Manželé Marek a Monika Šírovi se přestěhovali z Prahy na vesnici. Hodlali tady najít nejen lepší vzduch pro vlastního synka trpícího těžkým astmatem, ale i vstřícnější klima pro dva starší adoptované syny, kteří nezapřou svůj romský původ. Sen o svobodném "přírodním" prostoru však bere rychle za své, když postarší soused jejich syna Františka obviní z toho, že mu kamenem rozbil čelní sklo u auta. Vesničané nejsou k cizincům příliš vstřícní, soužití s otevřenou arogancí, která neskrývá chuť hnát svou kauzu až k soudu, však Šírovy dohání k neadekvátním reakcím. Marka a Moniku, odhodlané vybudovat rovnoprávné a láskyplné rodinné prostředí, navíc dovedou čas od času pořádně vytočit i samotní kluci. Mezi křehkým zázrakem lásky a strachem z nenapravitelných chyb se rodí rovnováha všedních dní. Střídmé komorní vyprávění nabízí otevřený pohled na otázky všednodenní tolerance a ekologie rodinného i společenského prostoru. (oficiální text distributora)

WarholsC

Problematická tématika filmu ještě neospravedlňuje jeho nevkusnou podbízivost a falešnou sugestivnost. Už slogan filmu "rasistům se tenhle film líbit nebude" mě zahnal do pozice rasisty – mně se totiž opravdu nelíbil. ()

merva

Z mé strany hodně nedoceněný snímek. V porovnání se snímkami, které nyní točí pánové Hřebejk, Sláma a jiní musím dat plný počet. Syrové vyobrazení jednoho problému. Petra Špalková s Ivanem Trojanem zahráli na výbornou. ()

Pitryx

Nu, každý svého štěstí strůjcem a tak jsem „rodičům“ ty potíže přál. Bylo to jejich rozhodnutí, nikdo je k tomu nenutil, dobře jim tak. Herci byli velmi dobří, trošku slabší to bylo se scénářem, který snímku nedal soudržnost. Za ten super stupidní závěr hodně velké mínus a ne jedno. Nejprve pokus o umění a pak se hošánkové odebírají na lože za naprosté rodinné idylky, no to mne málem jeblo. Film jsem viděl celý, nepřejížděl narychlo, ale moc mne nebavil. A další mínus za nevyřešený problém s tím rozbitým sklem. Proč to tam teda cpali? To mně nakrklo tak, že jdu s hodnocením ještě níže. ()

ostravak30

Vrozených rasistů je v Česku celá řada, nebudeme si nic povídat o tom, že Romové k tomu přispěli svou měrou dostatečně, ale tohle je zaměřený snímek právě a jedině na rasisty. Podle oficiálního textu distributora jsem myslel, že celá vesnice se bude chovat rasisticky. Ovšem jeden idiot se najde všude, takže text je značně zavádějící. Film více než rasistické problémy popisuje problémy s výchovou dětí jako takových, jedno z nich je romské - to paradoxně zlobilo méně než ten nejstarší. Rasismus byl spíše jako přídavný prvek, aby film nalákal. Mě se nelíbila ani kamera, ani střih. Hudba byla naopak slušná, ale víc než na drama odkazovala na komedii, nebo minimálně na tragikomedii. Ať už autor chtěl říct filmem opravdu cokoli jedno je jisté - neřekl to! ()

Mr.Shock

Vyzdvihl bych výkon Petry Špalkové, kterou jsem viděl hrát i naživo - v Praze v Pygmalionu byla v roli Lízy Doolitlové naprosto vynikající... A ve Smradech byl její výkon neméně zajímavý. Trojan nedostal tolik prostoru, niméně pracujícího otce vystřihl bravurně. Moc pěkný film, který se netváří nijak skvostně, ale má "něco do sebe" . ()

sa_kra

Bohužel, dala bych i víc hvězdiček. Mnohem víc. Jenže Tereza Boučková, její knížky a její nádherně beznadějné a otevřené psaní, její tvorba, její síla, její každodenní boj a její zkušenosti, strach, vztek, proplakaný polštáře a ruce nateklé od facek, její oči, její myšlenky, odhodlanost a statečnost- to všechno v tom filmu mělo být. A není to tam. Vůbec to tam není. Z knížek jsem měla úplně jiné pocity, mnohem intenzivnější. Škoda. ()

deizolator odpad!

Tolik relativně pozitivních komentářů mě vážně udivilo... možná že film zaujal multikulturalisty fandící "poslání" filmu v podobě odmítnutí rasismu, lépe řečeno romofobie, která skutečně rasový podtext ve většině případů nemívá. Mě to ovšem přišlo jako cílená jednostranná propaganda, která bohužel v dnešní situaci může mít opačné účinky, což je třeba brát v potaz, protože důsledky mohou být nebezpečné. Přestože se tvůrci zařazení do této škatulky snažili bránit tím, že přecejen ukázali cikáňata jako zlobivé děti (ovšem zlobící tak nějak mile...), tlačili pilu jen z té jedné, politicky korektní strany. Ta pila by se pod tíhou poztivní diskriminace mohla zlomit - v mnoha místech naší země se už hodně ohýbá... Současná situace, ve které s romským či cikánským etnikem koexistujeme, a která nám dává skutečně málo důvodů oprostit se od nelásky k němu, si zaslouží upozornit na problémy nikoliv formou moralizující a školometsky "poučnou", ze které je cítit propaganda s každým záběrem, ale formou uvěřitelnou, autentickou... realita je alarmující a člověk může snadno sklouznout k rasisitickým názorům, ale má-li je film otupit či rozmělnit, musí vystihnout skutečnost v hlavách lidí a její nuance, které oscilují mezi pochopitelným odporem k hromadné kriminalitě, životu na dávkách či nespravedlnosti pozitivní diskriminace a čirým rasismem, který odsuzuje etnikum, nikoliv chování a projevy jeho příslušníků. Dějově nudná propaganda. ()

STORM70 odpad!

Naprosto šílená kamera, hrozné výkony dětských herců a celkově velmi špatní Bakaláři :-) .... Sedm nominací na Českého lva a cenu v Karlových Varech? Český film je fakt v hajzlu.... A to jsem vydržel až do idylického konce... Dobrý den, dobrý den, dobrý den..... (chtěl jsem dát alespoň jednu hvězdu za Špalkovou a Trojana, ale.....) běžte do prdele, běžte do prdele, běžte do prdele..... ()

Alden_Larson

Hrozně stupidní film. Děj byl nesmyslný a postavy nerozvinuté. Dětské postavy měly otřesně napsané dialogy a jejich herecké výkony taky nebyly dobré. Dospělým hercům to ale celkem šlo, Špalková měla nejlepší výkon z celého filmu. Prezentace byla ošklivá, styl natáčení, který zvolili se mi pro tuto tématiku vůbec nehodil. Hudba byla fajn, ale nebyla ničím výrazná. 2/10 ()

AnnaW

Ušlechtilost námětu sic evolá po vyšším hodnocení, stejně jako autentický výkon Petr Špalkové, ale filmařsky to úplně pohromadě nedrží. ()

komatsu

Asi jsem od pana Týce čekal víc, takže je možné, že je chyba na mé straně. Na druhou stranu vám sledování tohoto filmu nijak neublíží, narozdíl od mnoha jiných českých filmů. ()

benqsiemens

Dělat z cigánskejch dětí který jsou v pěstounský péči mučedníky mi přišlo docela zcestný, prostě takovej paradox, černý chudáci, co jim každej ubližuje a křivdí, reálně zachycená skutečnost :-) Blbost. Dobře, v některejch případech možná, ale...... Dvě hvězdy za herectví Ivana Trojana. ()

anti.rybka

Film byl dost zajímavý. Akorát trochu extrémní a to v tom smyslu, že ukázka rasismu byla až přehnaná. Neříkám, že se s tím slušný romové nepotkávají, ale ta nepravdivá obvinění byla až moc... Jinak skvělé herecké výkony jak Pana Trojana a paní Špalkové tak i Jana Ciny, kterého jsem nepoznala. ()

LeePriest

Takoví méně násilní a laskavější Bastardi. Film je zaměřen na problém cikáni/majorita, rozhodně ale ne tak drastickým způsobem jako šílenost Bastardi. ()

Franki69

Chcete vidět český film s českými a cikánskými dětmi s poruchami chování v příběhu, který nemá konec? Posbíral řadu festivalových cen. A na rozdíl od jiných českých filmů ho (možná) nevypnete před koncem (a věřím že vás to napadne). No tak to jsou smradi filmem pro vás!. Pro mě už nikdy. Přitom kameraman vytáhl z rukávu všechna esa. Kamera krouží, přeostřuje, rozostřuje, filtruje barvy, zkoumá detaily obličejů (opravdu dloooouze), zoomuje, poletuje prostorem, prostě akrobacie jako v cirkuse…a nic z toho. Příběh nemáme, jen sled scének ze života rodiny na malé vsi, v které otec (Ivan Trojan) a matka (Petra Špalková) vychovávají dva kluky z dětského domova a nejmladšího svého. V příběhu máme taky rasistu v důchodu, jeho bázlivou ženu s předsudky proti adopci, nervózní učitelku a tlustého přitroublého Pepíčka, spolužáka těch smradů. Proč je takhle vyjmenovávám? Jsou to dobře načrtnuté postavy. A největším zlem pro diváka je, že nic dalšího než své charaktery ve filmu nepředvedou. Nic nijak nedopadne. Jediné co uvidíte jsou opravdu výborní Špalková/Trojan v hlavních rolích. Jenže i bez nich jsem věděl, že skrytý rasismus je v nás všech, co žijeme na zeměkouli (nejen v Česku). Dávám 30%. ()