince není jen výsledkem precizní detektivní práce, ale i dílem náhody a ochoty všech zúčastněných spolupracovat. Srovnání s True detective bych se nebránil a i když mě to tolik nerozbilo, jako právě zmíněný americký kolega, a dokázal bych si představit, že závěr (rozuměj odhalení vraha) bude maličko propracovanější, tak přesto jsem byl velmi napnutý a tím pádem velmi spokojený. Pěkný čtyři mladý Španělky tomu dávám. ()

theSaint

Výborná žánrová práce. Hutná atmosféra. Podmanivé prostředí, které mi dalo vzpomenout na Tru Detective. Záběry na barevného opeřence v pokoji a posléze na hejno plameňáků jsem si užíval na 100%. Geniální chvilky. Výborné finále. Nemám v rámci žánru co vytknout. Možná to bude tím, že mám pro tyhle udusané krimi slabost a možná to bude taky tím, že všichni účinkujicí odvedli kus pořádné práce. ()

Saur.us

Skvělá, temná krimi z jihu Španělska, jak vystřižená ze skandinávské kinematografie. Takový Temný případ od Sevilly. Krásná ptačí kamera A. Catalána. ()

warrenur

Perfektna zalezitost. Surova, autenticka a nekompromisna. Ustredna dvojka detektivov opat vyborne vybrana. Uzasne scenerie, hudba a hlavne celkova atmosfera filmu. Tento kusok sa skutocne vydaril. Nemam co vytknut. Velmi silny pribeh. Odporucam. Citlivejsia povaha bude pribeh rozdychavat tazsie. ()

Wyder

Vyborna temna spanelska detektivka z post-frankovi ery 80. let. Rozjezd trochu pomaly, chce to vedet neco o Frankovi a jeho rezimu. ()

Rockerman

Takto má vypadat krimi-triller! Není tu zbytečného záběru, není tu slyšet žádné zbytečné kecy. Každé slovo má své místo a význam. Místo tlachání se tu koná a to tak, že je to napínavé od začátku do konce. Důležitou okolností na pozadí brutálních vražd mladých děvčat je to, že se děj odehrává v roce 1980, tedy pouhých 5 let od pádu Frankova fašistického režimu ve Španělsku. Mnozí z jeho stoupenců zastává i v demokracii důležité funkce a tak má příběh i druhou, neméně zajímavou rovinu. Výborně natočeno po všech stránkách, včetně tísnivé hudby a tak mi nezbývá, než ocenit toto dílo pěti hvězdama! ()

Evander

La Isla mínima je napínavým thrillerem se zajímavou zápletkou a se snadno zřetelným španělským rukopisem. Je dobře zahraný a zasazený do ponurého prostředí, které dokáže navodit tu správnou atmosféru. 82% ()

xmy

Skvěle napsaná i zahraná temná old school kriminálka. Atmosféra postfrankovského Španělska roku 1980 je ztvárněna na můj vkus velmi dobře. Mokřina je u nás nepříliš známé dílo, což je škoda. Pro mě příjemné překvapení. ()

gp_one

Hodně atmosférická kriminálka v působivých exteriérech jihošpanělského zapadákova. Mrtě poctivé filmařiny. Nic tomu nechybí, nic vyloženě nevyčnívá, je to autentické, dusné a vkusně podpořené datovým začleněním na pozadí ne zrovna pohodové éry španělských reálií. Nečekal jsem mnoho, dostal jsem hodně a i s nášupem. ()

KafuR

4,5*. Mrazivé vyšetřování někde na španělském zapadákově na pozadí neklidné porevoluční doby. Dva detektivové, každý s odlišnou motivací a s vlastní minulostí a městečko, kde toho pod povrchem bublá víc, než je zdrávo. Žádné oslí můstky, ani divácké berličky, jenom přesně střižené úseky a cesta z drobečků, která vede až tam, kde to všechno začíná - do jedné nekonečné bažiny. Krásné letecké záběry a perfektní znepokojující hudba. Nevadí, že konec neřeší vše, ale možná trochu škoda chybějícího doslovu u již načrtnutých linií. ()

Charlie84

Poctivá mokřinová krimi. A trochu Španělský True Detective. Letecké záběry kanálů jsou nejen hezky barevné, příběhová linka zcela dostačující, záporák ve filmu sice nepromluví, a vlastně si střihne jen jeden letmý pohled při odchodu ze dveří. A to je všechno...ale i tak je to ok, vysvětlení je taky ok, všechno je ok. Škoda, že se víc nepracuje s jednou z postav detektiva, která má zřejmě vyvolávat v divákovi otázky, zda jde o hodného nebo zlého hocha, což se nakonec asi i dovíme... Ale nemá to žádný dopad. Na nic. Tak to je jediná výtka. Jinak kvalita. ()

Žánrovkám se ve Španělsku stále daří

Žánrovkám se ve Španělsku stále daří

01.02.2015

Žánrové kinematografii se i minulý rok ve Španělsku velmi dařilo jak komerčně, tak kriticky. Kriminálky El Niño a La Isla Mínima patří mezi nejoceňovanější a nejnavštěvovanější domácí tituly roku… (více)

Evropa začíná zbrojit na Oscary

Evropa začíná zbrojit na Oscary

31.08.2014

Je teprve konec srpna, ale již nyní se filmová studia začínají připravovat na klíčovou sezónu roku, kdy vypouštějí své nejambicóznější snímky (alespoň co se týče kvality) a doufají, že se díky… (více)