Mokřina

(festivalový název)
  • Španělsko La isla mínima (více)

V 80. rokoch, na južnom cípe Španielska, v odľahlom a bohom zabudnutom meste, z ktorého by najradšej každý utiekol, vyčíňa sériový vrah mladých dievčat. Do krajiny, ktorou sa nocou rozlieha široko-ďaleko iba žabí škrek, prichádzajú dvaja detektívi z Madridu, aby pomohli prípad vyriešiť. Po tom, čo sa nájdu zohavené telá dvoch nezvestných sestier, ktoré ležali vo vode močarísk niekoľko dní, budú musieť Juan (Javier Gutiérrez) a Pedro (Raúl Arévalo), vyšetrovatelia s úplne nezlučiteľnými povahami, spojiť sily a vraha dolapiť. Musia to stihnúť ešte predtým, než sa začne obdobie žatvy a nezvestných bude ešte viac mladých dievčat... (sochoking)

Solverino

Velice pěkná atmosféra, vynikající exteriéry, minimalistický zvuk, syrové jako prase. O tom se američanům může jenom zdát... ()

mac000

Žánrové označení thriller je zavádějící. Film je klasický kriminální žánr s psychologickými momenty, ale v nejlepším slova smyslu. Označení thriller jej degraduje. Snímek je natočen v několika rovinách. Především hlavní kriminální zápletka, kdy v malém městečku dochází k vraždám mladých dívek, které méstní policie nemůže ( nebo nechce) objasnit. Povolávají proto dva vyšetřovatele ze Sevilly, kteří se ujímají případu. Potom je zde rovina psychologická, poodhalující motivaci i nitro hlavních protagonistů. Tato velmi dobře zapadá do pozvolné gradace napětí. A potom rovina mezilidských vztahů - sonda do života vesničanů, na které působí setkání se zločinem... Režisér všechny tyto roviny zvládá velmi dobře a divák je vtažen do vyšetřování, které spěje k rozuzlení. FIlm nominován v mnoha kategoriích na výroční španělskou filmovou cenu Goya. ()

joelly01

Klenot opet pohrdl! Opet ho, stejne jako u De Behandeling, odradilo originalni zneni s titulky. On prece nebude cist titulky! No prosim, kdyz nechce, tak nechce, JA jsem tudiz videla detektivku naprosto luxusni! Super pribeh, vyborne zahrane postavy a atmosfera ze by se dala pomensim zabikuchem s monogramem krajet! Behem filmu jsem porad cekala nebot.... NECO mi tam proste chybelo, NECO to jeste chtelo, NECO extra, NECO so ty solidni ctyri hvezdy pretavi v patou. A prislo poslednich deset minut a ja se zaradovala prevelice, neb olala, zde je ta pata, ja ji radostne pridavam a nemuzu se dockat az zase udelam Klenotovi prednasku na teme "tyjsilamazenechceskoukatnasupersnobskoudetektivkuamistotothocucispostopadesatena300" ()

Romeroo

Výtečná, téměr dokonalá krimi s vlažným dějem jako psí čumák co ve Vás ale dokáže vyvolat psí lásku na druhý pohled. Bravurní (ne)harmonie mezi kriminalisty, tíživá situace 80 let min století ve Španělsku a nezkažený konec dělají z této krimi velmi hezky broušený diamant, klidně i navíc pohledů než jeden. Bravo! ()

Mamlas

Ponurá, pomalá detektivka, žádné zbytečné kecy, pomalu se utahující smyčka. Zajímavé, hezky udělané. ()

XXXXXXXX

Zase jeden solidní retro thriller o vrahovi mladých dívek. Tentokrát zasazen do období krize. Lidé nemají práci a tak si přivydělávají všelijak. Někdo pašuje americké cigarety, jiný svádí mladé dívky no a třetí je kuchá žabikuchem. Jenom jsem trochu nepobral, kde nakonec nabrali tolik mrtvol, vždyť na začátku začínaly se dvěma. Jako svědectví o době těsně po pádu jednoho režimu to ale funguje stoprocentně. Pokud hledáte poctivý thriller, zasazený do dob dávno minulých, neváhejte ani vteřinu. Právě jste ho našli. ()

Brmbolec

Výborný španielsky krimi thriller. Po severských kriminálkach s komisárom Morckom som hľadal niečo zaujímavé a dočkal som sa. Nechápem ako som tento film mohol prehliadnuť. Super atmosféra, výborná kamera, herci top, príbeh štandard. Mám rád poctivú európsku tvorbu, kedy za menej peňazí sa dá spraviť dielko, ktoré hollywoodsku produkciu strká do zadného otvoru... ()

pestak

Temná detektivka zasazená do 80 let na jih Španělska po skončení Frankovi vlády mě zaujala svojí ponurou atmosférou dobře nasnímanou bažinatou krajinou, hereckými výkony. ()

macetoma

Jižané válí ! Tak dobrou detektivku ze staré školy jsem dlouho neviděl. Ústřední dvojice vyšetřovatelů nádherně realistická, záběry shora úplně par excelans. Finále dost dobré a závěr není šokantní, ale přesto překvapivý. Dávám 4 hvězdy. ()

Klat

Film španělského režiséra Alberta Rodrigueze mě nezklamal, jak po vizuální stránce, tak propracovaným scénářem. Dva detektivové rozdílných povah, řeší únosy a vraždy dívek v místním zapadákově. Tenhle film vás od začátku až do konce zkrátka nenechá vydechnout. ()

DJ Kritik

Dobre napísaná krimi a aj dobre zobrazené 80-te roky. Detektív tu pôsobí ako človek z mäsa a kostí, ktorý môže aj čo to schytať. Dej má spád a nenudí. ()

elanista1

Nič viac ako nezáživná detektívka s obohraným príbehom...žiadna nadstavba, len typický kriminálny film, ktorý nezaujme absolútne, ale fakt absolútne ničím. Dvojica nudných detektívov chodí od jedného svedka k druhému, zisťuje fakty, ktoré vedú k ďalším a dookola obohraná pesnička, nudil som sa. Ďakujem, ale neprosím. ()

srolyma

Temný případ po španělsku. Obsahuje 99,9 % amerického originálu a jen minimum španělské invence. Takže opět přelom 70. a 80. let, únosy, mučení a vraždění mladých dívek, dvojice knírkatých detektivů s problematickou minulostí, téměř totožná krajina říční delty atd. atd. Tak buď se Španělé rozhodli svézt se na vlně úspěchu Temného případu a prostě a jednoduše ho okopčili nebo se opravdu snažili vyrobit stejné dílo, ale pro španělsky mluvící publikum, které má radši Juana než Johna, nebo je to jenom náhoda. Nicméně to vůbec nic neubírá na kvalitách filmu, který rozhodně stojí za to a místy svůj vzor i lehce převyšuje. ()

jack_scott

Krásně atmosferická drsná oldschool kriminálka s nádherným vizuálem. Natočené je to realisticky do té míry, že mě svým způsobem film štval – protože ani to místo, ani ty dva divný policajty nebudete mít rádi. Točeno na krásném místě – ale z každého záběru kouká, jaká je to pro své obyvatele neskutečná díra, konec světa – taky byste chtěli pryč jak ty lidi ve filmu. Nesnášíte to tam, hnusné místo pro život, hnusné VEDRO, prach, divní lidi....Tam by se člověku FAKT NELÍBILO. Ale ok, co policajtum zbývá.Ale to místo prostě "nebudete mít rádi". Provedení filmu je technicky super, kameraman se svými záběry shora ze všeho těžil maximum. Jen škoda lehce vlažnějšího konce ...na druhou stranu – a co? Kdo čekal, kdo je nakonec hlavní padouch, vlastně taková nicka? Byl to sráč, skončil jako sráč – ok. Hlavně, že se odtamtud dá odjet když je případ uzavřen. Temné historii kolegy detektiva navzdory. 95% a *****. ()

DonBraso

Nechtěl bych se opakovat,jak jiný uživatelé,ale je tomu přesně tak.True Detective po Španělsku.Kriminálek na poli filmovém není zrovna mnoho,tak jsem byl rád za tuhle slušnou detektivku,který bohužel něco chybělo a nevím co:) Možná to bylo až moc pomalým tempem,který podsouvalo děj snad do jedné vedlejší kličky,která byla vlastně pro někoho zajímavá,ale pro někoho tak trochu zbytečná.Postava Juana měla mít ten punc zajímavosti,což sice měla.Bohužel na konci filmu vyšuměla stejně do ztracena a jen si člověk říkal,jestli Pedro po zjištění informace něco učiní či ne.Pěkná kamera z ptačí perspektivy,ono těch ptáků i tak bylo dost a vcelku dobrý příběh,kterýmu chyběla jen ta jiskra.Nejlepší scéna byla,když pršelo a dvojice se prodírala mokřadem,kdy ještě po nich někdo střílel.70% ()

Žánrovkám se ve Španělsku stále daří

Žánrovkám se ve Španělsku stále daří

01.02.2015

Žánrové kinematografii se i minulý rok ve Španělsku velmi dařilo jak komerčně, tak kriticky. Kriminálky El Niño a La Isla Mínima patří mezi nejoceňovanější a nejnavštěvovanější domácí tituly roku… (více)

Evropa začíná zbrojit na Oscary

Evropa začíná zbrojit na Oscary

31.08.2014

Je teprve konec srpna, ale již nyní se filmová studia začínají připravovat na klíčovou sezónu roku, kdy vypouštějí své nejambicóznější snímky (alespoň co se týče kvality) a doufají, že se díky… (více)