Tulák Joseph Hugues Guillaume Boutier-Blainville řečený Archimedes (Jean Gabin), známý bonviván a štamgast hostince „U tří svíček“, je svéráznou postavou pařížského předměstí. Stále má dobrou náladu, z jeho řečí i způsobů je znát, že se mu kdysi dostalo vzdělání. Nyní bydlí v rozestavěné novostavbě a žije spokojeně z drobných příležitostných výdělků. Ale když se na domě začne pracovat a jeho vynesou i s postelí, musí přemýšlet, kam v zimě složí hlavu. Může odjet na riviéru, nebo se nechat na tři měsíce zavřít. Archimedes se snaží o to druhé. Pokouší se vyvolat hádku na ulici i na stanici podzemky, ale jeho pokusy nevedou k úspěchu. (oficiální text distributora)

MJMilan

Takový spíše umělecký snímek, na které buď musí být nálada, nebo umělecký duch.... asi jsem neměl ani jedno. ()

vesper001

Zapřísahám vás, intelektuální elito – neřešte to! Ano, příběh se logikou nezdržuje, ale na to snad není žádný zákon. Že není zrovna realistický, snad taky není zločin. Pohádky, sci-fi a zpravodajské relace snad jsou? Z filmu dýchá radost a nadšení Jeana Gabina, který to tady opravdu rozjel. A pro mě byla radost se na to dívat, protože ho mám prostě ráda. ()

JohnSmith

Pár chvilek ze života bezdomovce v podání skvělého Gabina. O příběh tu vůbec nejde, protože ten je vlastně o ničem, jen vypráví několikadenní život jednoho muže. Gabin je ale výborný a to co předvádí je prostě pastva pro oči a uši, ale o ničem jiném to není. ()

Zagros

Tulák Archimedes je snad nejpřekvapivější role Jeana Gabina ve filmu vůbec. Povětšinou má Jean Gabin ve filmech neměnný výraz, téměř se nehýbe, mluví pomalu a komunikace je především v jeho perfektní výrazové mimice a jen drobných změnách ve tváři. Tady je to pravý opak. Tulák Archimedes v jeho podání tančí, zpívá, neustále mluví, rozčiluje se, hádá se, pije a užívá si života. Bohužel film kromě něj nenabízí nic jiného. Chybí mu nějaký náznak příběhu, prakticky nevyužívá vedlejších postav (Bernard Blier si o to přímo říkal) a přes krátkou stopáž místy ztrácí tempo. Archimedes je pro mě navíc vcelku nesympatickou postavou. Kdybych byl hodně přísný, zaškatulkuju ho do sobeckého opilce. Naštěstí se u něj občas projeví i dobré srdce a ve svých filozofických zamyšleních a v ukřičených hádkách dokáže být někdy i velmi vtipný. Především díky Jeanu Gabinovi jsou to slušné tři hvězdy, bez něj by film nestál za pozornost. ()

MR007

Jean Gabin tady strašně přehrává, což bylo v těchto letech ve filmu zvykem. Ještě že už za pár měsíců přišla nová vlna a tento typ herectví smetla. ()

mac000

V pětapadesáti letech vytvořil Gabin pro mě snad nejúžasnější hereckou kreaci, kterou překvapuje v roli tuláka všechny - své přátele ze čtvrti v níž žije, hostinského, policii , ale především filmového diváka, který nevychází s úžasu! ()

zigy

Příjemný zážitek pro dabingového fajnšmekra jako jsem já, tohle je přesně ten typ filmu, který náš starý dabing zvedá o jednu až dvě hvězdy nahoru. Byl jsem mile překvapen i množstvím dobrých hlášek. Např. "Celu nezavírejte, zase se vrátím." nebo "Povídáme si tady, že jste pěknej blbec. Je to pravda?" Takže celková spokojenost, i s hudbou, která seděla k příběhu a byla to pěkná melodie. Kdybych chtěl něco kritizovat, tak snad jen absenci větších dějových zvratů a pomalejší tempo. ()

slavikzbojni

Rozkošný film s heanom gabinom a Ricardom Hlierom- pobavíte sa určite- inak súhlasím s hodnotením : Radko ***** : Tuláci typu Archimeda majú čosi spoločné: ich myslenie je v radikálnom rozpore s panujúcim spoločenským usporiadaním i s právom zakotvenými povinnosťami. Niekedy sú tieto príkazy a zákazy upravené tak paradoxne, že ich porušenie nevedie k želanému prečkaniu upršane chladného nečasu vo väzení, ale naopak k celebritnej sláve z obálky magazínu. Medzitým sa starnúci mestský apač vyrovnáva s obsadením squatového príbytku novým tulákom (zariadený ho má v nedostavanom paneláku), s kšeftom v podobe predaja ukradnutých psov ich zúfalým majiteľom a so vzťahmi k obyvateľom predmestia. Humorné, trefne vystihujúce mnohé. Od spôsobu prežívania týchto myšlienkových samorastov, ktorí sa na jednej strane so spoločnosťou rozišli, no zároveň ju k životu potrebujú až po militiaristické vlastnectvo, absurdné konanie policajných zložiek, ich častú aroganciu, poklonkovanie dočasným hviezdam, snobské pokrytectvo večierkov buržoázie a možnosť slastného dožitia v elegantnom poživačnom ničnerobení. Nie na vrchole spoločenského rebríčka, ale v jeho podzemí. ()