Když zvířata sní

• Dánsko Når dyrene drømmer (více)

Devatenáctiletá Marie, outsiderka v ostrovní komunitě, žije sama se svými rodiči. Nemá nikoho, komu by se mohla svěřovat, kromě Daniela, mladého muže okouzleného její divokou povahou. Místní lidé však mají z dívky obavy, neméně pak z její matky, která je upoutána na invalidní vozík, trpící záhadnou chorobou. Když Marie zjistí, že se její tělo mění – na její hrudi a zádech roste hustá srst – začne pátrat po odpovědích vztahujících se k utajované rodinné minulosti. Po něčem, co bude mít nedozírné následky pro ni i pro celou rodinu – a také na volbu, kterou musí učinit. Pustá skalnatá krajina Jutska zahalená do úchvatné palety mořských barev, doprovázená tradičními folkovými melodiemi, dává tušit neotřelý a sebejistý hororový thriller. Když zvířata sní, není radno je rušit. Bývají pak agresivní. (Film Europe)

Omnibus

"Když zvířata sní, i doktora sní. Až se dívka osrstí, vezmi rozum do hrsti. Láskou zuby vycení, už jste oba ztraceni!" V rámci daných dánských možností sympatická, rachitická čůza versus seversky, až nelidsky nevlídné sychravo, co vám vleze až do trenýrek a způsobí tam husí kůži na vlkoulích. Chlupy pak stojí v pozoru, před šelmou bez dozoru. Otázka srovnávací: kdo měl svůj wolfcoming out těžší, resp. studenější? Vzdělaný anglický gentleman Lawrence Talbot honěný po anglickém venkově nebo podvyživená Marie, šikanovaná lopata z rybí konzervárny? A jaká je ideální léčba chronického osrstění, je-li zanedbané, protože rodinný lékař vám leží v žaludku? Je to injekce antilykantropických sedativ (© JASON_X) nebo spíš polibek od vašeho objektu animální touhy? Studené, odtažité, monstrózně bezútěšné a Sonia Suhl ve svém tápání ohledně vlastní identity velmi přesvědčivá. Shrnuto: záživný výlet do dánské ZOO. Až na ten výchovný LGBT+ záměr (zde je to + opravdu na místě :-)). Ten z toho čouhal jak chlupy z Mariiny podprdy. ()

sochoking

Vynikajúca kamera a zábery akoby z maľby, ktoré perfektne podtrhávali pochmúrnu atmosféru ostrova, len škoda, že to všetko nakoniec zrážali tie srandovné skoky a plesová maska mačacej ženy... ()

heyda

Musím uznat, že mě místy mrazilo, protože horory o přeměnách případně rozkladu těla mám rád a nějakým zvráceným způsobem mě prostě přitahují, ale tady se bohužel tvůrci zaměřili z 99% na budování ponuré venkovské atmosféry a úplně zapomněli, že by to chtělo i trochu napětí a děsu. Škoda převeliká, potenciál tam byl, ale zůstal pouze na úrovni zdařené úzkostné atmosféry, která však sama o sobě celý film neutáhne. Konec dobrý, ale nezachránil to. 60% ()

Pítrs85

Svým způsobem nejlepší vlkodlačí horor, co jsem doposud viděl, přestože to ani není tak úplně horor, jako spíš chladno-chladné depresivní drama, takové, jaké umí natočit jen ve Skandinávii (tam ti lidi musí být fakt asi v prdeli, nebo teda někteří z nich :-). Takže film určitě né pro středoproudého diváka, spíš pro ty, kteří chtějí (aspoň někdy) dostat i něco jiného. Jen ten konec bych přepsal, ale to už je holt ta moje averze vůči happy-endům :-) ()

SOLOM.

Dánský režisér vsadil při své prvotině na osvědčené prvky, které zdobí skandinávské filmy a to převážně ponuré prostředí a pomalu se stupňující mysteriózní atmosféru. Přestože se zápletka nedá považovat za zrovna originální, lze na ní najít několik pozitivní věcí, kvůli kterým stojí tento film vidět. Mnozí jej přirovnávají k filmům jako Let the Right One In, nebo Ginger Snaps (jelikož jsem však první z nich neviděl a druhý se mi docela líbil), dal jsem tomu šanci a nešel do toho s žádnými předsudky či velkým očekáváním. Nakonec však toto mysteriózní drama v mých očích nedopadlo zas až tak špatně a to hlavně díky kombinaci s vlkodlačím tématem. První polovina filmu má dost pomalé tempo, které toho moc dopředu neprozrazuje a spíše slouží k seznámení s hlavní hrdinkou. Sonia Suhl mi sice zrovna dvakrát sympatická nebyla, ale podala slušný průměrný výkon. Přesto jsem však dával větší pozornost vykreslení samotného prostředí (rybářské městečka) a jeho obyvatel. To bylo pěkně ponuré, ale nějak zvlášť zajímavé. Většina obyvatel makala v místní fabrice, kde čistila ryby a po večerech to zapíchla v místním podniku. Děj se tak většinu času točil okolo Marie a její rodiny. Ono by na tom nebylo nic hrozného, kdyby scénárista zapojil trochu víc svou představivost a divákovi tak nabídl kupříkladu několik zajímavých flashbacků z minulosti. Leč bohužel se tak nestalo. Je nám sice podstrčeno několik indicií, cože se asi v minulosti odehrálo na ruské lodi a jakou roli v tom hraje matka dívky, ale tím to končí. Naštěstí si o tom dokáže divák udělat vlastní představu. Teprve s postupnou proměnou Marie se začne zvyšovat i míra napětí. Ovšem i tady to dost skřípe. Kupříkladu ve chvíli kdy je dívka pronásledovaná motorkáři mi chyběla větší akčnost a ve chvíli kdy dojde k útoku, je vše až moc zbytečně ponořeno do tmy (takže z toho máme kulové). V tu chvíli ve mně začalo převládat spíše zklamání, ale naštěstí to alespoň částečně zachránil závěr na lodi. Přesto si myslím, že se tvůrci mohli více odvázat. 50% ()

eraserhead666

Ejhle paranormální romance. Bez kýče, patosu a trapnosti. Paradoxně mnohem lepší v přirozené (tedy nenadpřirozené) rovině, než v té později rozjeté nadpřirozené. Hodně dobré obsazení, hlavní hrdinka hrozně příjemná a sympatická, prostředí super, romance přijatelná. Asi bych řekl, že ten film kazí ta nadpřirozená linie. ()

Karamanlis

Mysteriózne, ponuré a tak typicky seversky iné než ostatná filmová produkcia, miestami ale aj trochu mdlé... Keby bolo Når dyrene drømmer poňaté viac údernejšie, prípadne keby bolo tempo zo záveru nastolené už o čosi skôr a vo väčšej miere, mohla z toho byť parádna multižánrová raritka. ()

JASON_X

Příběhu by sice slušely reálie odlehlého dánského venkova 18. nebo 19.století, ale zasazený do současnosti je o to zajímavější. Slastně pomalé filmové tempo, komorní, tíživá a melancholická atmosféra, podmanivá hudba, krásné severské exteriéry... Kýčovitý telenovelický romantismus říznutý trochou syrové brutality... Zlověstná choroba, která postihla jednu ostrovní vísku a o které se veřejně nemluví, ačkoliv všichni vědí... Zajímavé postavy oddaného, starostlivého otce a katatonické matky, paralyzované jakýmisi antilykantropickými sedativy... Trochu jsem u filmu vzpomínal na vynikající švédský Låt den rätte komma in, ovšem tenhle dánský kousek se mi líbil ještě o něco víc, a to mám prosím mnohem větší slabost pro upíry, než vlkodlaky. Ale ta blonďatá dánská fenka je prostě (až do své přeměny) minimálně stejně fascinující, jako leckteré upírky. Úplně chápu zoofilního Daniela, že kvůli ní potupně zradil svůj vlastní druh. ()

Morholt

Brrrr! Z toho ta zima vyloženě dýchala, ale to je jeden z důvodů, proč mám skandinávské filmy rád, takže v tomto případě spokojenost. A spokojenost byla i s příběhem s nádechem lyriky, ve kterém uťáplé děvče od vedle objevuje místo své ženskosti svou vlkodlačnost. Hlavní představitelka to zahrála natolik přesvědčivě, že zvolit dokumentární formát, snad bych tomu i uvěřil. Škoda závěru, který se nevyhnul žánrovým klišé a celkově dobrý dojem mi pokazil, ale i tak jsem byl na konci pozitivně naladěn. 65% ()

Astaroth12

Prvá polovina je dramatická a hlavne zoznamovacia a oťukávacia.Hlavne ide o psychológiu hlavnej postavy a jej problémov v novej práci,ako sa vyrovnáva z chorobou svojej matky a pomaly zisťuje,že z jej telom nieje niečo v poriadku.A aj jej povaha sa začne meniť z milej a utiahnutej dievčiny na agresora ale to už trocha predbieham,lebo to bude až v druhej ovale svižnejšej polovici.Lebo táto prvá je značne rozťahaná a má pomalé ubíjajúce tempo.A tak druhá polovica je akčnejšia,rýchlejšia a v konečnom dôsledku aj krvavejšia.Ale ako celok z polovice nuda a z polovice dráma z prvkami horu.Nic víc,nic míň.3* viac nedám. ()

Lama.Lama

Úžasná kamera, dokonalá hudba, skvělé obsazení, jednoduchý (leč zajímavě pojatý) příběh a jeden podělaný holub, kvůli kterému jsem se děsně lekla, dělají tenhle film velice podmanivý. Já su spokojená! ()

maddy

Dánska verzia švédskeho Let the Right One In, akurát namiesto upírky tu vystupuje mladá dievčina, ktorá sa vplyvom neznámej choroby začne meniť na vlkolaka (?). Čiže vo výsledku skôr znepokojivá melancholická dráma ako horor, ktorý nastupuje až v závere. S Let the Right One In majú toho Animals však spoločné viacero. When Animals Dream má podobne pochmúrnu atmosféru podporenú chladným severským prostredím, nechýba vzťahová línia dievčiny s chlapcom a krvavejšie je vyslovene len finále na lodi. Je to síce obstojne natočené, ale pomerne nevzrušivé, keďže o postavách sa tu divák dozvie minimum a ani samotná story nemá čím prekvapiť. Za to však funguje znepokojivá atmosféra a celým filmom sa nesie veľmi tiesnivý pocit. Akurát viac toho When Animals Dream neponú. CELKOVO: 3* (6/10) ()

TomX2

Film by nemusel byť vôbec zlý, ono posledná tretina sa tvorcom dosť vydarila a trochu si pohrali aj s maskami a trikmi. Prvá polovica filmu to však výrazne hádže do horších čísel. Je nezaujímavá a mňa dokázala unudiť. Bez nej by to bolo na tri a za určité momenty možno aj viac. ()

AlistairMir

Jestli Vás zajímají moje slinty tak radši si je přečtěte až po filmu kvůli SPOILERŮM...Film, jehož děj plyne tak pomalu, že i šnečí závody jsou větší vzrůšo. Prvních dvacet minut hrdinka chodí fachat do rybárny a občas vyveze mamku na vozíku ven, pak si zjistí chlupy na prsou, jde na dízu a paří v nákupní vozíku s kolegou z práce. To máme za sebou první polovinu filmu. Čekejte muže, kterému nevadí chlupatá záda jeho přítelkyně, vlkodlačí ženu na invalidním vozíku co spáchá sebevraždu tím, že se utopí ve vaně, děsivé tajemství, které kromě celé vesnice a přilehlého okolí neví fakt nikdo (hrdinka to fakt nevěděla)...že to zní jako totální krávovina? Jo zní...tak proč 4* ?? Sám nevím. Dáni tento film mysleli vážně a výše zmíněné scény nepůsobí trapně, ale tak nějak smutně. Prostě rejža a spol, si nedělali legraci, ale jen na to koukají jinak než zbytek světa. Tak jsem zkusil mrknout z jejich úhlu pohledu a líbilo se mi to. Každopádně nedoporučuji, protože tohle je přesně druh filmu, kde pochopím jakékoli hodnocení od odpadu po plnou palbu. Závěr se mi líbil hodně i když byl jak z jiného filmu. Pro mě zvláštní snímek, ale tak to mám s dánskou tvorbou často... ()

stuntmanMIKE odpad!

Nedopozerané... tak ja neviem... možno to má finále jak kráva, ale to sa nedozviem, pretože si to už nikdy nepustím. Nudil som sa jaxvina. Pozerať na životom utrápenú, hnusnú dánku ako čistí ryby proste nebudem.... ()

honajz2

Jo, tohle mi sedlo. Pomalu (ale rozhodně ne nudně!) vyprávěný smutný příběh o Marii, která se přesvědčí o tom, že z těžkého života může být ještě horší. Má to celkem silnou atmosféru, sympatickou hlavní hrdinku a dobře se na to dívá. I ten příběh je dostačující, i když, kdyby byl větší, rozhodně by mi to nevadilo, spíš naopak, ale i tak to je dobrý. Navíc, štáb měl štěstí na mraky a ta přírodní scenérie je úchvatná. A s těmi mraky to je teprve nádhera. 4* ()

dubinak

Zpočátku to bylo velmi sympatické severské drama. Tempo plynulo dost lenivě, ale na náznaky dívčiny nemoci se nějak nečekalo. Námět působil dost sympaticky, avšak potenciál zůstal silně nevyužit. Příběh sice dokázal diváka lehce vtáhnout, ale jistý převratný zlom nebo závěrečná gradace chybí a my toho víme na konci stejně jako na začátku. Pochvalu si zaslouží masky, hudba a hlavní herečka. ()

angel74

Nejvíce mě upoutala ta hustá a tísnivá atmosféra drsného severu podtržená výbornou hudbou. Temný romantický příběh opředený tajemstvím mě taky hodně oslovil a éterická divoženka Marie mi byla hned od začátku sympatická, takže i přes jisté výhrady k hororovému vyústění děje hodnotím film docela vysoko. (70%) ()

Mr.Ripley

Mělo se jednat o lykantropí odpověď na vydařené upírské Let the Right One In. Výsledný snímek bohužel zůstává kdesi na půli cesty. Bolestivě krátká stopáž zazdívá jakýkoliv psychologický rozvoj postav, natož náhled do jejich nitra. Vzhledem k námětu a zpracování se mohlo jednat o žánrovou bombu, leč bohužel. Někdy krácení není dobrým nápadem. ()

SCANDI – Severská filmová lekce

SCANDI – Severská filmová lekce

08.01.2015

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

25.02.2014

Součástí nedávno ukončeného filmového festivalu v Berlíně je i obchodování s novými filmy, které jsou v různých fázích postprodukce, natáčení, nebo se ještě točit vůbec nezačaly. Jeden z… (více)