Ano, tohle je přesně podívaná dle mého gusta. Atmosférická a vizuální pecka, která mě lusknutím prstu vtáhla do děje, ale především do doby a místa, ve kterém se odehrává perfektně vygradovaný, působivě dramatický a emočně silný příběh, který mě strhl a navíc po dlouhé době se zas objevila i postava, která mě skutečně upřímně oslovila, a to nejen díky vynikajícímu hereckému výkonu Oscara Isaaca, který mi v mnoha momentech velmi připomínal Al Pacina v nejlepších letech. Každopádně, tento film vážně dominuje především ve strhujícím vykreslení dané doby, panujících v ní poměrů a pohrávající si lehce i s mafiánskými motivy, ovšem v první řadě se zde řeší rodinný byznys se vším všudy, a to způsobem více než záživným. Velkou výhodou tohoto snímku je i fakt, že je celý pojatý působivou civilní formou, což znamená, že se zde nedočkáme žádných velkých, jen těžko uvěřitelných gest, žádných brutálních stříleček a velkorozpočtových, efektních akčních veletočů, ale spíše jen přirozeného, uvěřitelného, lidského dramatu, s reálnými dialogy, běžnými rozhodnutími normálně jednajících postav, prostě nic nesoudného a přestřeleného, ovšem i tak zábavného a poutavého. Celá zápletka je pak odvyprávěna spíše v poklidném tempu, ale jak jsem již zmiňoval, A Most Violent Year vsází na úplně jiné karty, než na zběsilou a nekompromisní cestu za mocí, zde se hraje především na emoce a poctivou filmařinu. Pro mě zkrátka velký filmový zážitek, ale věřím, že klasický „popcorňák“ z toho až tak nadšený jistě nebude.(2.11.2018)

Zlověstná atmosféra této negangsterské gangsterky by se dala krájet. Námět jakoby vypadl z typického akčního krimi, ale Most Violent Year je až nečekaně pozvolným dramatem. To je ostatně největším kladem ale i slabinou filmu. Slabinou protože, tempo filmu asi odradí většinu diváků, kteří čekali konvenčnější gangsterku. Kladem protože drama je to sakra povedené a velmi dospělé. Dospělost pramení ze sebevědomé přímočarosti bez zbytečných oklik. Hlavní hrdinové jsou dva, 80kový New York a Oscar Isaac. Isaac září obzvlášť a snadno zde připomene Al Pacina v době své vrcholné slávy. 9/10(30.8.2015)

Rovnica Most Violent Year sa rovná Most Violent Movie v tomto prípade neplatí. Most Violent Year je totiž pomerne pokojná, komorná vzťahová gangsterka, akurát namiesto gangstrov s podnikateľmi a štýlom odkazujúca na staršie kultové kúsky typu Kmotr. Poctivá filmárčina, remeselne veľmi slušne natočená, dobovo vierohodná, s poctivo budovanou atmosférou a dôrazom na postavy, lenže tomu chýba výraznejšia gradácia. Isaac hrá tradične perfektne a pripomína mladého Al Pacina, Jessica Chastain výborne sekunduje, aj keď je trocha nevýrazná vzhľadom na jej úlohu v príbehu. Celé je to však trochu obyčajné. Rozhodne nejde filmu uprieť snaha, režisérovi talent a slušne napísaný scenár, ale zostalo len u toho bez nejakého prekvapivého momentu alebo zvratu v príbehu. Výsledok je síce zaujímavý, ale po celý čas pomerne nevzrušivý. Za ten poctivý kus filmárčiny by som chcel udeliť viac bodov, ale nejako chýba dôvod hnať hodnotenie vyššie. Výsledok je zaujímavý, na jedno pozretie veľmi fajn, ale nevidím zmysel prečo sa k Most Violent Year z akéhokoľvek dôvodu čo by len raz vrátiť alebo na neho spomínať. CELKOVO: 3* (6/10)(17.3.2015)

„MUSÍŠ SI UVĚDOMIT, ŽE SE V TĚCHTO NEBEZPEČNÝCH ČASECH MUSÍŠ ADAPTOVAT. NENÍ TO JAK ZA STARÝCH ČASŮ…“ /// Těžkej život podnikatele s topným olejem v N.Y. na počátku 80tejch let, tedy období, který je považováno za nejnásilnější v dějinách města. Abel Morales svádí nečestnej konkurenční souboj, kterej přerůstá v ohrožování životů jeho rodiny. Nejde jen o život, ale taky vo prachy, protože tenhle bordel moc parády v pokladně nenadělá… Dramatický vyprávění (prej v podobným duchu jakoby ho tvořil Sidney Lumet) o tom, že se jednou daří a jednou zase ne. Nebo vo tom, že co tě nezabije, to tě posílí. Film s atmosférou těch časů a vystupňovaným dějem, má uvěřitelný herce a dobrýho režiséra, kterej tentokrát (lehce) nakoukl do mafiánskýho prostředí. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jel jsem v LTO. 2.) Mám rád filmy o mafii, která není vidět. 3.) Thx za titule ,,richja“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(22.3.2015)

• Hanys_

Měl jsem u toho pocit, jako bych sledoval nějakou nudnější francouzkou detektivku ze sedmdesátých let. Divácky fakt ne moc vstřícný film, přitom Chandorovo Margin Call taky netrhalo rekordy v návštěvnosti, ale ta údernost byla úplně někde jinde. Chastain docela zbytečná, zas tolik scén tady nemá, zato Isaac klasicky skvělý.(31.10.2018)