Fanfán Tulipán

Fearless Little Soldier

Dobrodružný / Komedie / Romantický

Itálie / Francie, 1952, 96 min

• PROCESOR

Tak sem to znovu viděl asi cca. po 20x letech a nevím. Nechci samozřejmě řešit technickou stránku snímku to by nebylo fér, ale děj a spád vyprávění. Kdyby tam nehrály výstavní kozy Giny Lollobrigidy, tak bych to asi přepnul....Jen z nostalgie sem to dokoukal. Některý filmy stárnou hold rychleji než jiný.(25.12.2016)

Romantiku ve filmu mohu jen v jediné podobě - v podobě dobrodružného historického filmu. A Fanfán Tulipán je v tomto žánru jedním z nejlepších snímků. Velkou zásluhu na tom má herecké obsazení - G. Philipe a G. Lollobrigida. Výhodou ovšem je, že film nestojí pouze na nich. Příběh sám o sobě je dost poutavý, má spád a nepostrádá ani vtip.(6.1.2018)

"Ať někam odklidí zbytky komořího. A ať se postarají o koně, prosím." "Ale slíbil jste mi deset tisíc mrtvých" - "Dostanete je příště, sire." Tak to vypadalo, když se ještě v Evropě (a ve Francii zvláště) točily skvělé vtipné a hlavně inteligentní fimy s nadsázkou. Stejně tak je film vzpomínkou na zašlou slávu českého dabingu.(6.11.2005)

Pro Fanfána Tulipána a Adélku mám jistou osobní slabost, kterou tu ventilovat nebudu, ale tento film i tak řadím ve svých oblíbených hodně vysoko. Gérard je prostě k sežrání (u pánů je to jistě zase Gina :-D shlédnutí remaku s Penelope a Vincentem se vyhýbám jak čert kříži, pro mě navždy zůstane Fanfán jen jeden...(10.12.2007)

Scénář: René Wheeler, René Fallet .. Nestárnoucí historická freska ze sladké Francie s těmi nejlepšími (Gérard Philipe) a nejkrásnějšími (Gina Lollobrigita) herci té doby. Lehce stravitelná dobrodružná pohádka, které se nevíce daří příjemně pobavit a to i po více než půl století.(15.1.2006)

• - Film existuje ve dvou verzích, v černobílé a barevné. (BMW12)

• - Scénářem Reného Wheelera a Reného Falleta byl Philipe nadšen. Konečně měl příležitost, kterou okomentoval slovy:
    "... Vytvořil jsem postavu živou, přirozenou, překypující zdravím. Fanfánovy činy určovala jeho vůle, je to člověk, který je sám tvůrcem svého osudu a není hříčkou událostí, ale sám na ně působí. Díky takovému solidnímu základu mohl jsem k úloze přistoupit a zahrát zdravou a veselou postavu."  Philipe v tomto filmu skutečně takovou postavu vytvořil. Navíc se stal legendu v očích miliónů diváku po celém světě. (Rosalinda)

• - Madame Henriette (česky Anna Jindřiška Francouzská), do které se Fanfán zamiloval, byla dvojčetem nejstarší dcery Ludvíka XV, Luisy Alžběty Francouzské. Nicméně zemřela již ve svých 24 letech na neštovice v roce 1752. (ajaxx)